Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SOS ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ VIRTUAL

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

γεια σας παιδια εχω ενα σοβαρο προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια . εκει που επαιζα το σαββατο σε παρτυ συχνα οταν εψαχνα ενα τραγουδι αργουσε να μου το φορτωσει και στο τελος μου εβγαλε ασπρη οθωνη και μετα απο λιγο μου κρασαρε .

τα δεδομενα μου ειναι ε να λαπτοπ απο φορματ για νε τρεχει μονο το προγραμμα σε windows 7
μετα εχω ενα δισκο επανω 2τ εναν usb 3 που το ριχνω στη θυρα usb 3 του λαποτ
ενα δισκο 500 gb με δικο του ρευμα που τον ριχνω σε εξωτερικο hub χωρις τροφοδοσια

και ακομα μια εξωτερικη καρτα ηχου και ενα κοντρολερ

μεχρι τωρα εχω κανει ολες τις ρυθμισεις που μου εχεται πει μεσα απο το φορουμ

Παρακαλω βοηθηστε το σαββατο εχω παρτυ και εχω ανγχωθει .

ευχαριστω εκ τον προτερων
 

Posted Mon 11 Mar 13 @ 9:06 am
dj liakos wrote :
μετα εχω ενα δισκο επανω 2τ εναν usb 3 που το ριχνω στη θυρα usb 3 του λαποτ

dj liakos wrote :
ενα δισκο 500 gb με δικο του ρευμα που τον ριχνω σε εξωτερικο hub χωρις τροφοδοσια

dj liakos wrote :
και ακομα μια εξωτερικη καρτα ηχου και ενα κοντρολερ

Ιδού τα προβλήματα σου!!!
1) Γενικά το USB 3.0 είναι ακόμα ελαττωματικό/ασταθές. Αν και έχεις πάνω ένα "αθώο" σκληρό δίσκο εντούτοις μπορεί να προκαλεί προβλήματα και ειδικά αν έχεις πρόβλημα με τα ρεύματα σου (δες παρακάτω)
2) Έχεις σκληρό δίσκο που τον ρίχνεις σε hub. Αλλά γιατί το καημένο το hub να μην έχει δικό του ρεύμα;;; Ακόμα κι αν ο δίσκος που έχεις πάνω έχει δική του τροφοδοσία οι υπόλοιπες συσκευές μοιράζονται το ρεύμα και το bandwidth της θύρας...
3) Την κάρτα και τον controller τα έχεις ΠΑΝΩ στο hub ? Η σε χωριστές θύρες USB ?

Γενικά αν το VirtualDj σου κολλάει/παγώνει μόνο όταν κάνεις αναζήτηση τότε εγώ θα ψιλιαζόμουν τους σκληρούς δίσκους και ειδικά τον USB3.0
Κάνε δοκιμές: Χρησιμοποίησε μόνο ένα από τους δίσκους κάθε φορά και δες αν κάποιος από τους δύο σου δημιουργεί το πρόβλημα.
Επίσης κάτι άλλο σημαντικό: Αν έχεις τραγούδια και στους δύο δίσκους (δηλαδή έχουν βάση δεδομένων και οι δύο δίσκοι) αλλά εσύ χρησιμοποιείς κυρίως τον ένα, είναι πολύ πιθανό ο δεύτερος δίσκος να πέφτει σε αδράνεια. Όταν κάνεις αναζήτηση το Virtual περιμένει και τον δεύτερο δίσκο να "ξυπνήσει" με αποτέλεσμα στιγμιαία κολλήματα του skin/gui. Κοίταξε ξανά την διαχείριση ενέργειας του υπολογιστή σου και απενεργοποίησε την αδράνεια των δίσκων αλλά και των USB. Επίσης αν οι δίσκοι σου είναι "μοντέρνοι" με δική τους διαχείριση ενέργειας (όπως οι καινούργιες σειρές My Passport της WD) τότε χρησιμοποίησε το utility τους για να απενεργοποιήσεις την διαχείριση ενέργειας που έχουν στο firmware.

Κάνε τα παραπάνω και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε κι άλλο αν το πρόβλημα παραμείνει...


 

Posted Mon 11 Mar 13 @ 10:59 am
καλημερα γιωργο κοιτα πωςεχουν τα πραγματα /
1. το λαπτοπ που εχω εχει δυο usb 3 kai mia usb 2
2. στις usb 3 βαζω τον δισκο που ειναι usb 3 και την rmx
3. stin usb 2 βαζω το hub χωρις τροφοδοσια και βαζω την audio 2 τον αλλο δισκο που εχω και το ποντικι μου .

εχω καταλαβει οτι μαλλον τη ζημια την κανει ο δισκος που ειναι usb 3 .

τωρα οι ρυθμισεις για την διαχειριση ενεργειας εχουν γινει

ο δισκος ειναι verbatim 2t 3,5 inches .

εχει καμια αλλη ιδεα για το τι πρεπει αλλο να κανω ?
 

Posted Tue 12 Mar 13 @ 2:56 am
Πρώτον:
Η RMX μόνη της απευθείας πάνω στην USB 3.0 παρακαλάει για προβλήματα.
Δεύτερον:
Δεν έχω καθόλου μα καθόλου καλές εμπειρίες με δίσκους της Verbatim αλλά μπορεί τα πράγματα και να έχουν αλλάξει καθώς τους αποφεύγω και δεν έχω δοκιμάσει νεότερες γενιές.
Τρίτον:
O σκληρός δίσκος στο ίδιο hub με την Audio 2 που δεν φημίζεται για την σταθερότητα της (είναι πως θα κάτσει στο κάθε σύστημα) επίσης φωνάζει "πρόβλημα"

Τώρα για να μην μπεις σε πολλά έξοδα:
Πάρε ένα USB 2.0 Hub με δική του τροφοδοσία.
Βάλε πάνω σ' αυτό το hub την RMX, την κάρτα ήχου και το ποντίκι και βάλτα στην USB 2.0
Βάλε τους σκληρούς απ' ευθείας πάνω στις USB3.0
Λογικά θα πρέπει να μηδενίσεις/ελαχιστοποιήσεις τα προβλήματα σου.
 

Posted Tue 12 Mar 13 @ 4:06 am
ναι αυτο θα κανω ετσι και αλλιως το hub που εχω ειναι καλο εχει δικη του τροφοδοσια και θα το δοκιμασω ετσι οπως λες ..

τωρα σε οτι αφορα την αudio 2 σαν καρτα ειναι καλη σε οτι αφορα τον ηχο της αλλα εκει που θεχεται το καλωδιο ειναι καπως χαλαρα .

εχεις να προτεινεις κατι σε καρτα γιατι η καρτα που φοραει η rmx ειναι για κλαματα .

απο το hub ειχα βγαλει την τροφοδοσια γιατι ειχε δικη του ο δισκος ,,,,
 

Posted Tue 12 Mar 13 @ 8:51 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Xoris na exo diabasei analytika ta post epanw, tha sou po pos exeis ena laptop fortomeno san "γαϊδούρι" !...
Ti thelo na po me auto, pos apo monos sou pas ligo gyreontas.
To usb einai to pio anaksiopisto protokolo epikoinonias sta computers genikos, giati epikratise einai allo thema.

Kapoioi genikoi kanones :
Meioneis an einai dynaton tis usb syskeues apo tis opoies eksartasai. (Tora exeis 2 kartes hxou, 2 diskous)
H karta hxou pou exeis setarei sto VirtualDJ fantazomai einai h NI oxi h Rmx.
-Autin tin bazeis MONI tis stin usb 2.0 port.
-Oi alles syskeues mporoun na einai pano se hub alla frontise na exoun diko tous trofodotiko an einai dynaton.
px enas diskos pou pernei reuma apo to usb den einai kali idea, kai den eimai sigouros pos akoma kai ena powered hub lynei to problima..

Ksekina me ta basika (tin karta moni tis sto usb 2.0) kai meta xtizeis siga siga na deis pou einai to problima.
En anagki petas tin NI karta kai bazeis tin Rmx moni tis stin usb 2.0 san karta hxou.
 

Posted Tue 12 Mar 13 @ 9:05 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An thymamai kala kapoioi drivers tis Audio 2 eixan provlimata. Des sto site tis NI, exw tin entypsi pws einai diathesimoi kai oi palioteroi. Dokimase tous.
 

Posted Tue 12 Mar 13 @ 4:29 pm
καλημερα και ευχαριστω για τις οδηγιες . θα το δοκιμασω ετσι οπως λες. το θεμα ομως ειναι γιατι εκει μου κανω αναζητηση κοματιου μου βγαζει ασπρη οθωνη και το χειροτερο μου κλεινει το προγραμμα .

αυτην ειναι η βασικη μου ερωτηση τα υπολοιπα θα τα βρω . ειναι θεμα δοκιμων

πρεπει να τονισω οτι το λαπ τοπ που εχω τρεχει μονο το προγραμμα και τιοποτα αλλο το εχω μονο για μουσικη και εχω κανει ολες τις ρυθμισεις διαχειρισης ενεργειας που χρεαζονται

και κατι ακομα τωρα ειδα οτι ο δισκος c του λαπτοπ κοντευει να γεμισει . εκει ποσα gb ελευθερα πρεπει να εχουμε σε δισκο 320 gb για να μην εχουμε προβληματα

 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 2:44 am
320*0.2=64GB αλλά εγώ θα πρότεινα τουλάχιστον 80GB

Πέρα από αυτό σου εξήγησα οτι σου κολλάει στην αναζήτηση γιατί εκείνη τη στιγμή προσπαθεί να προσπελάσει όλες τις βάσεις δεδομένων σε όλους τους δίσκους που έχεις (τα αρχεία VirtualDJ Local Database v6.xml)
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 4:11 am
Επίσης πέρα απο την διαχείρηση ενέργειας του υπολογιστή δεν μας είπες τίποτα για την διαχείρηση ενέργειας των ίδιων των δίσκων (όπου υπάρχει τέτοια δυνατότητα από το firmware του δίσκου)
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 4:14 am
γιωργο τελικα εκανα αυτο που μου ειπες και ολα πηγαν καλα . δηλαδη τους δυο δισκους πανω στο λαπτοπ και τα υπολοιπα πανω στο hub

τωρα σε οτι αφορα τον verbatim βρηκα μεσα απο το δισκο ton τροπο και απενεργιοποιησα την αδρανεια του και ολα καλα

σκεφτομαι να παρω τωρα ενα σισκο 3t usb 3 εχεις καμια προταση ?

ευχαριστω θερμα παντα χρησιμες οι οδηγιες σου
 

Posted Wed 20 Mar 13 @ 8:03 am
Καλησπέρα , έχω ένα πρόβλημα με την κονσόλα Hercules Dj 4 Set . Όταν θέλω να κάνω αλλαγή και ανεβάζω το ένα κανάλι ή ποτενσιόμετρο για να κάνω το Mix εκείνη την στιγμή πολλές φορές ή το αριστερό ή το δεξί κανάλι πάει από την κορυφή που είναι στην μέση , αυτό γίνετε μόνο από πλευράς software ενώ το κανάλι στην κονσόλα είναι στην κορυφή στο virtual dj πάει ή στην μέση ή μπορεί και να κατέβει τελείως , αυτό που έχω διαπιστώσει είναι πώς άμα το κανάλι το φυσήξω λίγο με την αναπνοή μου το πρόβλημα χάνετε για λίγο αλλά μετά επανέρχεται , αυτό ισχύει και στα δύο κανάλια της κονσόλας . Τι μπορεί να φταίει ;
 

Posted Thu 21 Mar 13 @ 1:24 pm
Μην ρωτάς πολλές φορές το ίδιο πράγμα σε διαφορετικά νήματα...

Αυτό που φταίει είναι τα ποτενσιόμετρα της κονσόλας σου τα οποία προφανώς έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν πρόβλημα.
 

Posted Thu 21 Mar 13 @ 1:28 pm
δηλαδή πρέπει να τα αλλάξω ?
 

Posted Thu 21 Mar 13 @ 7:36 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Αυτό που πρέπει να αλλάξεις είναι το νήμα! Ξεκίνα το νήμα σου από την αρχή, όπως ο dj liakos -με όλες τις λεπτομέρειες- και με μεγάλη μας χαρά θα βοηθήσουμε... Αυτό όμως είναι το νήμα του dj liakos και η δικιά σου απορία δεν έχει καμία σχέση με την αρχική ερώτηση!!!
 

Posted Thu 21 Mar 13 @ 10:12 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Auta pathainei opoios anoigei themata me titlo .."Vioitheia..SOS..klp", genikous titlous dld.
Den nomizw oti xreiazetai na anoiksei allo topic, giati den tha xreiastoun polles apantiseis gia to provlima pou antimetwpizei..

Sigoura einai thema hardware kai oxi software. Ta pontesimetra dinoun lanthasmeni thesi sto software, pou simainei dokimase na ta kathariseis i epikojnwnise me tin antiproswpeia an einai kainourgia, i pigaine se kapoion ilektroniko.
 

Posted Thu 21 Mar 13 @ 11:29 pm


(Old topics and forums are automatically closed)