Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Μπάρα για BPM (όπως του τράκτορ).

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γειά χαρά παιδιά.

Σήμερα πλακωνόμουνα με κάποιον που δουλεύει το τράκτορ.
Αυτός παίζει ΜΟΝΟ ελληνικά (=ας πρόσεχε).

Μου είπες όμως, ότι κάτω από την κυμματομορφή των 2 decks, υπάρχει μια μπάρα που συγκρίνει τα 2 bpm.
'Ετσι, αν το ένα είναι πριόνι και το άλλο ζειμπέκικο, η μπάρα του δείχνει ότι η αλλαγή δεν πρόκειται να πετύχει!

Προκειμένου να του μπω στο μάτι, υπάρχει κάτι ανάλογο που κάνει το Virtual;
 

Posted Fri 15 Feb 13 @ 1:28 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
prepei na telioso to traktor skin pou eftiaxna giati to exoun xreiastei polloi....
 

Posted Fri 15 Feb 13 @ 1:45 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
RadioDJ105 wrote :
Γειά χαρά παιδιά.

Σήμερα πλακωνόμουνα με κάποιον που δουλεύει το τράκτορ.
Αυτός παίζει ΜΟΝΟ ελληνικά (=ας πρόσεχε).

Μου είπες όμως, ότι κάτω από την κυμματομορφή των 2 decks, υπάρχει μια μπάρα που συγκρίνει τα 2 bpm.
\\\\\\\\\\\\\\\'Ετσι, αν το ένα είναι πριόνι και το άλλο ζειμπέκικο, η μπάρα του δείχνει ότι η αλλαγή δεν πρόκειται να πετύχει!

Προκειμένου να του μπω στο μάτι, υπάρχει κάτι ανάλογο που κάνει το Virtual;


an enoeis thn mpara panw apo tis kimatomorfes yparxei kai sto vdj


 

Posted Fri 15 Feb 13 @ 1:48 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Egw pali den katalava tipota, sorry :)

Dld to an mia allagi kathetai i oxi, eksartatai apo tin diafora sto BPM ?????
 

Posted Fri 15 Feb 13 @ 1:57 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
mpampi an katalaba kala enoei to beatdiff
 

Posted Fri 15 Feb 13 @ 2:07 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Vasili, auto pou exei to traktor einai kati san ena tuner, deixnei posi apostasi exoun ta beats metaksy tous
An einai sti mesi ta beat einai se fasi kai analoga poso aristera h deksia einai blepeis poso prepei na kaneis pitch bend na ta fereis sti mesi.....

To antistoixo sto virtualdj - kati pou to traktor den exei - einai profanos oi megales epikaliptomenes kymatomorfes kai ta dots (koukides)
Blepeis an einai syntonismenes an oxi, apla sto traktor o metritis autos einai akinitos kai pianei ligotero xoro eno oi kymatomorfes sto vdj dinoun kai alles xrisimes plirofories..... Epeisis o tropos tou traktor dinei tin pseudesthisi stous xristes tou oti autoi den "kleboun" koitontas kymatomorfes eno einai h idia logiki !

Auto pou den hksera einai pos to vdj exei antoistixi entoli pou mporeis na baleIs sto skin kai to blepo sto skin tou Phantom - Well done
Kathe mera mathainw..

http://www.virtualdj.com/wiki/VDJscript_verbs.html

get beatdiff : get the distance between the beat from this deck and the beat from the master deck. 50% means the deck are aligned, 0% means this deck is late half a beat, 100% means is ahead half a beat.
 

Posted Fri 15 Feb 13 @ 5:59 pm



[/quote]

καλημερα.αυτο το skin ποιο ειναι??
 

Posted Sat 16 Feb 13 @ 3:20 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
αυτό το skin είναι το Ο.S.D. του δικού μας και αγαπητού Phantomdeejay με μερικές αλλαγές και προσθήκες δικές μου.
Για παράδειγμα την συγκεκριμένη μπάρα που συζητάμε παραπάνω δεν θα την βρεις στο skin παρά μόνο στην ανάλυση 1920 x 1080 και λίγο διαφορετική!
 

Posted Sat 16 Feb 13 @ 4:27 am
1. Αυτό που συζητάτε ΔΕΝ είναι το beat difference αλλά το beat phase.
Και το traktor και το VirtualDj μπορούν να δίξουν το beat phase. Στο VirtualDJ η εντολή είναι get beatdiff όπως σωστά αναφέρθηκε αν και κακώς ονομάζεται έτσι καθώς δείχνει την διαφορά φάσης των beats και όχι την διαφορά (σε απόλυτη τιμή) των beats.

2. Υπάρχουν αρκετά skins που έχουν Phaser. Το default skin του VirtualDJ ΔΕΝ έχει.

3.


http://www.virtualdj.com/forums/146077/VirtualDJ_Skins/_NEW__GHOST_(O_S_D__Edition).html
 

Posted Sat 16 Feb 13 @ 11:28 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
 

Posted Sat 16 Feb 13 @ 11:49 am
Δεν ξέρω... Είχα σκοπό να είναι το τελευταίο μου skin για την έκδοση 7 (κάτι σαν αφιέρωμα) αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως το κάνω σαν πρώτο skin για την 8.
Το Ultra είναι ΜΟΝΟ 1920x1040 και έχει 8 "όψεις" από τις οποίες είναι πλήρως έτοιμες και λειτουργικές οι 6.
Το χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση τώρα στο μαγαζί που παίζω και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα....
 

Posted Sat 16 Feb 13 @ 12:02 pm
djsadim wrote :
αυτό το skin είναι το Ο.S.D. του δικού μας και αγαπητού Phantomdeejay με μερικές αλλαγές και προσθήκες δικές μου.
Για παράδειγμα την συγκεκριμένη μπάρα που συζητάμε παραπάνω δεν θα την βρεις στο skin παρά μόνο στην ανάλυση 1920 x 1080 και λίγο διαφορετική!


ειναι μαζι με τα αλλα skin στα download?? γιατι δεν το βρισκω.δεν με ενδιαφερει η μπαρα
 

Posted Mon 18 Feb 13 @ 5:01 am
 

Posted Mon 18 Feb 13 @ 5:04 am
ευχαριστω PhantomDeeJay
 

Posted Mon 18 Feb 13 @ 2:31 pm
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ είστε όλοι κατατοπιστικότατοι.
Σόρυ που απαντώ μετά από τόσες μέρες, αλλά είχα πάααρα πολύ δουλειά στην πρωινή μου.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
 

Posted Mon 18 Feb 13 @ 2:58 pm


(Old topics and forums are automatically closed)