Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Κακή ποιότητα ήχου με την κονσόλα Hercules 4mx - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Καλησπέρα , γράφω πρώτη φορά έχω την κονσόλα Hercules 4mx και βγάζει άσχημο ήχο ο οποίος δεν είναι λόγω της ποιότητας των τραγουδιών αφού είναι όλα (192-256-320 klbs).
Δεδομένου ότι το κάνει στα περισσότερα μαγαζιά που έχω παίξει (αρά δεν είναι πρόβλημα ηχείων)

τι πιστεύετε πως φταίει ; η πιθανή κακή κάρτα ήχου του υπολογιστή ή δεν έχει σχέση αυτή, από την στιγμή που η κονσόλα έχει δική της κάρτα ήχου ;

στις ρυθμίσεις έχω επιλεγμένη κάρτα ήχου αυτής της κονσόλας για να βοηθήσω,
μήπως η κάρτα ήχου της συγκεκριμένης κονσόλας δεν είναι αρκετά καλή ; η αγορά εξωτερικής κάρτα ήχου είναι λύση ;

Ευχαριστώ
 

Posted Sun 27 Jan 13 @ 12:53 pm
Καταρχήν ξεκίνα με το να μας πεις τι εννοείς "άσχημο" ήχο...
 

Posted Mon 28 Jan 13 @ 10:32 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
civil21 wrote :
Δεδομένου ότι το κάνει στα περισσότερα μαγαζιά που έχω παίξει (αρά δεν είναι πρόβλημα ηχείων)


Εάν το πρόβλημα ήταν στη κάρτα ήχου, τότε θα έπρεπε το φαινόμενο να παρουσιάζεται σε όλα τα μαγαζιά που έχεις παίξει...

Δοκίμασε να παίξεις κάποια τραγούδια με το Media Player ή κάτι παρόμοιο, χρησιμοποιώντας τη κάρτα ήχου του controller ΧΩΡΙΣ να ανοίξεις το VDJ. Παρατηρείς κάποια διαφορά;

Καλώδια σύνδεσης στον ενισχυτή/ μίκτη χρησιμοποιείς πάντα δικά σου ή του εκάστοτε μαγαζιού;
 

Posted Wed 30 Jan 13 @ 12:04 pm
PhantomDeejay wrote :
Καταρχήν ξεκίνα με το να μας πεις τι εννοείς "άσχημο" ήχο...


εννοώ ότι δεν είναι καθαρός ο ήχος . είναι κακή η ποιότητα του . όπως για παράδειγμα όταν έχεις κατεβασμένα τραγούδια από youtube χωρίς όμως να είναι κακή η ποιότητα των κομματιών όπως είπα . να σας πως ένα παράδειγμα για να βοηθήσω να καταλάβετε . είμαι σε καινούργιο χώρο με καινούργιο εξοπλισμό δηλαδή όσο αφορά ηχεία κτλ και παίζω με έναν άλλο συνάδερφο μαζί, αυτός έχεις την Kontrol S2 Native Instruments και εγώ την Hercules 4mx , αυτός αpple pc εγω toshibα .. είχε διαφοορα ο ήχος μας .. είχε πολύ πιο καθαρό ήχο στα ίδια ακριβώς ηχεία. πως τ εξηγείται αυτό ;

ίσως το λαπτοπ ; η καρτα ήχου του λαπτοπ παίζει ρόλο ; γιατι θεωρώ πως η καρτα ήχου της κονσόλας είναι καλή για οποιοδήποτε χώρο (δεν αναφέρομαι και για κλαμπ 5000 ατόμων) αλλα για μεγαλους χώρους

ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντησεις
 

Posted Sun 03 Feb 13 @ 5:35 am
Dee P wrote :
[quote=civil21] Καλώδια σύνδεσης στον ενισχυτή/ μίκτη χρησιμοποιείς πάντα δικά σου ή του εκάστοτε μαγαζιού;


καλώδια rcα που συνδέω την κονσόλα με τον μικτή είναι καινούργια εντελώς , το καλώδιο που συνδέει την κονσόλα με το λαπτοπ είναι usb δικό μου . λες αυτό να δημιουργεί θεμα ;
 

Posted Sun 03 Feb 13 @ 5:39 am
επίσης μπορεί να ευθύνεται η θύρα usb σε περίπτωση που είναι ελαττωματική ;
 

Posted Sun 03 Feb 13 @ 5:48 am
civil21 wrote :
όπως για παράδειγμα όταν έχεις κατεβασμένα τραγούδια από youtube...


Προσωπικά για εμένα έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση στο πρόβλημα σου...
Συν ότι η S2 με Traktor είναι καλύτερος 'ηχητικός συνδυασμός' από VDJ και 4ΜΧ.
Κατέβασε ένα utility (πχ http://mediainfo.sourceforge.net/el) να δεις λίγο την ποιότητα των κομματιών που κατεβάζεις.
 

Posted Sun 03 Feb 13 @ 5:54 am
papagpanos wrote :
.Συν ότι η S2 με Traktor είναι καλύτερος 'ηχητικός συνδυασμός' από VDJ και 4ΜΧ.


δηλαδή είναι θεμα κονσόλας και προγραμματος , όχι οτι φταιει το λαπτοπ ;


υγ : τα κομματια δνε ειναι απο youtube απλα ως παραδειγμα το ανεφερα για να βοηθησω να καταλαβει ο φιλος .

ευχαριστω για το προγραμμα , εκτος απο τα kbps έχει καποιο αλλο χαρακτηριστικό σημαντικό ρόλο ; πχ τα ΚΗz ;
 

Posted Sun 03 Feb 13 @ 7:18 am
Όσο υψηλότερα τα khz τόσο ποιο υψηλής ανάλυσης το αρχείο, η ποιότητα cd είναι στα 16bit/44.1khz και ανεβαίνουνε (24/48, 24/88,8, 24/96, κλπ).
Από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο η κάρτα ήχου τι αρχεία υποστηρίζει όπως και το πρόγραμμα τι αρχεία μπορεί να αναλύσει.
Το VDJ μπορεί να αναλύσει αρχεία εως 16/44,1khz και αποτελεί ένα απο τα μείον του στην ηχητική απόδοση. Περιμένουμε την λύση με την νέα sound engine της V8 που θα λύσει το πρόβλημα. Επί της ουσίας όμως προς το παρόν ας δίνεται η ανάλογη προσοχή στο υψηλό bitrate, είναι αρκετό στα περισσότερα συστήματα να λύσει το πρόβλημα του κακού ήχου στα μαγαζιά με έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό.

 

Posted Sun 03 Feb 13 @ 7:48 am
δηλαδή με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό μπρεί να έχω διαφορετικό απτέλεσμα με τον τρακτορα για παραδειγμα ;
 

Posted Sun 03 Feb 13 @ 8:02 am
Αχ τι διαβάζουν τα ματάκια μου...

Χωρίς διάθεση παρεξήγησης, που ακριβώς θα βρεθεί η "πηγή" των 96KHz ακριβώς;;;

Τεσπά.

Για να πιάσουμε το θέμα απ' την αρχή:

1. Ποιότητα ήχου = πιστότητα. Έχω γράψει και παλιότερα αναλυτικά για αυτό στο forum. Ψάξτο να το βρεις και να το διαβάσεις.
2. Η διάφορα στην "ποιότητα" του ήχου μεταξύ Traktor με S2 και VirtualDJ με 4ΜΧ σίγουρα θα είναι υπαρκτή αλλά όχι τόση ώστε να εγείρει ερωτήματα. Μιλάμε για μικροδιαφορές και μόνο. Δεν δικαιολογείται να γίνεται τόσο προφανώς αντιληπτή η διαφορά. Αυτό σημαίνει οτι το δεύτερο σύστημα δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.
3. Για να το κάνει σε μερικά μαγαζιά και σε άλλα να μην το κάνει σημαίνει οτι κάποια ρύθμιση άλλοτε είναι σωστά και άλλοτε είναι λάθος. Προσπάθησε να εντοπίσεις τι έχεις κάνει διαφορετικό και πότε είναι οκ και πότε όχι.
4. Πρόσεχε την παραμόρφωση! Τόσο στο πρόγραμμα/κονσόλα όσο και στον μίκτη πάνω στον οποίο συνδέεις την κονσόλα σου. Κανονικά η έκδοση LE που έχεις έχει από μόνη της τη ρύθμιση του Gain στο "Auto". Αυτό σημαίνει οτι κάθε φορά που φορτώνεις ένα τραγούδι στο deck το VirtualDJ ρυθμίζει απο μόνο του το gain στην μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή ώστε να μην "κλιπάρει" το κομμάτι. Από εκεί και πάνω αν εσύ πειράξεις το gain εισάγεις παραμόρφωση. Επίσης στον μίκτη που συνδέεις την κονσόλα σου να προσέχεις τα Vu-Meters της φέτας σου. Προσπάθησε όταν παίζεις με τέρμα την ένταση στην κονσόλα να αναβοσβήνουν τα πρώτα πορτοκαλί λαμπάκια σπάνια. Μην υποθέτεις οτι το gain του καναλιού σου πρέπει να είναι όσο και των CD-Players ούτε οτι υπάρχει πολύ χαμηλή ή πολύ υψηλή τιμή για το gain.
5. Η "ψηφιακή" παραμόρφωση είναι πολύ πιο ύπουλη από την αναλογική! Σε ένα αναλογικό μίκτη υπάρχει και headroom και δυνατότητα να υπάρξουν "θετικές" τιμές. Σε ένα ψηφιακό μέσο όμως δεν υπάρχει αυτό το περιθώριο. Ούτε soft limit. Απλά ΔΕΝ υπάρχουν θετικές τιμές (γίνονται όλες μηδενικά)

6. Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Το 99.9% της μουσικής παραγωγής κυκλοφορεί επίσημα (official release) στο λεγόμενο "CD Format" δηλαδή ήχος με βάθος 16bits και ρυθμό δειγματοληψίας (sample rate) 44100Hz
Το υπόλοιπο 0.1% κυκλοφορεί σε άλλα format όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Το VirtualDJ δεν έχει κανένα πρόβλημα να παίξει αρχεία που δεν είναι 16/44.1KHz
Το μόνο πρόβλημα που είχε το VirtualDJ μέχρι την έκδοση 7.2 ήταν οτι όλη η εσωτερική επεξεργασία γινόταν στα 16/44.1KHz και μετά έκανε upscaling για να δουλέψει π.χ. με κάρτες ήχου 16/48KHz
Πράγμα που μας φέρνει στις κάρτες ήχου: Ανάλογα με την κάρτα ήχου υπάρχουν κάρτες που εκτός από το καθιερωμένο 16/44.1 μπορούν να παίξουν και με άλλα format. Συνήθως αυτές οι κάρτες έχουν σαν target group τα studio παραγωγής και όχι τον μέσο καταναλωτή/dj.
Πολύς κόσμος έχει την εντύπωση οτι αν παίξει ένα τραγούδι με κάρτα 24/96KHz θα ακούγεται καλύτερα. Η πραγματικότητα είναι οτι θα ακούγεται το ίδιο ή και ελαφρώς "χειρότερα". Ο λόγος είναι απλός: Το μέσο "τυπικό" αρχείο θα είναι σε format 16/44.1. Για να παίξει σε 24/96 θα πρέπει να γίνει "upscaling".
Σε ένα ιδανικό κόσμο το upscaling θα έχει μηδαμινές απώλειες και το κομμάτι θα παίζει από την κάρτα 24/96 όπως ακριβώς θα έπαιζε και από μια κάρτα 16/44.1 αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ πληροφορία στο κομμάτι! Στην πράξη όμως το upscaling δεν θα είναι "τέλειο" οπότε με την αυστηρά μαθηματική/επιστημονική θεώρηση το αναπαραγόμενο αρχείο θα έχει χειρότερη "ποιότητα" (πιστότητα) απ' ότι αν έπαιζε με 16/44.1
Πραγματικό όφελος από μια κάρτα 24/96 υπάρχει μόνο αν παίξει αρχείο 24/96.
Βέβαια στην περίπτωση των dj's μπορεί να υπάρξει ένα μικρός όφελος όταν το πρόγραμμα δεν κάνει "απλή αναπαραγωγή" ενός τραγουδιού, αλλά χρησιμοποιεί με κάποιο τρόπο την sound engine του για να κάνει ΣΥΝΘΕΣΗ (π.χ. η σύνθεση του αλγορίθμου time-stretching). Τότε αν η εσωτερική "σύνθεση" του προγράμματος (που πλέον παράγει πληροφορία) γίνεται με 24/96 (κάτι που θα κάνει το 8) μπορεί να υπάρξει ένα μικρό όφελος. Πάντως σε κάθε περίπτωση μην περιμένει κανείς τρομερή διαφορά στον ήχο από μία κάρτα ήχου 24/96 εάν οι πηγές του είναι 16/44.1

 

Posted Mon 04 Feb 13 @ 1:04 am
PhantomDeejay wrote :
Αχ τι διαβάζουν τα ματάκια μου...

Χωρίς διάθεση παρεξήγησης, που ακριβώς θα βρεθεί η "πηγή" των 96KHz ακριβώς;;;

Τεσπά.

Για να πιάσουμε το θέμα απ' την αρχή:

1. Ποιότητα ήχου = πιστότητα. Έχω γράψει και παλιότερα αναλυτικά για αυτό στο forum. Ψάξτο να το βρεις και να το διαβάσεις.
2. Η διάφορα στην "ποιότητα" του ήχου μεταξύ Traktor με S2 και VirtualDJ με 4ΜΧ σίγουρα θα είναι υπαρκτή αλλά όχι τόση ώστε να εγείρει ερωτήματα. Μιλάμε για μικροδιαφορές και μόνο. Δεν δικαιολογείται να γίνεται τόσο προφανώς αντιληπτή η διαφορά. Αυτό σημαίνει οτι το δεύτερο σύστημα δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.
3. Για να το κάνει σε μερικά μαγαζιά και σε άλλα να μην το κάνει σημαίνει οτι κάποια ρύθμιση άλλοτε είναι σωστά και άλλοτε είναι λάθος. Προσπάθησε να εντοπίσεις τι έχεις κάνει διαφορετικό και πότε είναι οκ και πότε όχι.
4. Πρόσεχε την παραμόρφωση! Τόσο στο πρόγραμμα/κονσόλα όσο και στον μίκτη πάνω στον οποίο συνδέεις την κονσόλα σου. Κανονικά η έκδοση LE που έχεις έχει από μόνη της τη ρύθμιση του Gain στο "Auto". Αυτό σημαίνει οτι κάθε φορά που φορτώνεις ένα τραγούδι στο deck το VirtualDJ ρυθμίζει απο μόνο του το gain στην μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή ώστε να μην "κλιπάρει" το κομμάτι. Από εκεί και πάνω αν εσύ πειράξεις το gain εισάγεις παραμόρφωση. Επίσης στον μίκτη που συνδέεις την κονσόλα σου να προσέχεις τα Vu-Meters της φέτας σου. Προσπάθησε όταν παίζεις με τέρμα την ένταση στην κονσόλα να αναβοσβήνουν τα πρώτα πορτοκαλί λαμπάκια σπάνια. Μην υποθέτεις οτι το gain του καναλιού σου πρέπει να είναι όσο και των CD-Players ούτε οτι υπάρχει πολύ χαμηλή ή πολύ υψηλή τιμή για το gain.
5. Η "ψηφιακή" παραμόρφωση είναι πολύ πιο ύπουλη από την αναλογική! Σε ένα αναλογικό μίκτη υπάρχει και headroom και δυνατότητα να υπάρξουν "θετικές" τιμές. Σε ένα ψηφιακό μέσο όμως δεν υπάρχει αυτό το περιθώριο. Ούτε soft limit. Απλά ΔΕΝ υπάρχουν θετικές τιμές (γίνονται όλες μηδενικά)

6. Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Το 99.9% της μουσικής παραγωγής κυκλοφορεί επίσημα (official release) στο λεγόμενο "CD Format" δηλαδή ήχος με βάθος 16bits και ρυθμό δειγματοληψίας (sample rate) 44100Hz
Το υπόλοιπο 0.1% κυκλοφορεί σε άλλα format όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Το VirtualDJ δεν έχει κανένα πρόβλημα να παίξει αρχεία που δεν είναι 16/44.1KHz
Το μόνο πρόβλημα που είχε το VirtualDJ μέχρι την έκδοση 7.2 ήταν οτι όλη η εσωτερική επεξεργασία γινόταν στα 16/44.1KHz και μετά έκανε upscaling για να δουλέψει π.χ. με κάρτες ήχου 16/48KHz
Πράγμα που μας φέρνει στις κάρτες ήχου: Ανάλογα με την κάρτα ήχου υπάρχουν κάρτες που εκτός από το καθιερωμένο 16/44.1 μπορούν να παίξουν και με άλλα format. Συνήθως αυτές οι κάρτες έχουν σαν target group τα studio παραγωγής και όχι τον μέσο καταναλωτή/dj.
Πολύς κόσμος έχει την εντύπωση οτι αν παίξει ένα τραγούδι με κάρτα 24/96KHz θα ακούγεται καλύτερα. Η πραγματικότητα είναι οτι θα ακούγεται το ίδιο ή και ελαφρώς "χειρότερα". Ο λόγος είναι απλός: Το μέσο "τυπικό" αρχείο θα είναι σε format 16/44.1. Για να παίξει σε 24/96 θα πρέπει να γίνει "upscaling".
Σε ένα ιδανικό κόσμο το upscaling θα έχει μηδαμινές απώλειες και το κομμάτι θα παίζει από την κάρτα 24/96 όπως ακριβώς θα έπαιζε και από μια κάρτα 16/44.1 αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ πληροφορία στο κομμάτι! Στην πράξη όμως το upscaling δεν θα είναι "τέλειο" οπότε με την αυστηρά μαθηματική/επιστημονική θεώρηση το αναπαραγόμενο αρχείο θα έχει χειρότερη "ποιότητα" (πιστότητα) απ' ότι αν έπαιζε με 16/44.1
Πραγματικό όφελος από μια κάρτα 24/96 υπάρχει μόνο αν παίξει αρχείο 24/96.
Βέβαια στην περίπτωση των dj's μπορεί να υπάρξει ένα μικρός όφελος όταν το πρόγραμμα δεν κάνει "απλή αναπαραγωγή" ενός τραγουδιού, αλλά χρησιμοποιεί με κάποιο τρόπο την sound engine του για να κάνει ΣΥΝΘΕΣΗ (π.χ. η σύνθεση του αλγορίθμου time-stretching). Τότε αν η εσωτερική "σύνθεση" του προγράμματος (που πλέον παράγει πληροφορία) γίνεται με 24/96 (κάτι που θα κάνει το 8) μπορεί να υπάρξει ένα μικρό όφελος. Πάντως σε κάθε περίπτωση μην περιμένει κανείς τρομερή διαφορά στον ήχο από μία κάρτα ήχου 24/96 εάν οι πηγές του είναι 16/44.1


Σωστος,διαβασμενος-ψαγμενος- παντα κατατοπιστηκος! Πολλα ευχαριστω Phantom
 

Posted Mon 04 Feb 13 @ 8:47 am
φιλε Ρhαntom διαβασα με πολυ προσοχή τη τοποθετηση σου και σευχωριστω πολυ για το κόπο του να απαντησεις τοσο αναλυτικα . θα σταθω στο πρώτο κυρίως κομματι της απαντησης σου . πιστευω πως εφτασες κοντα στη λύση του προβληματος μου αφού το συνδίασες με ένα αλλο θεματακι που έχω και αυτό είναι με το gαin των mp3s μου .

είχα μεγαλη διαφορα κομματιων οταν έπαιζα και για να λύσω το πρόβλημα αυτο χρησιμοποιώ από τότε το mp3gαin όπου μετατρέπω όλα τα mp3s μου ώστε να έχουν gαin +/- 95 dB. παρόλα αυτα συνεχίζω να έχω έντονες διαφορές από κομματι σε κομματι καθώς παίζω, και για να μειώνω αυτές τις διαφορές ώστε να μην ακούγεται έξω η διαφορα στην ενταση έντονω κατα το μιξαρισμα , ρυθμίζω συνεχως το gαin καθε κομματιου ώστε να ακούω στα ακουστικα μου οτι δεν έχουν πολύ διαφορα τα δύο κομματιω που θω μιξαριστούν. αυτό 1)με παιδεύει πολύ όταν δουλεύω 2)δε έχει παντα αποτέλεσμα λόγω ότι δε πετυχαίνω παντα να ισορροπώ τις εντασεις 3)λογικα είναι η αιτία του κακού ήχου όπως είπες και εσύ.
τι προτείνεις να κανω στο πρόβλημα με το gαin ;

υγ : πιστεύω αν απαντησεις θα δώσεις λύση κωι σε αλλα παιδια για το θεμα αυτό το έχω ζητήσει με πολλούς γνωστούς φίλους που ασχολούνται πουέχουν το ίδιο θεμα και μόνο ένας ήξερε μια λύση που ήταν αυτή που σου είπα με το mp3gαin
 

Posted Tue 05 Feb 13 @ 4:41 pm
Για να το ξεκαθαρίσουμε ΜΙΑ και ΚΑΛΗ:

Το MP3Gain είναι "απάτη" στον κόσμο του dj-ing. Δεν είναι γενικότερα απάτη, αλλά για όλα τα προγράμματα dj-ing είναι "άχρηστο"

Και εξηγώ:
Το MP3Gain δεν πειράζει τα δεδομένα των αρχείων. Κάνει μόνο ένα υπολογισμό της μέσης τιμής (RMS) και με βάσει αυτή γράφει στο Tag του κομματιού (mp3) ένα frame με την ονομασία REPLAY GAIN.
Μέχρι εδώ όλα καλά. Το θέμα μας ξεκινάει από εδώ και κάτω: Για να "δουλέψει" το MP3Gain πρέπει η εφαρμογή που θα κάνει αναπαραγωγή του αρχείου (π.χ. Windows Media Player, Winamp κτλ) να ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ αυτό το frame. Δηλαδή πρέπει ο Winamp π.χ. να διαβάσει το συγκεκριμένο frame και όταν θα παίξει το αρχείο να εφαρμόσει το gain που αναγράφεται εκεί. Αυτό ΔΕΝ το κάνουν ΟΛΑ τα προγράμματα. Ο Winamp και ο Windows Media Player το κάνουν, αλλά ΟΛΕΣ οι εφαρμογές dj-ing στηρίζονται στους δικούς τους αλγόριθμους ανάλυσης για να καθορίσουν τα gain με τα οποία θα παίξουν το κομμάτι (είτε κάνουν auto-normalization είτε όχι)

Αφού ξεκαθαρίσαμε την ιστορία με το MP3Gain ας συνεχίσουμε:

Τα gain (κέρδος-ευαισθησία) δεν είναι ένα knob για να δυναμώνουμε την ένταση κατά το δοκούν. Ονομάζονται ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ για κάποιο λόγο. Δεν ονομάζονται Volume (όγκος)!
Τα gain πρωτοτοποθετήθηκαν σε μίκτες για dj για να λύσουν το πρόβλημα της μεγάλης διαφοράς στην προενίσχυση που χρειάζονταν οι διαφορετικές συσκευές.
Έχουμε συνηθίσει πλέον να θεωρούμε οτι οι συσκευές χωρίζονται σε δύο κατηγορίες προ-ενίσχυσης: LINE Level και PHONO Level.
Η πραγματικότητα είναι οτι στο LINE-LEVEL η προ-ενίσχυση διαχωρίζεται σε πολλές υποκατηγορίες (π.χ. CD, Tape, Tuner κτλ)
Αλλά ακόμα και μέσα σε κάθε υποκατηγορία υπάρχουν συσκευές με διαφορετικές απαιτήσεις προ-ενίσχυσης. Για παράδειγμα τα CDJ-100 της Pioneer χρειάζονται μεγαλύτερη προ-ενίσχυση από τα CDJ-1000
Η δουλειά των Gain λοιπόν είναι να ρυθμίζουν σωστά την προ-ενίσχυση του μίκτη με βάση την ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ και όχι με βάση το τραγούδι που παίζει κάθε φορά στον αέρα.

Παλιότερα όσοι dj's ξεκίνησαν να παίζουν με μίκτες που δεν είχαν ρυθμιστικά gain έμαθαν από πολύ νωρίς κάτι "πολύτιμο":
Να αφήνουν πάντα "headroom" (περιθώριο) στα κανάλια τους για να διορθώσουν τραγούδια που δεν ήταν αρκετά δυνατά. Αυτοί οι dj's έπαιζαν με τα volume faders κάπου στο 7-8 ώστε να έχουν περιθώριο αν κάποιο κομμάτι δεν ήταν αρκετά δυνατό να σηκώσουν το αντίστοιχο volume fader παραπάνω. Και αν ήταν πολύ αδύνατο τότε πείραζαν και το master του μίκτη (αφού δεν υπήρχαν gain!!! :P)
Δυστυχώς σχεδόν όλοι οι νεότεροι dj's έμαθαν να παίζουν με τα volume faders στο τέρμα, χρησιμοποιώντας τα περισσότερο σαν "διακόπτες" παρά σαν faders (fader = εξασθενητής). Αυτό τους έκανε με πολύ μεγάλη ευκολία να καταφεύγουν στα gain για να προσθέσουν ένταση αδιαφορώντας για παρενέργειες όπως παραμόρφωση, μικρότερο signal to noise ratio (δηλαδή πολύ "φύσημα" στα κανάλια και το master) "διάλυση" της δυναμικής περιοχής κτλ.
Έχω αναφερθεί πολλές φορές στο πως πρέπει να ρυθμίζονται σωστά τα gain και δεν θέλω να επαναληφθώ. Αλλά θεώρησα σκόπιμο να επαναλάβω το τι είναι και τι δεν είναι αυτό το "Gain"

Στο πρόβλημα μας τώρα και στον ψηφιακό χώρο:
Στον ψηφιακό χώρο η μέγιστη τιμή έντασης που μπορεί να πάρει η κυμματομορφή ενός αρχείου είναι 0 (ΜΗΔΕΝ). ΔΕΝ γίνεται να υπάρξει ΘΕΤΙΚΗ τιμή. Όλες οι θετικές τιμές αυτόματα "αποκόπτονται" και γίνονται ΜΗΔΕΝ.
Αυτό σημαίνει οτι αν το gain κατά την διάρκεια αναπαραγωγής ενός τραγουδιού σηκωθεί πιο ψηλά από κάποια τιμή (ανάλογα με το κομμάτι) το κομμάτι θα ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙ με πολύ πιο άσχημο τρόπο απ' οτι στον αναλογικό κόσμο. Κάθε "θετική" τιμή, μικρή ή μεγάλη θα μετατραπεί σε ένα flat ψαλίδισμα.

Τώρα για το πρόβλημα του φίλου μας:

Κάνε τα εξής:
1. Κάνε re-analyze όλα τα τραγούδια σου. Αυτό θα αναγκάσει το VirtualDJ να επαναϋπολογίσει τις τιμές του auto-gain για όλα τα κομμάτια
2. Αν στις ρυθμίσεις της LE έχεις πρόσβαση στην επιλογή του Auto-Gain βάλτο στο AUTO (όχι Auto+Remember)
3. Όταν παίζεις από την κονσόλα σου ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ τα GAIN. Ξέχασε τα. Στην τελική βάλε τους ταινία από πάνω για να μην τα κουνάς. Δες αν το πρόβλημα σου λύνεται έτσι.
4. Για το πρόβλημα του οτι άλλα αρχεία παίζουν πιο δυνατά και άλλα πιο σιγά, μάθε να ζεις μ' αυτό. Αυτή είναι η πραγματικότητα και είναι μέρος της δουλειάς μας να το ρυθμίζουμε και αυτό. Θα σου έλεγα να μάθεις να παίζεις μουσική αφήνοντας headroom αλλά οι περισσότεροι νέοι δυσκολεύονται πραγματικά να το κάνουν. Εάν δεν μπορείς να παίξεις αφήνοντας headroom τότε όποτε έχεις ανάγκη για περισσότερη ένταση πείραξε το master της κονσόλας.

Κάνε όλα αυτά για να δεις αν το πρόβλημα σου βελτιώνεται ή εξαλείφεται. Εάν ναι, τότε μπορούμε να επανέρθουμε στη συζήτηση για το Gain και να δώσω κι άλλες συμβουλές για το πως μπορείς να το χρησιμοποιείς σωστά "γλυτώνοντας" την παραμόρφωση...


Ουφ! :)
 

Posted Wed 06 Feb 13 @ 5:21 am
civil21 wrote :
είχα μεγαλη διαφορα κομματιων οταν έπαιζα και για να λύσω το πρόβλημα αυτο χρησιμοποιώ από τότε το mp3gαin όπου μετατρέπω όλα τα mp3s μου ώστε να έχουν gαin +/- 95 dB.

Ακόμα και για τα προγράμματα που υποστηρίζουν το MP3Gain, η τιμή αυτή είναι πολύ μεγάλη και εισάγει πολύ παραμόρφωση... Ένα τυπικό disco κομμάτι πχ συνήθως έχει μέση τιμή RMS κοντά στα 88-89db.
Το να "ανεβάσεις" αυτό το κομμάτι στα 95db σημαίνει 6db πάνω, ή αλλιώς τετραπλασιασμό της έντασης!!!
Εαν θες να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το MP3Gain βάλε την τιμή κάπου κοντά στα 91 άντε 92db (και πολλά είναι)
Είναι προτιμότερο να "χαμηλώνεις" τα δυνατά κομμάτια παρά να προσπαθείς να κάνεις "σιγανά" κομμάτια να φτάσουν σε ένταση τις μοντέρνες υπερσυμπιεσμένες παραγωγές!

Υ.Γ.:
Έχω να χρησιμοποιήσω το MP3Gain αρκετά χρόνια, αλλά αν θυμάμαι καλά είχε και μία ρύθμιση όπου έθετε σαν replay gain την μέγιστη τιμή που δεν θα έκανε clip κάθε τραγούδι. Εαν υπάρχει αυτή η επιλογή ακόμα εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να την τρέξεις ώστε να "επαναφέρεις" όλα τα κομμάτια στην φυσιολογική τους κατάσταση. Και μάλιστα θα ήταν το ΠΡΩΤΟ πράγμα που θα έκανα ψάχνοντας την λύση στο πρόβλημα σου...

 

Posted Wed 06 Feb 13 @ 5:57 am
Ευχαριστώ και παλι Phαntom για την κατατοπιστική απαντηση σου. Θα προσπαθησω να τα μεταφέρω σε 91 dB από 95 dB γιατι ίσως και αυτό τελικα να δημιουργεί θεμα. Η αλήθεια είναι ότι ήδη εκανα αυτό που περιγραφεις με τα καναλια ή το Mαster ώστε να μην έχω έντονες διαφορες και να μην πειραζω συνεχώς τα gαins . Όπως σου ειπα όμως αυτό ειναι επίπονο εν ώρα DJ-in αν θες να έχεις ένα ισορροπημένο αποτελεσμα στη γενική ποιότητα του ήχου που βγαινει στο κόσμο.

Μου προκαλεί όμως μεγαλη εντύπωση το ότι δε υπαρχει λύση σε αυτό θεμα. Ένα φίλος Dj που ασχολείται χρόνια μου είχε πει ότι αυτό το πρόβλημα δεν τον απασχολεί καν και δεν κανει και κατι για αυτό αφού δεν έχει θεμα στο αποτέλεσμα που βγαζει. αυτός έχει την S2 της Nαtive Instruments.

Επίσης, έχω το LE όπως είπες ,που δίνει η κονόλα ΜΧ4 στην ειδική έκδοση του ΜΧ4 αλλα στις ρυθμίσεις δυστυχώς δεν έχω τίποτα , μόνο τις "ρυθμίσεις ήχου" που λέει για την καρτα ήχου , τις γραμμές κτλ, και πρόσθετα, δηλαδη να το αναβαθμίσω σε VDJ Pro, αρα απο εκεί δε μπορώ να κανω και πολλα
 

Posted Wed 06 Feb 13 @ 12:20 pm
civil21 wrote :

Μου προκαλεί όμως μεγαλη εντύπωση το ότι δε υπαρχει λύση σε αυτό θεμα. Ένα φίλος Dj που ασχολείται χρόνια μου είχε πει ότι αυτό το πρόβλημα δεν τον απασχολεί καν και δεν κανει και κατι για αυτό αφού δεν έχει θεμα στο αποτέλεσμα που βγαζει. αυτός έχει την S2 της Nαtive Instruments.

Δεν υπάρχει, ούτε θα υπάρξει ποτέ σωστή λύση σ' αυτό το πρόβλημα. Και όχι δεν παίζει ρόλο οτι αυτός παίζει με την S2
Παίζει πολύ περισσότερο ρόλο τι μουσική παίζει και από που την βρίσκει...
Αν παίζεις μόνο mainstream π.χ. ή μόνο "νέες" παραγωγές τότε συνήθως δεν υπάρχει αυτό το "πρόβλημα" καθώς όλα τα κομμάτια λίγο πολύ έχουν την ίδια ένταση RMS
Αν όμως μέσα στο πρόγραμμα σου βάζεις και παραγωγές 10ετίας ή 20ετίας και βάλε τότε το πρόβλημα εμφανίζεται έντονο και σωστή λύση δεν υπάρχει.

Για να μην ξεφύγουμε, κάνε μια αναζήτηση στο Google για "loudness war"
Θα διαβάσεις μερικά πολύ ωραία πράγματα που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τόσο τι λέω, όσο και το "πρόβλημα" της EDM και της POP μουσικής σήμερα...

Υ.Γ.: Το "Loudness War" είναι ένα από τα αγαπημένα θέματα του Apopsis. Δεν θέλω να του το κλέψω!!! ;)
 

Posted Thu 07 Feb 13 @ 2:15 am
ok Phαntom θα το τσεκαρω.. η αλήθεια είναι ότι εγώ παίζω αρκετα ελληνικα 90's εκτός της mαinstreαm ξένης και ελληνικής και για αυτό ίσως έχω ακομα πιο έντονο το πρόβλημα αυτό

ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις και για το χρόνο που διέθεσες για αυτές . μέσα στο ΣΚ θα δοκιμασω καποια αυτα που είπες και θω ενημερώσω για τα συμπερασματα.
 

Posted Thu 07 Feb 13 @ 6:28 am
Καλά... Αν παίζεις Φοίβο που μετά από κάθε ρεφρέν "θάβεται" όλη η μουσική και η ένταση... εντάξει... άστα να πάνε... :)
 

Posted Thu 07 Feb 13 @ 6:30 am
χαχα μην το παμε ειδικα στον καθε δημιουργό γιατί δε πρόκειται να βγαλουμε ακρη ποτέ με το θεμα χαχα ...αν και αφού παίζω ελληνικά σωστα καταλαβες ότι παίζει και Φοίβος ;Ρ μια και το ανέφερες όμως μου ήρθε μια ιδέα. έχεις καποιο τρόπο (μέσω μέιλ πχ) να σου στείλω 2-3 mp3 εδνεικτικα που συναντώ το πρόβλημα αυτό στην πιο έντονη μορφή του να μου πεις μήπως "δεις" καποιο χαρακτηριστικό που εγώ δε βλέπω και ίσως να ευθύνεται αυτό, παρόλο που είναι σε καλή ποιότητα και kbs και Kh2 ;
 

Posted Thu 07 Feb 13 @ 9:28 am
71%