Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Εξωτερική κάρτα ήχου για πρε-ακουστική - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

εντάξει...εγώ θα δανειστώ...τον υπολογιστή του, το δεύτερο...!
Αν και μάλλον τη δουλειά μου θα την κάνω με τη Free έκδοση μετά τις πολύτιμες συμβουλές σας...
 

Posted Wed 12 Dec 12 @ 9:29 am
Δεν δαγκώνουμε... Ούτε θα στείλει κανείς την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος στο πάρτι. Αλλά οφείλουμε να επισημάνουμε τι είναι νόμιμο και σωστό και τι όχι.
Και έτσι για την "ιστορία" το να σου δανείσει το δεύτερο laptop του κι αυτό παράνομο θεωρείται καθώς η άδεια χρήσης αφορά τον ΧΡΗΣΤΗ και όχι το μηχάνημα! Μόνο αυτός που το αγόρασε μπορεί να το χρησιμοποιεί... :P
 

Posted Wed 12 Dec 12 @ 10:25 am
Νεώτερα από το μέτωπο...
Αγόρασα την κάρτα usb που μάλιστα πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω και δεύτερον μετά από δύο μέρες δοκίμασα να συνδέσω με usb πάλι την ΜΚ2 κονσόλα της Hercules. Ολα αυτά στη FREE έκδοση πάντα. Και στις δύο περιπτώσεις "κλείδωνε" η έκδοση στο 10λεπτο. Τι εννοώ κλείδωνε;

Μετά το 10' ξαναγύρναγε αυτόματα στην επιλογή μόνο ηχεία από λάπτοπ και είτε το επέλεγες ξανά το κάτι διαφορετικό (+εξωτ. κάρτα) ή όχι έμενε εκεί. Επιπλέον και αυτό ήταν το χειρότερο (!) εξαφάνισε την επιλογή PFL (δηλ. της εναλλαγής για deck/πρε-ακουστικής) και ακουγόταν ή από τα ηχεία ή από τα ακουστικά

Τρίτο Bug που γινόταν ήταν ότι είχε ένα μόνιμα κολλημένο ήχο σε ένταση και δεν αυξομειώνοταν ούτε από την έντση του υπολογιστή, ούτε από την ένταση του Virtual Free ούτε από την ένταση του ΜΚ2 (όταν χρησιμοποίησα αυτό).

Το μόνο που λειτουργούσε (αλλά δε με ενδιέφερε) ήταν το joystick του MK2 !!!

επειδή δεν έχω διάθεση να πληρώσω για δύο φιλικά πάρτυ σε σπίτι εγκαταλείπω το Virtual Dj και επανέρχομαι στην κλασσική λύση μίκτη και δύο λάπτοπ με αναπαραγωγή από Media player να ησυχάσω...τσάμπα χρόνος και χρήμα (usb κάρτες, κτλ) αλλά και υποχρεώσεις-μετακινήσεις υλικών από φίλους...

Συγγνώμη αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να διευκρινίζει ακόμα και μια FREE έκδοση το όριο ανοχής της. Η να μην έχει επιλογή καθόλου αυτό ή το άλλο. Επίσης το θέμα του 10λεπτου θα έπρεπε να το τονίζει στο link του κατεβάσματος και όχι να περιμένεις να στο πουν ευγενείς άνθρωποι σε κάποιο φόρουμ όπως εδώ ή να το ανακαλύψεις τυχαία ή μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ. Το θεωρώ κοροϊδία...και δήθεν.

Τώρα βέβαια δε νομίζω να παίζει να έχω κάνει κάτι λάθος αφού ακολούθησα τις οδηγίες βήμα - βήμα και σωστά.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένα πρόγραμμα σε ένα υπολογιστή δε μπορεί να αντικαταστήσει τα πραγματικά εργαλεία ενός dj τουλάχιστον ρομαντικός καθώς είμαι θα μείνω με αυτή την πίκρα. Βέβαια εκσυγχρονίστηκα αφού εδώ και χρόνια τα δύο deck's έγιναν δύο λάπτοπ...
 

Posted Tue 08 Jan 13 @ 10:41 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Tue 08 Jan 13 @ 12:17 pm
Τελικώς σήμερα ένας φίλος μου δάνεισε μια άλλη (κινέζικη) κάρτα ήχου και αυτή 3D και τελικά όλα δούλεψαν στην Free (πάντα) έκδοση. Πολύ πιθανόν να έφταιγε η πρώτη εξωτ. κάρτα. Μου έκανε εντύπωση ότι αναγνώριζε από μόνο του το πρόγραμμα την κάρτα και την έβγαζα ή την έβαζα άμεσα γύρναγε σε ανάλογο config. Βέβαιια αυτό το έκανε και με το ΜΚ2 αλλά αξίζει να το αναφέρω.
Η ποιότητα ήχου τώρα από τα ακουστικά είναι πολύ πολύ καλή.
Δεν μου κάνει "κόψιμο" έντασης ήχου όπως όταν συνέδεσα το ΜΚ2
Την τελευταία στιγμή (Σ/Κ) είναι το πρώτο από τα πάρτυ που θα δώσω χείρα βοηθείας (!) όλα καλά.
Σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις και τη βοήθειά σας. Ισως είναι το πρώτο φόρουμ ανάγκης με τόσο άμεση και αναλυτική εξυπηρέτηση που φανερώνει το μεράκι όλων μας (ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά) για αυτό που λέγεται μουσική και mixing.

ΥΓ. Τις οδηγίες χρήσης ως κλασσικός έλληνας (παρότι έχω ζήσει και αρκετά χρόνια έξω) δεν τις διάβασα και οφείλω να το ομολογήσω για τον προηγούμενο χρήστη που μου απάντησε. Είχες δίκιο. Κακώς "φώναζα"...Αλλά τουλάχιστον η ζωή μου στο εξωτερικό μου έμαθε να αναγνωρίζω τα λάθη μου ΔΗΜΟΣΙΩΣ...!!!

Και πάλι ευχαριστώ όλους...και το πρόγραμμα που θα με βοηθήσει για μια όμορφη φιλική νύχτα!
 

Posted Wed 09 Jan 13 @ 10:17 am
Καλησπέρα παιδιά , έχω ηχεία 5.1 creative αλλά ο υπολογιστής σηκώνει μόνο τα 2 και το μπάσο !
Τι κάρτα ήχου πρέπει να αγοράσω για να μου σηκώνει και τα 5.1 ;
 

Posted Sun 07 Sep 14 @ 10:21 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To VirtualDJ, opws kai ta perissotera dj softwares kathoson gnwrizw, exoun stereo output, epomenws ksexnas ta 5.1.
H moni sou epilogi einai na steileis to master se oles tis eksodous tis kartas ixou sou
 

Posted Sun 07 Sep 14 @ 3:38 pm
Παιδια , προσφατα κατεβασα την free εκδοση του virtual dj και πειραματιζομαι :P Εχω δει πολλους να κανουν παρομοια ερωτηση οπως η δικια μου αλλα δεν εχω δει πουθενα μια σαφη απαντηση ... Λοιπον , αρχικα ... τρεχω το προγραμμα σε σταθερο υπολογιστη (νομιζω καπου διαβασα παιζει ρολο αν ειναι λαπτοπ η οχι) εχω μια καρτα ηχου και θελω να εχω διαφορετικο σημα στα ακουστικα και διαφορετικο στα ηχεια ... με λιγα λογια να μπορω να ακου αλλα τραγουδια στο ηχεια μου και αλλα στα ακουστικα (για μιξαρισμα)...Πρεπει να βαλω μια καρτα ηχου ακομα ωστε να εχω 2 σηματα ηχου ... η μηπως υπαρχει καποια συγκεκριμενη ρυθμιση γι' αυτον το λογο ? ΥΓ [στον υπολογιστη μου εκτος απο την "πρασινη" εξοδο ηχου εχω και την "μπλε" εισοδο την οποια μπορω να συνδεσω ακουστικα και να την μετατρεψω ουσιαστικα σε εξοδο (σε περιπτωση που πεζει καποιο ρολο)]
 

Posted Sat 14 Mar 15 @ 11:58 am
Αν ρυθμίσεις την κάρτα ήχου σου ώστε να έχει δύο εξόδους τότε δεν χρειάζεσαι δεύτερη κάρτα ήχου.
Αν υποθέσουμε οτι χρησιμοποιείς το VirtualDj 8 τότε στις ρυθμίσεις του ήχου απλά πατάς τα κουμπιά "Ηχεία + Ακουστικά" και "Εσωτερική κάρτα ήχου" και είσαι έτοιμος.
 

Posted Mon 16 Mar 15 @ 5:56 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Aswepaok wrote :
...ΥΓ [στον υπολογιστη μου εκτος απο την "πρασινη" εξοδο ηχου εχω και την "μπλε" εισοδο την οποια μπορω να συνδεσω ακουστικα και να την μετατρεψω ουσιαστικα σε εξοδο (σε περιπτωση που πεζει καποιο ρολο)]


PhantomDeejay wrote :
Αν ρυθμίσεις την κάρτα ήχου σου ώστε να έχει δύο εξόδους τότε δεν χρειάζεσαι δεύτερη κάρτα ήχου.
Αν υποθέσουμε οτι χρησιμοποιείς το VirtualDj 8 τότε στις ρυθμίσεις του ήχου απλά πατάς τα κουμπιά "Ηχεία + Ακουστικά" και "Εσωτερική κάρτα ήχου" και είσαι έτοιμος.


Ίσως να χρειαστεί να δηλωθεί οτι η δεύτερη υποδοχή της κάρτας είναι και αυτή έξοδος (μάλλον αυτό γίνεται με κάποια ρύθμιση από το πρόγραμμα διαχείρισης της κάρτας ήχου)
 

Posted Mon 16 Mar 15 @ 7:57 am
καλησπέρα και καλή χρονιά, έχω την κάρτα ήχου scarlet 2i4 προσπαθώ στο vitrual dj 8 2 ωρες να ρυθμίσω για πρε-ακουστική, μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ
 

Posted Mon 16 Jan 17 @ 9:04 pm
Τελικά μετά απο συνεχόμενο ψάξιμο βρήκα την λύση και το πρόγραμμα είναι free κατεβασμένο χωρίς περιορισμούς στα ακουστικά
 

Posted Mon 16 Jan 17 @ 10:01 pm
Παιδια καλησπερα!μια ερωτηση:εχωRELOOP - TERMINAL MIX 8 DJ midi controllers κ φυσικα το virtual dj.αυτο που θελω να ρωτησω:μπορω να εχω κ εξοδο ηχου απο το λαπτοπ;
 

Posted Sat 15 Jul 17 @ 12:26 pm

 

Posted Mon 17 Jul 17 @ 6:45 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nai. Sto Audio setup tou VirtualDJ, anti gia Master -->Reloop ASIO--<Chans 1,2 epilegeis tin karta ixou tou ypologisti sou (episis sto Chans 1,2)
An theleis na exeis tin Master eksodo kai sta dyo (Reloop KAI laptop), nomizw oti mporeis na prostheseis akoma ena "Master" stis eksodous me tin karta ixu toy ypologisti sou (dld na exeis 2 grammes Master kai 1 san Headphones) omws mporei na exeis diaforetika "apotelesamta" i kai mia "xroniki" diafora ston ixo (kathysterisi) metaksy twn 2.

Poios einai o logos pou rwtas ? Ti akrivws theleis na kaneis ? Mporei na sou proteinoume isws kati allo.
 

Posted Tue 18 Jul 17 @ 11:02 pm


(Old topics and forums are automatically closed)