Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Virtual 7 + Rmx με κάποια bugs

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

caslorPRO InfinityMember since 2006
καλησπερα σε ολους τους φιλους

θα ηθελα να σας παραθέσω καποια προβληματακια που αντιμετωπίζω που και που με το Virtual και την RMX console που εχω.


Εδω και λιγο καιρο ενω παίζω κανονικα .. εκει που εχω φορτωμένο στο αλλο το deck το τραγουδι - video που πρόκειται να μιξαρω και το ψαχνω μπρος πισω με το jog wheel της Hercules ξαφνικα τρωει κόλλημα και παει το τραγουδι μονο απο την μια φορα... πχ εμπρος ασχετα πως θα κινήσω το jog wheel

Συνηθως οταν γινει αυτο τοτε για καποιο λογο εμπλεκεται και το mouse με την λειτουργια του virtual (πχ μπορει να φαει κολλημα και εαν κουνήσω το mouse να ειναι σαν να κινει το jog wheel πολυ γρηγορα... η στην αναζητηση των τραγουδιων στο παραθυρο του browser να κανω κατω την μπαρα... και αυτη να ξαναπαει απο μονη της επανω )


Αυτο συμβαινει μονο στο deck που θα φαει το κολλημα... το αλλο θα παιζει κανονικα

Εαν κλεισω το virtual και το ανοιξω ξανα τοτε ολα διορθώνουν και μπορει να μην το ξανα κανει για το υπολοιπο της ημερας

Αυτο που εχω παρατηρησει οτι δεν τρωει κολλημα επειδη μπορει να ειναι βαρύ το αρχειο που θα εχω φορτωσει.. μπορει να το παρουσιασει και σε ενα απλο μικρο αρχειο...
Μάλιστα η cpu ειναι συνήθως κατω του 40% και η RAM είναι στα μισα περίπου 1,8 GB οταν τρώει το κόλλημα

Σημερα εκανα μια αναβαθμιση στους Drivers της Hercules και προσεξα στο panel της οτι ειχε επιλογη για να διαλεξεις καναλη επικοινωνιας του midi ...
Υπαρχει καμια περιπτωση να ετρωγε κανενα κολλημα το midi με το mouse ? ( και τα δυο ειναι συνδεδεμένα με usb αλλα σε διαφορετικη θυρα το ενα απο το αλλο)


pc : Turbo-x
CPU intel core i3 2.27GHz
RAM : 3 GB
windows 7 home premium 32-bit

virtual : 7.0.5b pro

hercules : σύνδεση σε WDM
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 1:35 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
caslor wrote :

Εδω και λιγο καιρο ενω παίζω κανονικα .. εκει που εχω φορτωμένο στο αλλο το deck το τραγουδι - video που πρόκειται να μιξαρω και το ψαχνω μπρος πισω με το jog wheel της Hercules ξαφνικα τρωει κόλλημα και παει το τραγουδι μονο απο την μια φορα... πχ εμπρος ασχετα πως θα κινήσω το jog wheel



auto to problima exei parousiastei se pollous filous mou pou exoun tin rmx kai se mena se tyxaies stigmes.
de nomizo na yparxei lysi.... einai ta tyxaia kolimata pou kanei genikotera i rmx akoma kai meta koumpia.
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 1:41 am
caslorPRO InfinityMember since 2006
Καταρχήν να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον σου και την γρηγορη απαντηση σου :)

Ναι οντως και σε εμενα προχθες για πρωτη φορα παρουσιαστηκε θεμα με τα κουμπια... δεν λειτουργουσαν στο ενα το deck το play,cue κτλ

ευτυχως με το mouse μπορουσα να επιλεξω στο virtual τα κουμπια.. και με την υπαρξη ενος δευτερου pc για ξελασποτηρη καταφερα να κλεισω το virtual και να το ανοιξω ωστε να ερθει στα καλα της η κονσολα

Σκεφτομαι και την προσθηκη ενος MP3 player για μελλοντικο Ξελασπωτιρη


Μια ερωτηση μιας και φανταζομαι απο τοτε ισως να εχεις αλλαξει κονσολα.. πηρες καποια αλλη που ειναι πιο συμβατη και δεν κανει αυτα τα κολληματα ?

ευχαριστω
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 2:06 am
Εμένα (χωρίς να είχα ποτέ μου RMX) μου φαίνεται καθαρά σαν θέμα φθοράς του controller... Η έχει αρχίσει και τα "παίζει" ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στον controller. Γενικά το VirtualDJ δεν τρώει τέτοια κολλήματα, οπότε είναι καθαρά θέμα τι εντολές στέλνει (ή δεν στέλνει) ο controller όταν σκαλώνει.

Λύσεις για controller υπάρχουν πάρα πολλές ανάλογα με τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις. Και από τη στιγμή που έχεις ήδη το PRO Full δεν σε πολυνοιάζει κιόλας η κονσόλα να συνοδεύεται από το VirtualDJ LE.

Ρίξε μια ματιά εδώ για τους υποστηριζόμενους controllers ώστε να πάρεις μια ιδέα/πρώτη γεύση: http://www.virtualdj.com/wiki/ControllersGR.html
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 3:05 am
caslorPRO InfinityMember since 2006
Ο controler ειναι σχεδον αχρησιμοποίητος και σε πολυ καλη κατασταση

Πιο πολυ το βλεπω σαν προβλημα επικοινωνίας - διαχείρισης του midi

και η RMX στην λιστα ειναι... αλλα εαν εχει τετοια bugs τι να το κανεις? το θεμα ειναι να αγοραστει μια δοκιμασμενη - αξιοπιστη λυση

Εννοείται βεβαια οτι ''οτι δωσεις θα παρεις '' :P


Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις απαντησεις σας


Εκανα ενα update στο pc , drivers, virtual (7.0 -> 7,3 ) σεταρα λιγο καλυτερα την διαχειριση των συσκευων του pc και ελπιζω την επομενη φορα μην μου κανει τιποτα νερα :P
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 11:43 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ti na po... i rmx pragmatika exei bgei ellatomatiki kai aporo pou egine mainstream se polla magazia.
emena px bgike off to deksi jog ksafnika mia mera kai apo tote de ksanadoulepse.

tora gia allo controler de mporo na eimai sigouros gia kanena.
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 2:31 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ta controllers paidia einai analwsima. Analoga me ti xrisi, einai logiko na xreiazontai service, i akoma kai antikatastasi meta apo kapoio xroniko diastima.
Polles fores akoma ki enas katharismos apo skoni diorthwnei polla provlimata (kyriws epafes sta faders klp). Den apokleietai ta jogs tis RMX na exoun kapoies eswterikes epafes (aisthitires) pou apo skoni i kati allo, na min douleuoun apsoga.
Me prosoxi (kai mono an ksereis ti kaneis), mporeis na tin anoikseis kai na tin kathariseis me ligo pepiesmeno aera.
 

Posted Tue 13 Nov 12 @ 1:02 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Θα συμφωνήσω ότι μάλλον πρόκειται για φθορά σε αισθητήρες, που έχουν ως αποτέλεσμα την αποστολή -ή μη- ανεπιθύμητων MIDI σημάτων. Είχα κάτι ανάλογο με ένα volume fader στη VMS4.

Εαν έχεις εγγύηση θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που την αγόρασες. Εαν όχι, τότε ένας προσεκτικός καθαρισμός με αέρα ή/ και ακολουθώντας οδηγείες εδώ: http://www.virtualdj.com/wiki/Button%20on%20MIDI%20controller%20does%20not%20always%20respond.html ίσως έλυνε το πρόβλημα.
 

Posted Tue 13 Nov 12 @ 12:12 pm
caslorPRO InfinityMember since 2006
Ευχαριστω εστω και λιγο καθυστερημενα για τις απαντησεις σας..

Οπως ειχα αναφερει το controler εχει δουλεψει σχετικα λιγο χρονικο διαστημα και παντα οταν ειναι εκτος χρησης ειναι προστατευμένο απο σκονες κτλ..

Εδω και λιγο καιρο απο τοτε που εκανα το σχετικο ποστ.. και εκανα αναβάθμιση στα drivers rmx και των win7 και απενεργοποιώντας wifi κτλ κτλ.. το midi δεν μου έκανε ξανά κάποιο πρόβλημα...


εαν τωρα αρχίσει μετα απο λιγο να εχει τα ιδια θέματα.. σιγουρα ενα άνοιγμα και καθάρισμα να ειναι απαραίτητο (έχω γνώση ως ηλεκτρονικός οπότε θα το ρισκάρω :P )

και παλι ευχαριστω
 

Posted Mon 26 Nov 12 @ 3:22 am


(Old topics and forums are automatically closed)