Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Μακάρι να γινόταν η εξής λειτουργία στην έκδοση 8

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Θα το προτείνω και στα αγγλικά στο επίσημο σημείο, αλλά είμαι βέβαιος πως δεν θα δώσει κανείς σημασία.

Αυτό που θα ήταν τέλειο το περιγράφω παρακάτω...

Κάποιοι από εμάς παίζουμε βίντεο-κλιπ.
Και πράγματι βολεύει πολύ η λειτουργία "link" όπου κάνουμε λινκ ένα mp3 τραγούδι με ένα βίντεο (mp4 ή mpg ή mkv).

Αυτό που θα ήταν πραγματικά τέλειο, είναι εκτός του να μπορείς να κάνεις λινκ με ένα βίντεο, η δυνατότητα να μπορείς να κάνεις λινκ με ένα αρχείο φωτογραφίας.
Κάτι σαν το artwork.
Και ναι. Υπάρχει τέτοιο εφφέ στα video effects του Virtual. Αλλά έτσι όπως λειτουργεί, είναι σαν να μην υπάρχει!

Δυστυχώς, μέχρι πριν 6 μήνες το εφέ ήταν τόσο κακό που μου πήρε 2 απογεύματα μπας και καταλάβω γιατί μερικά artwork δεν τα "έβλεπε" ενώ άλλα τα έβλεπε. Τελικά, δεν θυσίασα και τρίτο απόγευμα.

Από την άλλη, δεν με εξυπηρετεί το εφφέ του artwork, γιατί όλη την ώρα στα mp3, έχω ενεργοποιήσει τη λειτουργία "όταν παίζει mp3 να χρησιμοποιεί το εφεέ SHOW LOGO". 'Ετσι, όταν παίζω mp3, δείχνει το λογότυπο του μαγαζιού.

Την περίπτωση να παίζω με τα εφφέ την ώρα που λειτουργεί το Virtual και η Nvidia την ξεχνάμε. Η κάρτες nvidia όταν συνεργάζονται με το virtual, κρεμάνε με το παραμικρό. Ακόμα κι αν κάνει κάποιος ελαχιστοποίηση ή πατήσει το "my computer".

 

Posted Tue 06 Nov 12 @ 1:53 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Tue 06 Nov 12 @ 2:31 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Thewrw oti to Logo tou magaziou, prepei na einai ena mikro sxedio se kapoia gwnia, i akoma ena megalytero me transparency mask (yparxei).
Apo kei pera, an theleis na deixneis kati sygkekrimeno se kapoio tragoudi, tote auto einai to effect pou leei pio panw o Aledjo. An den kanw lathos, gia na doulepsei tha prepei na exeis ena arxeio jpg (nomizw mono jpg ypostirizei), me onoma, akrivws to onoma tou arxeiou, ston idio fakelo.
 

Posted Tue 06 Nov 12 @ 3:14 pm
Παιδιά, αρχικά σας ευχαριστώ και τους 2 για τον χρόνο σας για να πείτε τη γνώμη σας.

Το πρόβλημα που μου παρουσιάζει το Show Cover είναι πως ΜΟΝΟ όταν γουστάρει το ίδιο προβάλλει το Cover. Υπάρχουν οστόσο περιπτώσεις που στην οθόνη του Virtual στο PC μου, έβλεπα το λογότυπο, αλλά στην τηλεόραση δεν έβλεπα τίποτα. Και όταν μετά άλλαξα τραγούδι, εμφανίστηκε το 2ο σαν να μην τρέχει τίποτα!

Να διευκρινίσω, ότι το λογότυπο του μαγαζιού, δεν προβάλλεται όταν παίζω βίντεο-κλιπ.
Το λογότυπο εμφανίζεται ΜΟΝΟ όταν παίζω κάποιο mp3. Καλύπτει όλη την εικόνα προβολής και είναι πάρα πολύ σκοτεινό, ώστε να μην χαλάει το σόου με τα φωτιστικά. Σε μέγεθος είναι μεγάλο, αλλά είναι σκοτεινό γκρι και ίσα που ξεχωρίζεις το λογότυπο!

Επίσης, δεν βρίσκω τον λόγο να εμφανίζω το λογότυπο του μαγαζιού την ώρα που μιξάρω βίντεο-κλιπ!
Δεν πρόκειται για το μουσικό κανάλι MAD αλλά για κλαμπ! χεχε!

Από εκεί και πέρα, πράγματι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το artwork του mp3, ή ακόμα καλύτερα να φτιάξω ένα αρχείο jpg που να έχει το πλήρες όνομα του τραγουδιού (με το extension) και να το ορίσω σαν artwork.
Και πάλι όμως, θα πρέπει να επιλέξω να ΜΗΝ δείχνει το λογότυπο του μαγαζιού αλλά να επιλέξω "show cover".

Αυτό είναι που φοβάμαι! Δηλαδή ότι η ρημαδο-NVIDIA, όταν αλλάξω εφφέ και επιλέξω το "show cover" θα γκαγκανιάσει!
 

Posted Wed 07 Nov 12 @ 11:19 am
Βρήκα τη λύση!

Κατεβάζω μια ωραιότατη φώτο του καλλιτέχνη (ας είναι καλά το google).
Μέσω φώτοσοπ γράφω το όνομα του καλλιτέχνη καθώς και τον τίτλο του τραγουδιού.

Με το πρόγραμμα VideoPadEditor, μετατρέπω τη φωτογραφία (psd αρχείο ή jpg) σε ένα βίντεο μικρής διάρκειας (π.χ. 5 sec).

Το βίντεο το κάνω λινκ με το mp3 και έτσι λύνω το πρόβλημά μου!

Ξέρω. Πάω μέσω Θήβας, αλλά είναι μια λύση!
 

Posted Wed 07 Nov 12 @ 12:08 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
βασιλη ποια εκδοση του show cover χρησιμοποιεις?
η εκδοση 2 εχει μερικα προβληματα γι'αυτο εγω χρησιμοποιω την εκδοση 1

αν θες πες μου να στη στειλω
 

Posted Thu 08 Nov 12 @ 8:48 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
λοιπον βρηκα μια λυση

1) μεσα απο τα options video bazeis "use this plugin for audio files > to show logo (οπου εχεις ρυθμισει με την εικονα logo που θες.)
2) ενεργοποιεις το show cover VERSION 1

Ετσι οταν παιζεις καποιο που δεν εχει cover, τοτε δειχνει το logo του μαγαζιου,
οταν παιζεις καποιο mp3 που εχει cover, τοτε δειχνει το cover του
και οταν παιζεις video τοτε παιζει video.

αυτο δεν ηθελες?
 

Posted Thu 08 Nov 12 @ 9:16 am
Μάγος είσαι; Αυτό ήθελα!
Αν θέλεις. στείλε μου τη βέρσιον 1 ρε φίλε.
 

Posted Thu 08 Nov 12 @ 11:24 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
sto estila sto email.
dokimase kai pes mas ama douleuei
 

Posted Thu 08 Nov 12 @ 11:44 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
me tin eukairia pou anoixtike topic gia ta covers gia na min anoigo allo, tha ithela mia leitourgia gia ta covers stin ekdosi 8.

kalo tha itan ekei pou dialegoume to cover pou psaxnei sto google kai sta ypoloipa, na yparxei ena pedio pou kanoume
paste to url mias fotografias pou brikame xeirokeinita sto internet apo diafora sites me covers, giati to auto-search pou exei
gia na psaksei na brei cover, akoma kai apo to google de ta emfanizei ola.

einai poly xrisimo gia osous asxolountai me ta covers
 

Posted Fri 09 Nov 12 @ 12:56 pm


(Old topics and forums are automatically closed)