Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Συνταγή για τέλειο ψηφιακό DJing - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Ο σκληρος μου Γιωργο συνολικα εχει 250GB εκ των οποιων τα 140 ειναι μουσικη,και υπολοιπονται αλλα 84GB περιπου ελευθερα.Μεσα στα 84 δηλ να εγκαταστησω τα δευτερα windows+drivers+vdj.Δηλαδη το vdj θα παιρνει τη μουσικη απ τα αλλα windows??Mαλλον ε
 

Posted Thu 07 Mar 13 @ 5:21 am
Ενα "ναι" η ενα "οχι" θα'ταν οφελημο....
 

Posted Mon 11 Mar 13 @ 9:08 am
Τα τραγούδια μπορούν να είναι "οπουδήποτε"
Στη θέση σου πάντως εγώ θα αγόραζα ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο για να βάλω εκεί όλη τη μουσική μου και μετά θα έσπαγα τον εσωτερικό δίσκο του laptop σε 170GB για Windows γενικής χρήσης και 80GB για Windows αποκλειστικά για Dj-ing.
 

Posted Mon 11 Mar 13 @ 11:02 am
Exω εξωτερικο 500GB. Eιναι καλυτερα να παιρνω τη μουσικη απο εκει? Γιατι?
 

Posted Tue 12 Mar 13 @ 3:09 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Κοίτα, δεδομένου ότι κανένας φορητός υπολογιστής δεν θα έχει χώρο να αποθηκεύσει όλα τα τραγούδια σου και επίσης ότι πάντα καλό θα ήταν ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή σου να μην είναι κατειλλημένος πάνω από 80%, η λύση του εξωτερικού δίσκου είναι αναπόφευκτη -εκτός και αν έχεις τη δυνατότητα να αντικαταστήσεις το CD/DVD Drive με έναν επιπλέον δίσκο. Βέβαια οτιδήποτε συνδέεται περιφερειακά με τον υπολογιστή σου είναι ένας εν δυνάμει παράγοντας κινδύνου.

Η δικιά μου λύση είναι η εξής: Τα τραγούδια που ξέρω ότι θα παίξω 100% το συγκεκριμένο βράδυ τα βάζω στο δίσκο του φορητού και τα τραγούδια που ενδεχομένως να χρειαστώ καθώς επίσης και όλη την υπόλοιπη μουσική μου, τα βάζω στον εξωτερικό.
 

Posted Tue 12 Mar 13 @ 5:08 pm
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 1:01 am
" However partitioning a drive for "DJ-ing" is not a good practice. You have a SINGLE drive that acts as two drives. The moving heads of your ONE PHYSICAL drive move constantly back and forth between the two partitions trying to serve both the system drive (OS drive) and your media drive. Imagine how much more fatigue and stress you put on your hard drive's moving heads when it tries to read a 150MB Video clip at the same time that the OS tries to write this data to the pagefile. And besides fatigue, this is a good way to have hard pagefault hits that will eventually result an audio drop/crackle/stutter. In fact hard pagefault hits have far more effect on a system's latency than the DPC procedures themselves! Also partitioning a drive will not rescue you from a drive failure, but you should always keep backup of your files. It's just the time you need to restore your system to its original state that increases dramatically" ....Εντελει Γιωργο εισαι υπερ του Μερισμου - Dual Booting η οχι,γιατι αντι να αποφασισω τι να κανω ,εντελει με μπερδευετε βρε παιδια.Καταννοω βεβαια οτι οι αποψεις του καθενος ειναι υποκειμενικες αλλα...
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 8:48 am
Είμαι υπέρ του να κάνεις partition για να εγκαταστήσεις 2 χωριστά λειτουργικά (dualboot) αλλά κατά στην περίπτωση που θες να κάνεις partition μόνο και μόνο για να βάλεις τα αρχεία σου στο δεύτερο partition αφού πρακτικά δεν κερδίζεις κάτι... Το αντίθετο μάλιστα.... Καταπονείς τις κεφαλές του δίσκου σου.
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 10:10 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Me Partition ston idio disko mporei na min kerdizeis se epidoseis (afou einai o idios diskos).
Kerdizeis omos se noikokyrema, exontas ksexorista to/ta leitourgiko/ka kai ksexorista tin mousiki.
Epeita oles oi ergasies syntirisis pou prepei na kaneis : backup, defrag klp einai pio eukoles kai stoxeumenes.
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 10:15 am
ok Γιωργο, η αποψη σου ειναι να κανω Μερισμο και dualbooting αλλα τη μουσικη να την παιρνω απ τον εξωτερικο και να μη την εχω σε κανενα απ τα δυο Λειτουργικα,σωστα?
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 10:40 am
Συγνωμη που σας κουραζω...
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 10:41 am
Ναι!
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 10:48 am
Thanks!
 

Posted Wed 13 Mar 13 @ 10:58 am


(Old topics and forums are automatically closed)