Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Συνταγή για τέλειο ψηφιακό DJing - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Dee PPRO InfinityMember since 2006
Συνταγή για τέλειο ψηφιακό DJing ή αλλιώς «Πώς νίκησα τον σατανά των Windows»

Αφορμή: Αναρίθμητες αναρτήσεις σχετικά με προβλήματα σταθερότητας στη λειτουργία του VDJ (αλλά και κάθε άλλης εφαρμογής DJ) και η έλλειψη ενός αναλυτικού οδηγού στα ελληνικά

Στόχος: Η εξάλειψη κάθε προβλήματος και η απρόσκοπτη λειτουργία του λογισμικού σε βάθος χρόνου

Υλικά:

α) Virtual DJ Pro
β) Ο «τέλειος» υπολογιστής (όχι απαραίτητα, αλλά συνήθως φορητός)
γ) καλώδια USB με φερρίτη (τα βαρελάκια στις άκρες) -εφόσον γίνεται χρήση περιφερειακών συσκευών
δ) Υπομονή και κριτικός νους

Χωρίς να είναι το κύριο μέλημα ή ακόμα και προϋπόθεση του οδηγού αυτού, μιας και χρησιμοποίησα τον όρο, θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη για μερικά από τα χαρακτηριστικά που καθιστούν έναν φορητό υπολογιστή, όχι απλά κατάλληλο αλλά «τέλειο» από μηχανικής τουλάχιστον απόψεως, για τη συγκεκριμένη χρήση:
α) 4 θύρες USB
β) Μπαταρία μεγάλης αυτονομίας
γ) Οθόνη τουλάχιστον 15 ιντσών
δ) Spill-resistant πληκτρολόγιο
ε) Φωτιζόμενο πληκτρολόγιο ή λαμπάκι στο άνω πλαίσιο της οθόνης που φωτίζει το πληκτρολόγιο
ζ) Αποσπώμενο CD/DVD Drive με δυνατότητα αντικατάστασής του από επιπλέον σκληρό δίσκο

Εκτέλεση:

Έχωντας ως δεδομένο ό,τι οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν έναν υπολογιστή αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη χρήση -και χωρίς κάτι τέτοιο να είναι ουσιαστικά απαραίτητο- ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

α) Μερισμός (Partitioning) και σβήσιμο (Formatting) μέρους του σκληρού δίσκου, με στόχο την εγκατάσταση παράλληλου λειτουργικού συστήματος Dual Booting (30GB με 50GB είναι συνήθως υπεραρκετά)

β) Εγκατάσταση του λογισμικού Windows στο εν λόγω τμήμα του δίσκου

γ) Εγκατάσταση του τελευταίου BIOS και των οδηγών (drivers) Chipset του υπολογιστή από τη σελίδα του κατασκευαστή

δ) Εγκατάσταση των τελευταίων απαραίτητων οδηγών των συσκευών του υπολογιστή (Device Manager). Εαν δεν είναι απολύτως απαραίτητο, δεν εγκαθιστούμε οδηγούς για: Internet, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, ACPI, CD/DVD. Οτιδήποτε εγκαταστήσουμε που δεν είναι απαραίτητο, είναι ένας εν δυνάμει παράγοντας μελλοντικών επιπλοκών.

ε) Απενεργοποίηση πάσης φύσεως διαχείρισης ενέργειας όπως διανομέων USB, μπαταρίας, σκληρού δίσκου, οθόνης κλπ.

ζ) Στις επιλογές επιδόσεων στα Οπτικά Εφέ επιλέγουμε «Ρύθμιση για Βέλτιστη Απόδοση» και στη καρτέλα «Για προχωρημένους» επιλέγουμε ρύθμιση για βέλτιστη απόδοση Υπηρεσίων στο Παρασκήνιο (Background services)

η) Εγκατάσταση του λογισμικού DJ και ενδεχομένως των οδηγών κάρτας ήχου/ κονσόλας. Δεν συνδεόμαστε στο Internet και δεν εγκαθιστούμε Antivirus, εαν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

θ) Εγκατάσταση του DPC Latency Checker και LatencyMon και έλεγχος για red bars/ spikes

ι) Με γνώμονα τις αξίες του LatencyMon, ενδεχομένως troubleshooting με απενεργοποίηση υπηρεσιών -μία προς μία- στη Διαχείριση Συσκευών (Device Manager) και παράλληλος έλεγχος των αποτελεσμάτων. Συνήθεις ύποπτοι: οδηγοί Wi-Fi, Bluetooth, ACPI, κάρτας γραφικών, CD/DVD

κ) Ενδεχομένως, προσαρμογή τόσο των ρυθμίσεων της κάρτας ήχου, όσο και του εγκεφάλου μας. Τιμές Latency εώς και 10ms είναι άκρως αποδεκτές και η καθυστέρηση απόκρισης μη διακριτή για το κοινό ανθρώπινο αυτί.

Συγχαρητήρια, εαν ως τώρα –μετά από περίπου 5 ώρες- δεν έχετε απηυδήσει, οι πιθανότητες να είστε κάτοχοι ενός «αλεξίσφαιρου» συστήματος είναι πραγματικά υψηλές. Από δω και στο εξής, έχετε κάθε δικαίωμα να κατηγορείτε το λογισμικό σας για όσα μύρια κακά εμφανιστούν στην επαγγελματική σας σταδιοδρομία ως DJ.

Φιλικά,

D33P
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 4:48 pm
Μπράβο...πολύ καλό άρθρο!
 

Posted Tue 16 Oct 12 @ 5:48 pm
Παρα πολυ καλο και κατατοπιστικο αρθρο
Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 9:27 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Thanks guys!!! Αν και μου έρχονται και άλλα πραγματάκια στο μυαλό, δεν ήθελα να παραθέσω "σεντόνι" ή να ψυρίσω ιδιαίτερα τη μαϊμού. Κάθε set-up είναι ξεχωριστό, αλλά η εμπειρία έχει δείξει ότι κάνωντας εξ'αρχής τα παραπάνω βήματα ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες για εμφάνιση επιπλοκών, και ακόμα και όταν αυτές εμφανιστούν η αντιμετώπισή τους είναι πολύ πιο εύκολη. Βεβαιώς, κάθε σχόλια ή τυχόν προσθήκες είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτα...
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 11:17 am
Πολύ καλό θέμα και πολύ χρήσιμο.. τα έχω κάνει σχεδόν όλα χωρίς κανένα πρόβλημα!
έχω ψάξει σε αρκετά μαγαζιά να βρω καλά usb καλώδια και δεν έχω βρει τίποτα! Έχει κανένας να προτείνει κάποιο ηλεκτρονικό μαγαζί με πμ που να πουλάει;
 

Posted Wed 17 Oct 12 @ 3:29 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
tasos_c wrote :
Πολύ καλό θέμα και πολύ χρήσιμο.. τα έχω κάνει σχεδόν όλα χωρίς κανένα πρόβλημα!
έχω ψάξει σε αρκετά μαγαζιά να βρω καλά usb καλώδια και δεν έχω βρει τίποτα! Έχει κανένας να προτείνει κάποιο ηλεκτρονικό μαγαζί με πμ που να πουλάει;


kai ego psaxno gia kala usb kalodia.. sto djtechtools exo vrei kapoia alla dn xero poso axizoune..
 

Posted Thu 18 Oct 12 @ 10:05 am
xwris prothesh na kanw diafhmhsh....eixa petyxei ston Kwtsovolo usb kalwdia me varelaki kai epixryswmenes epafes sta 3 euros phra mia pentada tote....
 

Posted Thu 18 Oct 12 @ 10:29 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Μετά από σύντομη αναζήτηση βρήκα π.χ. http://www.cable-shop.gr/32169.html . Αυτό που εγώ έψαχνα εδώ και καιρό είναι καλώδια USB με γωνίες και φερίτη. Μετά από ώρες αναζήτησης δε κατάφερα να βρω κάτι, αλλά ανακάλυψα μια εναλλακτική: Καλώδιο USB με γωνία όπως π.χ.




με ξεχωριστούς φερίτες όπως:




Χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμα τη συγκεκριμένη λύση, μ'αρέσει η δυνατότητα οι φερίτες να είναι αποσπώμενοι. Η πράξη θα δείξει...
 

Posted Thu 18 Oct 12 @ 11:53 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
fenderisc wrote :
xwris prothesh na kanw diafhmhsh....eixa petyxei ston Kwtsovolo usb kalwdia me varelaki kai epixryswmenes epafes sta 3 euros phra mia pentada tote....


Fenderisc, θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαστε αμερικανάκια -με ενοχικές αντιλήψεις και μετρώντας το καθετί που λέμε με κριτήριο τη πολιτική ορθότητα. Είμαι της απόψεως ότι αν κάτι είναι άξιο προβολής, τότε η προβολή αυτού δε θεωρείται spam-άρισμα αλλά αντιθέτως συνεισφορά στη κοινότητα. Thanks for the tip!
 

Posted Thu 18 Oct 12 @ 7:40 pm
 

Posted Fri 19 Oct 12 @ 6:14 am
@ Achileas7 ontoss polii kalooo!!k poli oreo xromataki!!
 

Posted Fri 19 Oct 12 @ 6:54 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Dee P wrote :
Μετά από σύντομη αναζήτηση βρήκα π.χ. http://www.cable-shop.gr/32169.html . Αυτό που εγώ έψαχνα εδώ και καιρό είναι καλώδια USB με γωνίες και φερίτη. Μετά από ώρες αναζήτησης δε κατάφερα να βρω κάτι, αλλά ανακάλυψα μια εναλλακτική: Καλώδιο USB με γωνία όπως π.χ.
με ξεχωριστούς φερίτες όπως:
Χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμα τη συγκεκριμένη λύση, μ'αρέσει η δυνατότητα οι φερίτες να είναι αποσπώμενοι. Η πράξη θα δείξει...


Exw parageilei usb kalodio me gwnia kai kesxoristo feriti apo auto to katastima na ta dokimasw :)
 

Posted Thu 25 Oct 12 @ 4:26 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Θέλουμε fotoz και όλα τα σχετικά καλούδια...
 

Posted Thu 25 Oct 12 @ 5:19 pm
fenderisc wrote :
xwris prothesh na kanw diafhmhsh....eixa petyxei ston Kwtsovolo usb kalwdia me varelaki kai epixryswmenes epafes sta 3 euros phra mia pentada tote....


Etoixe na mpo sto en logo katastima kai eida afta ta kalodia kai fisika pira me timi kapou 3,90 an thimamai 1,5m einai to kalodio me epixrisomenes akres kai varelaki, fenete para polu kalo kai se polu Kali timi! To proteino kai go !
 

Posted Fri 02 Nov 12 @ 7:15 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Είναι κάποιας συγκεκριμένης μάρκας ή no name? Πρέπει να αναγράφεται πάνω στο καλώδιο πριν το βύσμα...
 

Posted Fri 02 Nov 12 @ 12:35 pm
Crystal audio grafei pano.
 

Posted Sat 03 Nov 12 @ 7:01 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Χμμμμ... με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google δε βρήκα κάτι. Ευχαριστώ πάντως!
 

Posted Sat 03 Nov 12 @ 2:36 pm
 

Posted Sat 03 Nov 12 @ 8:04 pm
Dee P wrote :
Συνταγή για τέλειο ψηφιακό DJing ή αλλιώς «Πώς νίκησα τον σατανά των Windows»

Αφορμή: Αναρίθμητες αναρτήσεις σχετικά με προβλήματα σταθερότητας στη λειτουργία του VDJ (αλλά και κάθε άλλης εφαρμογής DJ) και η έλλειψη ενός αναλυτικού οδηγού στα ελληνικά

Στόχος: Η εξάλειψη κάθε προβλήματος και η απρόσκοπτη λειτουργία του λογισμικού σε βάθος χρόνου

Υλικά:

α) Virtual DJ Pro
β) Ο «τέλειος» υπολογιστής (όχι απαραίτητα, αλλά συνήθως φορητός)
γ) καλώδια USB με φερρίτη (τα βαρελάκια στις άκρες) -εφόσον γίνεται χρήση περιφερειακών συσκευών
δ) Υπομονή και κριτικός νους

Χωρίς να είναι το κύριο μέλημα ή ακόμα και προϋπόθεση του οδηγού αυτού, μιας και χρησιμοποίησα τον όρο, θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη για μερικά από τα χαρακτηριστικά που καθιστούν έναν φορητό υπολογιστή, όχι απλά κατάλληλο αλλά «τέλειο» από μηχανικής τουλάχιστον απόψεως, για τη συγκεκριμένη χρήση:
α) 4 θύρες USB
β) Μπαταρία μεγάλης αυτονομίας
γ) Οθόνη τουλάχιστον 15 ιντσών
δ) Spill-resistant πληκτρολόγιο
ε) Φωτιζόμενο πληκτρολόγιο ή λαμπάκι στο άνω πλαίσιο της οθόνης που φωτίζει το πληκτρολόγιο
ζ) Αποσπώμενο CD/DVD Drive με δυνατότητα αντικατάστασής του από επιπλέον σκληρό δίσκο

Εκτέλεση:

Έχωντας ως δεδομένο ό,τι οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν έναν υπολογιστή αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη χρήση -και χωρίς κάτι τέτοιο να είναι ουσιαστικά απαραίτητο- ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

α) Μερισμός (Partitioning) και σβήσιμο (Formatting) μέρους του σκληρού δίσκου, με στόχο την εγκατάσταση παράλληλου λειτουργικού συστήματος Dual Booting (30GB με 50GB είναι συνήθως υπεραρκετά)

β) Εγκατάσταση του λογισμικού Windows στο εν λόγω τμήμα του δίσκου

γ) Εγκατάσταση του τελευταίου BIOS και των οδηγών (drivers) Chipset του υπολογιστή από τη σελίδα του κατασκευαστή

δ) Εγκατάσταση των τελευταίων απαραίτητων οδηγών των συσκευών του υπολογιστή (Device Manager). Εαν δεν είναι απολύτως απαραίτητο, δεν εγκαθιστούμε οδηγούς για: Internet, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, ACPI, CD/DVD. Οτιδήποτε εγκαταστήσουμε που δεν είναι απαραίτητο, είναι ένας εν δυνάμει παράγοντας μελλοντικών επιπλοκών.

ε) Απενεργοποίηση πάσης φύσεως διαχείρισης ενέργειας όπως διανομέων USB, μπαταρίας, σκληρού δίσκου, οθόνης κλπ.

ζ) Στις επιλογές επιδόσεων στα Οπτικά Εφέ επιλέγουμε «Ρύθμιση για Βέλτιστη Απόδοση» και στη καρτέλα «Για προχωρημένους» επιλέγουμε ρύθμιση για βέλτιστη απόδοση Υπηρεσίων στο Παρασκήνιο (Background services)

η) Εγκατάσταση του λογισμικού DJ και ενδεχομένως των οδηγών κάρτας ήχου/ κονσόλας. Δεν συνδεόμαστε στο Internet και δεν εγκαθιστούμε Antivirus, εαν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

θ) Εγκατάσταση του DPC Latency Checker και LatencyMon και έλεγχος για red bars/ spikes

ι) Με γνώμονα τις αξίες του LatencyMon, ενδεχομένως troubleshooting με απενεργοποίηση υπηρεσιών -μία προς μία- στη Διαχείριση Συσκευών (Device Manager) και παράλληλος έλεγχος των αποτελεσμάτων. Συνήθεις ύποπτοι: οδηγοί Wi-Fi, Bluetooth, ACPI, κάρτας γραφικών, CD/DVD

κ) Ενδεχομένως, προσαρμογή τόσο των ρυθμίσεων της κάρτας ήχου, όσο και του εγκεφάλου μας. Τιμές Latency εώς και 10ms είναι άκρως αποδεκτές και η καθυστέρηση απόκρισης μη διακριτή για το κοινό ανθρώπινο αυτί.

Συγχαρητήρια, εαν ως τώρα –μετά από περίπου 5 ώρες- δεν έχετε απηυδήσει, οι πιθανότητες να είστε κάτοχοι ενός «αλεξίσφαιρου» συστήματος είναι πραγματικά υψηλές. Από δω και στο εξής, έχετε κάθε δικαίωμα να κατηγορείτε το λογισμικό σας για όσα μύρια κακά εμφανιστούν στην επαγγελματική σας σταδιοδρομία ως DJ.

Φιλικά,

D33P
(30GB με 50GB είναι συνήθως υπεραρκετά)...χρειαζονται η καλυτερα απαιτουνται κι αλλα 200GB για τη μουσικη(μιλω για την περιπτωση μου,τοσα εχω),ο διαθεσιμος χωρος στον σκληρο μου ομως ειναι μολις 85GB.Πως θα γινει λοιπον να κανω dual booting οταν χρειαζονται 30-50GB ΜΟΝΟ για την εγκατασταση του δευτερου λογισμικου?
 

Posted Sun 03 Mar 13 @ 11:03 am
Αν ο δίσκος του laptop σου είναι 85GB εγώ θα σου πρότεινα να τον σπάσεις σε 50GB και 35GB
Στο μικρό partition των 35GB θα βάλεις μόνο τα Windows το VirtualDJ και τους απαραίτητους drivers. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
 

Posted Wed 06 Mar 13 @ 1:17 am
61%