Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Hercules DJ MP3 E2 και Laptop

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια καποιου πιο εμπειρου απο εμενα πανω σε καποιες αποριες που εχω.
εχω ενα hercules dj mp3 e2 και ενα λαπτοπ το οποιο προφανως δεν εχει δικια του καρτα ηχου 5.1.θελω να παιξω στην χορεσπεριδα του σχολειου μου αλλα δεν θα μπορω να ακουω το 2ο τραγουδι απο τα ακουστικα και το 1ο απο τα ηχεια.στην ουσια θελω να μου πειτε αν υπαρχει καποια ρυθμιση,ή καποιο εξαρτημα που πρεπει να αγορασω ωστε να μπορω να συνδεσω τον μικτη στο λαπτοπ και να μπορω να ακουω και τα 2 τραγουδια,το ενα απο τα ακουστικα και το αλλο απο τα ηχεια.χρειαζομαι εξωτερικη καρτα ηχου 5.1 ή δεν χρειαζεται;
νομιζω οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος και πρεπει να την αγορασω,αλλα μου ειπαν οτι θα βγαζει ενα βουητο απο τα ηχεια.

ΥΓ:αν χρειαζεται να την αγορασω,δειξτε μου ενδεικτικα καποιες φτηνες προτασεις.
ευχαριστω προκαταβολικα
 

Posted Sat 13 Oct 12 @ 5:54 am
 

Posted Sat 13 Oct 12 @ 7:46 am
δεν το εχω δοκιμασει ειναι η αληθεια,αλλα δεν νομιζω να λειτουργησει.το λεω γιατι αυτες οι usb stick καρτες δεν προσφερουν πραγματικο 5.1 ηχο αλλα εικονικο.αν διαβασεις τα χαρακτηριστικα το γραφει κιολας.νομιζω χρειαζομαι κατι τετοιο.. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802265
 

Posted Sat 13 Oct 12 @ 10:23 am
me atin pou sou esteila..8a vgazeis to master apo tin karta ixou tou laptop sou kai proakoustiki stin prasini tripa tis usb kartas..h' mporeis na kaneis k to antistrofo!!! na vgazeis to master apo tin usb kai proakoustiki apo tin karta tou laptop sou!!
 

Posted Sat 13 Oct 12 @ 1:35 pm
taxasHome userMember since 2012
Phantom, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάρτα ήχου ποιά θεωρείς καλύτερη από τις 2 που αναφέρεις;
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 2:11 am
file egw eixa tin hercules e2 me tin audio 2 kai itan poli kala..poli kali piotita ixou gia ta lefta tis epeza se club kai itan poli oreos o ixos...gia mena pare aftin...alla perimene k apopseis twn allon paidiwn ;)
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 2:39 am
Θα είμαι 100% ειλικρινής:
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν θα αγόραζα καμία από τις δύο.
Η Audio 2 είναι πολύ καλή κάρτα με πολύ καλό ήχο (την έχω) αλλά είναι λίγο (έως πολύ) ιδιότροπη στο να "κάτσει" καλά στο κάθε σύστημα. Πρέπει να παίξεις αρκετά με διαφορετικούς drivers και διάφορες ρυθμίσεις μέχρι να την κάνεις να παίξει άψογα και απροβλημάτιστα. Εκτός κι αν έχεις την δυνατότητα να δανειστείς μία απο κάποιο φίλο να δοκιμάσεις πως κάθεται στο σύστημα σου, δεν θα σου πρότεινα με το χέρι στην καρδιά να την αγοράσεις.
Από την άλλη η AKAYAMA είναι "νέα" κάρτα στην αγορά. Δεν έχουν ακουστεί αρνητικά σχόλια, αλλά δεν φτάνει σε ποιότητα ήχου την Audio 2.

Δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις, αλλά προσωπικά αν αγόραζα ξεχωριστή κάρτα ήχου θα "ανέβαινα" κατηγορία.
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 3:14 am
Phantom nai exeis dikio oson afora tous driver...imoun tixeros kai isos epeidi eixe pio palious driver epekse me tin mia..OMOS se enos filou mou pou pire k aftos audio 2 eixe to provlima me tous driver..aktevase pio palious..kai epekse...an to o filos dia8etei tosa xrimata..pistevw pws eden einai kalitera na parei tin audio 2 kai na "pedeftei" ligaki me tous driver kai na vgazei omos kalitero ixo apo tin Akiyama?? prosopika afto 8a ekana an ta xrimata pou die8eta itan mexri 100€ !!
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 3:19 am
Αν δεν σπάσεις αυγά, ομελέτα δεν κάνεις! Ο νοών νοήτο...
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 3:30 am
taxasHome userMember since 2012
Καταρχήν σας ευχαριστώ και τους 2 για την άμεση ανταπόκριση!! Όταν λέμε να δώσω χρήματα για κάποια καλύτερη, στα πόσα χρήματα ανεβαίνουμε;
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 3:44 am
taxasHome userMember since 2012
Ωραία. Ποιά από τις 2 μου συστήνεις περισσότερο;;
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 4:12 am
Όποια θες εσύ! Και οι δύο είναι πάρα πολύ καλές κάρτες.

Αν θες να πας με το "ρεύμα" πάρε την Audio 6. Διαφορετικά πάρε την Trim η οποία μπορεί να μην είναι "διάσημη" αλλά είναι πάρα πολύ καλή κάρτα με πολύ καλούς και σταθερούς drivers.
 

Posted Mon 12 Nov 12 @ 4:37 am
taxasHome userMember since 2012
Έχω ακόμα μια απορία, αν πάω σε αγορά τόσο ακριβής κάρτας μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω controller με ενσωματωμένη κάρτα ήχου(πχ Hercules RMX);; Ποιά η γνώμη σας;
 

Posted Fri 07 Dec 12 @ 8:28 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Με 200€ δεν είναι δυνατόν να έχεις και καλό controller και άριστο ήχο. Αν όμως είσαι διατεθημένος να διαθέσεις αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να ρίξεις εκτός από τη RMX και μια ματιά στο M-Audio Xponent. Και τα δύο controller είναι ιδιαίτερα οικονομικά και η κάρτα ήχου τους είναι άκρως επαρκείς για τις περισσότερες χρήσεις! Προσωπικά, θεωρώ το Xponent πολύ ανώτερο της RMX, αλλά ενώ υποστηρίζεται -δε συνοδεύεται από το VDJ. Όπως και να χει, κάνεις μια σημαντική αναβάθμιση σε controller και λύνεις και το θέμα του ήχου...
 

Posted Fri 07 Dec 12 @ 5:47 pm
taxasHome userMember since 2012
Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο για να παραγγείλω αυτήν την κάρτα
http://www.djmarket.gr/studio-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-hercules-deejay-trim-audio-interface-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-p-2027.html

και από το μαγαζί μου πρότειναν αυτήν εδώ
http://www.djmarket.gr/%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85-soundcards-akiyama-ares-virtual-timecode-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85-p-2889.html

Την γνωρίζει κανείς;; Έχω windows 7 στο laptop και μου είπαν ότι είναι ιδανική γιατί έχει drivers μέχρι και windows 8 ενώ η Trim είναι παλιά κάρτα και θα έχω θέμα με τους drivers. Ποια η γνώμη σας;;
 

Posted Mon 14 Jan 13 @ 12:25 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kanena thema den yparxei me tous drivers tis Hercules. Mporei na exoun perasei ta xronakia tis (nomizw 5-6 xronia kykloforei), alla i Hercules frontizei na kanei syxna updates stous drivers.
To oti mia karta ixou den exei drivers gia 8, auto den simainei oti den mporeis na tin xrisimopoiiseis.

Gia tin Akiyama den mporw na ekferw apopsi, kai nomizw elaxistoi mporoun afou den exei poulisei kai poly (san sxetika agnwsti etairia).
Gia tin DeeJayTrim omws mporw na sou pw (apo to Feedback pou exoume sto support), oti einai aksiologi, statheri kai poiotiki.
 

Posted Mon 14 Jan 13 @ 12:40 pm
Επίσης (απλά για να ξέρεις) το συγκεκριμένο κατάστημα που τηλεφώνησες έχει την αποκλειστική αντιπροσωπεία της Akiyama στην Ελλάδα. Επομένως είναι αναμενόμενο να θέλουν να σου προωθήσουν τα προϊόντα αυτής της εταιρείας.
Αυτό δεν το λέω για κακό καθώς με το συγκεκριμένο κατάστημα έχω συνεργαστεί άψογα στο παρελθόν και γενικά εκτός απο μία περίεργη περίπτωση ενός συμφορουμίτη παλιότερα δεν έχουν ακουστεί αρνητικά σχόλια. Απλά το αναφέρω οτι είναι "αναμενόμενο" να σε βάζουν να σκεφτείς μήπως θέλεις κάποιο από τα προϊόντα που διαθέτουν κατά αποκλειστικότητα.
 

Posted Tue 15 Jan 13 @ 12:39 am


(Old topics and forums are automatically closed)