Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αναζήτηση sample

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Dee PPRO InfinityMember since 2006
Σήμερα είχα λίγο χρόνο παραπάνω, και έκανα ένα μικρό ταξίδι στις μουσικές μου αναμνήσεις. Η μουσική που παίζω είναι soulful και deep house, μ' αρέσει παρόλαυτα -η μάλλον ακριβώς γι'αυτό το λόγο- στα σετ μου να περιλαμβάνω κλάσσικά disco αλλά και rock κομμάτια. Δεν αισθάνομαι ότι αυτά βρίσκονται σε αντίθεση/αντιμαχία. Ίσα-ίσα, θεωρώ ότι, ό,τι ήταν η disco τα 70s είναι- ή θα έπρεπε να είναι- η house σήμερα. Ξαναθυμήθηκα λοιπόν το εξής κομμάτι:

http://www.youtube.com/watch?v=eBC3-69fQug

Το ερώτημα λοιπόν είναι: σε ποιόν ανήκει το συγκεκριμένο sample/ ποιό είναι το original; Φαντάζομαι/ Ελπίζω, κάποιος από τους πρεσβύτερους να το αναγνωρίσει...
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 2:31 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kati apo Kool and the Gang mou kanei.
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 2:47 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
akoygontas to dyo moy erxonte sto noy

Sugarhill Gang - Rapper's Delight
Chic - Good Times
edit: mporei na kano kai la8os
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 2:59 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 3:04 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 3:08 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Ναι Rapper's Delight ήταν το προφανές (ως εκεί φτάνει η δισκομνήμη μου), τουλάχιστον τα πρώτα 3 δευτερόλεπτα... Το Chic - Good Times είναι σίγουρα πιο κοντά σ΄αυτό που έψαχνα- και αυτό στο οποίο βασίζεται το πρώτο. Διαφέρουν οριακά, αλλά ίσως και να έψαχνα ένα χαμένο διαμάντι, εκεί που δεν υπάρχει... Αν όντως είναι 're-arrange', νομίζω ότι η αναζήτηση έληξε -κάπως άδοξα- εδώ. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και είμαι υπόχρεος για οποιοδήποτε input!
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 4:02 pm
Καλησπερα παιδια και απο εμένα, o ρυθμος μου θυμιζει και εμενα Rapper's Delight - The Sugarhill Gang αλλα σαν μουσική μου θυμιζει περισσοτερο αυτο αλλα ειναι σε πιο γρηγορο ρυθμό (Stacy Lattisaw - Jump To The Beat), http://www.youtube.com/watch?v=JAGbIBiqt1Q
οι παλιοι πρεπει να το θυμαστε, καποιας ηλικιας εννοω μην παρεξηγηθω, ηταν μεγαλο hitaki.
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 6:36 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Patrikiosf συνοπτικά "ΈΓΡΑΨΕΣ", ήμουν σίγουρος ότι δεν ήταν απλά στο μυαλό μου... Λίγο pitched down, αλλά αυτό είναι!
 

Posted Thu 20 Sep 12 @ 6:46 pm


(Old topics and forums are automatically closed)