Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΖHΤΩ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ VIRTUAL DJ ... - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

ζήτω φυσικα αλλα σας παρακαλω...οχι ρατσισμος...
λοιπον μετα απο αγορα μκ4,παιδεμα απο την εταιρεια,παιδεμα λεμε οχι μακακιες...
αλλαγη γιατο το παλιο(νεο)ηταν χαλασμενο...τουτεστιν καποιος θα το φαει διορθωμενο...
πολυ ψαξιμο και επιτελους στησιμο με laptop και virtual κομπλε σε απλη μορφη για αρχη...το προσφερει δωρεαν μαζι...να πουμε ενα μπραβο...και μια σωστη κινηση...να τα λεμε ολα...
εχω καποια προβληματακια....
ξεκιναω....και ελπιζω σε βοηθεια....

1.εκανα συνδεση μεικτη εξωτερικου με 2pionner και laptop...επαιζαν ολα οκ...αλλα για να ακουω απο μκ4 επρεπε ν βαζω τα ακουστικα στο μκ4..
για να ακουω απο pionner επρεπε να βαζω τ ακουστικα στον μεικτη...
ερωτηση ποια συνδεση επρεπε να κανω μεταξυ μεικτη και ΜΚ4 ετσι ωστε να ακουω 2 pionner + virtual απο τα ακουστικα χωρις να τα πηγαινοφερνω?

2.Εχω σκληρο δισκο ο οποιος εχει μεσα και ελληνικα και αγγλικα.Τα αγγλικα μου τα εβγαζε οκ...τα ελληνικα ομως μου τα εβγαζε σε αλλη μορφη...
πρεπει να κανω κατι με την registry ή κατι αλλο για να διαβαζω και αυτα? και αν ναι...τι?

3.αν θελω να κανω αγορα virtual (εχω την free,συνοδεια με το mk4,ειπαμε....)που πρεπει να απευθυνθω? και αν ειναι εφικτο./..θα ηθελα τιμη/τιμες..
και διευκρινισεις σχετικα με εγγυησεις,διαρκεια και λοιπα...

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΚ4 ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ για ερωτηση 1...
 

Posted Tue 11 Sep 12 @ 10:32 am
μια απαντηση ρε παιδιααααααα....virtualistes ελληνες καλειστε για βοηθειαααααα...
 

Posted Tue 11 Sep 12 @ 3:23 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den exw tin konsola, alla xontrika prepei na kaneis ta ekseis.
Sto Sound setup tou VirtualDJ, prepei na exeis ta inputs sta LineIns
Inputs ..LineIns
Outputs..Headphones
Sound cards..Hercules
Episis LineIns (kai oxi MIC) prepei na deixnoun kai ta Inputs sto Hercules COntrol Panel
Syndeeis ta CD players sta inputs tis Hercules.
Logika i Hercules prepei na exei kapoia koumpia me ta opoia energopoiountai auta ta inputs..(the legontai SOURCE i kati paromoio)

Gia ton disko me ta Ellinika... des katarxin poia einai i version pou exeis (des sto CONFIg-->teleutaio tab Infos i Advanced)
Logika prepei an exeis version 6 kai ta Ellinika ypostirizontai. Den vlepeis Ellinika ston Browser i sto deck otan ta fortwneis ?

Oson afora tin agora tou VirtualDJ Pro Full, mporeis na kaneis anavathmisi tis LE version se Pro Full me ekptwsi apo auto to site. Se auti tin selida http://www.virtualdj.com/buy/index.html vazeis to serial number tis LE version sto koutaki pou leei upgrade. Meta tin agora tou upgrade, tha laveis ena email me to download link kai ena kainourgio serial gia na kaneis install tin Pro Full version.
To upgrade kostizei $199 (katno se euro kai prosthese kai to FPA)
 

Posted Tue 11 Sep 12 @ 4:15 pm
ευχαριστω για αρχη....
στα deck οταν φορτωνω τα τραγουδια,δεν τα βλεπω τα ελληνικα..

και οσο για τα inputs...ολα οκ με αυτα..αλλα τα ακουστικα πρεπει να τα εχω μια απο εδω..μια απο εκει...
 

Posted Tue 11 Sep 12 @ 5:13 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mporeis na mas dwseis ena paradeigma to ti vlepeis ston Browser kai to ti vlepeis otan fortwneis to tragoudi sto deck ?

Oson afora gia ta akoustika pou eipes, an akolouthiseis tis odigies mou, den tha xreiazesai na kaneis allagi stin sundesi twn akoustikwn. Dokimase to.
 

Posted Tue 11 Sep 12 @ 5:19 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
το ποίο εύκολο είναι αν έχεις κενή θέση στο mixer να "ρίξεις" και τα ακουστικά εκεί και όταν παίζεις από vdj να έχεις προακουστική από την "φέτα" που έχεις συνδέσει την έξοδο των ακουστικών της hercules
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 12:25 am
djsadim wrote :
το ποίο εύκολο είναι αν έχεις κενή θέση στο mixer να "ρίξεις" και τα ακουστικά εκεί και όταν παίζεις από vdj να έχεις προακουστική από την "φέτα" που έχεις συνδέσει την έξοδο των ακουστικών της hercules


+1

Με ένα καλώδιο από στερεοφωνικό καρφί σε RCA συνδέεις την έξοδο των ακουστικών σε κάποιο input του μίκτη και κάνεις προακουστική από εκεί.
Φυσικά και ΔΕΝ ανεβάζεις ποτέ το συγκεκριμένο κανάλι στον αέρα!
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 12:40 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
H mk4 exei ksexoristes eksodous 1-2, kai 3-4

http://www.strumentimusicali.net/popup_image.php/pID/9390

Auto pou tha ekana ego, efoson exeis enan mikti me 4 line-in

1) Anabathmisi tou virtualdj se pro
2) External mixer setup sto virtualdj pro full (*)

(*) An h LE ekdosi pou exeis to epitrepei den xreiazesai anabathmisi tou software.

3)Syndesi ola epano ston mikti : 2 rca gia ta cd players kai 2 apo mk4, synolo 4 line.
Kai douleueis kanoniκa apo ton mikti xoris na peirazeis ta volumes kai ta prelisten / akoustika stin mk4

Safws pio boliko setup an exeis ton katallilo mikti.
Kai 4 line in na min exeis mporei na exeis line/line diakoptes (2 line ana kanali) ara akoma kai enas dikanalos miktis isos kanei.
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 2:40 am
apopsis wrote :
H mk4 exei ksexoristes eksodous 1-2, kai 3-4

http://www.strumentimusicali.net/popup_image.php/pID/9390

Auto pou tha ekana ego, efoson exeis enan mikti me 4 line-in

1) Anabathmisi tou virtualdj se pro
2) External mixer setup sto virtualdj pro full (*)

(*) An h LE ekdosi pou exeis to epitrepei den xreiazesai anabathmisi tou software.

3)Syndesi ola epano ston mikti : 2 rca gia ta cd players kai 2 apo mk4, synolo 4 line.
Kai douleueis kanonia apo ton mikti xoris na peirazeis ta volumes kai ta prelisten / akoustika stin mk4

Safws pio boliko setup an exeis ton katallilo mikti.
Kai 4 line in na min exeis mporei na exeis line/line diakoptes (2 line ana kanali) ara akoma kai enas dikanalos miktis isos kanei.

ευχαριστω προσωπικως για την απαντηση και συνεχιζω με τα σχολια...ή αντιστροφως...

ο μεικτης ειναι τρικαναλος....παντως κραταω φυσικα την λυση για τετρακαναλο ....

 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:24 am
για την αναβαθμιση..ειμαι ετσι κι αλλιως ζεστος, απλα να χρησιμοποιησω ολες τις λειτουργιες θελω του free και να τις μαθω καλα και μετα να περασω στο επομενο σταδιο....
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:26 am
το παιρνω παλι απο την αρχη και αναλυτικοτερα για να βοηθησω τις βοηθειες που δωθηκαν...

σε τρικαναλο μεικτη εχω συνδεσει 2 pionner και το laptop.
2 φετες + 1

στον μεικτη εχω συνδεσει τα 2 ηχεια κανονικα και τα ακουω σε volume μαστερ με προακουστικη απο μεικτη αν εχω τα ακουστικα στον μεικτη..

στο λαπτοπ (virtual )εχω συνδεσει το MK4 το οποιο ειναι συνδεδεμενο με τον μεικτη οπως ειπα πριν,οποτε ακουω τα ηχεια του μεικτη..ολα οκ μεχρι εδω..

αν θελω ομως προακουστικη στο virtual θα πρεπει να βγαλω τα ακουστικα απο τον μεικτη και να τον βαλω στην mk4.

συμπερασμα: θελω μεικτη?βαζω τα ακουστικα στον μεικτη..θελω virtual?βαζω τα ακουστικα στο virtual...

οποτε εχουμε input 1+2 (MK4) καλυμενα
και MASTER L+R (MEIKTH) καλυμενα.

και τα ακουστικα πηγαινοερχονται...(αυτο ειναι το προβλημα)

ρυθμισεις mk4 headphone channel ======>default
input channel 1+2 & 3+4 =====>line in


ρυθμισεις μεικτη...απο την τριτη φετα ακουω,απο τα ηχεια,το λαπτοπ,αλλα οχι την προακουστικη του απο τα ακουστικα αν τα εχω συνδεσει μτν μεικτη...
ελπιζω να σας ξεμπερδεψα....και να με ξεμπερδεψετε...




 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:42 am
και οσο για τα ελληνικα μολις επαθα μια πλακα....καποια τραγουδια που ειναι γραμμενα στα ελληνικα μου τα βγαζει οκ στα decks search browser..καποια αλλα που ειναι παλι ελληνικα....υποθετω σε αλλη γραμματοσειρα .....μου τα βγαζει αλαμπουρνεζικα sta decks search browser......
και αυτο ειναι εξισου προβλημα..και αναμενω λυσεις και βοηθειες....
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:46 am
djdad wrote :
Mporeis na mas dwseis ena paradeigma to ti vlepeis ston Browser kai to ti vlepeis otan fortwneis to tragoudi sto deck ?

Oson afora gia ta akoustika pou eipes, an akolouthiseis tis odigies mou, den tha xreiazesai na kaneis allagi stin sundesi twn akoustikwn. Dokimase to.
στο browser βλεπω αλαμπουρνεζικα τυπου ÈÁËÁÓÓÁ....οποτε δεν ξερω ποιο τραγουδι ειναι...ενω αυτος ο τιτλος ειναι 03. ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.mp3.. π.χ. (αντιγραφη ακριβης οπως την βγαζει το virtual...



 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:53 am
PhantomDeejay wrote :
djsadim wrote :
το ποίο εύκολο είναι αν έχεις κενή θέση στο mixer να "ρίξεις" και τα ακουστικά εκεί και όταν παίζεις από vdj να έχεις προακουστική από την "φέτα" που έχεις συνδέσει την έξοδο των ακουστικών της hercules


+1

Με ένα καλώδιο από στερεοφωνικό καρφί σε RCA συνδέεις την έξοδο των ακουστικών σε κάποιο input του μίκτη και κάνεις προακουστική από εκεί.
Φυσικά και ΔΕΝ ανεβάζεις ποτέ το συγκεκριμένο κανάλι στον αέρα!

φανταζωμαι εννοεις το ιδιο ..για τετρακαναλο μεικτη και πανω...ειναι λυση...αλλα για τρικαναλο?τι κανω?


 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:54 am
HORHEOLD wrote :
και οσο για τα ελληνικα μολις επαθα μια πλακα....καποια τραγουδια που ειναι γραμμενα στα ελληνικα μου τα βγαζει οκ στα decks search browser..καποια αλλα που ειναι παλι ελληνικα....υποθετω σε αλλη γραμματοσειρα .....μου τα βγαζει αλαμπουρνεζικα sta decks search browser......
και αυτο ειναι εξισου προβλημα..και αναμενω λυσεις και βοηθειες....

Η έκδοση 6 υποστηρίζει σωστά ελληνικά αλλά μόνο εάν τα ID3Tags είναι σε Unicode. Εάν τα tags είναι σε ANSI τότε εμφανίζονται τα "αλαμπουρνέζικα" που λες. Το πρόβλημα αυτό διορθώθηκε κάποια στιγμή αργότερα και πλέον το VirtualDj διαβάζει σωστά ελληνικά τόσο σε Unicode όσο και σε ANSI.

Τώρα, για το θέμα με τον μίκτη σου...

Είναι τρικάναλος. Οκ. Πίσω τι συνδέσεις δέχεται; (Αναλυτικά) Εάν σε μπερδεύει πες ποιο μοντέλο μίκτη έχεις.

Αυτό που σου πρότεινε ο Apopsis παραπάνω είναι να κάνεις "εναλλαγή" μεταξύ CD και VirtualDj από τα διακοπτάκια που έχει στα κανάλια ο μίκτης σου. Σχεδόν όλοι οι μίκτες πλέον δέχονται δύο πηγές Line σε κάθε κανάλι χρησιμοποιώντας ένα διακόπτη. Οπότε στην ουσία θα χρησιμοποιείς κανονικά το μίκτη σου και θα έχεις προακουστική από το μίκτη...
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 9:56 am
PhantomDeejay wrote :
HORHEOLD wrote :
και οσο για τα ελληνικα μολις επαθα μια πλακα....καποια τραγουδια που ειναι γραμμενα στα ελληνικα μου τα βγαζει οκ στα decks search browser..καποια αλλα που ειναι παλι ελληνικα....υποθετω σε αλλη γραμματοσειρα .....μου τα βγαζει αλαμπουρνεζικα sta decks search browser......
και αυτο ειναι εξισου προβλημα..και αναμενω λυσεις και βοηθειες....

Η έκδοση 6 υποστηρίζει σωστά ελληνικά αλλά μόνο εάν τα ID3Tags είναι σε Unicode. Εάν τα tags είναι σε ANSI τότε εμφανίζονται τα "αλαμπουρνέζικα" που λες. Το πρόβλημα αυτό διορθώθηκε κάποια στιγμή αργότερα και πλέον το VirtualDj διαβάζει σωστά ελληνικά τόσο σε Unicode όσο και σε ANSI.

Τώρα, για το θέμα με τον μίκτη σου...

Είναι τρικάναλος. Οκ. Πίσω τι συνδέσεις δέχεται; (Αναλυτικά) Εάν σε μπερδεύει πες ποιο μοντέλο μίκτη έχεις.

Αυτό που σου πρότεινε ο Apopsis παραπάνω είναι να κάνεις "εναλλαγή" μεταξύ CD και VirtualDj από τα διακοπτάκια που έχει στα κανάλια ο μίκτης σου. Σχεδόν όλοι οι μίκτες πλέον δέχονται δύο πηγές Line σε κάθε κανάλι χρησιμοποιώντας ένα διακόπτη. Οπότε στην ουσία θα χρησιμοποιείς κανονικά το μίκτη σου και θα έχεις προακουστική από το μίκτη...



VERSION 6.0.7 ...μαλλον δεν διορθωθηκε η δεν ξερω και εγω τι...
ο μεικτης ειναι phonic,,,με τα διακοπτακια οκ.φυσικα και δεχεται 2 πηγες..αλλα δεν θελω αυτη την λυση,..φυσικα και την καταλαβα...την ωρα της νυχτας ,την μερας και γενικα της εντασης της στιγμης...δεν θελω να μπερδευτω και να παιζει κατι εκεινη την στιγμη και εγω να ακουω στην τρελη χαρα απο τα ακουστικα...χαχα. θελω κατι πιο λυση...που πιθανολογω οτι ειναι κατι στις συνδεσεις αλλα δεν ξερω τι...


 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 10:19 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Gia to provlima me ta Ellinika dyo lyseis exeis.

1 Xrisimopoieis ena programma san to Tag&Rename gia na diorthwseis ta Tags se Unicode.
2. Grafeis * sto Search Field -->sou vgazei ola ta tragoudia stin database pou exeis.
Meta kaneis klik se ena apo auta kai kaneis CTRL+A (epilegei ola ta tragoudia).
Deksi klik-->Batch-->Title from filename
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 11:46 am
djdad wrote :
Gia to provlima me ta Ellinika dyo lyseis exeis.

1 Xrisimopoieis ena programma san to Tag&Rename gia na diorthwseis ta Tags se Unicode.
2. Grafeis * sto Search Field -->sou vgazei ola ta tragoudia stin database pou exeis.
Meta kaneis klik se ena apo auta kai kaneis CTRL+A (epilegei ola ta tragoudia).
Deksi klik-->Batch-->Title from filename


και ειδωμεν την ελληνικη γλωσσα.....ευχαριστω για την λυση...η βοηθεια σου,δεν παρακαμπτω τις υπολοιπες..απλα σημειωνω την πιο χρησιμη, ,ηταν πολυ καλη,ευχαριστω ολους...αλλα να μην ξεχνιομαστε εχουμε ακομα αλλο ενα προβλημα...
το προβλημα με τα ακουστικα......συνεχιζουμε λοιπον..και περιμενω....
ευχαριστω και παλι ολους για τα ελληνικα...βοηθησατε ολοι...

οποιος ξερει ας συνεχισει και με το προβλημα συνδεσεων που εχω στα ακουστικα...
 

Posted Thu 13 Sep 12 @ 10:45 am
μοντελο μεικτη phonic mx300 xe.τρικαναλος. με συνδεση σε ενισχυτη wharfedale s1500,απλα για να μην λετε οτι δεν σας τα εγραψα ολα..χαχα
συνδεση σε λαπτοπ και MK4 HERCULES...
 

Posted Thu 13 Sep 12 @ 10:47 am
αναμενω λυση για τα ακουστικα...προακουστικη χωρις να τα πηγαινοφερνω στον μεικτη και στο λαπτοπ....οσοι καλοι προσελθετε...
 

Posted Fri 14 Sep 12 @ 10:13 am
95%