Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: PIONEER DDJ-S1 Κ SLEEP MODE

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

χαιρετω την ομαδα
μια ερωτηση,στην κονσολα της pioneer την ddj-s1 υπαρχει μια λειτουργεια sleep mode
ξερει κανεις πως να την ενεργοποιησω στο vdj?

ευχαριστω πολυ
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 4:46 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Tha ginotan an ypirxe antoistixi entoli sto virtualdj alla den yparxei.
Endexomenos kapoies "patentes" me tin vdj script (gia na xrisimopoihso elliniki orologia) pou moiazoun alla den einai akribos 'slip' mode.
Prosparase to. (gia na prolabo alla minimata !)

Perimenoume review !
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 5:19 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
btw blepo grafeis 'sleep' eno ego 'slip' (ops to eidame sta cdj-900), ara isos milame gia diaforetika pragmata.
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 5:21 am
Γιώργο (Apopsis) δεν νομίζω να εννοεί "SLEEP"
Μάλλον SLIP Mode εννοεί όπως το έγραψες και ναι δεν υπάρχει ικανοποιητική προσομοίωση με τις διαθέσιμες εντολές τις VDJ Script

Βασικά για όσους δεν ξέρουν το SLIP Mode είναι κάτι σαν Scratch Engine για άσχετους...
Αυτό που κάνει είναι το εξής πολύ απλό:
Όταν ο χρήστης αρχίζει να κάνει scratch με το πλατό ο ήχος από το κομμάτι που παίζει γίνεται Mute και το τραγούδι συνεχίζει να παίζει κανονικά. Ο χρήστης σκρατσάρει και ακούει τον ήχο του scratch (μέχρι εδώ τίποτα το πρωτότυπο)
Η διαφορά είναι οτι όταν ο χρήστης ΑΦΗΣΕΙ το πλατό (δηλαδή σταματήσει να σκρατσάρει) τότε το τραγούδι δεν συνεχίζει να παίζει από το σημείο που ο χρήστης άφησε το πλατό (τυπική συμπεριφορά) ΑΛΛΑ απο το σημείο που θα ήταν το κομμάτι αν ο χρήστης δεν είχε κάνει ποτέ scratch.
Δηλαδή όταν ο χρήστης αφήσει το πλατό το κομμάτι γίνεται un-muted και συνεχίζει από το σημείο που θα ήταν αν ο χρήστης δεν ακουμπούσε ποτέ το πλατό.
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 5:57 am
phantom ναι slip κα οχι sleep και θα διαφωνησω στο scrats για ασχετους...ειναι μια πολυ καλη πατεντα να (δουλεψω και εγω με ορους αναλλογους) που αν δεν την εχεις δουλεψει αξιζει
οντος βαζει το κομματι να τρεχει απο κατω οχι ομως στο σκρατς οπως ανεφερες,σε ολλες τις ενεργειες πχ κ στα κιου,η χοτ κιου,λουπες κτλ...
αρα αν υπαρχει καλο ειναι να δουλευει
επισεις εχει εν θεμα ακριβειας στα τζογκ γουιλς που το ψαχνω ακομη,αν για παραδειγμα αυξησεις την ευεσθησια απο το βιρτουαλ τοτε οταν πας να ποιασεις στην αρχη το κομματι εχει μια οχι τοσο ακριβη προσεγγυση....,οπως και στο σκρατς,αν δουλεψεις το σερατο που εχει μεσα το σκρατς ειναι ποιο αμεσο....,απο την αλλη ο ηχος απο το βιρτουαλ βγαινει ποιο δυνατος
στο διαταυτα,,,αν δεν δουλευει το slip τοτε κριμα,,,ειναι ενα εργαλειο,,που αλλοι το βλεπουν και αλλοι οχι,,,κατι σαν το μαστερ τεμπο,,εγω δεν το δουλευω ποτε για παραδειγμα,,,αλλα ποτε δεν το βλεπω ως κατι αχρηστο η περιττο,,πιστευω να μην το παρεις προσωπικα,προσπαθω να βρω λυση μιας και οπως θα καταλαβες το ψαχνω εδω και καιρο
θα ανεβασω λεπτομερειες στα υπερ και κατα της ddj-s1 για τους συναδελφους
ευχαριστω,, και αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω απαντα..
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 6:31 am
και κατι ακομη
apopsis θα ηταν ευκιλο να ειχα καποιοες λεπτομερειες για το πως να κανω τα παραπανω που εγραψες?
ευχαριστω..
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 6:33 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006

apo 4:12 fenetai h litoyrgia slip mode
(h paroysiash einai sta ellhnika)
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 6:41 am
Δεν θεωρώ οτι είναι άχρηστο. Προσπάθησα στο περίπου να εξηγήσω τι είναι το SLIP MODE.
Ο λόγος που το παρουσίασα έτσι είναι οτι όπως κάθε εργαλείο αν δεν χρησιμοποιηθεί σωστά φαίνεται σαν κάτι που δημιουργήθηκε (για) και χρησιμοποιείται (από) άσχετους...
Η βασική "ευκολία" του slip είναι οτι κρατάει μόνιμα ένα φαινομενικό sync.
Έτσι ο κάθε "άσχετος" δεν χρειάζεται να ανησυχεί πλέον για μέτρα αφού όλα θα γίνονται "on sync"

Για να χρησιμοποιηθεί σωστά το slip (πράγμα που δεν το έχω δει μέχρι σήμερα από κανένα dj) ίσα ίσα χρειάζεται πολύ καλό μέτρημα, προσοχή στα primary beats κτλ...

Αν κάποιος το χρησιμοποιεί σωστά το slip τότε μπράβο! Είναι ένα πολύ καλό εργαλείο, και θα ήθελα να τον ακούσω κι εγώ!

Αν όμως κάποιος χρησιμοποιεί το slip μόνο και μόνο για να κάνει scratch και να πατάει κουμπάκια χωρίς να τον νοιάζουν τα μέτρα, τότε όχι, δεν θα πάρω!
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 7:14 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 8:17 am
μπαμπη θα το τσεκαρω το λινκ που εδωσες ,,τωρα για το μπακ σπιν μικρο το κακο,,απο το να μην δουλευει καθολου,,,για την δυσλειτουργεια της ευαισθησιας του τζογκ?μου ειπαν και για ενα τουλ των τζογκ που το κατεβαζω απο το σαιτ και τα ρυθμιζει
φιλε apopsis σεβαστη η γνωμη σου
παρε δυπορτο αμαξι γιατι σου αρεσει
αν ομως δεις τετραπορτο μην πιστευεις οτι ειναι κουλο να υπαρχουν και πισω πορτες στα αυτοκινητα!
η συγκεκριμενη εταιρια προωθει ενα νεο στυλ η καλυτερα πατεντα,οπως και στο μελλον διαφορες τυπου πατεντες μαστερ τεμπο κτλ αλλες μαρκες εταιριες εχουν αλλα κολπα...
εσυ, εγω ,η ο παπαμητρος ας δουλεψει οτι του βγαζει το καλυτερο αποτελεσμα
να εχουμε δουλεια κ υγεια τις ημερες που περναμε ολοι και τα θεματα τα τεχνολογικα λυνονται
ευχαριστω
 

Posted Thu 26 Jul 12 @ 8:52 am


(Old topics and forums are automatically closed)