Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: απορια σε σχεση με μαγαζια - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και για τις γνωσεις που μας προσφερεις καθε φορα!!!
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 7:46 am
αν στο μελλον χρειαστω αλλα 2 παρομοια ηχεια..θα μπορω να τα συνδεσω σε σειρα η θα ηταν καλυτερα να επερνα αυτην την κονσολα http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=15184&LANG=GR για να εχω καβατζα για το μελλον και τις 2 παραπανω stereo εξοδους που εχει?
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 7:51 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
οταν συνδεουμε δυο ηχεία μεταξυ τους με το γνωστό καλώδιο ηχειων με speakon σε speakon ή xlr σε xlr για αυτοενισχυόμενα ειναι παράλληλη σύνδεση.
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 8:13 am
Ας μην τα μπερδεύουμε...
Όταν συνδέουμε αυτοενισχυόμενα ηχεία το ένα μετά το άλλο δημιουργούμε μια αλυσίδα (daisy chain) και στην ουσία συνδέουμε παράλληλα το σήμα εξόδου της κονσόλας στην είσοδο κάθε ηχείου. Αν και τα ηχεία "μοιάζουν" να είναι συνδεδεμένα "στη σειρά" εντούτοις η σύνδεση δεν είναι ούτε σε σειρά, ούτε παράλληλη. Το κάθε ηχείο λειτουργεί αυτόνομα.
Αν και με συνδέσεις BALANCED δεν έχουμε κάποιο σοβαρό "πρακτικό" περιορισμό στα μέτρα τρέχοντος καλωδίου ή στις συνδέσεις, εντούτοις το σήμα εξασθενεί σε κάθε "διακλάδωση". Επειδή όμως το σήμα είναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ σε όλα τα ηχεία εξασθενεί το ίδιο για ΟΛΑ τα ηχεία της αλυσίδας ανεξάρτητα αν το πρώτο έχει 10 μέτρα καλώδιο και το τελευταίο 50 μέτρα. Επομένως ίδια ηχεία, με ίδια ρύθμιση Gain θα ακούγονται με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ένταση ανεξαρτήτως απόστασης και σειράς στην αλυσίδα.

Γενικά όταν έχουμε να κάνουμε με συνδέσεις αυτοενισχυόμενων ηχείων (ή και ενισχυτών) με συνδέσεις balanced τότε καλό είναι (αλλά όχι απαραίτητο) κάθε 5 με 6 συνδέσεις (5 με 6 διακλαδώσεις του σήματος δηλαδή) να κάνουμε μια "ανόρθωση" της έντασης του σήματος.
Πρακτικά αρχίζουμε να σκεφτόμαστε αν θα χρειαστούμε "ανόρθωση" μετά από τα 5-6 ηχεία "στη σειρά" (σε κάθε αλυσίδα) ενώ μπορούμε να φτάσουμε μέχρι και 10 διακλαδώσεις (10 ηχεία συνδεδεμένα σε daisy chain) πριν το σήμα εξασθενίσει "αρκετά".
Για να μπορέσουμε όμως να φτάσουμε τα 10 ηχεία π.χ πρέπει να έχουμε κάποια ποιοτική κονσόλα που να έχει καλό τροφοδοτικό.
Εδώ το θέμα δεν είναι η ένταση του ήχου, αλλά η ένταση του ρεύματος (σε Ampere) που μπορεί να δώσει η κονσόλα πριν φτάσει στα όρια της και επομένως αρχίσει η έντονη πτώση της έντασης του σήματος εξόδου. (Το ξέρω οτι είναι υπέρ-απλουστευμένη προσέγγιση)

Για να το πω απλά: Μία κονσόλα δεν λειτουργεί σαν ενισχυτής. Δεν την νοιάζει αν συνδέσουμε 1 ή 10 ηχεία στις εξόδους της. Τα ηχεία θα τραβάνε το "σήμα" και η κονσόλα θα πρέπει απλά να έχει καλό τροφοδοτικό για να μπορεί να το δώσει. Η πτώση του σήματος που σημειώνεται με τις διακλαδώσεις, συνήθως καλύπτεται με μια μικρή αύξηση της ευαισθησίας των ηχείων (Gain)

Οι συνδέσεις παθητικών ηχείων είναι τελείως διαφορετική υπόθεση την οποία την έχουμε αναλύσει αρκετά και πάρα πολλές φορές.
Θέλω μόνο να σημειώσω κάτι: Το οτι δύο ηχεία είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους με Speakon δεν σημαίνει απαραίτητα οτι τα ηχεία είναι συνδεδεμένα παράλληλα.
Ναι, στο 95% των περιπτώσεων η σύνδεση είναι παράλληλη. Αλλά έχω δει (και έχω εγκαταστήσει) πολλά ηχοσυστήματα μεγάλης κλίμακας όπου διάφορα ηχεία ήταν συνδεδεμένα σε σειρά με Speakon! Σ' αυτή την περίπτωση συνήθως (αλλά όχι πάντα) χρησιμοποιούνται και τα 4 pin του speakon.
Όπως και να έχει πρέπει να κοιτάμε το διάγραμμα σύνδεσης που συνήθως υπάρχει πίσω απο τα ηχεία και δείχνει τους πιθανούς τρόπους σύνδεσης των ακροδεκτών των speakon.
Σε

 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 8:59 am


(Old topics and forums are automatically closed)