Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: απορια σε σχεση με μαγαζια - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

 

Posted Wed 11 Jul 12 @ 12:05 pm
Σύμφωνα με την Behringer το ηχείο είναι 200Watt οπότε η αναγραφή στο πρώτο μαγαζί είναι λάθος στον τίτλο (καθώς δεν είναι RMS) και στην περιγραφή καθώς δεν λέει μεν RMS αλλά λέει 220Watt
Από εκεί και πέρα λάθη γίνονται πάντα, γι αυτό καλό είναι να ελέγχουμε τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων που μας ενδιαφέρουν σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του κατασκευαστή (όπου υπάρχει)

http://www.behringer.com/en/Products/B210D.aspx


Σημείωση: Σύμφωνα με τα επίσημα χαρακτηριστικά της Behringer το ηχείο είναι 135W RMS LF (με 1% THD) και 38W RMS HF (με 1% THD) και 160W LF + 42W HF Peak Power.

Σημείωση 2:
Αν και η Behringer έχει τα "νότα" της καλυμμένα εντούτοις το ηχείο είναι "φουσκωμένο" ως προς την απόδοση του. Συνήθως όταν θέλουμε W RMS μετράμε με 0.1% THD και όχι με 1%. Οπότε αν θες να το συγκρίνεις με άλλα ηχεία πριν την αγορά σου υπολόγισε το και αυτό. Αν και δεν υπάρχει formula να υπολογίσουμε πόσα W RMS είναι το ηχείο με 0.1% THD θα σου έλεγα οτι το ηχείο δεν είναι με τίποτα πάνω από 125-130W RMS.

Σημείωση 3:
THD= Total Harmonic Distortion
 

Posted Wed 11 Jul 12 @ 12:21 pm
σε ευχαριστω και θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι ακομα!!
δυο απο τα παραπανω ηχεια σε συγκριση με 2 ηχεια audio phony 2x125 rms fiesta102 ειναι πολυ καλυτερα?σε ηχο και σε ποιοτητα?
και κατι τελευταιο..δυο ηχεια αυτοενισχυομενα μπορω να τα συνδεσω απευθειας στην hercules 4set?
 

Posted Wed 11 Jul 12 @ 12:32 pm
loukas1995 wrote :
σε ευχαριστω και θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι ακομα!!
δυο απο τα παραπανω ηχεια σε συγκριση με 2 ηχεια audio phony 2x125 rms fiesta102 ειναι πολυ καλυτερα?σε ηχο και σε ποιοτητα?
και κατι τελευταιο..δυο ηχεια αυτοενισχυομενα μπορω να τα συνδεσω απευθειας στην hercules 4set?


Δεν μπορώ να ξέρω... Κατ' αρχήν πρέπει να δω τα τεχνικά χαρακτηριστικά από τα Audiophony. Υπάρχουν κάπου;
Κατά δεύτερον θα έπρεπε να μπορώ να δω τις καμπύλες Freq Response και των δύο μοντέλων πράγμα αδύνατο καθώς σε τέτοιας χαμηλής τάξης μοντέλα καμία εταιρεία δεν δίνει καμπύλες.
Χωρίς καμπύλες θα έπρεπε να τα έχω ακούσει προσωπικά για να έχω μία "ιδέα" του πως παίζουν, αλλά δεν έχω ακούσει κανένα απο τα δύο μοντέλα.

Τέλος, ναι μεν μπορείς αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξεις. Κατ' αρχήν για να στείλεις σήμα σε αυτοενισχυόμενα ηχεία με καλώδιο μεγαλύτερο από 4-5 μέτρα MAXIMUM θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις καλώδια και συνδέσεις BALANCED πράγμα που νομίζω οτι η 4set δεν έχει...
 

Posted Wed 11 Jul 12 @ 12:40 pm
και εσυ τι θα μου προτεινες σε αυτα τα λεφτα περιπου για αυτοενισχυομενα?
 

Posted Wed 11 Jul 12 @ 1:03 pm
 

Posted Wed 11 Jul 12 @ 3:42 pm
Το Behringer που ρωτας φιλε ,το εχω δουλεψει και εχω καλη γνωμη. Μη φανταστεις οτι "σκοτωνει" ,αλλα θα σε ξελασπωσει σε καποια ΜΙΚΡΗ εκδηλωση (για ζευγος παντα μιλαμε) μεχρι 20 - 25 ατομα περιπου ,αλλα οχι παραπανω.
 

Posted Thu 12 Jul 12 @ 2:10 am
 

Posted Thu 12 Jul 12 @ 3:07 am
djppkHome userMember since 2008
Καλημέρα ComputerGuy,
δεν έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο ηχείο,
αλλά ανέφερες πως είναι 550W.
Όπως έχει πει και ο PhantomDeejay αμέτρητες φορές τα Watt δεν έχουν άμεση σχέση με το πόσο δυνατά μπορεί να πάιξει ένα ηχείο,
αν θυμάμαι καλά είχε αναφέρει χαρακτηριστικά (με διαφορετικά νούμερα βέβαια) πως έστω οτι έχεις ένα ηχείο 500W με ευαισθησία 93db και ένα άλλο 350W με ευαισθησία 96db, όπως και να το κάνεις το δεύτερο ηχείο θα παίζει εως και 2 φορές πιο δυνάτα απο το πρώτο.
Όποτε μην μπαίνεις στο "τρυπακι" που σε βάζουν οι κατασκευαστές, αλλά και πολλοί άλλοι συνάνθρωποι, οτι οσο περισσότερα τα Watt τόσο πιο δυνατά θα παίζει. Δεν λέω έχει σημασία αλλά όχι πρωτεύουσα, υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά πιο πριν απο τα watt που πρέπει να σε ενδιαφέρουν!!! ;)

Φιλικά Θάνος.
 

Posted Thu 12 Jul 12 @ 3:25 am
Σωστος ο Θανος ,μ'αυτο που λεει για την ευαισθησια στα ηχεια (db).
 

Posted Thu 12 Jul 12 @ 5:39 am
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 3:59 am
Από άποψη τιμή/απόδοση (όπου απόδοση=παραγόμενη ένταση) το πρώτο...
Βασικές διαφορές:
1. 12-inch woofer VS 10-inch
2. 122db SPL Max VS. 113db SPL Max (Διαφορά 9db = σχεδόν τριπλάσια ένταση)
3. 400Watt Peak VS. 200Watt Peak

Τώρα πόσο ποιοτικό ήχο παράγουν αυτά τα ηχεία (ώστε να τα συγκρίνεις) δεν μπορώ να σου πω.
Το μόνο διαθέσιμο χαρακτηριστικό (Freq Response) δείχνει οτι το πρώτο ηχείο είναι πιο "μπασάτο" από το δεύτερο, πράγμα λογικό με το 12-inch woofer.
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 4:20 am
αρα μου προτεινεις το πρωτο ηχειο το οποιο ειναι και πιο φθηνο..σωστα??και για να συνδεσω σε ενα μεικτη δυο τετοια ηχεια τι καλωδιο χρειαζομαι?
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 4:28 am
Αν η απόσταση είναι πάνω από 5 μέτρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις καλώδια και συνδέσεις BALANCED. Διαφορετικά (με UNBALANCED) πρώτον το σήμα θα μειώνεται με την αύξηση της απόστασης και δεύτερον θα μεγαλώνει ο κίνδυνος να έχεις παράσιτα και παρεμβολές απο διάφορες αιτίες (πχ από καλώδια ρεύματος που θα ταξιδεύουν παράλληλα με το σήμα, από κακές γειώσεις που θα σου δημιουργούν έντονα ground loops κτλ)
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 5:26 am
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 6:19 am
http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=15603&LANG=GR

Και πρόσεξε, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσεις αντάπτορες!!!

Κάνε μια αναζήτηση στο forum. Έχω ξαναγράψει αναλυτικά για τις διαφορές μεταξύ balanced και unbalanced σημάτων και συνδέσεων
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 7:20 am
και αν ο μεικτης μου δεν εχει τετοιες υποδοχες θα πρεπει να παρω καινουργιο?
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 7:25 am
Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα με τέτοια setup... Η πιο "εύκολη" λύση είναι μία δεύτερη κονσολίτσα που να έχει εισόδους line/instrument και εξόδους balanced. Διαφορετικά ψάχνεις για μίκτη με εξόδους balanced.
Σημείωση: Σχεδόν κανένας controller που δεν μπορεί να δουλέψει stand alone δεν έχει εξόδους balanced.
Έτσι για παράδειγμα εξόδους balanced έχουν οι American Audio VMS4, VMS4.1, VMS2, οι Denon MC6000/MC3000 κτλ...
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 7:34 am
ωραια..απο την στιγμη που εχω την hercules 4 set και θελω να αγορασω τα δυο αυτοενισχυομενα ηχεια θα πρεπει να παρω και εναν μεικτη με balanced εξοδους..και η σωστη συνδεσμολογια θα ειναι με rca τον κοντρολερ στο ενα καναλι του μεικτη και μετα απο τον μειχτη με xlr στα δυο ηχεια? και στην θεση του μεικτη μπορω να χρησιμοποιησω αυτην την κονσολα? http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=15228&LANG=GR
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 7:36 am
Ναι...
 

Posted Fri 13 Jul 12 @ 7:41 am
83%