Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VMS2: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΗΧΟΥ

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

leko98PRO InfinityMember since 2011
Καλημέρα σε όλους

Έχω μια American Audio VMS2 και παίζω με VDJ7 pro και έναν Mac Book Pro. Η κονσόλα παρουσιάζει αρκετά συχνά ένα πρόβλημα με διακοπτόμενη αναπαραγωγή της μουσικής, τις περισσότερες φορές στο αριστερό deck - αλλά και στο δεξί. Το φαινόμενο μερικές φορές εξαφανίζεται με την επανεκκίνηση της κονσόλα και του VDJ (ή και του Mac), άλλες πάλι όχι. Όπως και να έχει το πρόβλημα είναι σημαντικό, αφού εμφανίζεται την ώρα της δουλειάς.
Η VMS είναι η μόνη συνδεδεμένη στον υπολογιστή USB συσκευή (εκτός απ΄ το ποντίκι το οποίο είναι σε άλλη θύρα). Ο δίσκος με τα τραγούδια είναι συνδεδεμένος σε θύρα firewire, ακριβώς για να επιβαρύνεται όσο το δυνατόν λιγότερο, ο δίαυλος διαμεταγωγής USB.
Επίσης το φαινόμενο παρουσιάζεται όποτε του καπνίσει (χωρίς εμφανή σε εμένα λόγο) και δεν οφείλεται σε υπερθέρμανση του υπολογιστή (υπάρχει σχετικό utility που μετράει τη θερμοκρασία και υποχρεώνει τα ανεμιστηράκια να λειτουργούν συνεχώς) ούτε σε υπερφόρτωση της CPU (δεν είναι ποτέ στα κόκκινα σύμφωνα με τη μπάρα που υπάρχει στο VDJ).
Η VMS παίρνει ρεύμα από το δικό της τροφοδοτικό, ενώ έχω δοκιμάσει και διαφορετικά καλώδια USB για να δω μήπως το πρόβλημα οφειλόταν εκεί.
Έχω επίσης σκεφτεί ν΄απενεργοποιήσω το touch feature της κονσόλας (σημ. τα πλαστικά δαχτυλίδια είναι κανονικά περασμένα στα jog wheels) όμως με μια πρώτη έρευνα είδα ότι αυτό γίνεται μόνο με scripting. Πριν αρχίσω να πειράζω λοιπόν:
Έχει / είχε κάποιος ανάλογα προβλήματα και πώς τα έλυσε;
Είνα προβληματική η κονσόλα;
Έχει θέμα με τη θύρα USB του Mac; (την έχω δοκιμάσει και στις δύο θύρες με το πρόβλημα να παραμένει).

Ο λόγος που με έκανε να σκεφτώ το θέμα της απενεργοποίησης του touch feature είναι ο εξής:
Σε κάποαι εκδήλωση (γίνονταν σε εξωτερικό χώρο) αποφάσισα να παίξω με PC για να δω αν θα παρουσιαστεί πάλι το πρόβλημα. Όταν άναψα την κονσόλα τη χτυπούσε ο ήλιος, αλλά μετά από καμιά ώρα, άρχισαν να πέφτουν πάνω της οι σκιές των φύλλων των δέντρων. Όταν φυσούσε αεράκι και οι σκιές "έπαιζαν" πάνω στα jog wheels, η μουσική σταματούσε! Το έλεγξα περνώντας το χέρι μου πάνω (και σε απόστα 7-8 εκατοστών) από τα jog wheels - και φυσικά η μουσική σταματούσε. (Όσοι έχουν την VMS θα ξέρουν ότι στο manual αναφέρεται ότι όταν την ανάβουμε δεν πρέπει να υπάρχει αντικέιμενο πάνω στα jog wheels).

Ευχαριστώ
 

Posted Fri 29 Jun 12 @ 3:40 am
Επειδή το "Touch" στην VMS λειτουργεί με στατικό ηλεκτρισμό (επαγωγή) ψάξε λίγο το θέμα με τις γειώσεις σου. Δεν είναι σε καμία περίπτωση φυσιολογικό να περνάς το χέρι 5 εκατοστά πάνω απ' το πλατό και να κάνει touch η κονσόλα.

Αν θέλεις μπορείς να κάνεις και την εξής δοκιμή:
Κατέβασε το skin Ghost (OSD Edition) http://www.virtualdj.com/addons/13008/GHOST_O_S_D__Edition.html και δοκίμασε να παίξεις με την κονσόλα μέχρι να αρχίσει τις διακοπές. Όταν αρχίσει να κάνει διακοπές κοίτα το κέντρο των κύκλων του πλατό στο skin. Αν ανάβει μοβ τότε η κονσόλα σου στέλνει μόνη της εντολές touch. Αν όχι, τότε το πρόβλημα σου είναι αλλού.
Σημ: Στο παραπάνω skin όταν το VDJ δέχεται εντολή "touchwheel_touch" από τον controller "ανάβει" μοβ το κέντρο των jogs (απαραίτητη προϋπόθεση τα jogs να είναι σε Vinyl mode, δηλαδή το κέντρο να γράφει "Vinyl"). Είναι ένα visual βοήθημα το οποίο θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν η κονσόλα στέλνει λάθος εντολές ή όχι. Δεν κάνω "διαφήμιση" του skin σε καμία περίπτωση, ούτε θα σου λύσει το πρόβλημα...


 

Posted Fri 29 Jun 12 @ 5:01 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
Επειδή το "Touch" στην VMS λειτουργεί με στατικό ηλεκτρισμό (επαγωγή) ψάξε λίγο το θέμα με τις γειώσεις σου. Δεν είναι σε καμία περίπτωση φυσιολογικό να περνάς το χέρι 5 εκατοστά πάνω απ' το πλατό και να κάνει touch η κονσόλα.

Αν θέλεις μπορείς να κάνεις και την εξής δοκιμή:
Κατέβασε το skin Ghost (OSD Edition) http://www.virtualdj.com/addons/13008/GHOST_O_S_D__Edition.html και δοκίμασε να παίξεις με την κονσόλα μέχρι να αρχίσει τις διακοπές. Όταν αρχίσει να κάνει διακοπές κοίτα το κέντρο των κύκλων του πλατό στο skin. Αν ανάβει μοβ τότε η κονσόλα σου στέλνει μόνη της εντολές touch. Αν όχι, τότε το πρόβλημα σου είναι αλλού.
Σημ: Στο παραπάνω skin όταν το VDJ δέχεται εντολή "touchwheel_touch" από τον controller "ανάβει" μοβ το κέντρο των jogs (απαραίτητη προϋπόθεση τα jogs να είναι σε Vinyl mode, δηλαδή το κέντρο να γράφει "Vinyl"). Είναι ένα visual βοήθημα το οποίο θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν η κονσόλα στέλνει λάθος εντολές ή όχι. Δεν κάνω "διαφήμιση" του skin σε καμία περίπτωση, ούτε θα σου λύσει το πρόβλημα...


Το θέμα των γειώσεων θα το κοιτάξω. Το τροφοδοτικό του Mac έχει βύσμα "σούκο" άρα - θεωρητικά - η γείωση εκεί είναι οκ. Απ' την άλλη, το τρφοδοτικό της VMS δεν έχει βύσμα σούκο, οπότε ίσως από εκεί να προέρχεται το πρόβλημα - αν θεω΄ρησουμε ότι είναι γείωση. Επίσης επειδή χργσιμππιώ πάντα το ίδιο πολύμπριζο, θα κοιτάξω αν και σε αυτό η γείωση είναι οκ. Αν πάλι το πρόβλημα είναι γείωση αλλά οφείλεται στο ρεύμα που μου δίνει ο εκάστοτε χώρος που παίζω, τότε... βράσε όρυζα. Υπάρχει τρόπος να μετρώ με πολύμετρο τη γείωση κάθε φορά;

Όσο για το skin, ευχαριστώ, θα το δω - είναι τουλάχιστον ένα πρώρτο βήμα ελέγχου. Αν όντως η κονσόλα στέλνει μόνη της εντολές touch, τότε θα πρέπει να πάει για service - ή να κάνω εξορκισμό... ;-)
 

Posted Fri 29 Jun 12 @ 5:17 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Na kanw ki egw mia erwtisi..
Exeis vgalei ta prostateutika "daxtylidia" apo ta Jogs ? An nai prpei na ta ksanavaleis.
Exeis dokimasei to Sensitivity apo ta Options (Config) ?
 

Posted Fri 29 Jun 12 @ 11:44 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
@djdad

Καλησπέρα
Τα δαχτυλίδια είναι στη θέση τους.
Το sensitivity είναι το επόμενο που θα κάνω - αν και μου φαίνεται λίγο απίθανο να κόβει τη μουσική, ακόμα και να είναι ρυθμισμένο στο πιο ευαίσθητο mode του...
 

Posted Fri 29 Jun 12 @ 1:06 pm
leko98PRO InfinityMember since 2011
Καλημέρα σε όλους

Update της κατάστασης, έτσι για να μοιραζόμαστε εμπειρίες.
Καταρχήν κατέβασα και εγκατέστησα το Ghost OSD skin για το οποίο μου μίλησε ο phantomdeejay, για να μπορέσω να δω αν η VMS στέλνει εντολές touch μόνη της.
Έστησα το μηχάνημα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που το στήνω όταν δουλεύω, με την ίδια συνδεσμολογία, τα ίδια καλώδια και το ίδιο πολύμπριζο (τη γείωση του οποίου έλεγξα και ήταν οκ γεφυρωμένη).
Έπαιξα για περίπου 2 ώρες με την vms, σπίτι βέβαια, κάνοντας παράλληλα και διάφορες δοκιμές με τα sensitivity options που πρότεινε ο djdad.
Αποτέλεσμα: Δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα, ούτε κόλλημα ή διακοπές στη μουσική. Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι ίσως και να πάιζει κάτι με τη γείωση στους διάφορους χώρους όπου παίζω κατά καιρούς, όπως υποπτέυεται ο phantomdeejay. Απ' την άλλη δεν μου φαίνεται λίγο περίεργο να έχουν προβλήματα με το ρεύμα διαφορετικά μαγαζία (γιατί το φαινόμενο έχει συμβεί σε πάνω από έναν χώρους).

Επανέρχομαι λοιπόν στο πρακτικό ερώτημα, με ποιοόν τρόπο μπορώ να μετράω τη γείωση εκεί όπου παίζω; Δε μου είναι κόπος να έχω το πολύμετρο μαζί μου, όμως επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος, θα εκτιμούσα αν κάποιος μου έλεγε τι πρέπει να μετρήσω με αυτό και με ποιον τρόπο.

Κλείνω με μια ακόμα ερώτηση, hardware φύσης: Έχει χαλάσει το ένα από τα δύο sliders που αλλάζουν το pitch. Έχει τύχει να έχει κάνει κάποιος από εσάς παρόμοια επέμβαση; Άνοιξα τη VMS και είδα ότι οι πλακέτες μέσα είναι βιδωτές και συνδεονται με κουμπωτές καλωδιοταινίες, οπότε η αλλαγή δεν θα είναι πρόβλημα. Ρώτησα στο μαγαζί απ' όπου είχα αγοράσει τη VMS2 και μου είπαν ότι έχουν ανταλλακτικά μόνο για την VMS4 - όμως υποπτεύομαι ότι θα είναι ακριβώς το ίδιο slider. Πείτε μου λοιπόν αν ξέρετε αν μπορώ να προμηθευτώ αντίστοιχα sliders από οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα (για να μην τρέχω στο Χαϊδάρι όπου βρίσκεται το μαγαζί που προανάφερα).

Ευχαριστώ
 

Posted Wed 04 Jul 12 @ 3:03 am
1. Την γείωση δεν μπορείς να την μετρήσεις με πολύμετρο. Χρειάζεται ειδικό εργαλείο και ειδική συνδεσμολογία
2. Ανταλλακτικά για την VMS δεν θα βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα. Τα faders / pitch faders κτλ σχεδόν όλων των controller διαφέρουν από τα κλασσικά αναλογικά faders που ξέρεις
3. Αν σιγουρευτείς οτι το πρόβλημα σου είναι θέμα γειώσεων / ρευμάτων τότε μπορείς να δοκιμάσεις να χρησιμοποιήσεις ένα σταθεροποιητή τάσης (κάτι σαν ups, χωρίς να είναι ups)
 

Posted Wed 04 Jul 12 @ 4:57 am
 

Posted Thu 19 Jul 12 @ 11:53 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
Update no2:
Η American Audio είναι βαμπίρ!

Καλησπέρα σε όλους

Μετά από διάφορες δοκιμές trial and error και λοιπά, κατάληξα στο συμπέρασμα ότι τo touch feature της American Audio έχει πρόβλημα με τον Ελληνικό ήλιο (ίσως και με ήλιους άλλων χωρών, αλλά η international καριέρα μου δεν έχει αρχίσει ακόμα...).
Τώρα ή το πρόβλημα είναι γενικό, ή έχει κατασκευαστικό πρόβλημα μόνο η δική μου κονσόλα.
Το resumé είναι το εξής: Μόλις αρχίσει να χτυπάει ο ήλιος τα jog wheels, μετά από λίγο το σύστημα τρελλαίνεται και αρχίζει να παίζει διακοπτόμενα (και όχι, δεν είναι θέμα υπερθέρμανσης....). Μόλις μπει στη σκιά τα προβλήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας χωρίς να χρειαστεί καν επανεκκίνηση ή κάτι άλλο.

Αυτα για εμπλουτισμό της knowledge base της κοινότητάς μας.
 

Posted Thu 04 Oct 12 @ 10:09 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Me liga logia i American Audio tha prepei na dinei kai omprela mazi me tis konsoles ..lol

Pantws genika na ksereis oti oi syskeues kathe eidous einai sxediasmenes na leitourgoun katw apo sygkekrimenes synthikes perivalwntos. Opoiadipote ilektroniuki syskeui tha mporouse kallista na symperiferthei "perierga" an vrethei ektws twn oriwn pou anaferei o kataskeuastis.
 

Posted Thu 04 Oct 12 @ 11:24 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
djdad wrote :
Me liga logia i American Audio tha prepei na dinei kai omprela mazi me tis konsoles ..lol

Pantws genika na ksereis oti oi syskeues kathe eidous einai sxediasmenes na leitourgoun katw apo sygkekrimenes synthikes perivalwntos. Opoiadipote ilektroniuki syskeui tha mporouse kallista na symperiferthei "perierga" an vrethei ektws twn oriwn pou anaferei o kataskeuastis.


Έχω δει κι έχω δει περίεργες ταμπέλες πάνω σε προϊόντα (πχ σε ζελατίνα κράνους "do not paint") αλλά η American Audio μου δεν είχε πουθενά προειδοποίηση "Do not operate under sun". ΕΠίσης, σωστό αυτό που λες για τις προδιαγραφές, αλλά και πάλι δεν υπήρχε κάποιος αντίστοιχος περιορισμνός (ήταν από τα πρώτα που έψαξα).
Πάντως, το σημαντικό για μένα είναι ότι βρήκα τι δημιουργεί το πρόβλημα (μέχρι να διαψευστώ τουλάχιστον...).

Καλημέρα μας
 

Posted Fri 05 Oct 12 @ 12:55 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
leko98 wrote :


Έχω δει κι έχω δει περίεργες ταμπέλες πάνω σε προϊόντα (πχ σε ζελατίνα κράνους "do not paint") αλλά η American Audio μου δεν είχε πουθενά προειδοποίηση "Do not operate under sun".


Otan pezame me diskous (vinyila) kai ego epaiza gia poly... kairo, pouthena epano stous diskous den egrafe oti an tous ektheseis ston hlio h tin zesti tha ginoun san kymatista patatakia....
Xoris na kano ton synigoro tou diabolou gia tin American audio apla leo pos kapoia pragmata mporei na einai autonohta kai tha htan pio endiaferon na mathoume giati symbainei auto. Ta sygkekrimmena jogs einai touch pou energopoiountai me tin epafi (kleinei kykloma me tin geiosi me to anthropino swma) kai xoris diakoptes.
Epomenos mporei na exei sxesi me tin sygkekrimmeni texnologia.
Efoson omos exeis brei pou ofeiletai exeis hdi kai tin lysi, esto kai an auti einai na exeis kati pou na ta prostateuei apo ton hlio pou tha htan kalo etsi kai alliws.
 

Posted Wed 10 Oct 12 @ 2:48 pm
leko98PRO InfinityMember since 2011
@apopsis

Επειδή γνωρίζω το θέμα της γείωσης (και με τη βοηθεια του Γιώργου...) από τα πρώτα πράγματα που έψαξα ήταν το θέμα του ρεύματος. Όμως, όπως έγραψα και νωρίτερα, όταν επιχείρησα να παίξω με όλο το σύστημα να τροφοδοτείται μέσα από ένα (καλό) UPS, το φαινόμενο επαναλήφθηκε. Ευχαριστώ για την απάντηση
 

Posted Thu 11 Oct 12 @ 3:57 am
Βασικά η εξήγηση είναι "απλή" και μπορείς να κάνεις και test υποθέτω...
Όταν τα jogs τα χτυπάει απ' ευθείας ο ήλιος αυξάνεται "δραματικά" η θερμοκρασία τους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αλλαγή της συμπεριφοράς της "ευαίσθητης επιφάνειας".
Όσο πιο απλά μπορώ με όσο το δυνατόν πιο απλουστευμένη φυσική:
Η "ευαίσθητη επιφάνεια" στηρίζεται σε στατικό ηλεκτρισμό για να δουλέψει. Όσο το χέρι σου δεν ακουμπάει το πλατό δεν υπάρχει "διαρροή" ηλεκτρισμού και ο διακόπτης touch είναι off. Τι γίνεται όμως με τον ήλιο; Η θερμοκρασία της επιφάνειας αλλάζει "δραματικά", τα ηλεκτρόνια που είναι "στοιβαγμένα" στην επιφάνεια αποκτούν μεγαλύτερη κινητική ενέργεια, και κάτω από προϋποθέσεις μπορεί να αρχίσουν να αποδρούν στην ατμόσφαιρα. Αυτό "διαβάζεται" σαν διαρροή ρεύματος από την κονσόλα και ανοίγει τον διακόπτη touch.

Τα τεστ που μπορείς να κάνεις είναι είτε να θερμάνεις τα jogs φροντίζοντας η ατμόσφαιρα να παραμένει με σωστή σχετική υγρασία (π.χ. ένα πιστολάκι μαλλιών αλλά με το fan στην αργή σκάλα) είτε αργότερα όταν ο καιρός το επιτρέψει να βγάλεις την κονσόλα στον ήλιο ενώ η θερμοκρασία περιβάλλοντος θα είναι αρκετά χαμηλή (10-12 βαθμοί)

Αν στην πρώτη περίπτωση το πρόβλημα επαναληφθεί ή αντίστοιχα στην δεύτερη περίπτωση η κονσόλα δουλέψει κανονικά τότε θα έχω δίκιο! :P

Άσχετο:
Το θέμα "ζέστη" και "ήλιος" είναι πολύ πιο σοβαρό απ' όσο φαίνεται...
Ακόμα θυμάμαι την πρώτη γενιά Audi Turbo TT που το καλοκαίρι στην Ελλάδα ξαφνικά "χωρίς λόγο" σταματούσαν να δουλεύουν! Ο λόγος ήταν οτι ο εγκέφαλος δεν είχε προγραμματιστεί σωστά για τις τόσο υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (40+ υπο σκιά) που σε συνδιασμό με το Turbo ανέβαζαν τη θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα σε "επικίνδυνο" σημείο! Χρειάστηκε ανάκληση μερικών χιλιάδων αυτοκινήτων από την Audi για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου για να λυθεί το πρόβλημα! Και αν σε μια ολόκληρη Audi που είδη κυκλοφορούσε αρκετά μοντέλα Turbo σε όλη την Ευρώπη της "ξέφυγε" αυτή η λεπτομέρεια, φαντάζεσαι οτι σε μία American Audio είναι πολύ πιο εύκολο να έγινε!!!
 

Posted Thu 11 Oct 12 @ 4:29 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
Καλημέρα Γιώργο
Μου αρέσουν οι επιστημονικές προσεγγίσεις, αλλά και η αναφορά σου σε αυτοκίνητα (τη θυμάμαι την περίπτωση με τα ΤΤ...) μιας και ήμουν για χρόνια ειδικός δημοσιογράφος μοτοσυκλέτας & αυτοκινήτου - για μοτοσυκλέτα είμαι ακόμα...
Θα την κάνω τη δοκιμή με το πιστολάκι και θα επανέλθω. Ωστόσο όταν προέκυπτε το φαινόμενο, σε καμία περίπτωση δεν υπήρε υπερθέρμανση της επιφάνειας των jogs! Μιλάμε ότι σε μια περίπτωση (την περιέγραψα σε προηγούμενο post) ήμουν κάτω από δέντρα και απλώς "πηγαινοερχόταν" η σκιά των κλαδιών καθώς κουνιόνταν με το αεράκι (και ποιητικές εικόνες...). Η δε πιο πρόσφατη περίπτωση ήταν έξω από τον "Ελευθερουδάκη" στην Πανεπιστημίου πρίν κάνα μήνα περίπου, οταν ήμουν στη σικιά κανονικόατα, αλλά μόλις άρχισε να πέφτει ήλιος στο αριστερό jog άρχισαν οι διακοπές. Έβαλα κι εγώ ένα σκίαστρο και ησύχασα... Τέλος πάντων η δοκιμή με το πιστολάκι ίσως ρίξει φως στο μυστήριο!
Thanks
 

Posted Thu 11 Oct 12 @ 4:39 am
Τότε μπορεί να υπάρχει και proximity sensor (σαν αυτό που έχουν τα κινητά για να κλείνουν την οθόνη όταν είναι κοντά στο αυτί) το οποίο "τρελαίνεται" από την ηλιοφάνεια!!! Δοκίμασε να ρίξεις και ένα πολύ δυνατό φως από πάνω... Έτσι για την πλάκα... Δεν μπορεί, θα βρούμε που ακριβώς οφείλεται όλο αυτό...
 

Posted Thu 11 Oct 12 @ 5:43 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
Καλημέρα άνθρωποι!
Problem solved... από μόνο του. Ή, για ν' ακριβολογούμε, σχεδόν από μόνο του, με την τελευταία ενημέρωση που έγινε στο λειτουργικό του Mac (OSX 10.6.8).
 

Posted Sat 26 Jan 13 @ 12:49 am


(Old topics and forums are automatically closed)