Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: HERCULES DJ CONSOLE MK4 & Headphones

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

nikospuHome userMember since 2006
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
Νεος γαρ στην αρενα των "επιδοξων" djs και περισσοτερο για παρεϊστικη χρηση,
αγόρασα την Hercules mk4 κονσολα, μαζι με το σχετικο προγραμμα που την συνοδευει.
Ολη η εγκατασταση πηγε μια χαρα, χωρις προβληματα, αν και χρειαστηκε να κατεβασω τους drivers για τα win7 που εχω στο pc μου.
Ενα προβληματακι εχω μονο:
Οι παρακατω ειναι οι ρυθμισεις που εχω κανει, προκειμενου να μπορεσω να λειτουργησω την κονσολα:
Εισοδοι : None
Εξοδοι: Headphones: Master:Καναλι 1&2/Ακουστικα: Καναλι 3&4
Καρτα Ηχου: DJConsole MK4
Το προβλημα που εχω εναι οτι η ενταση στα ακουστικα μου ειναι ιδιαιτερα χαμηλη, τοσο ωστε ειναι αδυνατο να κανεις cue ακομη κι οταν η ενταση στα ηχεια ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα.
Φανταζομαι οτι το προβλημα ειναι στις ρυθμισεις, ομως το manual που συνοδευει την κονσολα, δεν βοηθαει και πολυ σε αυτην την περιπτωση.
Οποιαδηποτε ιδεα ή συμβουλη, θα βοηθησει ιδιαιτερα.

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 10:04 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Oi rythmiseis pou mporeis na kaneis wste na exeis tin megisti entasi akoustikwn einai ..
- Apo to Hercules Control panel, sta aristera exei kapoia volume levels. Frontise auta na einai psila.
- Stin othoni (skin), an yparxei headphones volume, valto sto terma.
- Ston controller, to headphones volume episis sto terma.

an meta apo autes tis rythmiseis i entasi sta akoustika eksakolouthei na einai xamili, tote i tha prepei na dokimaseis alla akoustika me megalyteri euaisthisia i na pareis enan enisxyti akoustikwn.
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 10:12 am
nikospuHome userMember since 2006
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Απยดοτι είδα οι ρυθμίσεις στην κονσόλα αλλά και στο control panel του virtualdj είναι αυτές που έχεις υποδείξει.
Οπότε μάλλον φταίνε τα ακουστικά.
Υπάρχει καμία πρόταση όσον αφορά την ευαισθησία των ακουστικων?
Πως μετραται και ποια θα ήταν η ιδανική ευαισθησία για να κάνω την ανάλογη έρευνα αγοράς?
Και πάλι ευχαριστώ.
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 1:41 pm
nikospu wrote :

Υπάρχει καμία πρόταση όσον αφορά την ευαισθησία των ακουστικων?
Πως μετραται και ποια θα ήταν η ιδανική ευαισθησία για να κάνω την ανάλογη έρευνα αγοράς?
Και πάλι ευχαριστώ.

Η ευαισθησία μετριέται με ένα νούμερο του τύπου 89db/W/m και όσο μεγαλύτερο είναι αυτό το νούμερο, τόσο το καλύτερο.
Απλά για να ξέρεις, επειδή τα db ακολουθούν την λογαριθμική κλίμακα, 3db πάνω = περίπου διπλάσια ένταση στο αυτί σου.

Οπότε αν βρεις ένα ζευγάρι με 89db/W/m και ένα με 92dm/W/m το δεύτερο ζευγάρι είναι δυο φορές πιο δυνατό από το πρώτο, παρόλο που η διαφορά φαίνεται "μικρή" (τι 89, τι 92) :P

 

Posted Tue 19 Jun 12 @ 4:48 am
otan paw na anixw to virtualdj gia tn mk4 hercules mou vgazei protection error..ti prepei na kanw..?
 

Posted Fri 08 Feb 13 @ 2:06 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Fri 08 Feb 13 @ 2:43 pm


(Old topics and forums are automatically closed)