Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πιθανό πρόβλημα ή λάθος παραμετροποίηση...???

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καταρχάς καλησπέρα σε όλη την κοινότητα και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να σας περιγράψω μία ιστορία και να μου πείτε την άποψή σας και την γνώμη σας.

Ας ξεκινήσουμε όμως απο την αρχή για να μπορέσετε να καταλάβετε τι ακριβώς συμβαίνει.

Πρίν απο περίπου 6 μήνες αγόρασα μία Hercules 4-mx. Την εγκατέστησα στον υπολογιστή μου μαζί φυσικά με το VDJ LE που την συνόδευε.
Οφείλω να παραδεχτώ (σαν παλιός επαγγελματίας) ότι εντυπωσιάστηκα απο τις δυνατότητες και του εξοπλισμού αλλά και του προγράμματος.(Πάντα φυσικά σκεπτόμενος αναλογικά και το κόστος κτήσης καθώς και την χρήση που το ήθελα).

Σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα τα πράγματα άλλαξαν όμως. Προς το καλύτερο θα έλεγα. Εκεί που όλο αυτό το έκανα για ένα-δύο πάρτυ συνομήλικων μετά απο ένα reuion σε ένα club ξεκίνησα πάλι την δουλειά που είχα παρατήσει πρίν απο 15 χρόνια.

Τότε αποφάσισα να κατεβάσω και να δοκιμάσω (σπασμένο πάντα) το vdj pro full. Το έκανα και με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα ότι το πρόγραμμα έχει όντως πάρα πολλές δυνατότητες. Παρ' όλα αυτά λόγω του ότι έπαιζα πλέον επαγγελματικά ξαναγύρισα στην LE μέχρι να εξασφαλίσω τα απαραίτητα χρήματα για την αναβάθμιση. Λίγο μετά το Πάσχα το club έκλεισε για καλοκαίρι (δεν έχει καλοκαιρινό) και σταμάτησα για φέτος τα νυχτοκάματα. Πρίν απο λίγο καιρό (3 εβδομάδες) χρειάστηκε να παίξω σε ένα άλλο μαγαζί για μία εκδήλωση και εκεί έγινε το κακό.

Μετά απο 2 ώρες συνεχούς παιξίματος ο controller σταμάτησε... Έτσι απλά. Έκανα επανεκκίνηση στον υπολογιστή, ξανάνοιξα το πρόγραμμα αλλά ο controller δεν έπαιζε... Να μην σας τα πολυλογώ λόγω του ότι ειχα μερικά cd εφεδρικά με καμιά 200ρια mp3 έπαιξα με cdj 1000 και γλυτώσαμε το πολύ "κράξιμο".

Την επομένη μέρα έστειλα στην εταιρεία που το αγόρα τον controller για επισκευή. Μετά από δύο (2) μέρες με κάλεσαν πίσω λέγοντάς μου ότι ο controller είχε πρόβλημα στην τροφοδοσία του usb και η μπροστινή πλακέτα παρουσίαζε δυσλειτουργία. Στο τέλος της εβδομάδας μου επεστράφει ο controller με αλλαγμένο mainboard και usb. Στην πρώτη σύνδεση ο controller πολύ απλά δεν έπαιξε. Ξανά τηλέφωνα, ξανά ρυθμίσεις μέσω απομακρυσμένης σύνδεσης, ξανά email στην Hercules στην Αγγλία. Τελικά πρός τιμήν τους μου τον αντικατέστησαν με έναν ολοκαίνουργιο.

Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Ενώ είναι εντελώς νέο μηχάνημα μου δίνει συνεχώς την εντύπωση ότι παίζει χειρότερα απο τον πρώτο. Και θα σας εξηγήσω αμέσως τι εννοώ.

Με το που τον σύνδεσα και έχοντας τον τεχνικό της αντιπροσωπείας με απομακρυσμένη σύνδεση μέσα στον υπολογιστή μου, κάναμε αναβάθμιση του firmware του controller. Και όσο αφορά την κάρτα ήχου αλλά και τον ίδιο τον controller. Κατέβασα και εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του LE (7.0.5 380build αν δεν κάνω λάθος) αλλά παρόλα αυτά ο ήχος που ακούω μου φαίνεται σε αρκετές περιπτώσεις "ξερός" να το έλεγα, "σαν να παίζει μέσα απο σωλήνα" να το έλεγα, μάλλον δεν θα μπορέσω να σας δώσω ακριβή περιγραφή. Για τους ποιο παλιούς θα έλεγα ότι ήταν σαν να παίζω με πολύ ανεβασμέμα τα μεσαία και όχι τα μπάσα ή τα πρίμα. (Ζητώ συγγνώμη για την μη σωστή τεχνική ανάλυση). Επίσης στις δέκα (10) φορές που έχω ξεκινήσει ένα δύωρο δοκιμαστικό σετ τις 5 ο ήχος μετά απο 10-15 τραγούδια ξεκινάει και παραμορφώνεται.

Εδώ θα χρειαστώ την γνώμη σας, ως ειδικοί καθώς και τις συμβουλες σας.

Συμπληρωματικά αναφέρω τα εξής:

Όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι 100% επίσημα. (Η παράνομη έκδοση σβήστικε πολύ πριν το πρόβλημα και έχω πολλές φορές μετά).
Όλα τα Mp3 είναι αγορασμένα απο το beatport ή to djtunes.
Ο υπολογιστής μου δεν έχει τίποτα άλλο εκτός απο τα win 7 ultimate official καθώς και Mixmeister, Tag & rename.
Εννοείται ότι έχει παραμετροποιηθεί με το σκεπτικό της Atomix (usb full power, disable bluetooth-wifi etc.)

Συγγνώμη που σας κούρασα απλά επειδή στις 22/06 έχω ένα μεγάλο event είμαι πολύ προβληματισμένος και ανχωμένος για το άν θα μπορέσω να παίξω με τον υπάρχον εξοπλισμό...

Φιλικά
Τάσος aka Tasbo
 

Posted Sat 16 Jun 12 @ 3:27 pm
Καλημέρα σε όλη την κοινότητα. κάτι που ξέχασα να σας αναφέρω στο παραπάνω post είναι ότι μου παρουσιάζεται πολύ συχνά πλέον και το φαινόμενο των διακοπών. Δηλαδή να παίζει κάποιο κομμάτι και να ακούγεται σαν να κολάει ή να σαν να παίζει με διακοπές... Ίσως κι αυτό να είναι πιθανά κάποιο μέρος ενός προβλήματος που δεν έχω εντοπίσει ακόμα...

Περιμένω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ
Φιλικά

Τάσος aka Tasbo
 

Posted Sun 17 Jun 12 @ 3:30 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
kalimera,

den aneferes an paizeis se wdm i asio mode.

episis, to dokimases se allo ypologisti gia na apokliseis to endexomeno na ftaiei to laptop sou?

btw. tetoia problimata parousiazontai synithos me spasmenes ekdoseis.
 

Posted Sun 17 Jun 12 @ 3:47 am
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Παίζω σε WDM με HERCULES κάρτα ήχου δηλωμένη στο vdj.

Τελευταία δοκιμή που έκανα σήμερα και που "σήκωσε" χωρίς πρόβλημα ένα 3ωρο set ήταν να αλλάξω την κάρτα ήχου στο vdj από Hercules σε Asio4all. Ο λόγος που το έκανα ήταν γιατί όποτε έκανα firmware update στην κάρτα ήχου του Hercules μου έβγαζε πάντα ότι πρέπει να αναβαθμιστεί στην έκδοση 4.0.7 Όσες φορές και να το επανέλαβα - και ενώ θεωρητικά το είχε ήδη κανει update - αυτό συνέχιζε να το ζητάει και να ξανακάνει συνεχώς. Σπασμένη έκδοση δεν έχω εδώ και πολύ καιρό (4 μήνες περίπου που όπως ανέφερα παραπάνω είχα κατεβάσει για δοκιμή). Θα ξαναδοκιμάσω άλλο ένα 3ωρο-4ωρο set και θα σας κρατήσω ενήμερους.

Ευχαριστώ ξανά για την ανταπόκριση και να είστε σίγουροι ότι πολύ σύντομα θα ανήκω κι εγώ στην ομάδα των vdj pro...!!!

Φιλικά
Τάσος aka Tasbo
 

Posted Sun 17 Jun 12 @ 7:20 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Sun 17 Jun 12 @ 9:35 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mporeis episis na mas dwseis merika xaraktiristika tou ypologisti sou ?
Oson afora ta provlimata ixou pou eixes, auta mallon ofeilontai se kako stisimo tou ypologisti, oso kai se poly xamilo latency. Des ligo auton ton odigo (kalo einai na ton akolouthiseis etsi ki alloiws) ..
http://www.virtualdj.com/wiki/Common%20PC%20Performance%20Issues.html

Auto pou prepei na kaneis wste na exeis swsta apotelesmata ixou einai na valeis tin Hercules se ASIO mode.

an thymamai kala, kalo einai auto na to kaneis mesa apo to Sound setup tou VirtualDJ (an i LE version exei diathesimo) kai oxi apo to COntrol Panel tis Hercules.
Yparxoun 2 tropoi na valeis tin Hercules se ASIO.
Na epilekseis ASIO san Sound card kai dipla na epilekseis Hercules ASIO i an to ASIO den einai epilogi sto SOund Card epilegeis to eikonidio tis Hercules kai logika dipla, prepei na exei mia epilogi Apply EQ in Headphones. Auto prpei na to kaneis enabled.

An sou vgazei mynima lathous (error in ASIO drivers i kati paromoio) tote exoun provlima oi drivers, oi opoioi den kathontai kala... kai apo kei kai meta analoga me to leitourgiko sou, tha sou dwsoume kai merikes epiprosthetes kiniseis pou prepei na kaneis.

Gia to ASIO4ALL kalo einai na min to xrisimopoiiseis. Einai mia lysi anagkis gia kartes ixou pou den exoun ASIO drivers.
 

Posted Sun 17 Jun 12 @ 7:22 pm
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θα τα δοκιμάσω σήμερα όλα αυτά και θα σας κρατήσω ενήμερους. Χθές πάντως μετα την αλλαγή σε asio4all v2 το πρόγραμμα-υπολογιστής-controller έπαιξε απρόσκοπτα και χωρίς διάλειμμα μέχρι τις 11:30 το βράδυ (περίπου 7-8 ώρες συνεχόμενες). Μετά ξαναέκανε το πρόβλημα με τον ήχο (διακοπές και κακή ακουστική ποιότητα(σαν να μασάει κασέττα)) οπότε και το έκλεισα. Σήμερα λοιπόν έχουμε συνέχεια.

Ευχαριστώ για όλα
Φιλικά
Τάσος aka Tasbo
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 5:12 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Den mas exeis pei ti rythmiseis exeis gia asio latency, des to auto sto panel tis hercules. Dokimase kati san 10ms.
Epeisis tha prepei oposdipote na trekseis to dpc latency - tha prepei na exeis MONO prasines grammes edo :

http://www.thesycon.de/eng/latency_check.shtml
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 5:32 am
Καλησπέρα στην κοινότητα. Ξέρω ότι σας έχω κουράσει αλλά προσπαθώ κι εγώ να βρω μια λύση.

Ξεκινάμε λοιπόν με τις απαντήσεις προς εσάς καθώς και με το τι έχω κάνει μέχρι στιγμής.

Απαντάω πρώτα στον Aledjo.

Παίζω σε wdm mode. Όσες φορές προσπάθησα από το διαχειριστικό πρόγραμμα της Hercules να αλλάξω σε asio,
ενώ μου δείχνει ότι το κάνει με το που ανοίγω το vdj γυρνάει ξανά σε wdm. Αυτό συμβαίνει ότι κάρτα ήχου και να
επιλέξω στο vdj (θα αναφερθώ πιο κάτω ξανά σε αυτό).*

Επίσης δεν το δοκίμασα σε κάποιο άλλον υπολογιστή γιατί πολύ απλά δεν έχω...(κλαψ..κλαψ...)

Όσο αφορά τις σπασμένες εκδόσεις θα αναφερθώ κι εδώ πιο κάτω.*

Συνεχίζω με κάποιες απαντήσεις στον Djdad.

Ο υπολογιστής μου είναι ένας Toshiba sattelite A-500 18Q.
Επεξεργαστής Intel core 2 Duo P7450 @2.13GHz
Μνήμη RAM 4GB
O/S Win 7 Ultimate EN (official)
Δίσκος Toshiba MK5055GSX ATA Device. (186 GB/250 GB free)

Όσο αφορά τις ρυθμίσεις του ήχου που προτάθηκαν δεν ευδοκίμησε καμία από τις δύο (2).
(Θα αναφερθώ πιο κάτω και σε αυτό)*

Να απαντήσω τώρα και στον apopsis.

Έχω ήδη κατεβασμένο το dpc latency και τα αποτελέσματα είναι κατά 70% ικανοποιητικά. Τι σημαίνει αυτό.
Σημαίνει ότι σε μία (1) σελίδα με μπάρες πάντα θα έχω απο 1-3 κόκκινες. Οι υπόλοιπες πράσινες.
(τουλάχιστον δεν έχω κίτρινες) 'Η του ύψους ή του βάθους που λένε και στο χωριό μου.

Πάμε τώρα στο τι έχω κάνει μέχρι στιγμής και που βρίσκομαι αυτή την στιγμή.

Καταρχάς η πρώτη μου δουλειά είναι προγραμματιστής Η/Υ. Ο υπολογιστής έχει στηθεί από εμένα
με όλη την περιρέουσα προσοχή. Τα προγράμματα που έχω χρησιμοποιήσει είναι μόνο αυθεντικά
και δεν υπάρχει τίποτα άλλο εγκατεστημένο εκτός από windows, vdj, tag&rename, dpclat, winamp, audacity 1.3 Beta.

Είναι μόνιμα απενεργοποιημένα (μπαταρία, κάμερα, Bluetooth, cd/dvd player, κάρτες ήχου, κάρτες δικτύου).
Παίζω μέ Full performance σε (usb ports, pc, programs)
Δεν υπάρχει διαχείρηση ενέργειας ή επίβλεψη δίσκων ή προγραμμάτων.
Δεν υπάρχει avirus (ενεργοποιημένο).

* Σήμερα έκανα την εξής δοκιμή. Απεγκατέστησα το vdj και την Hercules.
Έσβησα όλα τα directorys που είχαν σχέση με αυτά (εκτός από databases) και πέρασα το pc
από registry clean expert. Μετά από αυτό και το σχετικό restart τα έστησα όλα από την αρχή βάζοντας μάλιστα
και το νέο licence (λόγω της αντικατάστασης του controller).

Και εδώ αρχίζουν τα ωραία. Δεν υπάρχει πλέον επιλογή στο vdj για αλλαγή κάρτας (που μέχρι χθες υπήρχε).
Άρα σίγουρα είχε κρατήσει "σαβούρα". Γεμάτος χαρά που επιτέλους όλα έδειχναν μια χαρά είπα να ξεκινήσω να παίζω.
Στο 4ο τραγούδι άρχισε ξανά το κόλλημα και το "μάσημα της κασσέτας". Η ένδειξη του επεξεργαστή επάνω αριστερά ποτέ,
μα ποτέ δεν πέρασε την μία (1) γραμμή. Άντε να σας χαρίσω και άλλη μία.
Δοκίμασα να πατήσω την δοκιμαστική περίοδο των 20 ημερών για το pro, αλλά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.


Και εδώ ερχόμαστε στο ουσιαστικό. Είμαι αποφασισμένος αύριο να κάνω αναβάθμιση σε vdj pro full.
Πιστεύετε ότι θα λυθεί το πρόβλημα ή θα πρέπει να κάνω και κάτι άλλο..???

Αυτά από εμένα. Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ
Φιλικά
Τάσος aka Tasbo
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 10:51 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Oi kokkines mpares pou pairneis sto DPC Latency Checker einai ousiastika kai to provlima pou exeis.
An den fygoun autes, den mporei oute kai i Pro anavathmisi na se voithisei.

Dystixws yparxei periptwsi na yparxei thema me to chipset tou ypologisti sou, alla kalo einai na dokimaseis diafora.

- Apegkatestise plirws tous drivers tis Hercules kai des an to DPC exei akoma kokkines mpares
- Dokimase palioterous i neoterous drivers gia tin karta grafikwn sou.
- Des an yparxei updated BIOS diathesimo (sto site tou kataskeuasti)

Episis oson afora to oti kathe fora pou epilegeis ASIo apo to Hercules COntrol panel auto gyrizei se WDM, simainei 2 pragmata ... a. Oi drivers den exoun egktstathei swsta. b. Den prepei na to allazeis apo ekei.

An h LE version den sou deinei Sound setup, kaneis to eksis... Katevazeis tin Home Free. Auti ypostirizei gia 10 lepta tin konsola kai tous ASIo derivers. Pas sto SOund setup, epilegeis More, sou anoigei to menu me to SOund setup. Ekei epilegeis ASIO i auto pou sou egrapsa pio panw (Apply EQ in Headphones) Meta kelineis tin Home Free kai anoigeis tin LE.
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 12:21 pm
Το πρόβλημα μάλλον είναι τα καρφιά στο latency... Προσωπικά πιστεύω πως τέτoια συμπεριφορά του lantency οφείλεται κατά κύριο λόγω στην κάρτα γραφικών. Αυτό που συμβαίνει είναι πως η κάρτα σου μοιράζεται μνήμη με την ram του υπολογιστή και κάθε τόσο ψάχνει να βρεί μνήμη (είτε την χρειάζεται είτε όχι) από την ram. Κατά την διαδικασία αυτή εσύ βλέπεις καρφιά στο latency
Κινήσεις που πρωτινό:
1. Update στα drivers της κάρτας γραφικών σου
2. Απενεργοποίηση όλων των στοιχείων εκκίνησης από το msconfig (γράφεις στην αναζήτηση msconfig και θα σου ανοίξει ένα παράθυρο)
Το πρόβλημα συνεχίζεται; Επανέφερε όλα τα στοιχεία του msconfig
3.Απενεργοποίησε την κάρτα γραφικών από το device manager των windows (Ο υπολογιστής σου δεν θα έχει καμία ιδιότητα γραφικών)
αν το πρόβλημα συνεχίζεται τότε πρέπει να ψάξεις αλλού για το πρόβλημα, σε άλλες συσκευές
αν το πρόβλημα σταματήσει τότε είσαι σίγουρος πως φταίει η κάρτα γραφικών και συνεχίζεις
4.κάνεις update του BIOS ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ (ακλουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες τις εταιρείας)!!!
5.Μπαίνεις στο BIOS και απενεργοποιείς την δυνατότητα η κάρτα γραφικών να μοιράζεται μνήμη ram

Οι άνω οδηγίες πρέπει να γίνουν με απόλυτη προσοχή καθώς παίζεις πολύ με την σταθερότητα του συστήματος. Κράτα ένα backup πριν κάνεις τα άνω εκτός και αν είσαι σίγουρος γι αυτό που κάνεις.
Τέλος ένας πάρα πολύ καλός οδηγός για optimize των windows είναι εδώ
http://blog.dubspot.com/optimize-your-windows-7-pc-for-djing-music-production/
και επίσης ένα καλό script για απενεργοποίηση λειτουργιών που δεν χρειάζεσαι
http://themixtrain.wordpress.com/resources/djtt-pro-audio-optimizer/
(save as .bat)
 

Posted Mon 18 Jun 12 @ 12:45 pm
Καλησπέρα ξανα.

Τελικά το πρόβλημα επικεντρώνεται στην κάρτα γραφικών....:(

Έχει γίνει update στην κάρτα γραφικών. Στο Bios δεν το προτείνει η toshiba λόγω μην υποστήριξης του μοντέλου.

Με το που την κάνω disable απο το device manager αυτόματα φτιάχνουν όλες οι ενδείξεις.
Μηδενικό latency και το pc είναι έτοιμο για μουσική. Το θέμα τώρα είναι τι κάνουμε είτε ως προς την κάρτα είτε ως προς το vdj.

Με απενεργοποιημένη κάρτα γραφικών το vdj βγάζει μύνημα λάθους ανάλυσης και ενώ το βλέπω στην μπάρα ουσιαστικά δεν μπορώ
να κάνω κάτι. Το μόνο που με αφήνει είναι να το κλείσω. Με ενεργοποιημένη κάρτα γραφικών αλλά με πολλά καρφιά στο dpclat δουλευει κανονικά.

Περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας.

Φιλικά
Τάσος aka Tasbo
 

Posted Wed 20 Jun 12 @ 10:15 am
Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πολύ συνηθησμένο με κάρτες γραφικών nvdia και σε laptop HP και Toshiba. Καταρχήν πές μας τι κάρτα γραφικών έχεις, πόση μνήμη RAM και τί windows τρέχεις (x32, x64);
Σ' αυτό το πρόβλημα υπάρχουν τρεις λύσεις:
1. καταφεύγεις στην πολύ εύκολη λύση: αγοράζεις καινούργια ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ κάρτα γραφικών. Νορμάλ τιμή, μεγάλες δυνατότητες, και λύνει όλα τα προβλήματα που έχουν τα laptop με την κάρτα γραφικών
2. Επικοινωνείς με την toshiba και αν δεν σου βρούν λύση με την microsoft ώστε να κάνεις disable την διαμοιραζόμενη μνήμη. Επιμένω γιατί πιστεύω είναι εφικτό.
3. Τέλος θα ήθελα να αναφέρω πως πάντα έχεις την λύση να παίξεις με κληστή κάρτα γραφικών (αν δεν παίζεις video) που πιστεύω είναι και η καλύτερη επιλογή σου, εφόσον δεν εξαρτάσαι από τα γραφικά του υπολογιστή
 

Posted Wed 20 Jun 12 @ 12:01 pm
Έχω NVIDIA GeForce GT 230M (1MB). Το σύστημα είναι win7 ultimate (32x).
Τώρα παίζω με απενεργοποιημένη την κάρτα γραφικών και το συστημα δουλευει άψογα.
Το μόνο κακό είναι ότι για να παίξει το vdj πρέπει να είναι σε full screen. Και σε χάλια γραφικά είναι κακό.
Από την άλλη δεν πολυχρησιμοποιώ και ιδιαίτερα το γραφικό του μέρος. Αλλά και τις κυματομορφές τις δείχνει αρκετά χάλια.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Τάσος aka Tasbo
 

Posted Wed 20 Jun 12 @ 2:00 pm
Το πρόβλημα τις συγκεκριμένης κάρτας είναι γνωστό, καθώς η συγκεκριμένη κατασκευάστηκε μόνο για laptop με κύριο σκοπό η πώληση της να είναι ενσωματωμένη στο laptop (δεν πουλιέται σε καταστήματα, υπάρχει μόνο στην γραμμή παραγωγής!!). Αν έχεις μνήμη RAM μεγαλύτερη από 4GB προτίμησε να αναβαθμίσεις σε x64, θα ρήξη το επίπεδο των μπαρών στα κίτρινα γύρο στα 1000ms.
 

Posted Wed 20 Jun 12 @ 2:24 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Wed 20 Jun 12 @ 2:56 pm


(Old topics and forums are automatically closed)