Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Απορία για virtual dj LE και virtual dj pro

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Χαίρεται, μια ερώτηση θέλω να κάνω για τις διαφορές των 2 εκδόσεων. Έχω σκοπό να αγοράσω την hercules rmx που συνοδεύεται απο την έκδοση LE. Μέχρι να κάνω λοιπον την αναβάθμιση στην PRO έκδοση του virtual dj, με την πρώτη έκδοση θα μπορώ να δουλέψω κανονικά? ποιες είναι οι διαφορές τους?
 

Posted Mon 11 Jun 12 @ 6:01 pm
jim_236Home userMember since 2011
tracey-7- wrote :
Χαίρεται, μια ερώτηση θέλω να κάνω για τις διαφορές των 2 εκδόσεων. Έχω σκοπό να αγοράσω την hercules rmx που συνοδεύεται απο την έκδοση LE. Μέχρι να κάνω λοιπον την αναβάθμιση στην PRO έκδοση του virtual dj, με την πρώτη έκδοση θα μπορώ να δουλέψω κανονικά? ποιες είναι οι διαφορές τους?


stin LE den mporeis na allakseis skin kai na valeis kai alla effect kai na exeis proakoustiki...exei k alles diafores alla den tis kserw!
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 12:00 am
jim_236 wrote :

stin LE den mporeis na allakseis skin kai na valeis kai alla effect kai na exeis proakoustiki...exei k alles diafores alla den tis kserw!


Με ΟΛΕΣ τις LE μπορείς να έχεις προακουστική. Δεν υπάρχει LE που να μην υποστηρίζει προακουστική!

Οι διαφορές των 2 εκδόσεων είναι εδώ: http://www.virtualdj.com/products/comparison.html

Υ.Γ.:
Θα παρακαλούσα σε τέτοια θέματα να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε (ή πως το γράφουμε) γιατί καμιά φορά δίνουμε λάθος εντυπώσεις.
Ευχαριστώ!
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 12:24 am
jim_236Home userMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
jim_236 wrote :

stin LE den mporeis na allakseis skin kai na valeis kai alla effect kai na exeis proakoustiki...exei k alles diafores alla den tis kserw!


Με ΟΛΕΣ τις LE μπορείς να έχεις προακουστική. Δεν υπάρχει LE που να μην υποστηρίζει προακουστική!

Οι διαφορές των 2 εκδόσεων είναι εδώ: http://www.virtualdj.com/products/comparison.html

Υ.Γ.:
Θα παρακαλούσα σε τέτοια θέματα να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε (ή πως το γράφουμε) γιατί καμιά φορά δίνουμε λάθος εντυπώσεις.
Ευχαριστώ!


aaa ok....thnx! k sorry!
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 1:14 am
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Το link ήταν αυτό που έψαχνα. Δύο ερωτήσεις ακόμα. Όταν λέμε έκδοση LE εννοούμε αυτή εδώ την έκδοση? • VirtualDJ 5 DJC Edition version (PC/ Mac). Και όσο αφορά στα αρχεία που υποστηρίζει, φαντάζομαι διαβάζει κανονικά αρχεία flac...
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 8:08 am
Όχι όταν λέμε LE εννοούμε την έκδοση που συνοδεύει κάποιο controller. Και κάθε έκδοση LE παίζει μόνο με τον συγκεκριμένο controller για τον οποίο σχεδιάστηκε.
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 8:59 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
H LE (DJConsole Edition) pou synodeuei tin RMX einai palia ekdosi (ver5) kai den ypostirizei ola ta filetypes pou ypostirizontai apo tin ver 7. Gia ta flac den eimai sigouros, nomizw oxi.
 

Posted Tue 12 Jun 12 @ 9:57 am
Η έκδοση που συνοδεύει την rmx είναι αυτή που έγραψα πιο πάνω. (VirtualDJ 5 DJC Edition version) άρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να υποστηρίζει όλα τα αρχεία, μου λες ό,τι εκτός της κονσόλας θα πρέπει να αγοράσω εξ'αρχής και την pro έκδοση, σωστά? με όλο το θάρρος γιατί ειμαι στο επίσημο forum του virtualdj θέλω να κανω μια ερώτηση. Όσα χρονια ασχολούμαι με το djing δούλευα με cd και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με την διαδικασία του λαπτοπ, είπα όμως να ακολουθήσω την τεχνολογία και να δοκιμάσω τo digital djing. Απ'το λίγο που ψάχτηκα στο ιντερνετ με βάση τα χρήματα που διαθέτω και τη δουλειά που θέλω να κάνω η rmx φαίνεται πως με καλύπτει και λέω να την αγοράσω. Στο μαγαζί που δουλεύω ωστόσο (ένα club είναι) έχω τα pioneer cdj400, οπότε σκέφτηκα δοκιμαστικά χθες κατεβάζοντας το virtual dj (virtual dj 7.0 pro συγκεκριμένα έγραφε) να παίξω για να δω τα αποτελέσματα. Αυτό το έκανα για λίγο καθώς ο ήχος ήταν μουντός και δεν είχε καμία σχέση με τα cd. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Για το γεγονός ό,τι ο ήχος δεν ήταν και ο καλύτερος δυνατός φταίει το ότι η έκδοση ήταν κρακαρισμένη? φταίει κάποια άλλη ρυθμιση στο λαπτοπ που ίσως να μην έχω κάνει σωστά? και αν αγοράσω την κονσόλα τότε ο ήχος μου θα ειναι καλός ή αν αγοράσω μόνο αυθεντικό to virtual dj χωρίς την κονσόλα και συνεχίσω να παίζω με τις cdieres τα αποτελέσματα θα είναι αυτά που θέλω? το λαπτοπ με το κατάλληλο σετάρισμα μπορεί να έχει τον ήχο που έχεις απο τα cd? γενικά θα ήθελα μια πρόταση για το τι πρέπει να κάνω για να δουλέψω σωστά με το λαπτοπ μου.. συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αν σας ζάλισα και συγνώμη που αναφέρθηκα σε σπασμένη έκδοση του virtual...
 

Posted Tue 26 Jun 12 @ 12:38 am
Επίσης να προσθέσω πως με σπασμένη έκδοση δεν ξανακάνω κάτι καθώς μόνο και μόνο που σκεφτόμουν οτι για τον α ή β λόγο μπορεί να μου κρασάρει, αρκεί...
 

Posted Tue 26 Jun 12 @ 12:43 am
Σε αντίθεση με τα CD ένα laptop δεν είναι απλά plug & play. Θέλει μια διαδικασία ρυθμίσεων ώστε να αποδώσει τα μέγιστα και να μην εμφανίζει προβλήματα.
Για παράδειγμα στην περίπτωση σου θα χρειαζόταν οπωσδήποτε να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τους ASIO Drivers της Pioneer, να τους ρυθμίσεις σωστά και να ορίσεις σαν κάρτες ήχου τα CDJ-400.
Αν τα έκανες σωστά όλα αυτά δεν θα καταλάβαινες έντονη διαφορά στον ήχο και ειδικά με το "τυπικό" ηχοσύστημα ενός μέσου bar/club.
Από εκεί και μετά θα έπρεπε να κάνεις και άλλες ρυθμίσεις τόσο στο πρόγραμμα, όσο και στο laptop για να έχεις και "ίδιο" ήχο και απροβλημάτιστη λειτουργία.

Τώρα:
Αν αγοράσεις την RMX και χρησιμοποιήσεις την έκδοση LE που την συνοδεύει ΔΕΝ θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα CDJ-400 καθώς η LE δουλεύει μόνο με την κονσόλα που την συνοδεύει. Παρόλα αυτά θα δικαιούσαι μια έκπτωση 50% για να κάνεις αναβάθμιση στην έκδοση VirtualDj PRO Full όποτε θελήσεις που θα δουλεύει όχι μόνο με την RMX και τα CDJ-400 αλλά και με οποιονδήποτε άλλο controller αποκτήσεις στο μέλλον.

Η προσωπική μου πρόταση είναι να αγοράσεις την RMX (ώστε να έχεις controller δικό σου) και στη συνέχεια να κάνεις αναβάθμιση σε VirtualDj PRO Full. Η RMX θα σου στοιχίσει περίπου 200 ευρώ και η αναβάθμιση περίπου άλλα 125. Σύνολο 325 ευρώ.
Αν αγοράσεις απευθείας το VirtualDj PRO Full θα σου στοιχίσει 250 ευρώ περίπου, αλλά ΔΕΝ θα έχεις δικό σου controller. Για μόλις 75 ευρώ διαφορά, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.

Σημ:
Το VirtualDj εδώ και πολλά χρόνια εφαρμόζει την πολιτική των δωρεάν αναβαθμίσεων για την έκδοση PRO Full. Πράγμα που σημαίνει οτι αν αγοράσεις την τρέχουσα έκδοση του VirtualDj PRO Full θα δικαιούσαι δωρεάν αναβαθμίσεις σε όλες τις μεταγενέστερες εκδόσεις. Υπάρχουν εδώ μέσα άτομα που αγόρασαν πριν απο χρόνια το VirtualDj PRO 3.x και σήμερα έχουν και χρησιμοποιούν το 7.Χ χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουν ούτε ένα ευρώ επιπλέον!
 

Posted Tue 26 Jun 12 @ 1:23 am
Κι εγώ έτσι ακριβώς το σκέφτηκα όσο αφορά στην κονσόλα. Μπορεί να μην την έχω άμεσα ανάγκη, έχω όμως την έκπτωση ύστερα οπότε αξίζει τον κόπο. Όσο για τους drivers και τις ρυθμίσεις που μου είπες, είδα ένα tutorial στο youtube κι έτσι το ρύθμισα. Ξαναλέω δεν είχα επαφή επαγγελματική με το λαπτοπ μέχρι τώρα οπότε δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα. Το μόνο που με προβλημάτισε είναι αυτό το θέμα με τον ήχο. Θα ήταν αμαρτία να έδινα 200-300 euro για κάτι που δεν θα με ικανοποιούσε...
 

Posted Tue 26 Jun 12 @ 9:45 am
Γεια σας, άμα έχω αγοράσει μια κονσόλα που να έχει το Virtual DJ LE, μετά γίνεται να αγοράσω οποιαδήποτε έκδοση του Virtual DJ??? (π.χ. Virtual DJ Pro Basic).
Ευχαριστώ πολύ.
 

Posted Sun 12 Aug 12 @ 3:38 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
ic3berg wrote :
Γεια σας, άμα έχω αγοράσει μια κονσόλα που να έχει το Virtual DJ LE, μετά γίνεται να αγοράσω οποιαδήποτε έκδοση του Virtual DJ??? (π.χ. Virtual DJ Pro Basic).
Ευχαριστώ πολύ.

Μπορείς να αγοράσεις όπια έκδοση θέλεις αλλά έκπτωση έχεις μόνο για την Virtual DJ Pro!!!
 

Posted Sun 12 Aug 12 @ 4:00 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Na gnwrizeis episis oti mono i Pro Full version ypostirizei midi konsoles. Epomenww an agoraseis mia konsola me LE version, exei noima mono an kaneis upgrade stin Pro Full. Gia auto allwste prosferetai kai ekptwsi mono se auti tin periptwsi.
H Pro Basic, i Broadcaster kai i Home Free version DEN ypostirizoun MIDI konsoles (controllers) http://www.virtualdj.com/products/comparison.html
 

Posted Sun 12 Aug 12 @ 4:07 am
geia sas exw tin consola pionner ddj ergo kai to programma to LE pws mporw na to kanw update se pro?
 

Posted Sat 25 Aug 12 @ 9:19 am
djppkHome userMember since 2008
Ο μόνος τρόπος για να μεταβείς στο VDj PRO είναι να το αγοράσεις.
Η αρχική του τιμή είναι $299 (266.14 €), εσύ όμως λόγω της ddj ergo έχεις 50% έκπτωση στο πρόγραμμα.
Αρχικά βάλε το serial number της LE εδώ:
http://www.virtualdj.com/users/edit.html
Εκεί που λέει "LICENSES".
Έπειτα πάς εδώ:
http://www.virtualdj.com/buy/index.html
και εκεί που λέει "UPGRADE TO VIRTUALDJ PRO FULL", βάζεις πάλι το serial number της LE.

Υ.Γ: Δεν είμαι 100% σίγουρος οτι είναι αυτός ο τρόπος (για την ακρίβεια δεν είμαι σίγουρος αν στα κενά που σου είπα να συμπληρώσεις βάζεις το serial number της LE, αν και νομίζω δεν κάνω λάθος), ωστόσο αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος προς αποφυγή παρεξηγήσεων!!! :)

Υ.Γ(2): Ελπίζω να ξέρεις πως η αγορά γίνεται Online και θα χρειαστείς κάποια πιστωτική κάρτα ή αλλίως την εταιρία paypal...

Φιλικά Θάνος.
 

Posted Sat 25 Aug 12 @ 9:48 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Posted Sat 25 Aug 12 @ 2:30 pm


(Old topics and forums are automatically closed)