Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Βοηθεια για επιλογη midi controller

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

stormacHome userMember since 2012
γεια σας,
ειμαι νεος στο φορουμ και γενικα στο djing..εχω ασχοληθει με το virtual dj και μπορω να πω οτι μου αρεσε ολη η φαση..θελω να αγορασω ενα μιντι κοντρολλερ και εχω καταληξει στο Hercules mp3 e2..το προβλημα μου ειναι οτι δν εχει καρτα ηχου...βρισκω στο σκρουτζ καποιες καρτες ηχου με 10-15 ευρω..το θεμα ειναι θα δουλευουν με την κονσολα? γενικα το μπατζετ ειναι πολυ περιορισμενο και ειναι 100ευρω..

ευχαριστω προκαταβολικα
 

Posted Thu 17 May 12 @ 7:42 am
Έχεις σταθερό pc ή laptop;;;
 

Posted Thu 17 May 12 @ 8:36 am
stormacHome userMember since 2012
και τα δυο...για σταθερο εναν imac 21.5 και ενα λαπτοπ lenovo 15,6 με 2,15 ghz επεξεργαστη..επειδη ομως θα το χρησιμοποιω πιο πολυ σε κανα παρτυ κανενος φιλου και γενικα τετοια φαση θα χρησιμοποιω το λαπτοπ..
 

Posted Fri 18 May 12 @ 10:35 am
zanzakPRO InfinityMember since 2004
behringer bcd 2000 i 3000 an tin breis poly ftina (panta se metaxeirismena)
exei merikes sto ricardo.gr
 

Posted Fri 18 May 12 @ 3:38 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
zanzak wrote :
behringer bcd 2000 i 3000 an tin breis poly ftina (panta se metaxeirismena)
exei merikes sto ricardo.gr


Gia Windows XP, nai. Gia vista kai 7, ksexase tes.
 

Posted Fri 18 May 12 @ 4:35 pm
stormacHome userMember since 2012
παιδες αμα ειναι για windows xp mono δν με ενδιαφερει διοτι θα χρησιμοποιειται και σε μακ..εγω εχω βρει μia hercules mp3 e2 alla δεν εχει καρτα ηχου..βρισκω κατι καρτες με 10-15 ευρω στο σκρουτζ..θα δουλευουν με το συγκεκριμενο μιντι? γιατι πολυ φθηνες τις βρισκω :/ εχω και αλλη μια ερωτηση που ισως να φανει βλακεια αλλα ειμαι αρχαριος..οταν ασ πουμε παιζω ενα κομματι..και μετα βαζω το 2ο κομματι με τις απαραιτητες αλλαγες χωρις να υπαρχει κενο μεταξυ..αυτο λεγεται μιξαρισμα?πως γινεται?μπορει να γινει μεσω ενος μιντι κοντρολλερ?

σορυυ για τις πολλες ερωτησεις..ευχαριστω προκαταβολικα !
 

Posted Sat 19 May 12 @ 2:21 am
jim_236Home userMember since 2011
exw egw karta ixou kai hercules e2...sou exw steilei kai inbox!
 

Posted Sat 19 May 12 @ 9:00 am
stormacHome userMember since 2012
ευχαριστω ρε φιλε αλλα πως βλεπω τα ινμποξ μου?? ψαχνω και δεν τα βρισκω ?
 

Posted Sat 19 May 12 @ 10:47 am
stormacHome userMember since 2012
πρεπει να χω βαλει licence για μπορω να βλεπω τα ινμποξ :/
 

Posted Sat 19 May 12 @ 10:53 am
jim_236Home userMember since 2011
stormac wrote :
ευχαριστω ρε φιλε αλλα πως βλεπω τα ινμποξ μου?? ψαχνω και δεν τα βρισκω ?

ta inbox einai katw kai ligo aristera apo to Logout diladi, Katw apo to Hello ###(to onoma sou pou exeis) kai ligo pio deksia!
 

Posted Sun 20 May 12 @ 7:20 am
ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ DEEJAY CONTROLER HERCULES AIR. ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΟΥ VIRTUAL DJ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
 

Posted Sun 20 May 12 @ 9:56 am
jim_236Home userMember since 2011
gianniskats88 wrote :
ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ DEEJAY CONTROLER HERCULES AIR. ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΟΥ VIRTUAL DJ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.


poio programma??? to Virtual DJ....gine ligo pio katanoitos!
 

Posted Sun 20 May 12 @ 3:40 pm
gianniskats88 wrote :
ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ DEEJAY CONTROLER HERCULES AIR. ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΟΥ VIRTUAL DJ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

1) ΜΗΝ γράφεις με καφαλαία... Είναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ.
2) Μην κάνεις την ίδια ερώτηση σε δύο και τρία νήματα.
3) Την απάντηση σου τη δώσανε στο άλλο νήμα που ρώτησες. Χρειάζεσαι το VirtualDj PRO Full.
 

Posted Mon 21 May 12 @ 12:19 am
stormacHome userMember since 2012
jim_236 πρπει να εχω βαλει την αδεια του virtual dj για να εχω ινμποξ :@ να σου πω το σκαιπ μου να μιλησουμε απο κει? η ενα ιμειλ
 

Posted Mon 21 May 12 @ 8:53 am
@stormac:
1. Ναι όπως έγραψες χρειάζεται να έχεις license για να έχεις πρόσβαση στο inbox σου.
2. Απαγορεύεται σε χρήστες που δεν έχουν license να γράφουν οποιαδήποτε στοιχεία επικοινωνίας όπως e-mail, skype, msn, τηλέφωνο, facebook κτλ
3. Με 100 ευρώ δύσκολα θα πάρεις κάτι αξιοπρεπές. Μόνο για μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου θέλεις 80 ευρώ (όχι δεν θα σου κάνουν καλή/σωστή δουλειά οι κάρτες ήχου των 15/30 ευρώ)
4. Καλό θα ήταν να αυξήσεις λίγο το budget (στην ανάγκη να περιμένεις και λίγο καιρό) για να αγοράσεις κάποιο controller (καινούργιο) που να πληρεί τις εξής δύο προϋποθέσεις: Α) Να έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου, και Β) Να συνοδεύεται από το VDJ LE


@rest:
Να υπενθυμίσω οτι ενώ η πώληση μεταχειρισμένου εξοπλισμού δεν απαγορεύεται, απαγορεύεται η πώληση οποιασδήποτε έκδοσης του VDJ. Αυτό σημαίνει οτι είναι λίγο "παραπλανητικό" να συστήνουμε ή να προτείνουμε σε κάποιο χρήστη που δεν έχει το VirtualDj PRO Full να αγοράσει κάποιο μεταχειρισμένο controller.
Είναι παραπλανητικό γιατί στο 90% των περιπτώσεων δεν θα μπορεί να κάνει register την LE και επομένως δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει την κονσόλα του εαν πρώτα δεν αγοράσει και το VirtualDJ PRO Full. Μάλιστα επειδή δεν θα έχει κάνει register την LE (που δεν δικαιούται) δεν θα έχει και δικαίωμα έκπτωσης. Έτσι, ο συνηθέστερος λόγος που προτείνουμε μεταχειρισμένη κονσόλα σε κάποιο χρήστη (το χαμηλότερο κόστος) καταλήγει να μην ισχύει.
Για να ξέρουν όλοι τι "παίζει" η πλήρης έκδοση του VDJ κοστίζει περίπου 250 ευρώ. Μια αναβάθμιση από LE (ανάλογα με την κονσόλα) κοστίζει από 210 μέχρι και 130 ευρώ.

Πρακτικά τώρα:
Αν η κονσόλα Α έχει καινούργια 450 ευρώ και μεταχειρισμένη 350 ευρώ τότε ο χρήστης που θα την αγοράσει μεταχειρισμένη (και ΔΕΝ έχει ήδη το VirtualDj PRO Full) θα πρέπει να πληρώσει 350+250=600 ευρώ για να μπορέσει να δουλέψει με την κονσόλα.
Αντίθετα ο χρήστης που θα την αγοράσει καινούργια θα πληρώσει μόνο τα 450 ευρώ (για να μπορέσει να δουλέψει με την κονσόλα) και μόνο εαν και όποτε το επιθυμεί μπορεί να κάνει αναβάθμιση στο VirtualDj PRO Full με κόστος 125 ευρώ. Δηλαδή θα του στοιχίσει το "πακέτο" 575 ευρώ.
Και εαν η διαφορά των 25 ευρώ είναι μικρή, η διαφορά καινούργιου VS. μεταχειρισμένου εξοπλισμού είναι μεγάλη! Όπως και το γεγονός οτι στην πρώτη περίπτωση τα 600ευρώ πρέπει να πληρωθούν "όλα μαζί" για να δουλέψει ο εξοπλισμός αντί για 450 +125 εαν και όποτε επιθυμεί ο χρήστης
 

Posted Mon 21 May 12 @ 10:39 am
stormacHome userMember since 2012
τελικα λεω να παρω το hercules air που εχει και καρτα ηχου και ειν κομπλε..140ε !σορρυ δεν το ηξερα ayto me τους τροπους επικοινωνιας που ειπες....πως μπορω ομως να επικοινωνησω με τον jim_236 αν δεν γινεται να τ στειλω ενα ιμειλ η κατι τετοιο? θελω να τν ρωτησω καποια πραγματα..εχω μερικες αποριες ακομα
 

Posted Mon 21 May 12 @ 12:16 pm
Οτιδήποτε θες να ρωτήσεις μπορείς να το κάνεις εδώ (δημόσια).

Επίσης να ξέρεις οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Hercules Air με το VirtualDj αν δεν αγοράσεις το VirtualDj PRO Full (χωρίς έκπτωση) καθώς δεν συνοδεύεται από κάποια έκδοση VirtualDj LE.
 

Posted Mon 21 May 12 @ 12:33 pm
jim_236Home userMember since 2011
 

Posted Mon 21 May 12 @ 2:11 pm
stormacHome userMember since 2012
jim σε εκανα αντ φιλε σου στειλα και ινμποξ να σου πω οτι ειμαι εγω
 

Posted Tue 22 May 12 @ 7:01 am


(Old topics and forums are automatically closed)