Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Mapping σε Vestax VCI 400

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Πως μπορω να μαπαρω το τζογκ της κονσολας που ψαχνει τα τραγουδια ....με το πους κλικ να κανει jump μεταξυ τους φακελους και τα τραγουδια ...οπως κανει στο serato ..!!
Εχω mac και στο μποτουν λερν στα μαπινγκς οταν πατω το τζογκ δεν το αναγνωριζει για να δηλωσω ακσιον ...!!
 

Posted Fri 11 May 12 @ 12:22 pm
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω οτι πρέπει να ξανακατεβάσεις το VDJ και να το ξανακάνεις εγκατάσταση. Κάτι είχα διαβάσει στο general forum οτι υπήρχε ένα θέμα με το PUSH του συγκεκριμένου πλήκτρου.

Ο Γιώργος ή ο Μπάμπης πρέπει να ξέρουν περισσότερα...
 

Posted Fri 11 May 12 @ 12:25 pm
 

Posted Fri 11 May 12 @ 12:31 pm
Εχει δυο μερες που το εκανα εγκατασταση ....αλλαξε κατι απο τοτε .....
Στο LE οταν πατω την ροδα μου ανοιγει τον μπροουζερ σε φουλ σκριν ....
Στο Pro Full δεν κανει τιποτα απολυτος αλλα και ουτε αναγνωριζεται απο το λερν στα mappings !!
Και συγνωμη φιλε μου αλλα ειμαι καινουριος ....τα παιδια που αναφερεις ποιοι ειναι ?
 

Posted Fri 11 May 12 @ 12:32 pm
Γιώργος: Apopsisdj
Μπάμπης: djdad

Τι να σου πω... Δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Έχεις και MAC αν κατάλαβα καλά... Διάβασε λίγο το πρώτο link που σου έδωσα μήπως πάρεις καμιά ιδέα...
 

Posted Fri 11 May 12 @ 12:35 pm
Το διαβασα φιλε μου .....εχουν μεινει στις 16 Απρ. και δεν υπαρχουν νεα απο τοτε ....το προβλημα απο οτι καταλαβα δεν λυθικε ...... !! Θα περιμενουμε .....μικρο το μπαγκ !! απο οτι διαβασα εχει και αυτος ακριβως το ιδιο θεμα ...!!! κατα τα αλλα ολα καλα .....ευχαριστω πολυ για ολα και αν εχεις νεα σε παρακαλω ενημερωσε με !
 

Posted Fri 11 May 12 @ 12:52 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Προφανώς οταν λες 'ροδα' δεν εννοεις το jog αλλα στο περιστροφικό browse κουμπί.
Δεν θυμάμαι τι εχει αλλαξει με το firmware παντως οχι αυτο απο οσο ξέρω, αλλά κάτι μικρής σημασίας.
Καταρχήν επειδή εχεις εγκαταστησει προσθετο μαππερ δες μηπως εχεις καποιο conflict ..
Πρεπει στο config > mappers να βλεπεις ενα entry vci 400 oxi 2.
To "KEY" η που αφορα το κουμπι οταν το πατας ειναι το : BROWSER
Προς το τέλος της λίστας.
Χωρις να εχω εγκαταστησει τον δικο σου μαππερ βλεπω πως εχουν κανει πολυ συνθετη δουλειά εκει με shift και αλλες παραμετρυς και ισως αυτο που θέλεις να γινεται ηδη.
Δοκιμασε ομως να σβησεις ολη τη γραμμη κα αλλαξε την με κατι απλο που κανει μονο αυτο που θέλεις.
πχ.
browser_window "folders"
 

Posted Fri 11 May 12 @ 6:31 pm
Γιωργο αυτο λεω .....οταν αναφερω την ροδα ! Κατι διαβασα οτι την κρατας πατιμενη και περιστρεφεις δεξια η αριστερα και πας μεσα στον φολντερ η στους φακελους ....τι να πω !!! θα το δω αυριο και θα αναφερω , λες να μας το καναν ετσι .....δεν μπορει ρε φιλε να μαπαραν ολο αυτο το θεριο και να αφισαν κατι τοσο χρησιμο εκτος ....!!! θα τα τσεκαρω ολα αυριο και θα σας πω νεα !!! Στο θεμα με το φιρμγουερ και τα νεα μαπινγκς και τα ντεφινισιονς τα τσεκαρα και ειναι ολα οκ ....ετσι και αλλιως το μηχανιμα το εχω εδω και τρεις μερες και το εστησα απο την αρχη με τα καινουργια δεδομενα ....και με φρεσκο και αγορασμενο το Virtual ...!
 

Posted Fri 11 May 12 @ 10:56 pm
Αυτο που δωκιμασα σημερα ηταν το εξης ....
Στο Win 7 laptop εκανα ξανα το φιρμγουερ απντειτ ....!!! εβγαλα απο τους φακελους του virtual το ντεφ. φαιλ και τον μαπερ που δινοντε για μετα την αναβαθμηση του φιρμγουερ .....
ανοιξα το προγραμμα και η σησκευη δεν αναγνωρηστικε ............
τα εβαλα μετα παλι στην θεση τους και ανοιξα το προγραμμα .....
Η Συσκευη οκ ....και ο μπραουσερ δουλευει οταν κρατας πατιμενο το κουμπι και το περιστρεφεις δεξια αριστερα ....μπενει στους φακελους και στα τραγουδια .......
Στο Win laptop ολα οκ ....!
Παμε στο MacBook ..................Βγαζω τα files απο τους φακελους του virtual ....... ανοιγω το προγραμμα ..... ο κοντρολερ δουλευει ....!!! δοκιμαζω τον βραουζερ ...παταω το κουμπι .....μονο το ροδακι παιζει πανω κατω στα φαιλς .......
βαζω μετα παλι τα αρχεια ντεφ ....και μαπερ στους αντιστιχους φακελους ......ανοιγω το προγραμμα .......και τιποτα παλι τα ιδια .....!!!
Μαλον στο mac ...απο οτι καταλαβα ....δουλευει με τα παλια Def File και τον παλιο mapper.........

Γιωργο .......βοηθεια ..........!!!
 

Posted Sat 12 May 12 @ 11:18 am
Απο οτι καταλαβα δεν φορτωνει το Def File που εχω στο φακελο device και ουτε τον mapper γιατι οταν τα βγαλω απο τους φακελους και ο κοντρολερ παλι δουλευει !! Τα βαζω στην θεση τους και αλλαζω το ονομα του mapper σε ............ Custom και οταν ανοιγω το προγραμμα βλεπω δυο mappers και ο κοντρολερ δουλευει με τον μαμα και οχι με τον custom .....
Παρατιρισα οτι
το Vid ειναι οκ αλλα το pid στο macbook ειναι 0x0231 και το ονομα της συσκευης εμφανηζεται ως Vestax VCI-400 (Απο το device info του mac)
Το sysexid ειναι F07E7F0601F7 (απο το midi trace)

τι πρεπει να αλλαξω στο def file (αυτo που κατεβασα απο το site για μετα το update)......

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<device name="VCI400" author="Atomix Productions" type="MIDI" sysexid="F07E??060200400230020000????????F7" vid="0x1AA1" pid="0x0230" drivername="VCI-400" decks="4">

<!-- Request position of knobs and sliders to be sent after detection -->

<init sendsysex="F07E7F0601F7"/>



και στον mapper ................(αυτoν που κατεβασα απο το site για μετα το update)

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<mapper device="VCI400" author="Atomix Productions" description="Vestax VCI-400" version="705" date="22/09/2011">



για να παιξει με τον νεο mapper ........... στο Windows 7 Pc παιζει με αυτον το mapper (οταν βγαζω τον mapper kai to def file sto Win PC o controller δεν αναγνωρηζεται ενω στο mac ειτε τα εχω μεσα ειτε οχι δουλευει με τους μαμα )

Ολα αυτα για να λυθει το προβλημα με τον browser ...... που στο Win PC δουλευει κανονικα ενω στον mac oxi !!
 

Posted Sat 12 May 12 @ 12:51 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Panteli... epeidi einai Savato kai isos prospatheis na to lyseis teleytaia stigmi.. ksero pos einai.
Min to kaneis tora..an ola douleyoun ektos apo to focus tou browser.
Den mporo na se parakolouthiso auti ti stigmi me ta vip kai pid xoris na exo tin konsola, kai eimai kai sti douleia..

Genika na ksereis pos gia tous ypostirizomenous controllers den xreiazetai na egkatastiseis kanenan mapper..
O mapper kai to def file, ainai ensomatomena sto programma kai as min ta blepeis stous fakelous devices kai mappers antoistoixa.
H vci 400 einai eidiki periptosi me to firmware update.

Etsi loipon gia tin anakolouthia pou exeis sto virtualdj mac kai pc endexomenos na einai diaforetika revision (build) >>ara kai diaforetikoi oi ensomatomenoi mappers.
Parolo pou einai kai ta dyo 7.05b, kapoio apo ta 2 einai piso.
Kai nomizo pos etsi einai kai sto download center.
H teleytaia ekdosi pc einai 7.05b b391, den eimai sigouros gia mac.
Blepeis tin ekdosi sto config >> info

Sou etoimazo ena screenshot me auto pou sou egrapsa sto prohgoumeno post san grigori lysi, an den sou doulepsei se auto to koumpi to bazeis se ena allo h sto keyboard kai kaneis tin douleia sou..

Deutera apogeuma meta tis 7 ela sto chat support kai zita na miliseis me ton Max. Autos exei mac kai tin vci 400, kai tha sou to lysei ammesos.
 

Posted Sat 12 May 12 @ 4:20 pm
Οκ φίλε μου ευχαριστώ πολυ .! Η κονσόλα παίζει κανονικά απλά στο Mac πρέπει να περνώ με το παντ στα τραγούδια και στους φακελους ενώ στο pc είναι όλα οκ ! Το σπάσιμο είναι ότι στο Mac δεν βλέπει το κουμπί όταν το πατω για να το κάνω mapping στο key lern !
 

Posted Sat 12 May 12 @ 4:33 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
To koumpi auto stelnei entoli ENC BROWSER otan to gyrnas kai BROWSER otan to patas.
Epeidi to mapping to blepo poly syntheto kai eksartate apo shift kai alles metablites, sbise tis 2 grammes deksia kai grapse kati pio aplo, des an douleuei :


 

Posted Sat 12 May 12 @ 5:05 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
PantelisSerres wrote :
Πως μπορω να μαπαρω το τζογκ της κονσολας που ψαχνει τα τραγουδια ....με το πους κλικ να κανει jump μεταξυ τους φακελους και τα τραγουδια ...οπως κανει στο serato ..!!
Εχω mac και στο μποτουν λερν στα μαπινγκς οταν πατω το τζογκ δεν το αναγνωριζει για να δηλωσω ακσιον ...!!


O tropos pou exei maparistei to to browserjob (rotary & knob) se syndyasmo me to shift, sou dinei pliri elegxo tou browser (metavasi apo folders se songs se playlist se sidelist), colapse/extend subfolders akoma kai browser zoom
Mporoume na sou poume ti prepei an valeis san action gia na kaneis auto pou thes, alla me ton tropo pou zitas , xaneis to collapse/expand twn subfolders, kathws kai tin prosvasi stin playlist kai sidelist, wste na min xrisimopoieis katholou to pontiki.




 

Posted Sun 13 May 12 @ 12:17 am
djdad αν διαβασεις παραπανω θα καταλαβεις αυτο που λεω ....... υπαρχει θεμα με την VCI 400 και τo Mac δηλ. ενω στο win 7 laptop δουλευουν ολα αυτα που αναφερεις κανονικα ..στο MacBook δουλευει μονο το rotary .....και δεν περνει καμια εντολη απο το push ...!!
Eχουν γινει τα παντα με την σειρα τους (Fir.update, setup virtual, setup mapper-def. file)...........
Απο οτι συμπερενω ......δεν θα μπορεσω να το κανω mapping αφου στο mac δεν λειτουργει καν το push ........ το πατω στο key learn (mappers) και δεν το αναγνωριζει καν .
Με το Virtual LE στο Macbook δουλευουν ολα κανονικα και το push και οι συνδιασμοι push R+L.......... ναι αλλα δεν μπορω να δουλεψω με το LE γιαυτο και αγορασα το Pro full......
H κονσολα ειναι λειτουργικη με την Pro Full ......απλος δεν δουλευει ενα πολυ χρεισιμο κουμπι το οποιο στην ουσια σε αποδεσμευει απο την επαφη με το MacBook ......και στην τελικη με ενα κοστος 1000 € (controller + Virtual Dj) ειναι θεμα να μην δουλευουν ολα τελεια πανω σε ενα μηχανημα το οποιο δουλευει οκ με ολα τα αλλα προγραμματα που το εχω δοκιμασει .....Traktor ......Serato Dj intro .

Aπο οτι διαβασα και στο Ξενο foroum το προβλημα ειναι γενικο με τα mac .....
Δεν εχουμε παρα να περιμενουμε για καποια νεα αναβαθμηση του virtual ....
 

Posted Sun 13 May 12 @ 4:05 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Erotisi Sto Applications-->Utilities-->Audio Midi Setup (apo to menu dialekse ..Show Midi Page), ti onoma exei i konsola ? Vestax VCI-400 i kapoio allo ?
 

Posted Sun 13 May 12 @ 11:41 am
Το ονομα στα midi εμφανηζεται ως Vestax VCI-400.......

Απο οτι καταλαβα δεν φορτωνει το Def File που εχω στο φακελο device και ουτε τον mapper γιατι οταν τα βγαλω απο τους φακελους ο κοντρολερ παλι δουλευει κανονικα με το προβλημα να παραμενει !! Τα βαζω στην θεση τους και αλλαζω το ονομα του mapper σε ............ Vestax VCI-400 Custom και οταν ανοιγω το προγραμμα βλεπω δυο mappers και ο κοντρολερ δουλευει με τον μαμα Vestax VCI-400 και οχι με τον custom .....
Παρατηρησα οτι στο macbook το Vid ειναι οκ 0x1AA1 αλλα το Pid ειναι 0x0231 και οχι 0x0230 που ειναι περασμενο στο Def. File και το ονομα της συσκευης εμφανηζεται ως Vestax VCI-400 (Απο το device info του mac)
Το sysexid ειναι οκ F07E7F0601F7 (απο το midi trace)

Παρακατω εχω την αρχη του def file (αυτo που κατεβασα απο το site για μετα το firm. update)......

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<device name="VCI400" author="Atomix Productions" type="MIDI" sysexid="F07E??060200400230020000????????F7" vid="0x1AA1" pid="0x0230" drivername="VCI-400" decks="4">

<!-- Request position of knobs and sliders to be sent after detection -->

<init sendsysex="F07E7F0601F7"/>



και την αρχη απο τον mapper ................(αυτoν που κατεβασα απο το site για μετα το firm. update)......

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<mapper device="VCI400" author="Atomix Productions" description="Vestax VCI-400" version="705" date="22/09/2011">

Μπαμπη πιστευω να σε βοηθησα ........ Δεν μενει τωρα παρα να κανεις τα μαγικα σου ...!!!
Ειμαι φιλε στην διαθεση σου για οποιαδηποτε αλλη ερωτηση ....!!!!
 

Posted Sun 13 May 12 @ 2:59 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nomizw oti voithises.
Vale to def file kai ton mapper pou katevases apo to site stis theseis tous xwris to custom.
Pigaine sto Audio Midi Setup kai kane rename to onoma tis syskeuis (nomizw me doubleclick) se VCI-400
Anoikse to Virtualdj kai des an douleuei twra.

Den exw Mac opote den kserw kai polla, alla tha ta metaferw stous apo panw. Mou kanei enytpwsi pou vlepeis vid pid. Synithws auta einai gia PC kai oxi gia MAcs. Sta macs vasika vlepei drivername.
 

Posted Sun 13 May 12 @ 11:24 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
PantelisSerres wrote :
το ονομα της συσκευης εμφανηζεται ως Vestax VCI-400 (Απο το device info του mac)


Nai to drivename sto mac prepei na allaksei se "VCI-400" prokeimenou na dei ton kainourgio mapper pou katebases.

Utilities -> Audio-midi
http://www.sonosphere.com/MusicSoftware/MacOSX/AudioMIDISetup/
Diplo kli epano sto onoma kai grapse : VCI-400
(Dokimase prota me kefalaia. An de doulepsei meta dokimase me mikra)


Fainetai edo sto def file edo :
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<device name="VCI400" author="Atomix Productions" type="MIDI" sysexid="F07E??060200400230020000????????F7" vid="0x1AA1" pid="0x0230" drivername="VCI-400" decks="4">

Sbise ola ta custom, kai perase to def kai mapper opos ta katebases kai prepei na doulepse.
 

Posted Mon 14 May 12 @ 3:34 am
Οκ παιδια το προβλημα solved..........
Δεν μπορουσα να αλλαξω το driver name απο το Mac .........(το midi setup εχει αλλαξει )
και τελικα εκανα τις παρακατω αλλαγες στο DEF FILE



Στο macbook το Vid ειναι οκ 0x1AA1 αλλα το Pid ειναι 0x0231 και οχι 0x0230 που ειναι περασμενο στο Def. File και το ονομα της συσκευης εμφανηζεται ως Vestax VCI-400 (Απο το device info του mac)
Το sysexid ειναι οκ F07E7F0601F7 (απο το midi trace)

Το Original def file ειναι το παρακατω (αυτo που κατεβασα απο το site για μετα το firm. update)......

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<device name="VCI400" author="Atomix Productions" type="MIDI" sysexid="F07E??060200400230020000????????F7" vid="0x1AA1" pid="0x0230" drivername="VCI-400" decks="4">


Οποτε εκανα τις παρακατω αλλαγες def file

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<device name="VCI400" author="Atomix Productions" type="MIDI" sysex="F07E7F0601F7" vid="0x1AA1" pid="0x0231" drivername="Vestax VCI-400" decks="4">

το device name το αφησα ως εχει γιατι ετσι ειναι περασμενο και στον mapper

Ανοιγω το Virtual και ............ ταρα ταρα .....ολα οκ δουλευει η κονσολα 100% και ο Browser .......Full

Ευχαριστω παιδια .....απο την αρχη δεν μου φενοταν κατι καλα στο def file .... αλλα ηθελα σπρωξιμο να κανω τις αλλαγες γιατι οσα ξερω τα διαβασα εδω μεσα απο αλλα ποστακια με τα ιδια προβληματα ...!!!

Θα κανω ενα καθαρο Post μονο με το προβλημα και την λυση του για τους μελλοντικους κατοχους !!
 

Posted Mon 14 May 12 @ 4:33 am


(Old topics and forums are automatically closed)