Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γεια σας παιδια.
εχω εναν εξωτερικο σκληρο με φακελουσ-υποφακελουσ,και γινεται το εξης παραξενο.
στο λαπτοπ που εχει ςινδοςσ 7 το διαωαζει μια χαρα και γρηγορα χωρισ κανενα προβλημα.μολισ το βαλω στο σταθερο μου κανει προβληματα οπως,δεν ανοιγει φακελουσ,δεν μπορει να βρει την διαδρομη του αρχειου,κλπ,κλπ..δηλαδη τον βγαζει σαν να ειναι προβληματικος,η να εχει παθει ζημια.
τι να φταιει αναρωτιεμαι
το φορματ του δισκου?(fat h ntfs)
εχει χαλασει ο δισκος και πρεπει να παρω αλλο?
τι συμβαινει απο ολα αυτα????
 

Posted Fri 16 Mar 12 @ 6:19 am
ο σταθεροσ εχει windows xp ενω το λαπτοπ windows 7
 

Posted Fri 16 Mar 12 @ 6:20 am
Το πιο πιθανό είναι να φταίει κάτι στη σύνδεση USB. Πάντως καλού κακού κάνε ένα έλεγχο για σφάλματα στο δίσκο και ένα defrag...

Τι δίσκο έχεις; USB powered ή Socket powered ?
 

Posted Fri 16 Mar 12 @ 7:12 am
usb powered
 

Posted Fri 16 Mar 12 @ 7:22 am
Τότε το πρόβλημα σου μάλλον είναι εκεί... Μια "ταλαιπωρημένη" θύρα USB ίσως να μην μπορεί να αποδώσει όλη την απαιτούμενη ενέργεια για την σωστή λειτουργία του δίσκου.
Να το πω κι αλλιώς:
Όπως με μακριά "φτωχής" ποιότητας καλώδια USB πολλοί δίσκοι δεν δουλεύουν σωστά γιατί οι μικρές διατομές των αγωγών σε συνδυασμό με το μεγάλο μήκος αυξάνουν την αντίσταση, έτσι και μία ταλαιπωρημένη θύρα USB που μπορεί να έχει μαζέψει σκόνη ή να έχουν πιάσει "γλίτσα" οι επαφές της μπορεί να σου προκαλέσει τα ίδια προβλήματα.
Δοκίμασε άλλη θύρα ή καινούργιο καλώδιο, κοντό σε μήκος και μεγάλο σε διατομή... (κοντό και χοντρό που λένε... :P)
 

Posted Fri 16 Mar 12 @ 8:31 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Yparxei episis periptwsi na xreiazetai anavathmisi to BIOS tou PC sou, an o diskos einai megalos kai sxetika kainourgios.

Ton velepei sto BIOS otan kaneis restart ?
 

Posted Fri 16 Mar 12 @ 5:32 pm
djdad wrote :
Yparxei episis periptwsi na xreiazetai anavathmisi to BIOS tou PC sou, an o diskos einai megalos kai sxetika kainourgios.

Ton velepei sto BIOS otan kaneis restart ?


με αυτο που ειπες με εβαλες σε σκεψεις.....εχω εναν δισκο wd 2 tera και οταν κλεινο και ανοιγω το λαπτοπ ξανα δεν τον βλεπει...αν την ωρα που ειναι ανοιχτο το λαπτοπ και δεν τον εχει δει βγαλο και βαλο παλι το ρευμα του εξωτερικου δισκου τοτε τον βλεπει...ετσι οποτε κανω επανεκινηση του λαπτοπ βγαζω και βαζω παλι το ρευμα του δισκου.
Λες να εχω το ιδιο προβλημα η ειναι προβλημα του δισκου? το λαπτοπ μου εχει windows 7 αλλα το εχω 4 χρονια
 

Posted Sat 17 Mar 12 @ 7:43 am


(Old topics and forums are automatically closed)