Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: αγορα μικτη - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

γεια σας θα ηθελα να παρω εναν μικτη ωστε να μαθω τι λετε;
σκεφτομαι να το βαλω στον υπολογιστη και να παιζω με το virtual dj
(εχω δυο καρτες ηχου στον υπολογιστη)
αν ναι πιον μικτη και ας ειναι μεταχειρισμενος δεν εχω προβλημα
 

Posted Mon 27 Feb 12 @ 2:06 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Opoiosdipote 2kanalos kai panw miktis mporei na xrisimopoiithei me to VirtualDJ. Tha prepei omws na exeis tin Basic i tin Pro Full version gia na ton xrisimopoiseis. H Home Free den ypostirizei aneksartiti eksodo kanaliwn, ara kai syndesi me ekswteriko mikti.
 

Posted Mon 27 Feb 12 @ 4:31 pm
ωραια αλλα μπορεις να μου δειξεις δυο μικτες;(αν θελω να παιξω στον ενισχυτη θα μπορω να παιξω με δυο dvd player; αυτα που εχουμε στης τηλεορασεις
μηπως θα ηταν καλυτερο να παρω κονσολα;
 

Posted Mon 27 Feb 12 @ 11:43 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
vlahoskwn wrote :
ωραια αλλα μπορεις να μου δειξεις δυο μικτες;(αν θελω να παιξω στον ενισχυτη θα μπορω να παιξω με δυο dvd player; αυτα που εχουμε στης τηλεορασεις
;


?? m'exases edw teleiws !

 

Posted Tue 28 Feb 12 @ 12:36 am
vlahoskwn wrote :
ωραια αλλα μπορεις να μου δειξεις δυο μικτες;(αν θελω να παιξω στον ενισχυτη θα μπορω να παιξω με δυο dvd player; αυτα που εχουμε στης τηλεορασεις
μηπως θα ηταν καλυτερο να παρω κονσολα;

Θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις μία (έστω και entry-level) κονσόλα...

Τα DVD Players δεν προσφέρουν έλεγχο της ταχύτητας (pitch) δεν έχουν μνήμη εκκίνησης κομματιού (CUE), έχουν αργή απόκριση στα πλήκτρα τους (Play/Pause) κτλ... Γενικά δεν θα μπορέσεις να κάνεις σχεδόν τίποτα με δύο DVD Players πέρα απο κάτι σαν ραδιοφωνική εκπομπή...

Με τα λεφτά που θα έδινες για ένα κανονικό μίκτη μπορείς να αγοράσεις μια φτηνή κονσόλα η οποία θα έχει και το VirtualDJ LE σαν δώρο. Έτσι για αρχή δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις το VirtualDj (ή να ψάχνεις για παράνομες εκδόσεις). Αργότερα εαν αρχίσεις να μαθαίνεις και σου αρέσει να παίζεις μουσική και η έκδοση LE (Limited Edition) δεν σε καλύπτει θα μπορείς να αγοράσεις την έκδοση PRO Full με κάποια ΕΚΠΤΩΣΗ που ανάλογα με την κονσόλα που θα αγοράσεις μπορεί να φτάνει μέχρι και το 50%


 

Posted Tue 28 Feb 12 @ 3:34 am
 

Posted Tue 28 Feb 12 @ 6:50 am
Το πρόβλημα σου είναι οτι αν αυτός που θα σου πουλήσει την κονσόλα μεταχειρισμένη έχει χρησιμοποιήσει τον κωδικό του VirtualDj LE εδώ εσύ ΔΕΝ θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την LE καθώς αυτή δεν πωλείται, και δεν μεταβιβάζεται.
Καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε κάτι καινούργιο: http://www.djmarket.gr/virtual-pc-dj-computer-deejay-hercules-control-p-2179.html
 

Posted Tue 28 Feb 12 @ 7:32 am
μπορεις να μου πεις ποσο μεγαλη ειναι αυτην; καπια αλλη; μπορω να την βαλω στον ενισχιτη η οχι;
μπορεις να μου πεις καμια μεταχειρισμενη και ας μην εχει το virtual dj
 

Posted Tue 28 Feb 12 @ 7:58 am
Hercules mp3 e2 i kaliteri lisi gia auto p psaxneis..
gia akoma xamilotero budget Numark dj2go alla prosopika dn tha m kalipte kati tetio akoma gia na prwti konsola.
Pragmatika mn kitas gia metaxirismena se toso xamili timi... einai poli eukolo na tn patiseis kai na mn t pareis xabari... I konsola p anavases prin (dn thimamai to onoma tou modelou) epeidi tn exw doulepsei apo sponta s ena party einai oti xeirotero, kathws ola einai toso konta metaksi tous p dn mporeis na kaneis tpt kai prosopika exw arketa lepta daktila wste na mn eixa pote kapio tetio provlima, kalitera pigene gia t DJ2Go an epilekseis to parapanw midi
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 5:38 am
φιλε μου μπορεις να μου πεις ποσο μεγαλη ειναι e2; χρειαζεται οπωσδηποτε υπολογιστη η γινεται και στον ενισχυτη;
μπορεις να μου πεις και εναν μικτη;
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 9:15 am
ΟΚ. Ας ξεκινήσουμε από τα πολύ βασικά. MIDI (Musical Instrument Digital Interface) είναι ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας που σχεδιάστηκε για την επικοινωνία και τον συγχρονισμό ηλεκτρονικών συσκευών. Αυτό το πρωτόκολλο αξιοποιεί ένα MIDI Controller ώστε να συγχρονιστεί με τον υπολογιστεί σου και να μπορείς μέσω αυτού να ελέγχεις οποιοδήποτε μουσικό πρόγραμμα (που υποστηρίζει MIDI) σε αυτόν. Αυτό που κάνει στην ουσία το MIDI Controller όπως το MP3 e2 της Hercules είναι να στέλνει μέσω ενός καλωδίου σύματα σε ψυφιακή μορφή στον υπολογιστή σου και με αυτόν τον τρόπο να χειρίζεται το Virtual DJ.
Κατά συνέπεια δεν μπορεί το MIDI Controller να είναι αυτόνομο. Υπάρχουν μεν συσκευές οι οποίες είναι αναλογικές όπως ας πούμε ένας μίκτης και ταυτόχρονα έχουν την δυνατότητα να στείλουν σύματα MIDI. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι ο πλέον standard μίκτης της Pioneer DJM800 είτε και το Controller της Denon MC6000.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Όσο τώρα το μέγεθος της MP3 e2 είναι σχετικά μικρό αλλά δεν μπορώ να γίνω ποιο συγκεκριμένος αφού δεν έχω της διαστάσεις. Με μία αναζήτηση νομίζω πως είναι κάτι πολύ εύκολο να βρεθεί.
Ωστόσο να ένα καλό παράδειγμα για το πόσο μικρό είναι.
http://www.youtube.com/watch?v=aTFq4ICiops&feature=related

Για μίκτη υπάρχουν πολλές επιλογές σε χαμηλά budget το θέμα είναι πως υπάρχουν και μίκτες που δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε. Κάνε λοιπόν αυτό που κάνουμε όλοι. Δες κάτι που σου αρέσει και στο μέτρα σου και μετά ψάξε για reviews στο Internet. Προσωπικά προτείνω το DJM-250 της Pioneer ο οποίος είναι σχετικά οικονομικός και θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 11:29 am
σχετικα με το μεγεθος θα ηθελα καπια συγκριση αμα μπορουσες με κατι αλλο
δεν θα ηθελα να δωσω 250 ευρω μονο για μιτκη εγω θελω να παρω κατι οικονομικο ωστε να μαθω και μετα βλεπουμε
καπια αλλη κονσολα η μικτη;
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 11:39 am
Τα 2/3 ενός κοινού πληκτρολογίου (δημιουργήσαμε και καινούργια μονάδα μέτρησεις τώρα) ...
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 12:50 pm
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 1:20 pm
Πρώτα απ' όλα για να έχεις μίκτη πρέπει να έχεις και κάρτα ήχου (εξωτερική για laptop και πάνω από μία έξοδο για desktop) ώστε να μπορείς να στέλνεις δύο διαφορετικά κανάλια στον μίκτη και την PRO έκδοση του VirtualDJ που κοστίζει 240 ευρό. Χωρίς να ξέρω τη παίζει με τον μίκτη που ανέβασες αλλά δεν θα τον εμπιστευόμουν σε καμία περίπτωση. Πήγαινε στην λύση του midi. Αν τώρα έχεις τόσο περιορισμένο budget πάρε το Dj2go.
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 2:40 pm
εχω δυο καρτες ηχου ωστε να στελνω δυο καναλια
οποτε λες να παω σε midi;
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 3:07 pm
ναι γιατί για να χρεισιμοποιήσεις και τις 2 ταυτόχρονα θες την Pro έκδοση.
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 3:09 pm
θα μου δωσει ενας φιλος μου που το εχει αυθεντικο γιατι τα εχει παρατησει μεχρι να μαζεψω λεφτα να το παρω
 

Posted Wed 29 Feb 12 @ 11:25 pm
γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος κ θελω να αγορασω ενα μικτη ετσι για να κανω το κεφι μου και να παιζω στην καφετερια του χωριου μου :)...το buget μεχρι 100 ευρο...στο μυαλο μου εχω τον εξης πειτε μου κ εσεις τν αποψη σας!

http://www.skroutz.gr/s/3711735/Hercules-DJControl-MP3-LE.html....κ επισης τι χρειαζεται για να τον συνδεσω με dekstop υπολογιστη?ευχαριστω..
 

Posted Sat 05 Apr 14 @ 2:50 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
marioselef wrote :
γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος κ θελω να αγορασω ενα μικτη ετσι για να κανω το κεφι μου και να παιζω στην καφετερια του χωριου μου :)...το buget μεχρι 100 ευρο...στο μυαλο μου εχω τον εξης πειτε μου κ εσεις τν αποψη σας!

http://www.skroutz.gr/s/3711735/Hercules-DJControl-MP3-LE.html....κ επισης τι χρειαζεται για να τον συνδεσω με dekstop υπολογιστη?ευχαριστω..

το συγκεκριμένο δεν είναι mixer αλλά midi controller και μάλιστα χωρίς κάρτα ήχου!!!
 

Posted Sat 05 Apr 14 @ 3:47 am
95%