Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: maya-44 usb soundcard - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Γεια σας παιδία θέλώ τη βοήθεια σας!Μόλις αγόρασα την κάρτα maya-44 usb soundcard γίατι η παλία μοθ χάλασε!εχώ λαπτοπ hp καινούριο κ χρεισιμοποίω το virtual dj!!Θελώ να ρωτησω απο την καρτα maya-44 usb soundcard να παρω δυο line κ να κανω αλλαγεσ απο το μείκτη με δυο κανάλια η να επιλεξω απο το virtual 2soundcad κ να βάλω first την maya-44 usb soundcard κ δευτερη την καρτα ηχου απο το λαπτοπ-->(jack se Rca κ στην ουσια μονο για να ακουω το επομενο κ τις αλλαγες να τισ κανς κανονικα με το ποντικι η το crossfade??)
 

Posted Thu 09 Feb 12 @ 10:48 am
djppkHome userMember since 2008
Καλησπέρα!
Αφού έχεις την Maya για ποιό λόγο να χρησιμοποιήσεις του λαπτοπ???
Στο config ---> Ρυθμίσεις ήχου βάλε
Εισόδοι: ΝΟΝΕ
Εξόδοι: External Mixer
Κάρτα Ήχου: Maya44
Και επέλεξε δίπλα απο το κουτάκι εξόδοι, τα καναλια που συνδέεις και λειτουργουν απο την Maya.
Π.χ Αριστερό Deck Καναλι 1&2, Δεξί Deck Κανάλι 3&4
Και απο τις εξόδους της Maya με RCA--->RCA πας στα καναλια του μεικτη σου!!!
Φυσικά προακουστική θα έχεις απο τον μείκτη.
Σημείωση: Tα VU meters του VDJ να τα έχεις στο τέρμα, ετσι ώστε όλες οι ρυθμίσεις (Gain, Eq, Master) να είναι απο τον μείκτη.
 

Posted Thu 09 Feb 12 @ 11:19 am
Απλά θα επαιζα απο ενα καναλι στον μίκτη που με διευκολινει καπως κ την καρτα τοθ λαπτοπ θα την ειχα μονο για προακουστικη κ τηα εκανα αλλαγεσ με το crossfade!!
την σημειωση δεν καταλαβα καλα:-( για πιο λογο να το κανω αυτο??????
 

Posted Thu 09 Feb 12 @ 11:39 am
djppkHome userMember since 2008
Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι έχεις την maya44 και θες τις ρυθμίσεις ώστε να έχεις play, pitch (και όλα τα συναφή απο το πληκτρολόγιο) και τις αλλαγές να τις κάνεις απο έναν μείκτη.
Σωστά?
Αν ναι, τότε πρέπει να κάνεις όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω.
Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Ο κυριότερος λόγος;;;
Ο,τι θα έχεις καλύτερο ήχο σε σχέση με αυτόν που έχει η κάρτα ήχου του λαπτοπ σου.
Αν δεν έχω καταλαβει σωστά εξήγησε τι ακριβώς θες να κάνεις!
 

Posted Thu 09 Feb 12 @ 1:24 pm
οχι θελω να εχω το πληκτρολογιο κανονικα να κανω αλλαγεσ κανονικα απο εκει απλα να εχω ωσ κυρια καρτα την maya κ δευτερη αυτην του λαπτοπ μονο για προακουσμα κ να παιζω με ενα καναλι απο τον μικτη!!δηλαδη να βαλω στis ρυθμισεις του virtual δυο καρτεσ κ να επειλεξω πρωτη κ δευτερη..
 

Posted Thu 09 Feb 12 @ 3:22 pm
djppkHome userMember since 2008
Έτσι όπως τα λες ναι....επιλέγεις 2 κάρτες:
Πρώτη και δεύτερη.
Πάντως χωρίς παρεξήγηση, αυτό που θές να κάνεις είναι τελείως ανορθόδοξο.
Εγώ (και πιστεύω οποιοσδήποτε άλλος απο εδώ, αλλά και γενικώς) έχοντας την maya και εναν μείκτη θα έκανα αυτό που σου περιέγραψα!!!
 

Posted Thu 09 Feb 12 @ 4:22 pm
αν δεν κανω λαθος χρειαζεται η Pro version παντως για να εχεις ASIO καρτα...
 

Posted Fri 10 Feb 12 @ 4:59 am
Bebaios kai xreiazetai h pro version gia ola ta parapano setup pou anaferthikan kai den ksero pos na to po pio eugenika, alla den einai kai toso 'kompso' sto official forum tou virtualdj na ginetai autos o dialogos apo dyo xristes pou fainetai pos den exoun dilomeni tin pro ekdosi sto profil tous, na dinei symboules o enas ston allon pos na setarei tin pro ekdosi.
Emmesos plin safos paradexestai pos xrisimopoieite kapoian 'alli' ekdosi kai ekteitheste.

An parepiptontos kano lathos h adiko kapoion den exei para na dilosei to proion pou exei agorasei sto profile tou.
 

Posted Fri 10 Feb 12 @ 5:43 am
djppkHome userMember since 2008
Έχετε απόλυτο δίκιο σε αυτά που λέτε, με μια μόνο διαφορά:
Εγώ ότι κάνω το κάνω απο hobby και μόνο, έχω παίξει και σε πάρτυ αλλά τελείως φιλικά.
Η Home Free που μου προσφέρει πλέον το VDj είναι υπέραρκετή για εμένα, έτσι αν κάποια στιγμή αποφασίσω να το δώ πιο ζεστά το θέμα και να βγάζω κάποια λεφτά απο αυτό, πριν απο οποιαδήποτε κίνηση, το πρώτο βήμα θα είναι να αγοράσω το software χωρίς καμία σκέψη.
Πάντως δικαιολογημένα λέτε αυτά που λέτε.
 

Posted Fri 10 Feb 12 @ 7:53 am
Σωστα ολα αυτα ακριβως γι αυτο απο hobby σε παρτυ απο φιλαρακια παιζω αν χρειαστει κατι για σοβαρη δουλεια τοτε εννοειται οτι θα παρω το software to vdj pro
 

Posted Fri 10 Feb 12 @ 7:59 am
djppkHome userMember since 2008
DJ NIKOLO με την μόνη διαφορά, οτι εγώ επειδή δεν παίζω σε μεγάλα συστήματα ήχου και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με τον ήχο (απο άποψη ποιότητας), χρησιμοποιώ την Home Free έκδοση του προγράμματος.
Τι σημαίνει αυτό;;;
1. Οτι μπορώ να έχω ήχο για 4 μέρες συνεχόμενα (παράδειγμα), χωρίς κανένα πρόβλημα επειδή χρησιμοποιώ την κάρτα ήχου του λαπτοπ.
2. Οτι οποιαδήποτε αλλαγή κάνω στο setup μου (δλδ: Άλλη κάρτα ήχου, κάποιος controller, broadcasting κτλ), θα έχω ήχο ΜΟΝΟ για τα πρώτα 10 λεπτά, μετά θα πρέπει να κλείσω το πρόγραμμα και να το ξανανοίξω άρα άλλα 10 λεπτά.
 

Posted Fri 10 Feb 12 @ 8:06 am
Euxaristw gia tin katanohsi. Otidipote grafetai den exei prosopiko xarakrtira se kamia periptosi.
 

Posted Fri 10 Feb 12 @ 8:06 am
ligi boitheia akomi re paidia please...
paw sto vdj config performances k grafei latency Auto k apo katw to safe mode pou grafei prepei na einai markarismeno h oxi???
 

Posted Sat 11 Feb 12 @ 10:26 am
Γενικά όχι...
 

Posted Sun 12 Feb 12 @ 12:42 pm
ligi katanohsh gia tous kairous pou zoume kurioi "diaxoiristes" tou greek forum..... mhn eiste k mhn gineste "vasiliades" logou to oti eixate ta xrhmata na to agorasete k pou akoma k merikoi apo sas vgazete apo auto... den eimaste oloi tyxeroi! think about it.....
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 10:45 am
Κατανόηση υπάρχει, αλλά πρέπει να είναι αμοιβαία!

Εγώ να κατανοήσω τον "φτωχό" φοιτητή που θέλει να κάνει το κομμάτι του και παίζει με σπασμένο software (και ξοδεύει τα λεφτά που θα έδινε για το πρόγραμμα ανοίγοντας μπουκάλια στα club για να ρίξει γκομενάκια)

Να κατανοήσω και τον φτωχό -χωρίς εισαγωγικά- φοιτητή που κάνει μεροκάματα για να πληρώνει το νοίκι και τις σπουδές του.

Αυτοί δεν πρέπει να δείχνουν κατανόηση και να δεν πρέπει να προσπαθούν να είναι διακριτικοί όταν βρίσκονται στο επίσημο forum του προγράμματος που χρησιμοποιούν σπασμένο;;;

Προσωπικά προσπαθώ να βοηθάω τους πάντες. Αλλά όταν ένας χρήστης που κάνει πρώτη φορά post εδώ και είναι ξεκάθαρο οτι έχει σπασμένο πρόγραμμα ξεκινάει την ερώτηση του με την φράση "Έχω το VirtualDj PRO" χτυπάει κάπως...

Και για σκέψου το κι εσύ λίγο αλλιώς: Έχω πληρώσει 300 ευρώ για το πρόγραμμα (δεν το πήρα με έκπτωση λόγω controller), 700 ευρώ για το HC4500, 1000 ευρώ για τον DJM-600, 750 ευρώ για την MC6000, 1500 ευρώ για τα DN-S3700, 1600 ευρώ για το "μικρό" laptop, 2100 ευρώ για το μεγάλο, και παρόλα αυτά παίρνω τα ίδια λεφτά όταν παίζω σε μαγαζιά με αυτόν που έχει σπασμένο πρόγραμμα και μια κάρτα ήχου των 30 ευρώ... Δεν πρέπει λοιπόν και αυτός ο χρήστης απο την πλευρά του να δείξει λίγη κατανόηση;

Υ.Γ.:
Δείχνω μια κάποια κατανόηση και στους πιτσιρικάδες (έφηβους δηλαδή) καθώς το χαρτζιλίκι είναι περιορισμένο. Αλλά κι εγώ στην εφηβεία μάζευα τα λεφτά μου δραχμή-δραχμή για να αγοράσω ένα μίκτη που συγκριτικά με το σημερινό κόστος για να πάρεις ένα "απλό " μίκτη θα πλήρωνες όσο κάνει ένας μίκτης μεσαίας κατηγορίας σήμερα.
Όμως τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ....ς Αυτό πρέπει να το μάθουν (οι πιτσιρικάδες) απο νωρίς αν θέλουμε κάποια στιγμή να πάει μπροστά αυτός ο τόπος. Δεν είναι σωστό το 80% αυτών να κυκλοφορεί με τηλέφωνα αξίας 500 και 600 ευρώ (iPhone πχ) και να θέλουν να χρησιμοποιούν το πρόγραμμα σπασμένο... Ειδικά όταν κοστίζει τα μισά απ' το τηλέφωνό τους, κι ειδικά όταν ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΒΙΟΠΟΡΙΣΜΟΥ...
Αν πραγματικά έχουν το "σαράκι" τότε η Home FREE φτάνει και τους περισσεύει με αυτά που κάνει. Μακάρι να την είχα κι εγώ πίσω στο 1998... Επίσης αν πράγματι έχουν το "σαράκι" θα πρέπει να μάθουν απο νωρίς να μην κάνουν αρπαχτές, αλλά να ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ σ' αυτό που τους αρέσει και να το τιμούν. Όπως ένας πραγματικά μουσικόφιλος τιμάει τα συγκροτήματα και τους καλλιτέχνες που του αρέσουν αγοράζοντας τα Album τους παρόλο που μπορεί να τα βρει "τζάμπα".

Με λίγα λόγια, χρειάζεται να είμαστε όλοι λίγο πιο διακριτικοί. Και να δείχνουμε ΟΛΟΙ κατανόηση!
Ευχαριστώ!
 

Posted Mon 13 Feb 12 @ 12:44 pm
PhantomDeejay wrote :
Κατανόηση υπάρχει, αλλά πρέπει να είναι αμοιβαία!

Εγώ να κατανοήσω τον "φτωχό" φοιτητή που θέλει να κάνει το κομμάτι του και παίζει με σπασμένο software (και ξοδεύει τα λεφτά που θα έδινε για το πρόγραμμα ανοίγοντας μπουκάλια στα club για να ρίξει γκομενάκια)

Να κατανοήσω και τον φτωχό -χωρίς εισαγωγικά- φοιτητή που κάνει μεροκάματα για να πληρώνει το νοίκι και τις σπουδές του.

Αυτοί δεν πρέπει να δείχνουν κατανόηση και να δεν πρέπει να προσπαθούν να είναι διακριτικοί όταν βρίσκονται στο επίσημο forum του προγράμματος που χρησιμοποιούν σπασμένο;;;

Προσωπικά προσπαθώ να βοηθάω τους πάντες. Αλλά όταν ένας χρήστης που κάνει πρώτη φορά post εδώ και είναι ξεκάθαρο οτι έχει σπασμένο πρόγραμμα ξεκινάει την ερώτηση του με την φράση "Έχω το VirtualDj PRO" χτυπάει κάπως...

Και για σκέψου το κι εσύ λίγο αλλιώς: Έχω πληρώσει 300 ευρώ για το πρόγραμμα (δεν το πήρα με έκπτωση λόγω controller), 700 ευρώ για το HC4500, 1000 ευρώ για τον DJM-600, 750 ευρώ για την MC6000, 1500 ευρώ για τα DN-S3700, 1600 ευρώ για το "μικρό" laptop, 2100 ευρώ για το μεγάλο, και παρόλα αυτά παίρνω τα ίδια λεφτά όταν παίζω σε μαγαζιά με αυτόν που έχει σπασμένο πρόγραμμα και μια κάρτα ήχου των 30 ευρώ... Δεν πρέπει λοιπόν και αυτός ο χρήστης απο την πλευρά του να δείξει λίγη κατανόηση;

Υ.Γ.:
Δείχνω μια κάποια κατανόηση και στους πιτσιρικάδες (έφηβους δηλαδή) καθώς το χαρτζιλίκι είναι περιορισμένο. Αλλά κι εγώ στην εφηβεία μάζευα τα λεφτά μου δραχμή-δραχμή για να αγοράσω ένα μίκτη που συγκριτικά με το σημερινό κόστος για να πάρεις ένα "απλό " μίκτη θα πλήρωνες όσο κάνει ένας μίκτης μεσαίας κατηγορίας σήμερα.
Όμως τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ....ς Αυτό πρέπει να το μάθουν (οι πιτσιρικάδες) απο νωρίς αν θέλουμε κάποια στιγμή να πάει μπροστά αυτός ο τόπος. Δεν είναι σωστό το 80% αυτών να κυκλοφορεί με τηλέφωνα αξίας 500 και 600 ευρώ (iPhone πχ) και να θέλουν να χρησιμοποιούν το πρόγραμμα σπασμένο... Ειδικά όταν κοστίζει τα μισά απ' το τηλέφωνό τους, κι ειδικά όταν ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΒΙΟΠΟΡΙΣΜΟΥ...
Αν πραγματικά έχουν το "σαράκι" τότε η Home FREE φτάνει και τους περισσεύει με αυτά που κάνει. Μακάρι να την είχα κι εγώ πίσω στο 1998... Επίσης αν πράγματι έχουν το "σαράκι" θα πρέπει να μάθουν απο νωρίς να μην κάνουν αρπαχτές, αλλά να ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ σ' αυτό που τους αρέσει και να το τιμούν. Όπως ένας πραγματικά μουσικόφιλος τιμάει τα συγκροτήματα και τους καλλιτέχνες που του αρέσουν αγοράζοντας τα Album τους παρόλο που μπορεί να τα βρει "τζάμπα".

Με λίγα λόγια, χρειάζεται να είμαστε όλοι λίγο πιο διακριτικοί. Και να δείχνουμε ΟΛΟΙ κατανόηση!
Ευχαριστώ!


+10000000000000000

 

Posted Wed 15 Feb 12 @ 6:59 pm
na rwtisw kati re paidia.....egw exw to virtual dj 7.0.5 pro,enan trikanalo mikti kai tin maya 44 usb sound card kai 8elw na exw proakoustiki,diladi na akouw to epomeno tragoudi sta akoutika,xwris akougete apo ta ixeia!!!pws ginete auto???mporei na voi8isei kaneis???
 

Posted Fri 24 Feb 12 @ 6:04 am
Α) Μην προκαλείς, και μάλιστα ακριβώς κάτω απο αντίστοιχο θέμα (διάβασε τι έχει γραφτεί ακριβώς απο πάνω)
Β) Μην λες έχω το VirtualDj 7.0.5 PRO. Πες σκέτο το "Έχω το VirtualDj 7.0.5"
Γ) Στις ρυθμίσεις ήχου επιλέγεις:

Inputs: None
Outputs: External Mixer
SoundCard: ASIO
Asio Soundcard: Maya 44 USB

Βασική προϋπόθεση να έχεις εγκαταστήσει τους ASIO drivers της κάρτας...

Περαιτέρω βοήθεια δεν είναι δυνατόν να δοθεί.

Ευχαριστώ για την κατανόηση!
 

Posted Fri 24 Feb 12 @ 7:26 am
Epitelous as stamathsoun kapoioi asxetoi na mpainoun k na lene thn ka8emia "blowjob" tous..... yparxoun edo oi gnostes na sas poun akouste tous k min lete o ka8enas oti na nai... episis na po kati gia ton phantom... auto pou eipa den phgaine prosopika se sena i' se kapoio meos swsto tou forum apla itan mia na to po ekfrash apopseon pros pollous dektes.... k kurios autous pou exoun spasmeni ekdosh pro k mpainoun edo mesa k lene ta dika tous.... makari na mou dwsei o theos douleia na katafero na paro auta pou thelo k fysika k thn pro ekdosi ay8entikh
 

Posted Sun 26 Feb 12 @ 10:30 am
77%