Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Υψηλο Latency - Problem

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γεια σας παιδια
Εχω καποια θεματακια τις τελευταιες μερες με το latency ,το οποιο κατω απο 1024 μου σταματαει μετα απο καποια ωρα εντελως τη μουσικη αποτομα, οποτε το αφηνω στο 1024 που μεχρι στιγμης δε με "κοβει" καθολου...Εχω βεβαια το εξης προβλημα, υπαρχει η γνωστη καθυστερηση απο το μπουτον του play (cdj 400k) μεχρι να παιξει το κομματι, οχι τραγικα πραγματα, αλλα δεν ειναι "τσακμακι" οπως οταν παιζει σε χαμηλο latency. Για ριξτε καμια ιδεα πως να το γιατρεψω....Το laptop ειναι Acer Dual Core - 2gb Ram - Καθαρο, μονο για VDJ - Τσεκαρισμενο με Latencymon και Dpclatency (ολα στα πρασινα)
 

Posted Tue 23 Aug 11 @ 2:51 pm
Μιλάμε για τις κάρτες ήχου των CDJ ?
 

Posted Wed 24 Aug 11 @ 12:54 am
Ναι, τα δουλευω σαν controllers
 

Posted Wed 24 Aug 11 @ 4:41 am
Κανεις ?
 

Posted Wed 24 Aug 11 @ 6:47 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To na katevei to latency pio katw apo 1024, exei na kanei kai me ton epeksergasti sou kai tis dynatotites tou ypologisti sou. Grapse ta xaraktiristika pou exei.

Na poume episis, oti o eksoplismos sou trexei mono stin Pro Full ekdosi, tin opoia kai den exei gnisia. Den mporoume na eimaste 100% sigouroi oti kai i spasmeni ekdosi pou xrisimopoieis den mporei na sou apoferei provlimata. An apo to djing vgazeis to pswmi sou, tha prepei na skefteis sovara tin agora tou software. Me tin Limited Edition pou exeis sto account sou, dikaiousai kai ekptwsi sto upgrade tis Pro full version.
Gia na deis tin timi tou upgrade pas se auti ti selida http://www.virtualdj.com/products/oem.html kai pliktrologeis to serial number tis LE version pou exeis apo tin Hercules.

 

Posted Wed 24 Aug 11 @ 7:39 pm
Δεν εχω σπασμενο το full (εχει ξανασυζητηθει εδω μεσα με μενα αυτο παλιοτερα). Χρησιμοποιω το setup φιλου και απλα εχω δηλωσει το δικο μου, θα το αγορασω ομως κανονικα, γιατι θελω να ειμαι ΚΑΘΌΛΑ νομιμος ,οπως ειμαι 17 χρονια τωρα που παιζω μουσικη επαγγελματικα. Στο δια ταυτα τωρα, τα στοιχεια του laptop τα γραφω και στην αρχη (Acer Aspire Dual Core - 2 GB Ram - Windows 7 Pro)
 

Posted Wed 24 Aug 11 @ 8:13 pm
Αν δεν έχεις προβλήματα με Latency τότε:
1) Ρύθμισε σωστά τους ASIO drivers της Pioneer. Για καλό και για κακό μπες στο site της Pioneer (http://pioneerdj.com) και κατέβασε τους τελευταίους drivers αλλά και τυχόν firmware updates.
2) Στον ASIO Control Panel της Pioneer ξεκίνα με με τιμή κοντά στα 35-40ms latency
3) Στο VirtualDj βάλε το latency στο Auto και ΞΕΤΣΕΚΑΡΙΣΕ το safe mode
4) Μην κάνεις resize το skin σου για να πιάνει όλη την οθόνη. Βρες ένα skin που να είναι στις διαστάσεις της οθόνης σου.

Δοκίμασε ξανά... Αν εξακολουθείς και έχεις πρόβλημα τότε άνοιξε το LatencyMon και παρακολούθήσε τόσο τα DPC όσο και τα pagefile hits για να δεις αν συμβαίνει τίποτα περίεργο την ώρα που "κολλάει"

Τέλος εαν η έκδοση που βγάζει τα προβλήματα δεν είναι η επίσημη... καταλαβαίνεις οτι όταν ένας προγραμματιστής "σπάει" ένα πρόγραμμα πειράζει τον κώδικα του μέσω assembly (γλώσσα μηχανής). Είναι πολύ πιθανό να έχει πειράξει κατά λάθος και κάτι που είναι άσχετο με την προστασία του προγράμματος και που μπορεί να δημιουργήσει διάφορα απρόβλεπτα προβλήματα... Οπότε τότε κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει...
 

Posted Fri 26 Aug 11 @ 5:35 am
Οκ, θα το τσεκαρω και ξαναμιλαμε, ευχαριστω πολυ
 

Posted Fri 26 Aug 11 @ 6:00 am
Λοιπον , εβγαλα τα windows 7 και εβαλα τα XP Pro. Ως δια μαγειας ΟΛΑ τα προβληματα εξαφανιστηκαν και τα 400αρια παιζουν τελεια (φτου να μην τα ματιασω). Επαιξα αρκετη ωρα με το Latency (Pioneer Control Panel) στο 256 και δε μου εκανε το παραμικρο. Θα το ξανατσεκαρω ομως αρκετες φορες ξανα , γιατι το Σαββατο εχω ενα Party και σκεφτομαι να χρησιμοποιησω αυτο το setup. Ευχαριστω πολυ παιδια.
 

Posted Tue 30 Aug 11 @ 10:00 pm


(Old topics and forums are automatically closed)