Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: προβλημ ΜΕ cdj 400-virtual

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

εχθες λοιπον με φωναξε εσπευσμενα ενας συναδερφος που παιζει με το virtual kai cdj-400 να παιξω εγω γιατι αντιμετωπισε το εξης προβλημα:ολο το περσινο καλοκαιρι επαιζε αψογα,φετος χωρις να εχει μεσοληβησει κατι ενδιαμεσα επαιζε το ενα καναλι παραμορφωμενα.δοκιμασα οτι ρυθμιση εχει και δεν εχει το προγραμμα,αλλαξα θεσεις στα καλωδια τα usb,εκλεισα ολες τι αχρηστες υπηρεσιες,αλλα και παλι δδεν εγινε τιποτα.
το σεταπ των καρτων ηχου απο το προγραμμα ειναι το εξης:καρτα 4+1 και εξωτερικος μιχτης.
η επομενη δοκιμη που εκανα με το σεταπ των καρτων ειναι ακουστικα+ηχεια και διαπιστωσα οτι εκει παιζει αψογα ο ηχος αλλα γινεται το εξης κουφο το αριστερο ντεκ παιζει κανονικα στο ενα καναλι του μικτη,το δεξι ντεκ ομως παιζει και στα 2 καναλια του μικτη!! εκει ειναι που κουφαθικα τελειως!αρχισα να πειραζω ξανα μανα ρυθμισεις μεσα απο το προγραμμα και το μονο που καταφερα ειναι εκει που επαιζε το αριστερο ντεκ σωστα να γινει τουμπαλιν δηλαδη να παιζει το δεξι σωστα και το αριστερο και στα 2 καναλια ταυτοχρονα!\
δεν μπορω να καταλαβω τι παρενεργειες ειναι αυτες με τις σιντιερες,εχει αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο κανεις>?
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 4:46 am
djppkHome userMember since 2008
Φίλε alfa 156,
παίζω και εγώ με Virtual Dj και τα 400αρια.
Λοιπόν αρχικά κατέβασε τους ASIO Drivers της Pioneer απο εδώ:
http://www.pioneer.eu/uk/content/support/support/upgrade/CDJ400.html
Στην συνέχεια ανοίγεις το πρόγραμμα ενώ έχει αναγνωρίσει ο υπολογιστής τις 2 CDιερες,
στις επιλογές τώρα του προγράμματος:
inputs: NONE
outputs: External Mixer
Sound Cards: ASIO Pioneer CDJ
Απο εκεί και πέρα ανάλογα τις συνδέσεις σου πείραζεις τις επιλογές που σου έχει βγάλει δίπλα στην επιλογή "Outputs"
Αριστερό και δεξί deck για την ακρίβεια.
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 4:58 am
ωπα!ειδα την επιλογη ασιο στις καρτες ηχου ,την πατησα,αλλα δεν εχει καποια καρτα μεσα να επιλεξω,κατεβασα εναν οδηγο απο σαιτ,αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα.βασικα δεν ηξερα οτι με τις σιντιερες πρεπει να παιζω αυστηρα με ασιο!παντως παιζει και με αλλες επιλογες αλλα οχι σωστα!υπαρχουν πολων ειδων οδηγοι για τις 400αρες,η ενας ειναι και τελος?
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 5:39 am
djppkHome userMember since 2008
Λογικά υπάρχουν αρκετά εγώ έχω κατεβάσει αυτό: "Pioneer CDJ Driver 1.102"
Και μου δουλεύει άψογα ;)
Κάνε εγκατάσταση αυτον τον Driver άμα θές για να δοκιμάσεις.
Σύνδεσε τις σιντιέρες σου με τα usb τους στον υπολογιστή σου και κοίταξε να είναι σε usb mode και να είναι αναμένο το led του pc και μετά άνοιξε το πρόγραμμα.
Πάντως με αυτες τις ρυθμίσεις παίζω εδώ και πολύ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα!
Ο,τι παραπάνω βοήθεια θέλεις εδώ είμαι, όπως και όποιος άλλος ξέρει.
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 5:49 am
απο οτι ειδα αυτον ειχα κατεβασει αλλα δεν τον κανει εγκατασταση!υπαρχει περιπτωση να μην τρεχει στα windows 7?
βλεπω οτι βγηκε το 2008,το βλεπω λιγο δυσκολο βεβαια,αλλα ποτε δνε ξερεις!
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 9:17 am
djppkHome userMember since 2008
Από οτι διάβασα υποστηρίζεται και απο τα Windows 7.
Δεν είμαι σίγουρος όμως. Σε (s)Vista δουλεύει πάντως.
Δοκίμασες να κάνεις εκτέλεση ως διαχειριστής;;
Όταν λες οτι δεν σου κάνει εγκατάσταση θες να με βοηθήσεις λίγο;
Τι εννοείς;; Σου βγάζει κάποιο error;
Υπάρχει περίπτωση να μην το έχεις κατεβάσει σωστά ή απο κάποιο "άκυρο" site;;;
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 9:36 am
παταω το οκ για να ξεκινησει η εγκατασταση,κλεινει το παραθυρο και μετα..τελος!δεν κανει τιποτε αλλο,ουτε next,ok τιποτα!
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 9:56 am
djppkHome userMember since 2008
Περίεργο μου φαίνεται. :/
Μήπως έχεις κάποιο άλλο μηχάνημα με ΧΡ ή Vista για να δοκιμάσεις;;;
Θες να σου στείλω εγώ με κάποιον τρόπο τον δικό μου driver για να αποκλίσουμε αυτο το κομμάτι;
Το μόνο που μου περνάει απο το μυαλό είναι η μη συμβατότητα του driver με το λογισμικό.
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 10:05 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
katarxin, i paramorfwsi pou eixe, einai poly pithano na ofeiletai sto poly xamilo latency pou mporei na eixe epileksei. Gia na katevei to latency poly xamila (katw apo 6ms) tha prepei kai to mixanima tou na einai dunato, alla kai kala stimeno. Mporei na min peirakse ekeinos to latency, alla kapoio progrmma pou egkatastathike stin periodo auti mporei na dimiourgise auti tin astatheia. (akoma kai windows update)
To latency (buffer) na to rythmiseis apo to Pioneer ASIO Utility (kapws etsi legetai)

Se kathe periptwsi, tha prepei ..
1. Na kanei firmware update.
2. Install tous teleutaious drivers
http://pioneer.jp/support/download/dj-e/cdj-400/ (kanoun kai gia Win7)
3. Install to teleutaio ver 7.04 VirtualDJ

An gia opoiodipote logo oi drivers den egkathistantai, tote na koitakseis Antivirus, Admin account, UAC klp.

To Sound setup einai ..
Inputs: None
Outputs: External Mixer
Sound card(s): ASIO -> ASIO CDJ400
 

Posted Sun 12 Jun 11 @ 5:41 pm
an mporei kapoios na me boh8hsei???me ta cdj 400 exw problhma kai den mou ta angnwrizei to virtual kai den anabei kano to lampaki usb.exw anaba8misei firmware exw katebasei to aiso kai to cdj400ver130 alla tpt.
 

Posted Sat 12 May 12 @ 3:50 pm
Αν δεν ανάβει το usb στα cdj τότε αυτό είναι πρόβλημα των ίδιων των cdj και της επικοινωνίας τους με τον υπολογιστή. Κοίταξε όλα τα καλώδια και τις θύρες usb. Δοκίμασε και με ένα άλλο pc
 

Posted Sat 12 May 12 @ 9:57 pm
pedia 8elo na kano mia erotisi gt skopeuo na parw to vdj pro,, ta pioneer cdj 850 sindeonte ??
 

Posted Thu 18 Apr 13 @ 2:07 pm
 

Posted Thu 18 Apr 13 @ 4:18 pm


(Old topics and forums are automatically closed)