Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Linked files (ασύγχρονα ή όχι);

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γειά χαρά.
Από όταν ανακάλυψα την λειτουργία των "linked files" στο Virtual DJ, όσο αφορά τα βίντεο-κλιπ, έφαγα μεγάλο κόλλημα.

Κάτι που έχω διαπιστώσει όμως είναι το εξής.
Παρόλο που συγχρονίζω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ήχο του βίντεο-κλιπ με τον ήχο του mp3, διαπιστώνω πως όταν το πρόγραμμα έχει να κάνει με linked video, η εικόνα του βίντεο, καθυστερεί κατά 5 περίπου frames.

Ανεξάρτητα από το βίντεο αν είναι mp4, αν είναι vob, mpeg ή κάτι άλλο, η διαφορά μεταξύ εικόνας και ήχου είναι περίπου αυτή που αναφέρω.
'Ετσι, προκειμένου να μην παίζω με ασύγχρονα τραγούδια, αφού συγχρονίσω τον ήχο από το CD με τον ήχο του βίντεο-κλιπ, προσθέτω 5 frames στην αρχή του τελικού αποτελέσματος και έτσι λύνω το πρόβλημα.
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 5:58 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
isos auto na to kanane epitides giati ta mp3 exoun ena mikro keno mprosta kai etsi na theloun na to sygxronisoun...
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 6:18 am
Συνεχίζοντας έχω να πω το εξής...

Δυστυχώς στην τηλεόραση έχουμε άλλο τρόπο μέτρησης της ροής του βίντεο, από τον τρόπο που έχει το Virtual.
Εννοώ πως το virtual απεικονίζει διαφορετικά τον χρόνο, από ότι ισχύει στην πραγματικότητα.

Δηλαδή, στην Ευρώπη που έχουμε σύστημα μετάδοσης το PAL, σαν τρόπο μέτρησης έχουμε τα Frames (όπου 25 frames "κάνουν" 1 sec).
Στην Αμερική, Ιαπωνία αλλά και σε άλλα μέρη, ο τρόπος μέτρησης συνεχίζει να είναι ο ίδιος. Μόνη διαφορά ότι εκεί όπου έχουν NTSC, τα 30 frames "κάνουν" 1 sec).

To Virtual DJ δεν εμφανίζει στην οθόνη τα frames, αλλά υποδιαιρεί το 1 sec σε 10 "υποχρόνους" αδιαφορώντας για το αν το βίντεο
είναι PAL (25 frames) ή NTSC (30 frames). Φυσικά ο τρόπος μέτρησης (1/10 sec), δεν υφίσταται σε κάποιο λεξικό, οπότε και γιαυτό σας το εξηγώ σαν μπακάλης!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ αυτός ο τρόπος μέτρησης χρόνου. (= το λέω για να μην με πείτε κομπλεξικό).

Αυτό που διαπίστωσα παραπάνω, όσο αφορά τα linked αρχεία, είναι ότι σε αυτά τα αρχεία, η εικόνα καθυστερεί ακριβώς κατά 00.00.3 "υποχρόνους" (ε πως να το πω ρε παιδια; το millisecond είναι άλλο πράγμα).

'Ετσι, όταν προσθέσω 5 frames (στην αρχή του αρχείου ήχου), τότε πετυχαίνω τον συγχρονισμό.

Η αλήθεια είναι πως το 5 frames, το βρήκα κάνοντας 2-3 πειράματα. Δεν ταλαιπωρήθηκα πολύ και γιαυτό δεν είμαι και τόσο απόλυτος για τα 5 frames.
Το σωστό πάντως και βάση υπολογισμών, είναι πως θα πρέπει να προσθέτω 7 ή 8 frames στην αρχή του mp3, και όχι 5 frames.

 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 6:32 am
aledjo wrote :
isos auto na to kanane epitides giati ta mp3 exoun ena mikro keno mprosta kai etsi na theloun na to sygxronisoun...


Αποκλείεται να το έκαναν επίτηδες! Σιγά μην τους πιάσει το φιλότιμο να το κάνουν επειδή μερικά mp3 έχουν κενό!
Επίσης, το ίδιο πράγμα μου το κάνει και σε WAV files. Πάντως μου το κάνει, όπου το αρχείο ήχου είναι Linked με video.

Νομίζω πως είναι μια ιδιαιτερότητα του προγράμματος.

 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 6:34 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Eixa tin entypwsi pes apo default einai 25fps gia to Virtualdj. An auto to noumero einai ypeuthyno gia auti tin "kathysterisi", mporeis na to allakseis apo to Registry Tool kai na to valeis 30 as poume, an kai nomizw oti den exei sxesi me auto pou paratireis oson afora tin kathysterisi.
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 12:24 pm
Θα το τσεκάρω και θα σου πω. (Δεν μπορώ τώρα γιατί είναι 5 το πρωί).

Το ResyncShift πρέπει να πειράξω; Είναι στο 882 τώρα.
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 9:08 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Fri 03 Jun 11 @ 9:32 pm
Είχα παλιό registry tools γιαυτό δεν έβλεπα το 25FPS.
Κατέβασα αυτό που μου είπες. Δεν νομίζω ότι είναι από εκεί όμως φίλε.
Μεταξύ μας, νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η επιλογή στο Registry tools.
Χωρίς πλάκα, μάλλον είμαι ο πρώτος που βλέπω αυτή την ιδιαιτερότητα.
Σίγουρα το πρόβλημα λύνεται είτε επεμβαίνοντας με κάποιο τρόπο στη registry ή ακόμα καλύτερα να τους το αναφέρουμε για να το διορθώσουν σε κάποιο επόμενο update. Τι λες κι εσύ;
 

Posted Sat 04 Jun 11 @ 2:26 am


(Old topics and forums are automatically closed)