Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Θεμα με inputs σε μικτη.

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι τις τελευτες μερες μου εχει δημιουργηθει ενα θεμα με τα inputs στους μικτες. Εγω ως τωρα ηξερα οτι οι μικτες εχουν 3ων ειδων inputs: 1)Τις Phono inputs, 2)Τις Line inputs και 3)Τις Cd inputs. Στις Phono μπαινουν τα πικαπ, στις Line τα Pc και στις Cd τα Cd Player. (Αναφερο μονο αυτες γιατι με αυτες εχω θεμα). Μετα απο καποια βιντεο στο youtube απο καποιον Dj εδω στην Ελλαδα σε μια εμφανιση που ειχε κανει σε ενα Bar ειδα οτι ενω επαιζε με 3 Cd Player και ενα 3καναλο μικτη ο συγκεκριμενος μικτης απο πισω δεν ειχε καμια υποδοχη για Cd αλλα και τα 3α καναλια του ειχαν υποδοχη ή Phono ή Line. Και ρωτω εγω σαν ποιο μικρος και πρωταρης γινετε να συνδεσουμε για παρδειγμα Cd σε Line και Phono inputs ?, Pc σε Phono και Cd inputs ?, και πικαπ σε Cd και Line inputs ? Και γενικα γινετε να "μπερδεψουμε" τις υποδοχες και αν ναι τι θα γινει ? Δεν θα παιζει αυτο που εχουμε συνδεσει σε λαθος υποδοχη ?, δεν θα παιζει με καλη ποιοτητα ?, ή ολα καλα και ωραια ? Για οποιον δεν εχει καταλαβει με λιγα λογια θελω να μαθω τη θα γινει αμα τοποθετησω μια συσκευη αναπαραγωγης σε "λαθος" υποδοχη.
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 11:26 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
LineIN=CD=Aux=Tape=.....h opos theleis onomase ta.
Phono kai Mic einai allo pragma, perilambanontai oi antoistoixoi proenisxytes.
Pou simainei DEN bazoume line output se phono h mic input.
Tha paramorfosoume to sima kai/h tha kapsoume tis eisodous.
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 11:41 am
Δηλαδη σε Phono input μονο πικακ και στις Cd και Line ολα τα υπολοιπα ?
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 11:45 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
yep..
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 11:56 am
Thanks !!!!
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 12:08 pm
Δηλαδη δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα σε θεμα ηχου και σηματος αν βαλω σε υποδοχη Line ενα Cd Player και σε υποδοχη Cd ενα Pc ?
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 12:10 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Apolytws kanena :P
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 12:26 pm
Τελεια !!!
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 12:35 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
DonalDuk wrote :
Δηλαδη σε Phono input μονο πικακ και στις Cd και Line ολα τα υπολοιπα ?


ektos kai an to pikap exei ensomatomeno phono preamp (proenisxyti) kai bgazei line-out sima. Tote tha to syndeseis se line-in.
Kapia kainourgia pikap to kanoun ayto, alla to klassiko einai na bgazei phono out diladi to sima tis kefalis kateytheian (1200 mk2)
 

Posted Wed 16 Feb 11 @ 8:55 pm
Σε ποια υποδοχη του μικτη πρεπει να συνδεσω την εξοδο απο τα ακουστηκα αυτο του διπλου Cd Player " http://www.numark.com/cdmix1 " ?
 

Posted Thu 17 Feb 11 @ 1:35 pm
Line-in ή CD-in
 

Posted Thu 17 Feb 11 @ 2:42 pm


(Old topics and forums are automatically closed)