Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: πως μπορουμε να βλτιωσουμε την ποιοτητα ηχου μας προτασεις?extra εξωπλησμος? - Page: 2

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Ο ενισχυτής χρειάζεται σταθερό (σε διαφορά δυναμικού και ένταση) συνεχές ρεύμα στα περισσότερα του κυκλώματα. Αυτό το ρεύμα παρέχεται είτε απο τον κεντρικό μετασχηματιστή είτε απο ένα δευτερεύον μετασχηματιστή. Ο κεντρικός μετασχηματιστής (ή οι δύο κεντρικοί μετασχηματιστές για ενισχυτές που στηρίζονται στη φιλοσοφία των δίδυμων κυκλωμάτων) παρέχουν το συνεχές ρεύμα που χρειάζεται για να οδηγηθούν τα ηχεία. Το ρεύμα αυτό είναι "μεταβλητό" σε ένταση και πρέπει να είναι "ΑΜΕΣΑ" διαθέσιμο ιδίως όταν οδηγούμε woofer σε μεγάλες εντάσεις. Οι μεγάλες αυτές απαιτήσεις σε συνεχές ρεύμα απαιτούν μεγάλους μετασχηματιστές, και γι' αυτό όσο πιο μεγάλος είναι ένας ενισχυτής (σε Watt) τόσο πιο βαρύς είναι.
Στους ενισχυτές αυτοκινήτου που λειτουργούν εξολοκλήρου με συνεχές ρεύμα και δεν έχουν μετασχηματιστές γίνεται εύκολα αντιληπτή η αδυναμία τροφοδότησης με επαρκές ρεύμα σε ένα ξαφνικό bass kick π.χ καθώς ο ενισχυτής αδυνατεί να λάβει το ρεύμα που χρειάζεται απο την μπαταρία ή το δυναμό του αυτοκινήτου άμεσα. Γι' αυτό και στα αυτοκίνητα για μεγάλους ενισχυτές χρησιμοποιούμε πυκνωτές, σαν μία έμμεση πηγή άμεσα διαθέσιμης ενέργειας....
 

Posted Tue 26 Oct 10 @ 3:51 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
οπου μετασχηματιστης= τροφοδοτικο ;)
 

Posted Tue 26 Oct 10 @ 3:58 pm
@mhxanofagos:
Αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα "ποιότητας" τότε θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές προσωπικές συμβουλές χωρίς να παρεξηγηθώ ελπίζω...

1. Ετοιμάσου να διαθέσεις πολλά ευρώ σε καλό "ποιοτικά" εξοπλισμό. Θα αναφέρω σαν παράδειγμα τις κάρτες ήχου. Έχω μια κάρτα ήχου Focusrite Saffire PRO 40. Αν την συγκρίνεις με μία Maya 44 πχ σε απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον και λάβεις υπ' όψη σου τις απόλυτες τιμές των δεικτών που μετρούν αυτό που ονομάζουμε "ποιότητα" ή πιστότητα, τα αποτελέσματα που θα πάρεις θα είναι σαν να συγκρίνεις ένα Audi S3 με ένα Audi R8. Όμως και η τιμή τους ακολουθεί την ίδια λογική. Όταν αγόρασα την focusrite την πλήρωσα περίπου όσο 4 Maya (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 450Euros).
Επειδή ξέρω οτι θα ρωτήσεις, ΟΧΙ δεν χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη κάρτα για εργασίες dj-ing. Την χρησιμοποιώ μόνο στο studio για εργασίες ηχογράφησης-παραγωγής). Για εργασίες dj-ing χρησιμοποιώ την κάρτα του controller μου DENON HC-4500.

Το ακριβότερο δεν σημαίνει απαραίτητα και το καλύτερο "ποιοτικά" αλλά κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ποιότητα ήχου ενός μίκτη Rane MP 44 ή ενός Vestax R3 (ή R2) ή ενός RODEC MX180 Limited Edition ή ενός ECLER EVO 5 ή ενός Allen & Heath Xone V6 Rotary. Αν δεις τις τιμές τους όμως σε σχέση με τις "δυνατότητες" τους θα καταλάβεις οτι ο λόγος που κοστίζουν τα διπλά ή και τριπλά απο ένα Pioneer DJM800 για παράδειγμα είναι ακριβώς η κορυφαία ποιότητα ήχου τους.

2. Πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα να διαχειρίζεσαι τελείως "χειροκίνητα" τις πηγές σου. Ξέχνα τα downloads απο οπουδήποτε με εξαίρεση ελάχιστα record pools του εξωτερικού. Προμηθεύσου τα original CD και κάνε CD-RIP σε μονή μονή ταχύτητα και ΜΟΝΟ σε format OGG Vorbis. Ξέχνα το MP3. Αυτό απο μόνο του σου υποβαθμίζει την ποιότητα ακόμα κι αν μιλάμε για 320kbps RIP.

3. Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά ακόμα πιστεύω οτι δε έχεις καταλάβει πως δουλεύει το timecode... Και αυτό το λέω γιατί η χρήση timecode δεν έχει να κάνει με την ποιότητα "αναπαραγωγής" ενός αρχείου. Με αυτό εχει να κάνει μόνο η κάρτα ήχου που χρησιμοποιείς είτε με timecode είτε χωρίς...

4. Ακόμα κι αν δώσεις 6000 ευρώ για ένα "τέλειο" μίκτη και μία "τέλεια" κάρτα ήχου και παίζεις το "τέλειο" CD-RIP αν το υπόλοιπο ηχοσύστημα δεν είναι αντίστοιχων προδιαγραφών το "συνολικό" κέρδος σε "ποιότητα" δεν θα ξεπεράσει το 1 με 2% απ' ότι αν παίζεις το τέλειο CD-RIP με ένα απλά καλό μίκτη και μια απλά καλή κάρτα ήχου. Σε ηχοσύστημα αντίστοιχα υψηλών προδιαγραφών τότε το "κέρδος" μπορεί να φτάσει και το 10%

5. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να "αυξήσεις" την ποιότητα ενός αρχείου είτε αυτό είναι mp3 είτε wav είτε οτιδήποτε... Μπορείς να "αλλοιώσεις" το αρχείο ώστε να ακούγεται διαφορετικά (δηλαδή "καλύτερα" με βάση τα δικά σου προσωπικά κριτήρια) αλλά απο άποψη "ποιότητας" ή απλά ΠΙΣΤΩΤΗΤΑΣ, το τελικό αρχείο θα είναι υποβαθμισμένο.
Ο μοναδικός τρόπος να "ανακτήσεις" την ποιότητα ενός κακού αρχείου είναι να ξανακάνεις RIP το αρχείο απο την πρωτότυπη πηγή του (CD).
 

Posted Tue 26 Oct 10 @ 5:03 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Ego tha epiminw gia alli mia fora se ayto pou kanenas allos den epimenei kai pleon to theorw No1 paragonta poiotitas h pio sosta MH POIOTITAS... twn simerinwn hxografisewn. Ta perissotera mainstream kommatia simera KATASTREFONTAI sto master EPITIDES.
Einai "optimized" gia na pextoun kai na "ksexwrisoun" apo tous antagwnistes [logo entasis] sto radiofwno diladi se xamiles entaseis kai se synthikes spitikes... kai hifi metrias poiotitas, mp3, ipods, laptops...
Ayto omos ta kanei ENTELoS akatallila kai kourastika se dynates entaseis (bar-club) kai genika eppagglmatikes live efarmoges.
Mia kaki "moda" pou arxise deila se palioteres dekaeties kai oloklironetai simera me ton pio asximo tropo, (an kai ta teleytaia 1-2 xronia logo tis megalis piesis anthropwn pou agapoun tin mousiki pros tis etairies -kai me mesa panysxyra opos to youtube- exoume mia mikri "anakampsi")

Etsi apla opos to fagito kai alla agatha kai h mousiki einai proion kai exei simasia pleon pou apeythinete...
Sta fast food kai ta mac-Donalds ..trws mainstream, yperbolika "allatismenes" kai megales merides pou omws paxainoun...
Aytoi omos pou prosexoun tin ygeia tous kai ti trwne .. den tha fane mac-donalds...

Etsi loipon den pasxoun apo tin idia "arrwstia" h ston idio bathmo ola ta eidi mousikis, giati aytoi pou prosexoun ta aytia tous ..den akoune mousiki mac-ntonalds...
Gia paradeigma sto magazi pou douleyo, (kai pou exoun riksei arketa lefta gia hxo) otan paizw dance/house talantevomai metakxy emporikwn dance-pop kommatiwn kai pio "psagmenwn" oxi toso emporikwn. Toulaxiston pros to paron, gia na dw pou tha kathisei h mpala..
Poles fores prospatho logo pepoithesis ...(h mousiki einai mia...) na ta anakateyw... pistepste me ayto pou me "prodidei" den einai h tyxon diaforetikotita sto "yfos" twn kommatiwn, alla o hxos tous.
Stis idies entaseis ta mainstream -top40- kommatia -TSIRIZOYN- enw ta pio prosegmena house exoun ena bathytero pio hifi hxo pou mporeis na ksexwriseis ta vocals kai na nioseis to mpaso, xoris na sou trypisoun ta aytia...
Symfonoume oloi mexri edw ? den to exete dei ?
Gia na min miliso gia palioteres hxografiseis pou ekei katalabaineis tin doiafora.

"The loudness war" psakste to sto youtube.
Me liga logia... sympiezoun tin dynamiki perioxi se yperboliko bathmo oste na kerdithei entasi.
Omos an orizame tin piotita tou hxou me lekseis oposdipote tha bazame :
-Megali dynamiki perioxi
-Leptomereia
Kerdizontas se entasi xanontai akribws ayta ta dyo...

Apo ekei kai pera... alles symboules ... : anti gia Ogg pou proteinei o Giorgos, tha to pigaina parapera : Format mi apolestikis sympiesis (to pio dimofiles edo einai to flac). Ta flac einai 1:1 idia me ta wav diladi den exoume apoleia me tin sympiesi ...etsi apla gia na min exoume kamia amfibolia oti xanoume logo sympiesis. Fysika gia na kaneis flac proypothetei pws exeis ta original cd h wav arxeia.
An kaneis flac apo mp3... exeis kanei mia trypa sto nero..
Epeisis otan kaneis mp3, analogos ton encoder, oi perissoteroi exoun kapoio quality setting pou kathysterei ligo parapano tin sympiesi (kati pou den einai problima me ta simerina pc) Ayto na einai sto high quality.

-Prosoxi sta gain... opos eipa na min yperodigoyntai oi eisodoi tou mikti kai tou enisxyti...
-KAI POTE DEN PEIRAZOYME ta mp3 me proggrammata typou mp3gain, kanoun perissotero kako.
KANENA apo ta synxrona -skasmena se entasi- mainstream kommatia pou paizoume den xreiazetai Normalize h opoiadipote parembasi stin entasi.
Ayta exoun hdi ginei opos eipa kai den paei allo.
Ektos an prokeite gia kapoio analogiko rip se line in, nai xreiazete normalizing sta -0.5 - 1 db (kai oxi sta 0db) gia logous pou den tha eksigisw twra.
 

Posted Tue 26 Oct 10 @ 9:31 pm
Να δώσω μερικά ωραία παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό μόλις τώρα πάνω σ' αυτό που λέει ο Apopsis;

Chris Isaak - Blue Hotel (1987)
Bill Withers - Ain't No Sunshine (1971)
War - The world is a ghetto (1972)
The Doors - Riders on the storm (1971)

Ακούστε αυτά τα τραγούδια που είναι παλιές ηχογραφήσεις σε ένα κόσμο που το μόνο που υπήρχε ήταν ο αναλογικός ήχος και η αγάπη για την μουσική... Ειδικά το Ain't no sunshine είναι η χαρά κάθε Hi-Fi μουσικόφιλου να το ακούει σε καλό ηχοσύστημα και ο "εφιάλτης" κάθε dj λόγω της χαμηλής του δυναμικής περιοχής και των έντονων διακυμάνσεων. Προσέξτε πως μπαίνει κάθε όργανο σιγά-σιγά και πως είναι καθαρά διακριτά όλα τα όργανα σε ολόκληρο το τραγούδι... Στο Blue Hotel ακούστε πόσο καθαρή είναι η drums η οποία μάλιστα έχει τα "εφφεδάκια" της (λίγο reverb και πολύ ελαφριά συμπίεση). Στους War ακούστε πως παίζει ένα τραγούδι απο "τελείως χαμηλά" μέχρι "εντελώς δυνατά" χωρίς να "αδειάζει" ο ήχος πουθενά, ενώ στο Riders on the storm ακούστε πως μπορεί μια ολόκληρη "ορχήστρα" να παίζει και να σολάρει συνεχώς σε μεσαίες δυναμικές με καθαρότατα αποτελέσματα ενώ μόνο τα φωνητικά ανεβαίνουν σε υψηλές περιοχές...

Πείτε μου τώρα σήμερα ποιο ή ποια τραγούδια κυκλοφορούν με τέτοια "ποιότητα" ηχογράφησης/παραγωγής

Και θα κλείσω με το αγαπημένο μου τραγούδι:
Phil Collins - In the air tonight (1981)


Edit:
Γιώργο ευχαριστώ για την διόρθωση. Κι εγώ FLAC εννοούσα, αλλά έγραψα OGG. (Ήμουν ακόμα "ζαλισμένος" απο τα χθεσινά γεγονότα) και μάλιστα έκανα το ίδιο λάθος και στο άρθρο μου παραπάνω.... Άμα κολλάει το μυαλό... :p
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 1:24 am
Ωραία μέχρι εδώ
Να προσθέσω κάτι να μην παρεξηγηθώ με την σειρά μου
Ένας επαγγελματίας μεγαλώνοντας με κασετόφωνα και μίξεις μέσα αυτά μετά περνώντας σε βυνιλια με κορυφαία και αναντικατάστατη μέχρι και σήμερα ποιότητα ηχου,,προσπαθει,,,συνεχιζω για να κλείσω ότι το time code ητω αρχικά για να υπάρχει η δυνατότητα να μπορώ να παίξω εκτός μαγαζιού που δεν υποστηρίζει pioneer ως drivers η controllers…ναι μπορεί ακόμα να μην έχω εξοικειωθεί πλήρως αλλά δεν με απασχολεί λόγο του ότι βλέπω σε 2-3 να τα χειριζομαστε ολλα ως controller…είναι όπως καταλαβαίνουμε όλοι αδύνατον τόσο μεγάλο και χρονοβόρο κομμάτι μετατροπής σε mp3 να γίνει wav,flac,η ότι άλλο….όπως πρέπει να βάλουμε σαν βάση την σημερινή κατάσταση που ζουμε,,,,να αγοράζει κάποιος τα πάντα σε cd??..πως??..
Με την ίδια λογική λοιπόν όλοι θα αγόραζαν και Audi s4,bmw m5,Mercedes mclaren κτλ….αλλά αν κοιτάξουμε γύρο μας η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική,,,
Δεν θέλω να παρεξηγηθω,αλλα μέσα στα λογικά πλαίσια του βατού και δυνατού πάντα να δούμε να προτείνουμε λύσεις
Ο οποιοσδήποτε και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις θα ξέρει ότι με φοβερό μικτη,φοβερα καλωδια,φοβερα πικ απ,φοβερα cd,φοβερά ηχεία και ενισχυτές θα έχει και φοβερό αποτέλεσμα….εκτός αν πας για test drive μιας Lamborghini gallardo και περιμένεις το ίδιο συναίσθημα με ένα Nissan micra….(χωρίς παρεξήγηση για τα Nissan…)
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 3:27 am
Επιτέλους άρχισες να με καταλαβαίνεις... :p
Ακόμα και με τη Gallardo στους ελληνικούς δρόμους δεν θα καταλάβεις πολύ περισσότερα απ' ότι με ένα EVO...

Λοιπόν, τώρα που συνεννοούμαστε θα σου πω οτι αυτό που πρέπει πραγματικά να κάνεις (σε πραγματικές συνθήκες) είναι να προσέχεις πολύ τις πηγές σου. Όχι youtube-rip όσο "καλό" κι αν ακούγεται στο σπίτι, όχι radio-rip, όχι tv-rip. Δεν σου λέω να αγοράζεις όλα τα CD's αλλά ειδικά για ξένη μουσική υπάρχουν πολλά record-pools που με κάποια συνδρομή σου δίνουν ποιοτικά αρχεία mp3 και έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και απο άποψη "ποιότητας" ήχου της πηγής, και απο άποψη νομιμότητας.
Επίσης θα πρέπει να προσέχεις την παραμόρφωση. Πέρα απο την παραμόρφωση που έχουν ούτως ή αλλως απο το studio πολλά νέα κομμάτια και για την οποία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα (διάβασε ξανά αυτά που έγραψε ο Apopsis) πρέπει να προσέχεις να μην εισάγεις και εσύ παραμόρφωση στο σύστημα σου.
Αν ο μίκτης σου έχει VU-Meters ανά κανάλι (δεν θυμάμαι) τότε αυτά ΔΕΝ πρέπει να ξεπερνούν το 0 όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται. Επίσης στο πρόγραμμα σου (VDJ) απέφυγε να σηκώνεις το gain πάνω απο την τιμή που το VirtualDJ υπολογίζει μόνο του, και απέφυγε να προσθέτεις μπάσα/μεσαίες/πρίμα απο το EQ. Αν σε βολεύει να χρησιμοποιείς το EQ του VDJ αντί για του μίκτη σου τότε χρησιμοποίησε το μόνο για να ΚΟΨΕΙΣ συχνότητες ή να κάνεις kill.
Στον hardware μίκτη σου επίσης απέφυγε να ανεβάζεις συχνότητες στο EQ. Το hardware "συγχωρεί" πιο εύκολα απο το software αλλά πάλι είναι πιθανή η εισαγωγή παραμόρφωσης στο σήμα. Το EQ χρησιμοποίησε το στις θετικές του τιμές μόνο για μικροδιορθώσεις στην χροιά κάποιου τραγουδιού που δεν "κάθεται" καλά στην μίξη σου. ΠΟΤΕ μην χρησιμοποιείς το EQ στις θετικές τιμές για "effect" ή αν θες να το κάνεις (πχ bass-boost) μην κάνεις κατάχρηση... Γενικά με το boost κινδυνεύεις να κάψεις ηχεία ή να σκίσεις τα woofer. Ακόμα και σε σύστημα που προστατεύεται με compressor και limiter είναι πολύ εύκολο σε ένα ΑΠΟΤΟΜΟ bass-boost να πάρεις τα ηχεία στο χέρι.
Ποτέ μην ζορίζεις τους ενισχυτές σου. Βασικά να κοιτάς πάντα τους ενισχυτές σου και αν δεις το χαρακτηριστικό κόκκινο λαμπάκι CLIP να ανάβει χαμήλωσε λίγο την ένταση. Πέρα απο τον κίνδυνο να κάψεις τα ηχεία όταν το λαμπάκι αυτό ανάβει σημαίνει οτι ο ενισχυτής παραμορφώνει την έξοδο του. Έτσι με ένα CLIP που αναβοσβήνει συχνά σε ένα ενισχυτή ακόμα κι αν τα ηχεία δεν κινδυνεύουν έχεις εισάγει παραμόρφωση στο σήμα των ηχείων και μάλιστα πολύ "κακή"
Επειδή οι ενισχυτές δεν δείχνουν αν παραμορφώνουν στην είσοδο, γι αυτό ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ανοίγουμε τα Volume τους στο τέρμα. Έτσι είμαστε σίγουροι οτι στο 99% των περιπτώσεων πρώτα θα παραμορφώσει η έξοδος και μετά η είσοδος. Το 1% αφορά ηχοσυστήματα που στήθηκαν απο ΤΕΛΕΙΩΣ μα ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετο άνθρωπο και παρουσιάζουν γενικότερα προβλήματα έντασης, θαμπάδας στον ήχο και άλλα κουλά που μόνο εγκυκλοπαιδική αξία έχουν να τα αναφέρουμε.
Φυσικά μιλάμε για τελικούς επαγγελματικούς ενισχυτές και όχι για οικιακούς Hi-Fi ή Home Cinema ενισχυτές.

Αυτά σε γενικές γραμμές για την καθημερινή πρακτική!!! Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω!
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 4:26 am
Καταλαβαίνω και ταυτόχρονα στεναχωριεμαι,,,,δυστηχος στα παραπάνω (αν και συμφωνώ) τα περισσότερα είναι έτσι στο σύστημα μου,,,δεν εχω παραπονο απλα…οταν θελεις να ψαχνεις παντα για κατι καλυτερο δεν ηρεμεις ποτε…πιστευω να καταλαβαινεις….οσο για την συγκρηση lamporghini με evo οσο και ελλαδα να ειμαστε …..ε…. κατι θα καταλαβεις οσο και ιδεα να μην εχεις…
Τωρα απι του θεματος,,κομματια από προσερμενες πηγές και παντα 190 και πάνω…ώμος βάση των προιγουμενων παρατηρήσεων συνάδελφου ποτε δεν θα ξέρεις αν και κατά πόσο η αρχική συμπίεση ήταν ικανοποιητική
Βλέπω και κάποιες φορές διάφορες που δεν τις καταλαβαίνουν πολλοί στον ήχο και παρόλο ότι η συμπίεση είναι ιδια..αρα…που μπορούμε να βρούμε flac μόνο σε site και με ψάξιμο τρελό…δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζετε κάποια έκθεση ήχου εικόνας...
να μπορούσαμε να δούμε νέες εφαρμογες,,μηπως κάτι έχει προχωρήσει και ο ήχος θα γίνει όπως και παλαιοτέρα ποιο γλυκός γεμάτος αν και δεν νομίζω
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 6:28 am
Να σου πω κάτι:
Αν σήμερα έρθει κάποιος στο μαγαζί που δουλεύω και μου πει οτι έχω "κακό" ήχο δεν θα ιδρώσει το αυτί μου. Όχι γιατί είμαι απαθέστατος ή ξερόλας ή υπερόπτης.
Ξέρω πως έχει στηθεί ο ήχος (τον έστησα εγώ προσωπικά απο την αρχή) και τι δυνατότητες έχει. Αν μου πει για κάτι που είναι πέρα των δυνατοτήτων του χώρου και των μηχανημάτων που διαθέτει το μαγαζί (π.χ. ξέρω οτι υπάρχει μια "τρύπα" σε ένα σημείο του μαγαζιού όσον αφορά τα μπάσα) τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να αποφασίσει ο ιδιοκτήτης να αγοράσει κι άλλο sub.
Αν μου πει κάτι που δεν το γνωρίζω θα ψάξω απλά να μάθω και να δω αν γίνεται να το βελτιώσω, αλλά θα μιλάμε για αμελητέα διαφορά που σχεδόν κανένας (εκτός απο αυτόν που το είπε ίσως) θα καταλάβει οπότε πάλι δεν θα αγχωθώ.
Αν τέλος απλά πετάξει την "ατάκα" οτι ο ήχος είναι χάλια χωρίς να μου πει τι, πως και γιατί ούτε που θα ασχοληθώ μαζί του. Κομπλεξικοί djs (και όχι μόνο) υπάρχουν πολλοί και το κακό είναι να νομίζεις οτι ξέρεις ενώ δεν ξέρεις.
Έτσι λοιπόν αν εσύ ΞΕΡΕΙΣ τι κάνεις και τι "ποιότητα" βγάζεις άσε τους άλλους να λένε... Αν κάποιος σου ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ αυτά που σου λέει, τότε ψάξ' το!!!! :) :)
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 6:54 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003


Koitaxte tis kymatomorfes stis sygkriseis kai an gia ena deyterolepto to "loud" sas akougete kalytero einai aplos pio dynato....
An ekeini tin wra exeis to xeri sto volume kai ferneis sta idia to rms diladi ayto pou akous, katalabaineis kai tin diafora.
Xaraktiristiko einai ayto pou leei o mastering engineer kapou sti mesi .... "to kanoun gia ta ipod... otan einai se shuffle mode (diladi tyxaia seira) na akougontai ola ta tragoudia idia,..." ara oxi mono gia to radiofono pou elega ego.
(radiofono = anebazei charts ara pwliseis - pwliseis pou ? itunes, ipods klp...)
Epeisis leei ....
-otan h dynamiki kai to "punch" xathei ... xanete gia panta, einai mi anastrepsimo.
-Yparxoun "dynameis" stin mousiki biomixania pou piezoun na ginete ayto : kai symplirwno egw : etairies, managers ...kai dystoixws oi idioi oi kalitexnes poles fores. Oi hxoliptes pou kanoun to mastering kai tin mixi htan panta antithetoi me ayto ...alla apo tin alli einai epaggelmaties kai ekteloun kata paraggelia tou pelati..
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 8:05 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Mastering Engineer Greg Calbi on Compression and the Loudness War in Mastering
kai na to original video mono tou.
Prosekste ayta pou leei sto telos... oti kati den paei kala kai me tous antropous simera, theloun oloi dynata, theloun grigora...
Kai peite mou : den to exete dei ayto kai sta magazia se owners alla akoma kai stous pelates.
Oli ayti h aidia me ta ellinika, refrain kai ekso kai ksepetama ti einai ?
Perneis ta refrain (refrain = to pio dynato kommati tou tragoudiou se entasi) kai ta bazeis to ena meta to allo xoris na afineis to "ayti" na ksekourastei katholou.
Eixa enan pelati perisy pou douleya se ena magazi pou mou elege ...kobe ta kommatia ... kane grigores allages..




Twra kserete. - Den exei dikaologies.
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 8:22 am
δεν εχει αδικο ο apopsis...μα καθολου...ισος να ξεκινησα ενα θεμα φαινομενικα απλο για να βρω λυσεις αλλα ουσιαστικα το πραμμα ειναι πολυ ποιο βαθυ,,,πραγμματικα τα τελευταια πεντε χρονια απο τα 16 που εχω τριβη με τον χωρο οι αλλαγες ειναι δραματικες,,,καταστροφικες θα ελεγα τοσο στην ποιοτητα της μουσικης,,,(συνεχεια αντιγραφες απο ποπ σκηνη,τζαζ,ροκ,δεκαετιες 80s,90s)που εκτος του θανατου της παρθενογεννεσης δηλ κατι του νεου του διαφορετικου,,,,,σαν να μην εφταναν ολλα αυτα χαλασε και ο κοσμος,,,ολλλοι ειδικοι,,,ολλοι dj,,,,ολοι κατι,,,,ολλοι με εναν λαπτοπ ενα προγραμμα και ετοιμη να κανουν μαγικα να φτιαξουν ηχους τερμα στην παραμορφωση και να κανουν 2,998344483,993 αλλαγες στην ωρα που θα πεξουν με μαστερ τεμπο και αλλα καλουδια λεγοντας....να εγω ξερω...και ουσιαστικα η ζημια ειναι τεραστια,,,οχι μονο στην ποιοτητα αλλα και στο μονταρισμα του κοσμου που οτι και καλα αυτο που ακουει ειναι και το σωστο!!!!
...απλα για τους δυο συναδελφους θυμαμαι οτι οταν πηρα για πρωτη φορα δισκο των depeche mode που εκαναν κυριολεκτικα απανασταση στην ελεκτρο ποπ σκηνη και αλλα παρα, μα παρα πολλα ιδια παραδειγματα χαιρομουν να ακουω τα κομματια,,,η σε κλαμπ η σπιτι,,,η τερμα λιγο πριν τα κοκκινα η χαλαρα να γεμιζουν μπασα τα b&w στο σπιτι....τωρα....χα....τωρα δυστιχος ανελεητο κυνηγη του ποιο καινουριου(ακου να δεις)...οχι του καλυτερου...και πληρης αδιαφορια στο τι ακους....μηδενικες χαμηλες????,,,ψαλιδισμενες ψηλες?????μεσαιες να τσιριζουν......κατακοκκινους μικτες κομπρεσορες ετοιμους να εκραγουν,,,,αφου παιζεις δυνατα και ο κοσμος διασκεδαζει,,,,,ε,,,εισαι ο καλυτερος
 

Posted Wed 27 Oct 10 @ 11:53 am
καλημερα....ποτε αν γνωριζεται αχει εκθεση ηχου και οικονας στην αθηνα μηπως και μπορουμε να δουμε κατι που να αφορα την ποιοτητα και την τεχνολογια??
 

Posted Fri 29 Oct 10 @ 1:59 am
και κατι αλλο,,,,πριν απο μερες σε ενα καταστημα ειδα καλωδια usb καλης ποιοτητας αν θυμαμαι καλα της monster,,,,να κανω την κινηση να τα περασω στα pioneer που τα δουλευω ως controler θα εχει διαφορα η αυτο δεν παιζει ρολο λογο της ταυτοχρονης συνδεσης τους με rca καλου τυπου?
 

Posted Fri 29 Oct 10 @ 3:55 am
Το καλώδιο USB μεταφέρει δεδομένα (data) και δεν θα έχεις καμία διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Αλλά τα "ποιοτικά" καλώδια USB (πιστοποιημένα πάντα για USB 2.0) προτείνονται πάντα για τις συνδέσεις μας καθώς είναι δυσκολότερο να έχουμε data drops και usb power failures εξαιτίας του καλωδίου. Υπάρχουν περιπτώσεις που ένα "κακό" καλώδιο μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα όπως ξαφνικές αποσυνδέσεις συσκευών κ.τ.λ

Εγώ σου προτείνω να τα χρησιμοποιήσεις. Διαφορά στον ήχο στο ξεκαθαρίζω οτι δεν θα έχεις, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου πιο "ήσυχο" όσον αφορά τις συνδέσεις σου με τα μηχανήματα σου.

Τα RCA που λες αυτά βγάζουν τον ήχο (αναλογικό) και αυτά είναι που επιρρεάζουν την ποιότητα του ήχου που ακούς!
 

Posted Fri 29 Oct 10 @ 4:24 am
καλος phantom θα τα περασω για την εξασφαληση και την σταθεροτητα του συστηματος και τα rca ειναι καλα απο την αρχη,,,ισος βαλω καλυτερα αργοτερα....με εκθεση ηχου οικονας κανεις γνωριζει κατι??
 

Posted Fri 29 Oct 10 @ 5:04 am
Για εκθέσεις προσωπικά δεν ξέρω λεπτομέρειες... Γενικά οι εκθέσεις που γίνονται κατά καιρούς αφορούν συστήματα Hi Fi που δεν είναι κατάλληλα για dj's. Έκθεση στην Ελλάδα που να αφορά αποκλειστικά τον επαγγελματικό ήχο (ή και φωτισμό) δεν γνωρίζω να έχει γίνει ποτέ!
 

Posted Fri 29 Oct 10 @ 6:04 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Kai genika stis ektheseis den perimeneis na deis auto pou les "poiotita".
Ayto pou tha deis mporei na einai nea proionta stimena mazi me ta hdi yparxonta kathe etairias me skopo na proothithoun oi pwliseis.
Gia to an einai "poiotika" opos les, tin alitheia tin anakalypteis meta kai siga siga... kai kyriws apo forums san ayto, apo empeiries xristwn kai an breis -ta swsta- reviews sto internet.
Kai kati allo sxetiko kai poly simantiko, mia kai to syzitame kai to grafo me bold :
Oi etairies kai oi DIAFIMISEIS sou lene panta ti kanei ena proion alla POTE den tha sou poun ti DEN kanei...
 

Posted Fri 29 Oct 10 @ 8:24 am
αν πεσει κατι στην αντιληψη μου οσον αφορα τις εκθεσεις,,,,θα ενημερωσω,,,εχω την εντυπωση οτι για επαγγελματιες dj κατι γινεται μια φορα τον χρονο στο παλιο αεροδρομιο δεν ξερω αν λειτουργει συνδιαστηκα με εκθεση ηχου και οικονας,,,,τωρα για τα παραπανω,,,ισος πεισω τον ιδιοκτητη να αλλαξουμε ηχεια,,,θα το ξανα συζητησουμε εν καιρο,,,μια ερωτηση που ειχε ξανα αναφερθει,,,σκληρος δισκος εξωτερικος αν θυμαμαι καλα απαντηθηκε στο οτι δεν παιζει ρολο αν ειναι στα χαρακτηρηστικα του γρηγορος η φυσιολογικος για την δουλεια ου vdj οσον αφορα την ποιοτητα αλλα και το φωρτομα των κομματιων,,συνδεση usb2 ως κρητηριο
 

Posted Fri 29 Oct 10 @ 10:50 am
καλησπέρα..εχω την κονσόλα hercules mk4.ψάχνω το virtual pro 7 για να έχω όλα τα skin και effects.βρήκα ένα με 200euro.ειναι μονο προγραμμα η και κονσόλα?http://www.wewewe.virtualdj.com/buy/index.html
 

Posted Tue 28 Jun 11 @ 9:19 am
98%