Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Hercules Problimata kai lyseis (setup, drivers ktl) - Page: 35

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To ti ftaiei den mporoume na kseroume. Prosopika eixa ki egw 2-3 fores kopsimata kai meta mia pausi gia kana 2lepto mexri na katalavw oti eftaige ena "sub" pou to ksourafi to afentiko mou exei syndesei ston mikti stis eisodous line-in pou den einai line-in mallon phono einai gia na syndeoume to laptop. Stin arxi (kopsimata) nomiza oti eftaige to VDJ, alla meta apo merikes fores pou to ekane (kai eidika tin pausi) ton vrikame ton enoxo.

Mporei auto pou lew na min exei sxesi, apla to anaferw epeidei paizoun polla pragmata rolo peran tou software, controller klp. Prospathise na entopiseis to provlima apokleiwntas ena ena ta pithana endexomena.

Exeis ypsili apodosi CPU? Eixes provlimata me ver 6? Ekanes anavathmisi teleutaia me drivers,leitourgiko klp? Allakses kati? Eixes kopsimata me allo PA systima? Sto magazi pou paizeis mipws exei limiter? Mipws exeis energopoimeno to vinyl mode, kai megali euaisthisia sta jogs kai me to paramikro kollane to tragoudi? Polla mporei na einai ..psaxto.
 

Posted Sun 14 Nov 10 @ 3:30 pm
πρεπει να σου πω οτι οταν ειχα το πρωτο κοψιμο στον ηχο το λαπτοπ μου δεν εβλεπε την καρτα ηχου της rmx , υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι με την καρτα ? και κατι ακομα εχω βαλει δυο βαρελακια που κοβουν το βομβο ground loop isolator μπορει να φταιν και αυτα που ειχα δυο φορες κοψιματα στον ηχο. εκανα ενα τσεκ στο lap top moy και βρηκα και καμποσους ιους και ο δισκος μου c ειχε κοκκινησει. και κατι τελευταιο η μνημη ραμ που εχω ειναι 1,5 gb ειναι ενταξει για να τρεξει το vdj 6.1 που εχω. βεβαια εχω και την εκδοση 7,0 προ..
 

Posted Mon 15 Nov 10 @ 2:18 am
dj liakos wrote :
ειλικρινα δεν εχω καταλαβει αν φταει η rmx η ο ενισχυτης του μαγαζιου..

Ο ενισχυτής για να σε "κόψει" πρέπει να χτυπάει κόκκινα (CLIP) ανελέητα οπότε και θα κλείσει για προστασία για μερικά δευτερόλεπτα ανάλογα με την μάρκα (απο 2-3 μέχρι 30 με συνηθέστερη τιμή τα 20 δευτερόλεπτα). Αν λοιπόν δεν είχες φτάσει τον ενισχυτή στα όρια του μάλλον το πρόβλημα σου δεν είναι εκεί.... Αν πάλι τον είχες φτάσει στα όρια του τότε πρέπει απλά να "δεχτείς" το γεγονός οτι πρέπει να παίζεις λίγο πιο χαμηλά απ' οτι θα ήθελες...

 

Posted Mon 15 Nov 10 @ 2:24 am
dj liakos wrote :
πρεπει να σου πω οτι οταν ειχα το πρωτο κοψιμο στον ηχο το λαπτοπ μου δεν εβλεπε την καρτα ηχου της rmx , υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι με την καρτα ? και κατι ακομα εχω βαλει δυο βαρελακια που κοβουν το βομβο ground loop isolator μπορει να φταιν και αυτα που ειχα δυο φορες κοψιματα στον ηχο. εκανα ενα τσεκ στο lap top moy και βρηκα και καμποσους ιους και ο δισκος μου c ειχε κοκκινησει. και κατι τελευταιο η μνημη ραμ που εχω ειναι 1,5 gb ειναι ενταξει για να τρεξει το vdj 6.1 που εχω. βεβαια εχω και την εκδοση 7,0 προ..

Όπα...
1. Όχι δεν φταίνε τα βαρελάκια...
2. Οι κάμποσοι ιοί σίγουρα σε κάτι φταίνε....
3. Ο δίσκος είχε κοκκινήσει;;; Ποιός δίσκος; που είχε κοκκινήσει;;; Αν μιλάς για τον δίσκο που έχει τα Windows (C) στην εξερεύνηση των windows να δείχνει την μπάρα κόκκινη αυτό σημαίνει οτι έχεις πολύ λίγο ελεύθερο χώρο στο δίσκο και αυτό μόνο καλό δεν είναι για το σύστημά σου γενικότερα (και όχι μόνο το VDJ)
4. Το 1.5GB RAM είναι μια χαρά
 

Posted Mon 15 Nov 10 @ 2:28 am
καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση στο θεμα μου. η αληθεια ειναι σε οτι αφορα τον ενισχυτη τη πρωτη φορα ειχε κλιπαρει αλλα το vdj ειχε κολλησει και επαιξε μετα απο καποια λεπτα. τοτε δοκιμασα να παιξω λιγο πιο χαμηλα και δεν ειχα καποιο προβλημα. στο μαγαζι που παιζω τον ενισχυτη δεν το βλεπω εγω ειναι μακρια απο την κονσολα μου. για να καταλαβεις εγω παιρνω τον ηχο μεσα απο μια κονσολα που ειναι διπλα μου γιατι το μαγαζι εχει μικροφωνικη και τα ηχεια ειναι πανο στην κοσολα αυτη. τωρα σε οτι αφορα την μνημη μου σκεφτομαι να την παω στα 3 gb για να ειμαι πιο ασφαλης . σε οτι αφορα το δισκο εννοω αυτον που τρεχει το windows και τα προγραματα. και κατι τελευταιο εχω πανω στο laptop 4 συσκευες usb. πανω σε μια καρτα pcmi υπαρχει καποιο προβλημα απο εκει για τα κολληματα του ηχου? και κατι τελευταιο εκει που επαιζα μου εδωσαν ενα στικ με τραγουδια μου το αναγνωρισε δυσκολα και δεν μου φορτωνε ολο το τραγουδι . ειναι και αυτο θεμα μνημης . δηλαδι επαιζε το κομματι μεχρι τη μεση και μετα εκοβε? επειδη παιζω το σαββατο σε γαμο στην επαρχια εχω προβλημα και δεν λυση ? παρακαλω την βοηθεια σας. πρεπει να πω οτι επαιζα με 6.1 προ ενω εχω και την 7................
 

Posted Mon 15 Nov 10 @ 8:56 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
4 syskeues usb ? Einai oles aparaitites?
Diavazwntas ta posts sou diapistwsa oti to systima sou genika einai fortwmeno. Parolo pou ta tragoudia sou einai fortwmena se allo disko, paizei rolo pou to C: einai sto orio.
Tin wra pou paizeis as poume to VDJ prosthetei sto History ta tragoudia sou, pou einai sto C,ara talaipwreitai me toso gemato disko. Kalo tha tou kanei i parapanw RAM alla den tha sou lysei ola ta problimata. Vres ena tropo na adeiasei ligo to C, kai prospathise na exei ligotera USB, i toulaxiston pare ena trofodotoumeno hub
kai vale to wirelesss sto laptop na einai OFF.
 

Posted Mon 15 Nov 10 @ 12:46 pm
βρε παιδια συγνωμη ξερω οτι σας κουραζω αλλα θελω να ρωτησω κατι ακομα. οταν παιζω με vdj kai rmx τα δυο καναλια της κονσολας και το μαστερ τα εχω τερμα πανω και ρυθμιζω τον ηχο απο τον μικτη μου . υπαρχει περιπτωση να μου κανει κολπακια το ρευμα και να εχω κολληματα στο ηχο?
 

Posted Tue 16 Nov 10 @ 5:44 am
Ξέρω οτι δεν είναι η απάντηση που περιμένεις, αλλά σίγουρα μερικοί ιοί και ένας υπερφορτωμένος σκληρός δίσκος συστήματος προκαλούν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ προβλήματα απο ανωμαλίες στην τάση ρεύματος ή το CLIPPING του ενισχυτή... Μην ψάχνεις αλλού... Το πρόβλημα σου είναι σ' αυτά τα δύο στοιχεία.
Αν θες την προσωπική μου συμβουλή κάνε backup τα χρήσιμα δεδομένα σου σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο και κάνε format στον υπολογιστή σου. Δυστυχώς στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα δεν υπάρχει πιο εύκολη "σωτηρία".

Υ.Γ.: Παίζω με ένα laptop τριετίας που φοράει Windows 7 32-bit και έχει μόλις 1GB RAM. Δεν παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα ακόμα κι οταν φορτώνω video της τάξης των 150MB... Αυτό απο μόνο του δείχνει οτι ένα σωστά στημμένο σύστημα ακόμα και "φτωχό" σε δυνατότητες μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα απο ένα δυνατό κακοστημένο σύστημα...
 

Posted Tue 16 Nov 10 @ 8:09 am
παιδια καλημερα θελω να ρωτησω κατι . εχω κατεβασει το latency checer δεν μπορω να καταλαβω που πρεπει να ειναι η μπαρες του για να ειμαι οκ. οι κοκινες μπαρες βρισκονται αναμεσα σε 2000μς - 3000μς. πρεπει να πω οτι το latency to εχω στο auto.....sto vdj. μου εχουν πει και για το tune up ξερει kaneis κατι γι' αυτο ... εχω windows 7. kai kati akoma η cpu ειναι στο 10-20 και η ραμ στο 40%. ευχαριστω εκ το προτερων για την βοηθεια σας.
 

Posted Thu 18 Nov 10 @ 3:20 am
Στο latency checker πρέπει όλες οι γραμμές που βγάζει να είναι πράσινες. Αν βλέπεις κόκκινες γραμμές και πολύ περισσότερο αν βλέπεις πολλές κόκκινες ή κυρίως κόκκινες γραμμές τότε το σύστημα σου έχει πολλά προβλήματα για να διαχειριστεί real-time audio...
 

Posted Thu 18 Nov 10 @ 3:38 am
παιδια καλημερα θελω να ρωτησω κατι . εχω την 6.1.2 pro original εχω κανει update στην 7. διαβαζω μεσα στο φορουμ διαφορετικε ρυθμισεις απο τον καθενα. τελικα ποιες ειναι οι σωστες και δοκιμασμενες ρυθμισεις που πρειπει να κανω για να μη εχω προβληματα ?
 

Posted Fri 19 Nov 10 @ 12:54 am
Για να μην έχεις προβλήματα με τι;;;;
Όλοι έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις με βάση το σύστημα τους, τις δυνατότητες του, και τις προσωπικές του προτιμήσεις!
Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις; Με τι στυλ θες να παίζεις; Χρησιμοποιείς video? Κάνεις scratch? Χρησιμοποιείς το Keylock/Master Tempo? Μέχρι τι βαθμό κάνεις pitch? (+-4%/+-8%/+-10% κτλ) Τι σύστημα έχεις; (υπολογιστής, προγράμματα, κάρτα ήχου, controller κτλπ)
 

Posted Fri 19 Nov 10 @ 6:12 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Tha synfoniso, an kai to sygkekrimeno, einai arketa kala sxediasmeno.
Min antyposiazeste apo tis othnes kai ta gadgets.
It's about $$$

[EDIT Djdad].. mallon kapou allou itheles na to grapseis ..lol

[giorgos] kai ego epsaxna pou pige to minima... afou eimoun sigouros oti to egrapsa...
 

Posted Fri 19 Nov 10 @ 8:20 am
KALISPERA.exo thn dj console rmx k vdj pro 7 k 8elo na alla3o ta effect apo ta 6 koubia pou exei h konsola pos boro na to kano?(px sto button 1 8elo na exo to brake sto button 2 na exo loop out gia na mhn xrisimopoio ka8olou mouse)
an exei upo8ei 3ana h erothsh auth zhto sugnomh
euxaristo
 

Posted Tue 23 Nov 10 @ 3:30 pm
fireballmc wrote :
KALISPERA.exo thn dj console rmx k vdj pro 7 k 8elo na alla3o ta effect apo ta 6 koubia pou exei h konsola pos boro na to kano?(px sto button 1 8elo na exo to brake sto button 2 na exo loop out gia na mhn xrisimopoio ka8olou mouse)
an exei upo8ei 3ana h erothsh auth zhto sugnomh
euxaristo


Ayto pou rotas einai efikto.
Parola ayta, na se diorthoso omos.
Den exeis to virtualdj pro 7, giati an to eixes tha fainotan sto profile sou.
Kai einai proklitiko sto episimo forum tou vdj, na les exo to programma, otan kseroume pos ayto pou exeis einai mia spasmeni ekdosi, pou arga h grigora tha se prodosei isos kai se ora ergasias.
 

Posted Tue 23 Nov 10 @ 5:11 pm
Rip11Home userMember since 2010
PEDES APORIA....EXO LAPTOP K TN KONSOLA POU EMFANIZETE DIPLA...DISTIXOS T LAPTOP EXEI TIN KLASSIKI KARTA IXOU POU DN MPORO N EXO EPISTROFI IXOU STA AKOUSTIKA....ME TN SISKEVI "gamesurroud muse xl pocket lt3 - hercules" MPORO N KATAFERO TO EPITHIMITO APOTELESMA....
Thx prokatavolika
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 11:14 am
Δεν γνωρίζω την συσκευή που αναφέρεις αλλά με 90 ευρώ μπορείς να πάρεις μια επαγγελματική κάρτα ήχου όπως η Audio2DJ και να είσαι σούπερ!!!
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 11:26 am
Rip11Home userMember since 2010
thx file th t exo ipopsi m....vevaia an vrethi kaneis st forum p tn gnorizei as apantisi....
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 11:32 am
Καλησπερα.Εκανα ενα software update και απο εκεινη τη στιγμη οταν παταω Record και γραφω ενα ονομα αρχειου προς αποθηκευση μου βγαζει το εξης μηνυμα:

**Record Error**
Can't open C:\.....κτλ. (path)

Ξερει κανεις που οφειλεται αυτο και τι μπορω να κανω?
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 11:55 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
auto to ..ktl einai pou eprepe na grapseis. mallon elege lame_enc.dll ?
Ksanakane tin egkatastasi. Ti ennoeis update? Tin LE ?
To parapanw arxeio prpei logika na vrisketai sto MyDocuments/VirtualDJ/Plugins
Kane ena search, an gia opoiodipote logo einai kapou allou valto ekei.
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 12:37 pm
71%