Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Virtual Dj 6.XX Ερωτήσεις και απαντήσεις εδώ - Page: 23

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

mahhhffHome userMember since 2010
paidia uparxei dinatotita n epanafereis svismena arxeia xwris kanena programma...

uparxei sta windows mia efarmogi p legete 'epanafora sustimatos' . ekei dialegeis se poia imerominia 8eleis n epanafereis t pc

sou .

diavaste t parakatw p vrhka................ http://support.microsoft.com/kb/306084/el
 

Posted Sun 11 Apr 10 @ 5:21 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
mahhhff wrote :
paidia uparxei dinatotita n epanafereis svismena arxeia xwris kanena programma...

uparxei sta windows mia efarmogi p legete 'epanafora sustimatos' . ekei dialegeis se poia imerominia 8eleis n epanafereis t pc

sou .

diavaste t parakatw p vrhka................ http://support.microsoft.com/kb/306084/el



auto afora apoklistika ta windows kai oxi ta arxeia.

Σημείωση Η Επαναφορά συστήματος δεν επηρεάζει προσωπικά αρχεία, όπως μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, έγγραφα ή φωτογραφίες. Μπορείτε να επαναφέρετε τα αρχεία που διαγράψατε, μόνο αν έχετε δημιουργήσει αντίγραφα ασφαλείας αυτών των αρχείων.
 

Posted Sun 11 Apr 10 @ 5:28 am
mahhhffHome userMember since 2010
swstos alex..dn t prosexa :/
 

Posted Sun 11 Apr 10 @ 5:30 am
Βασικά, εγώ νόμισα ότι κάποιος συνάδελφος έκανε τη διαγραφή, αφού πάτησε "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων".
Τέλος πάντων. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί χάθηκε αυτό το αρχείο και είμαι επίσης βέβαιο ότι δεν υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω.

'Αλλοστε, έχω τελειώσει σχεδόν το σκανάρισμα.
 

Posted Tue 13 Apr 10 @ 1:38 am
mahhhffHome userMember since 2010
 

Posted Tue 13 Apr 10 @ 7:00 am
Ρε Μόρτη, ο τύπος μιλάει την Ιταλική, όπου λίγοι από εδώ καταννοούμε!
Αφετέρου, έχει συνδέσει ένα Remote και επίσης έχει και Time Code.
Τι σόι κάρτα γραφικών/TV OUT έχει, δεν το ξέρουμε αλλά και δεν το λέει στη διάρκεια του βίντεο.
 

Posted Tue 13 Apr 10 @ 2:32 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Katarxin den exei timecodes. An proseksate sto skin pou xrisimopoiei to Timecode lampaki einai off. Ta ICDX einai midi ,kai san midi ta douleuei. Twra oson afora to video, logika VGA output exei, kai auto pou vlepete me tin web (usb) camera einai plugin, gnwsti leitourgia tou VirtualDJ pou mporeis na deixneis oti travaei i camera. Tipota to trelo dld.
 

Posted Tue 13 Apr 10 @ 3:35 pm
Παιδια καλησπερα . Ερωτηση ....εχω την rmx και τωρα προσφατα την vestax vci 300 .Ειδα στα forum οτι ηπαρχει το virtual για την vestax vci 300. Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το απκτησω?
 

Posted Wed 14 Apr 10 @ 5:45 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
thesaintafter wrote :
Παιδια καλησπερα . Ερωτηση ....εχω την rmx και τωρα προσφατα την vestax vci 300 .Ειδα στα forum οτι ηπαρχει το virtual για την vestax vci 300. Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το απκτησω?


Den yparxei kapoia "eidiki" ekdosi gia tin vestax, einai i pro ekdosi ayto pou xreiazesai, i opoia ypostirizei polous controllers, kai diafora alla xaraktiristika.
Exontas idi tin limited ekdosi tis Rmx, mporeis na pas edo:
http://www.virtualdj.com/buy/index.html
kai bazontas to serial number sou dikaiouse poly symantiki ekptosi gia tin pro (50%)
 

Posted Wed 14 Apr 10 @ 6:34 am
Παιδια στηνω καινουργιο pc και θελω να μου διευκρινησετε κατι...
Ειχα στο παλιο pc την εκδοση 5.0.7 σε vista. Στο καινουργιο pc λεω να ριξω την 6.0.7 σε Win7. (υπαρχει καποιο προβλημα με τα Win7 ? )
Η database μου λοιπον ειναι απο το 5.

Οποτε τι ειναι προτιμοτερο ?

Να μετονομασω τις Database απο 5 σε 6 αντιστοιχα, πριν εγκαταστησω το προγραμμα? Η' να εγκαταστησω πρωτα την εκδοση 5, και μετα να ριξω απο πανω την εκδοση 6, ωστε να τις μετονομασει μονο του ?

Επισης χρειαζεται να κανω κατι, ωστε η εκδοση 6 να βλεπει Ελληνικους χαρακτηρες ? Η' εχει γραμματοσειρα δικια του ετοιμη ?

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια, καλη συνεχεια...

 

Posted Wed 14 Apr 10 @ 10:40 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ego tha ekana to eksis
1) back up OLA
2) egkatastasi win 7 kai vdj 6.0.7 (den anoigoume to vdj)
3) antigrafi kai epikolisi to arxeio database(5) sta egrafa/virtualdj
4) anoigma to vdj kai logika tha kanei ti metatropi tis database apo 5 se 6

ta ellinika ta diabazei ektos an exei dosei alla onomata sti database...
 

Posted Wed 14 Apr 10 @ 10:57 pm
Στήνεις καινούργιο PC άρα:


  1. Κάνεις εγκατάσταση κανονικά τα Windows 7
  2. Κάνεις εγκατάσταση του VirtualDj 6 αλλά δεν το τρέχεις όπως είπε και ο Aledjo


    1. Αν η μουσική σου είναι σε εξωτερικό σκληρό δίσκο τότε απλά τον συνδέεις με τον υπολογιστή.
    2. Αν η μουσική σου είναι σε εσωτερικό σκληρό δίσκο άλλου υπολογιστή τότε:

      • Αντιγράφεις τα πάντα απο τον προηγούμενο υπολογιστή στον καινούργιο ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣΗ
      • Αν η μουσική σου ήταν στον δίσκο C τότε στον παλιό υπολογιστή ανοίγεις το φάκελο "Τα έγγραφά μου\VirtualDj" και αντιγράφεις το αρχείο της database "VirtualDj Database 5" στον καινούργιο υπολογιστή στη θέση "Έγγραφα\VirtualDj"
      • Αν η μουσική ήταν σε κάποιο άλλο δίσκο π.χ. E:\ τότε απο αυτό το δίσκο αντιγράφεις τη μουσική σου ΚΑΙ το αρχείο της database που βρίσκεται στο root folder (E:\) στην αντίστοιχη θέση στον καινούργιο σου υπολογιστή. Να σημειώσω οτι δεν είναι απαραίτητο τα δύο γράμματα να είναι ίδια μεταξύ των δύο υπολογιστών, αλλά σε κάθε περίπτωση οι φάκελοι σε κάθε δίσκο πρέπει να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟΙ. Δηλαδή μπορείς να αντιγράψεις τα πάντα απο τον παλίο δίσκο E: στον καινούργιο δίσκο F: και όλα να δουλέψουν κανονικά αρκεί να αντιγράψεις τους φακέλους όπως ακριβώς ήταν στον E:
      • Τέλος, αν απλά η μουσική σου ήταν σε εσωτερικό δίσκο στο παλιό PC και μεταφέρεις αυτό το δίσκο στο καινούργιο PC δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αρκεί να σιγουρευτείς οτι τα Windows έχουν δώσει γράμμα στο δίσκο (υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που τα windows βλέπουν τον δίκσο αλλά δεν του δίνουν γράμμα πρόσβασης. Σε μία τέτοια περίπτωση ρωτάς ξανά τι να κάνεις για να μην τα γράψω τώρα και σε μπερδέψω)


  3. Ανοίγεις το VirtualDj και αφού δώσεις το serial number σου σε ρωτάει αν θες να μετατρέψει τις βάσεις. Απαντάς ναι και περιμένεις.
  4. Όταν ανοίξει το Virtual θα πας στις ρυθμίσεις και θα κάνεις έλεγχο, εκκαθάριση και επιδιόρθωση όλων των βάσεων (για κάθε δίσκο δηλαδή).
  5. Είσαι έτοιμος!!!!


Τώρα όσον αφορά τα ελληνικά στο Virtual αυτά εξακολουθούν και είναι μια πονεμένη ιστορία. Κατ' αρχήν όσα ελληνικά υπήρχαν στην παλιά βάση (5) θα εμφανίζονται κανονικά και στην 6 χωρίς καμία ρύθμιση/αλλαγή. Όμως όλα τα καινούργια ελληνικά θα σου εμφανίζονται ιερογλυφικά!!! Για να το διορθώσεις αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα όπως το Tag & Rename για να κάνεις μετατροπή όλα σου τα tag σε UNICODE. Αλλιώς το VDJ δεν θα βλέπει σωστά τα ελληνικά.
 

Posted Thu 15 Apr 10 @ 1:22 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den eimai kai poly sigouros, an telika tin metatropi tis database ver 5 se ver 6 tin kanei otan kaneis install tin 6.07 i otan to trexeis gia prwti fora. To exei kanei kaneis?
Gia na exeis pantws to kefali sou isyxo den tha itan asximo na kaneis install tin ver 5, exwntas idi antigrapsei vevaia ta panta stis theseis pou itan prin kanei segkatastasi ta win 7, kai meta tin ver 6.07 (apo panw).

Telika kataferame na ton mperdepsoume ton anthrwpo..xaxa
Pantws oti ki an kaneis pare prwta backup tis database kai to fakelo VirtualDJ.
 

Posted Thu 15 Apr 10 @ 11:50 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Apla pragmata min mperdeyeste:
An to vdj 6 brei database(*) v6 tin afinei opos einai, ean den brei alla yparxei v5 database metatrepei aytin se v6 dimiourgontas neo arxeio kai afinontas to palio athikto. (pou simainei an den eiste sigouroi gia tin metatropi apla svinete to v6 db kai trexete to programma ksana)
Ean den brei katholou dimiourgei mia kenourgia v6.... an ek ton ysteron px breite mia backup v5 db, sbinete tin keni/nea v6, antigrafete tin backup xoris metonomasia kai trexete to programma...

(*)
Tora otan leo database ennoo tin:
-Master database (eggrafa-virtualdj) kai
-Local databases sto root kathe diskou.
 

Posted Thu 15 Apr 10 @ 12:30 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nai auto to kserw, alla tin metatropi tin kanei sto instalaltion i otan to trexeis gia prwti fora?
 

Posted Thu 15 Apr 10 @ 12:32 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
djdad wrote :
Nai auto to kserw, alla tin metatropi tin kanei sto instalaltion i otan to trexeis gia prwti fora?


Otan trexei to programma kanei ayta ta check, asxeta apo proti fora kai instalation..
 

Posted Thu 15 Apr 10 @ 12:46 pm
Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια !
Τελικα εριξα κατευθειαν την 6.0.7 με τον τροπο που προαναφερατε. Εχει κρατησει και τις 2 database, απο οτι καταλαβα αντεγραψε την 5 και δημιουργησε την 6. Η ουσια ειναι οτι ολα τα info-cues ειναι οκ !!!
Το θεμα μου τωρα ειναι αλλο. Απο οτι εχω καταλαβει η 6xx εχει διαφορετικο engine, οποτε μου κανει το εξης χαζο (κατα την γνωμη μου)
Να θυμησω οτι το virtual το χρησιμοποιω αποκλειστηκα για video clips.
Σε ολα τα video ( στην 5xx) ειχα κανει analyze (θελοντας και μη). Τωρα που εβαλα την 6xx, οταν φορτωσω για πρωτη φορα ενα video, κανει reanalyze αυτοματα μονο του. Πω πω ειναι πολυ σπαστικο !!! Γιατι να μην δεχετε το analyze της 5xx ? Ειναι τοσα πολλα τα αρχεια που εχω, και θελει παρα πολυ χρονο για να τα κανω analyze ολα παλι απο την αρχη. Αν παλι απλα ξεκινησω και παιζω, επειδη αυτο κανει αυτοματα reanalyze, μετα απο λιγο αρχιζει και σερνεται, κι ας εχω δυνατο pc. Εκτος αυτου βρισκει και διαφορετικα bpm λογο του καινουργιου engine που βαλανε, που εμενα προσωπικα δεν με βολευει καθολου, το εχω αναφερει και στο παρελθον εδω αυτο.

και η ερωτηση ειναι η εξης : Υπαχει δυνατοτητα να γλιτωσω να κανει reanalyze ολα τα αρχεια την πρωτη φορα ? Να "δεχθει" δηλαδη οτι το analyze της 5xx ειναι σωστο ?
 

Posted Thu 15 Apr 10 @ 11:05 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
de to ksero auto alla an einai etsi ego tha to afina ena olokliro brady anoixto na kanei reanalyze ola ta video...
 

Posted Fri 16 Apr 10 @ 7:56 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Katarxin den yparxei tropos na apofygeis to reanalyze. To oti kanei omws reanalyze to katalavaineis giati argei na sou fortwsei?

Dokimase sta options sto video na tsekareis auto pou leei Decode in multithread kai des an exei diafora. Episis sto Registry Tool yparxei ena option pou leei SpeedLoadVideo i kati tetoio, tsekarise ki auto, mia kai exei sdynato mixanima.
Btw. ti karta grafikwn exeis?
 

Posted Fri 16 Apr 10 @ 10:45 am
Ευχαριστω, θα το κοιταξω το βραδυ που θα παω στο μαγαζι.
Η καρτα γραφικων ειναι ati radeon 5570 1024 mb. Φυσικα υπαρχουν και καλυτερες, αλλα νομιζω οτι αυτες ειναι για games. Πιστευω οτι κι αυτην ειναι too much για τη δουλεια που την θελω. Θα δειξει στην πορεια βεβαια.Εννοειτε 4gb μνημη DDR3 και επεξεργαστη στα 3.0 amd.
Παντως στο προηγουμενο συστημα που ειχα "laptop acer aspire 9920". Με επεξεργαστη DDR2 στα 2,66 και μνημη 2gb και καρτα γραφικων Nvidia 8600 512mb, δεν ειχα κανενα προβλημα, με την version 5.0.7 βεβαια.

Εγω απλα θα ηθελα να αποφυγω το reanalyze στα "παλια" video clips που χρησιμοποιουσα στην 5xx. Στα καινουργια ας κανει οτι θελει.
Θα δοκιμασω αυτο που λες djdad, αν και φοβαμαι πως δεν θα αλλαξει κατι.


 

Posted Fri 16 Apr 10 @ 12:00 pm
68%