Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Chill out room,..... (mpla, mpla, mpla...) - Page: 173

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Ισως να το χω ξανααναφερει.Οταν δω party στο x μαγαζι με τον ταδε dj που μου αρεσει,παω...Ποσο μαλιστα αν αυτος ο dj κανει resident σε αυτο το μαγαζι.Αν εχω ακουσει καποιους djς και μου αρεσουν τοτε λογικο ειναι να ξαναπαω αφου παλι θα μου αρεσει.
Δεν ξερω αν με καταλαβες αλλα αν εχεις γινει γνωστος και παιζεις μουσικη που αρεσει,τοτε ο κοσμος σε ακολουθει οπου και αν πας.
Το θεμα ειναι πως γινεται καποιος γνωστος.:
Παιζοντας μουσικη σε ενα μαγαζι και μεσω αυτου προσπαθει να προβληθει,μεσω facebook,μεσω parties,μεσω αφισων κλπ.Το θεμα ειναι ο αλλος οταν παει σε ενα μαγαζι να ξερει εδω παιζει ο aledjo πχ,εδω μου αρεσει η μουσικη,αρα την αλλη φορα που θα δω οτι ο aledjo κανει ενα guest η παει resident σε αλλο μαγαζι παω και γω εκει επειδη ξερω οτι θα μου αρεσει.
Δημοσιες σχεσεις.Εννοειτε πως παιζουν σημαντικοτατο ρολο και αυτες.Εχωντας γνωστους και φιλους αυτοματα αυτο σημαινει οτι θα γινει σε περισσοτερα ατομα γνωστο οτι αλλαξες μαγαζι.Οποτε ετσι εμμεσα προβαλεται το μαγαζι και μαλιστα ισως οι γνωστοι σου να σε ακολουθησουν καποιες φορες θελωντας να σου δειξουν οτι σε στηριζουν.Αν βεβαια ερθουν μια η δυο φορες για να σε στηριξουν και δουν οτι το μαγαζι τους αρεσει,μπορει να γινουν περισσοτερες οι φορες που θα ρθουν και να γινουν και σταθεροι πελατες.
Προσωπικη προβολη.Πρεπει απο μονος σου να προβληθεις με καθε τροπο.Οπου μπορεις να χωνεις το ονομα σου χωνε το και δοξα το θεο σημερα που εχουμε και ολοι facebook ειναι ενας πολυ καλος τροπος προβολης...!Remix και δικες σου παραγωγες ειναι ενας ακομη καλος τροπος προβολης καθως φαινεται το ονομα σου μεσα απο κει.Video απο live εμφανισεις σου σε μαγαζια,party κλπ,ωστε να κανεις τον αλλο βλεπωντας σε στο video να θελει να σε ακουσει και Live.Γενικα οπως σου ειπα οπου μπορεις να χωνεις το ονομα σου,χωνε το.Ακομα προσπαθησε οταν παιζεις σε μαγαζια τα οποια ειναι 'ονειρο' κατα καποιο τροπο για σενα να παιξεις (villa mercedes για ενα dj που παιζει mainstream) να μαθευτει οτι επαιξες σε αυτο το μαγαζι γιατι ετσι παιρνεις αξια!
Ε λογικο δεν ειναι ο καθε μαγαζατορας να θελει να φερει στο μαγαζι του dj που να εχει το δικο του κοινο?Δεν ειναι θεμα μονο τα λεφτα που θελει να βγαλει ο μαγαζατορας.Υπαρχουν πολλοι οι οποιοι δεν τους ενδιαφερει μονο το κερδος αλλα η διασκεδαση του κοσμου που μακροχρονια φερνει κερδος και σταθεροτητα.Τα μαγαζια αυτα (τα οποια εγω ονομαζω καλα) εχουν σταθερους πελατες και ειναι συνεχως στην κορυφη.Οποτε οποιο dj καλο και αν φερουν ο οποιος να παιξει καλη μουσικη και να αρεσει στους πελατες τους κανει.
Αν ενα μαγαζι που δεν εχει σταθερους πελατες βαλει ενα καλο αλλα αγνωστο Dj και παιξει καλη μουσικη δεν θα μαζεψει πολυ κοσμο γιατι πολυ απλα δεν εχει λογο ο αλλος να παει σε αυτο μαγαζι (ειναι αυτο που ειπα πριν,αν ο dj δεν ειναι γνωστος τοτε δεν θα μαθευτει ο ταδε dj παιζει εκει και παιζει καλα). Αρα και που εχει τον καλο dj τι κερδιζει?
Δεστο και μονος σου.Ο 19χρονος που λες τωρα τι κοσμο μαζευει?Σοβαρους ανθρωπους η πιτσιρικαδες απο το σχολειο?(Δημοσιες Σχεσεις).



Με λιγα λογια η γνωμη μου ειναι πως δεν φτανει μονο το ταλεντο,αλλα και ο τροπος που θα το προβαλεις.Αλλωστε ενα παρτυ ποτε θα ειναι σωστα προβλημενο? Οταν φερει καλο dj η οταν δειξει οτι φερνει καλο dj?
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 12:55 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
auto einai ena megalo thema tora.
den yparxei sosto kai lathos.
o kathenas dialegei to dromo tou gia to pos thelei na einai dj.
1) dj ypallilos
2) dj firma

to kathena exei ta thetika kai arnitika tou...

1) koitaei na euxaristisei tou pelates tou ara kai to afentiko menei euxaristimeno kai ara ton krataei sto magazi kai exei monimi douleia KATHE MERA

2) koitaei na euxaristisei tou thaumastes tou, grafei sta @@ tou to afentiko gia to ti leei to afentiko gia ti mousiki, afou paizei gia tous thaumastes tou apo kazantzidi mexri black metal, techno, trance kai oti allo thelei, ALLA fysiko einai na min douleuei kathe mera afou den ginetai oi thaumastes tou na erxontai KATHE MERA sto magazi paramono se 1-2 party to mina, etsi den ton krataei kanena afentiko gia monimo.

dialegeis kai perneis.

gia mena einai xazo na pame emeis oi thnitoi na ftiaksoume onoma... bgazontas kati xazes afises me to onoma mas nomizontas oti etsi tha ginoume firma kai tha mas akolouthane oi thaumastes opos ta megala onomata. as eimaste prosgeiomenoi.

kalytero einai na exoume ftiaksei ena onoma sti piatsa os kalos sti douleia auti giati mono etsi tha exoume monimi "pelateia"
opos gia paradeigma enas dj pou einai gamatos sta ellinadika, tha ton proteimane ta AFENTIKA gia na douleupsei sta magazia tous.
oi thaumastes as paraminoun thaumastes tou magaziou....

mono etsi exoume monimi pelateia kai oxi me to allo styl.

de ksero an me pianete.....
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 2:24 pm
Ναι συμφωνω aledjo.Δεν ειπα να γινουμε ντιβες και να ψωνιστουμε...Αλλα για να με μαθει ο αλλος οτι ας πουμε στα ελληνικα ειμαι τοπ οποτε οταν κανω ενα guest και παιζω μονο ελληνικα να ερθει να με ακουσει πρεπει να προβληθω.Δεν ειπα να προβληθω και να ξεχασω την μουσικη.Αυτα πανε μαζι.Αν προβληθεις σωστα αλλα η μουσικη σου ειναι για τα μπαζα τοτε θα κανεις 1-2 αρπαχτες και μετα τελος.Αν δεν προβληθεις σωστα αλλα παιζεις καλη μουσικη τοτε ουτε το κοινο θα ξερει οτι εσυ παιζεις καλα,ουτε οι μαγαζατορες.Αν παλι προβληθεις σωστα και παιξεις και καλα ειναι που θα χεις ενα ονομα στην αγορα και τα αφεντικα θα σε ζητανε για να παιξεις...

Edit:Ειναι οπως σου πα οτι η προβολη εχει μεγαλη σημασια για ενα dj,ενα προιον κτλ.Εσυ βλεποντας μια διαφημιση,πειθεσαι για ενα προιον οτι ειναι καλο,το αγοραζεις,αν αποδειχτει σκαρτο το πετας και δεν το ξαναγοραζεις,αν ομως αποδειχτει καλο τοτε το ξαναγοραζεις...Ετσι και ο Dj.
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 3:26 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
re pedia exo faei oli tin athina k dn exo vrei akoma magazi pou na exei stin ekthesi tou ta mackie TH15A oste na ta akouso... i adiprosopia exei mono ta mackie TH12A.. xerete kana magazi pou na ta exei stin ekthesi tou i kapios apo edo mesa pou na ta exei oste na mporeso na ta akouso... episis k gnomes gia to sigekrimeno modelo dektes... euxaristo :)
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 4:04 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Alex ta exo ego ...kai isos ta poulao kiolas (ypo skepsin) kapoia stigmi tis epomenes meres na sou doso to tilefono mou na me pareis na sou po ta yper kai ta kata. Steile mou pm na mou o thimiseis.
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 4:35 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
ok tha sto thimiso.. meneis athina?? mporeis na mou kaneis auti tin exipiretisi na ertho na ta akouso?
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 5:05 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Den menw Athina... prepei na kaneis megalo dromo gia na ta akouseis... komotini.
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 5:15 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
mallon dn tha mporeso na ta akouso telika... auto pou thelo omos an sou einai eukolo einai mia kali gnomi gia to sigekrimeno modelaki opote mporeseis k tha sou ime ipoxreos :)..
 

Posted Thu 08 Sep 11 @ 5:19 pm
djppkHome userMember since 2008
Καλησπέρα στην παρέα!
Θέλω να θέσω και έγω ένα ερώτημα σχετικά με το άν γίνεται ή θα μπορούσε να γίνει κάτι.
Λοιπόν έστω οτι έχουμε μια 8-beat loop, γίνεται με κάποιον τρόπο να βάλουμε μια άλλη (μικρότερη) λουπα μέσα σε αυτή;;
Δηλαδή λέγοντας να βάλουμε μια 2-beat loop στα 4-6 beat της 8άρας!!!
Δεν ξέρω άν με πιάνετε τι θέλω να πώ, αλλά μου έχει τύχει αρκετές φορές να κάνω πειράματα και να μου έχει έρθει αυτή η ανάγκη!!
 

Posted Mon 12 Sep 11 @ 3:57 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djppk wrote :
Καλησπέρα στην παρέα!
Θέλω να θέσω και έγω ένα ερώτημα σχετικά με το άν γίνεται ή θα μπορούσε να γίνει κάτι.
Λοιπόν έστω οτι έχουμε μια 8-beat loop, γίνεται με κάποιον τρόπο να βάλουμε μια άλλη (μικρότερη) λουπα μέσα σε αυτή;;
Δηλαδή λέγοντας να βάλουμε μια 2-beat loop στα 4-6 beat της 8άρας!!!
Δεν ξέρω άν με πιάνετε τι θέλω να πώ, αλλά μου έχει τύχει αρκετές φορές να κάνω πειράματα και να μου έχει έρθει αυτή η ανάγκη!!


me ta 4 deck pou exoume tora ginetai alla oxi klidomena sta 4-6 beat....
mono kyliomena kathos paizoun diladi ta 2beat na xtypane se ola tou 8beat
 

Posted Mon 12 Sep 11 @ 4:01 pm
djppkHome userMember since 2008
@aledjo
Χμμμ νομίζω πως ξέρω τι εννοείς, αλλά δεν εννοώ ακριβώς αυτό... :/
Εννοώ η αρχική λουπα να παραμένει ως έχει και να βάζουμε μια δεύτερη μέσα της, αλλά μάλλον ζητάω πολλά!!! :Ρ
 

Posted Mon 12 Sep 11 @ 4:38 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Thewritika ginetai...
As poume oti exeis mia loopa 8 beats. An pasa stigmi mporeis na tin kaneis 4 beats, me arxi tin mesi tis palias loopas. dld to 4obeat.
Auti i script action kanei akrivws auto.

loop_in & goto +4 & loop_half

analoga me tin loopa pou exei prepei dystixws na allazeis to goto +4 sto antistoixo noumero, i na grapseis kana makrynari script me ola ta pithana loop sizes.

An kai nomizw pws prepei na yparxei ena tetoio plugin idi diathesimo. To Loop Roll, to opoio omws opws kai ola ta plugins den einai diathesimo stous Home Free Users.
 

Posted Mon 12 Sep 11 @ 9:31 pm
djppkHome userMember since 2008
Dad σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (και τον aledjo φυσικά), θέλω να πιστεύω πως στο κοντινό μέλλον θα γίνει η αγορά του προγράμματος :D :D
Οπότε τότε θα ψάξω για το plugin!!!
Thanks guys!!
 

Posted Tue 13 Sep 11 @ 6:43 am
djppkHome userMember since 2008
 

Posted Tue 13 Sep 11 @ 2:11 pm
geia sas paidia!exo merikes erotiseis os neos...gia na paikso se ena cafe-bar me laptop sindedemeno me meikti xoris controllers,ektos apo karta ixou ti allo xriazomai? stous meiktes pioneer i sundesi ton kalodion ginetai sto CD h sto LINE?(gia djing me laptop pada)
 

Posted Tue 13 Sep 11 @ 7:34 pm
CD=Line
Με λίγα λόγια είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ίδιος τύπος εισόδου. Και πέρα απο την κάρτα ήχου θα χρειαστείς και τα απαραίτητα καλώδια:
Ή καλώδια stereo mini jack σε 2 αρσενικά RCA ή καλώδια απο αρσενικά RCA σε αρσενικά RCA
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 1:04 am
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 6:30 am
kai kati allo...gia to setup...sto config sto virtual dj...stin epilogi soundcard...epilego to asio driver??(tha xrisimopoiiso Audio2)euxaristo!
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 6:33 am
baggelisdr wrote :
des authn tin eikona http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=12042&LANG=GR stin piso pleura t meikti.... eite to balo sto line eite sto cd einai to idio dld?


Ναι. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Οι είσοδοι θα μπορούσαν ακόμα να έχουν "βαπτιστεί" CD1/CD2, Line1/Line2, AUX1/AUX2, Tape1/Tape2 κτλ...
Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ είσοδος που διαφέρει είναι η είσοδος PHONO που σε όσους μίκτες υπάρχει ενσωματώνει προενισχυτή πικ-απ της RIAA...

baggelisdr wrote :
kai kati allo...gia to setup...sto config sto virtual dj...stin epilogi soundcard...epilego to asio driver??(tha xrisimopoiiso Audio2)euxaristo!

Μπορείς να βάλεις ASIO αλλά μετά απο 10 λεπτά θα σταματήσει να δουλεύει καθώς η FREE έκδοση που έχεις έχει αυτό τον περιορισμό (τα πρώτα 10 λεπτά δουλεύει FULL και μετά γυρνά σε έκδοση με κάποιες περιορισμένες δυνατότητες)
Χωρίς ASIO μπορεί και να παίξει για πάνω απο 10 λεπτά αν το VDJ δει την κάρτα σου σαν πολυκάναλη κάρτα ήχου (πράγμα που γενικά ΔΕΝ ισχύει για τις Audio 2 εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι στους πιο πρόσφατους drivers. Γενικά οι Audio 2 εμφανίζονται σαν ΔΥΟ διαφορετικές κάρτες ήχου στα Windows.)

Τώρα, αν χρησιμοποιείς κάποια άλλη "έκδοση", είσαι μόνος σου...
 

Posted Wed 14 Sep 11 @ 8:28 am
88%