Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Chill out room,..... (mpla, mpla, mpla...) - Page: 148

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ααχχαχχααχα σαν ρωσσοι τα λενε!!!
 

Posted Wed 20 Apr 11 @ 6:47 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Nai poly gelio... xeirotera agglika kai ap ta dika mou..
 

Posted Wed 20 Apr 11 @ 8:40 am
ilias7Home userMember since 2005
diabasan to forum kai to ebgalan to video.
 

Posted Wed 20 Apr 11 @ 9:48 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ok ematha beatmatch poly kala kai grigora
kai tora? eimai dj? lol...

peite mou pio einai to epomeno level gia eksaskisi
 

Posted Wed 20 Apr 11 @ 3:15 pm
Απορία
Πεσαν πρόσφατα στην κατοχη μου ηχεία Roister από homecinema (high-end) και ενας ενισχυτής. Τα μπροστινά (και μεγάλα σε μέγεθος) ηχεία, το sub και ο ενισχητής βρήκαν θέση στο σαλόνι, οπότε μου έχουν περισέψει οι δυο δορυφόροι οι οποίοι ειναι δυο δρόμων (tweeter και μεσαίες) τα οποία είναι πολύ δυνατα (100 wattRMS, 6 Ohm, Sensitivity 90db) και όχι πολύ μεγάλα σε μέγεθος, ιδανικά δηλαδή για home practice ή για monitoring. Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω για αυτό τον σκοπό ή αν θα κινδύνευαν να καούν επειδή ειναι ηχεία για home cinema... Μου περισσεύουν εξάλλου ενυσχητές και ένα sub παλιό για αν τα συνδιασω και να φτιάξω ένα ωραιότατο mini studio στο δωματιό μου. Κανουν για djing χρηση (γενικά για ακρόαση μουσικης?)
Τα ηχεία ειναι τα (απ' όσο γράφουν απάνω): Roister HT 3000 SAT
 

Posted Thu 21 Apr 11 @ 10:06 am
snik3Home userMember since 2009
xreiazomai help

mexri twra xrisimopoiousa to Photo DVD Maker Professional gia na kanw slideshow me fwtografies se vcd kai na to deixnw mesw tou projectora tou magaziou
afti ti fora thelw na valw endiamesa kai ena 10lepto video.ginetai na to kanw me to idio programma?
thelw an mou proteinete kapoio allo programma na exei kai burn giati nero dn exw
 

Posted Fri 22 Apr 11 @ 11:35 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kali Anastasi kai Kalo Pasxa se olous ! Prosoxi stis petses tou arniou !!! xaxaxa
 

Posted Sat 23 Apr 11 @ 7:11 am
Kalh Anastash paidia Xristos Anesth....ta katafere kai fetos...gia tou xronou,vlepoume...ksekiname kai sto kalokairino apopse..ante kai kalh sezon ggia tous kalokairinous
 

Posted Sat 23 Apr 11 @ 1:37 pm
Kali anastasi paidia se olous sas , kai kalo pasxa , kalofagoto pou lene , kai kala ksenixtia mas...
Ante kai kali mas sezon , me oti kalitero gia ton kathena mas ksexorista...!!!!
 

Posted Sat 23 Apr 11 @ 2:57 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Xronia Polla stous Giwrgides (apopsis & Phantom), alla kai stous ypoloipous anonymous Giwrgides.
 

Posted Mon 25 Apr 11 @ 5:31 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
xronia polla paidia kai apo mena.

4 meres makria apo internet, texnologia, mousiki, mou fanike oti perase 1 xronos
apotoksinosi....
 

Posted Mon 25 Apr 11 @ 7:03 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Euxaristw gia ta xronia polla ek merous ollwn twn 'Giorgidwn' tou forum !
 

Posted Mon 25 Apr 11 @ 10:59 am
ilias7Home userMember since 2005
xronia sas polla me ygeia.
 

Posted Mon 25 Apr 11 @ 3:42 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Mon 25 Apr 11 @ 4:21 pm
XarhKos wrote :
Απορία
Πεσαν πρόσφατα στην κατοχη μου ηχεία Roister από homecinema (high-end) και ενας ενισχυτής. Τα μπροστινά (και μεγάλα σε μέγεθος) ηχεία, το sub και ο ενισχητής βρήκαν θέση στο σαλόνι, οπότε μου έχουν περισέψει οι δυο δορυφόροι οι οποίοι ειναι δυο δρόμων (tweeter και μεσαίες) τα οποία είναι πολύ δυνατα (100 wattRMS, 6 Ohm, Sensitivity 90db) και όχι πολύ μεγάλα σε μέγεθος, ιδανικά δηλαδή για home practice ή για monitoring. Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω για αυτό τον σκοπό ή αν θα κινδύνευαν να καούν επειδή ειναι ηχεία για home cinema... Μου περισσεύουν εξάλλου ενυσχητές και ένα sub παλιό για αν τα συνδιασω και να φτιάξω ένα ωραιότατο mini studio στο δωματιό μου. Κανουν για djing χρηση (γενικά για ακρόαση μουσικης?)
Τα ηχεία ειναι τα (απ' όσο γράφουν απάνω): Roister HT 3000 SAT

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αρκεί να προσέξεις λίγο τα Watt του ενισχυτή και την αντίσταση.
Επειδή οι περισσότεροι ενισχυτές δουλεύουν με 4 ή 8Ω και τα ηχεία σου είναι 6Ω θα σου πρότεινα να βάλεις ένα ενισχυτή στα 8Ω. Τα ηχεία θα παίξουν κανονικά αλλά θα αποδίδουν λίγο λιγότερο (θα παίζουν λίγο πιο "σιγά") απ' οτι μ' ένα ενισχυτή 6Ω

 

Posted Tue 26 Apr 11 @ 12:29 am
Χρόνια Πολλά σε όλους (Γιώργάδες και μη) κι απο εμένα!
Κι ευχαριστώ και όλους για τις ευχές σας! :)
 

Posted Tue 26 Apr 11 @ 12:31 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
χρονια πολλα και απο μενα στους γιωργηδες του φορουμ (εστω και λιγο καθυστερημενα) και φυσικά χρονια πολλα σε ολους μας
 

Posted Tue 26 Apr 11 @ 4:09 am
Χρόνια πολλά σε όλους και φυσικά στους Γιώργηδες !
Phantom σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ο ενισχυτής μου είναι 8Ω οπότε no problem!
 

Posted Tue 26 Apr 11 @ 4:56 am
djsadim wrote :
Να μην έχω κρατήσει κι εγώ καμιά χιλιάρα βινύλια;;; ;)

Πέρα όμως απο τον αναλογικό ήχο του βινυλίου, ακόμα και στον ψηφιακό ήχο του CD (ή του ΠΟΛΥ καλοφτιαγμένου MP3) η αναπαραγωγή απο λυχνίες έχει τεράστια διαφορά, κυρίως στο πως συνεργάζεται ο ενισχυτής με το ηχείο και πως αποδίδει πολύ πιο "ζωντανά" και καθαρά την αρχική ηχογράφηση.

Τις τελευταίες μέρες έχω ξεσκίσει το google σχετικά με DIY Valve Amp Kits. Κοιτάζω όμως και μια άλλη προσέγγιση, που αν την υλοποιήσω θα πρέπει να φύγω απο το σπίτι μου για μερικές μέρες μέχρι να ηρεμήσει η αρραβωνιαστικιά μου!

ax!Aytes oi gynekes den mas katalabenoyn ka8oloy!!!
LOL!!!


http://sarris.info/main/

auto psaxneis.. nomizw
 

Posted Thu 28 Apr 11 @ 3:55 am
Την έχω δει και αυτή την σελίδα! :) Α ρε Σαλόνικα!!!
 

Posted Thu 28 Apr 11 @ 7:22 am
75%