Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Chill out room,..... (mpla, mpla, mpla...) - Page: 108

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

@alexmak:
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε λύση Active Speakers (με τυχαία σειρά):
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=10752
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=17120
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=15836
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=10787

Ναι, θα σου βγει στα διπλά λεφτά περίπου αλλά είναι η καλύτερη λύση για Mobile Events και θα καλύψεις άνετα σχεδόν οποιαδήποτε ιδιωτική εκδήλωση... και είναι και "σύμφωνη" με την θεωρία του θείου σου: Πάρε κάτι καλό απ' την αρχή. Απο τα παραπάνω εγώ θα προτιμούσα ή το RCF ή το JBL με μια απειροελάχιστη κλίση προς στο JBL
 

Posted Tue 23 Nov 10 @ 3:55 pm
@aledjo:
Όλα είναι σχετικά... Δεν θέλω να πάρεις αυτά που θα σου γράψω σαν προσωπική "επίθεση" ή κάτι άλλο.
Αν εσένα προσωπικά σου αρέσουν τα Pioneer και μόνο τα Pioneer τότε προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρεις Pioneer και να τα λιώσεις...
Το θέμα μας είναι να προτείνουμε και να δοκιμάζουμε συνέχεια μηχανήματα και εξοπλισμό. Αν μία εταιρεία ήταν η καλή και οι άλλες έβγαζαν "σκουπίδια" θα είχαν κλείσει.
Στον χώρο του ήχου υπάρχουν πολλές μάρκες που δεν είναι εμπορικές αλλά βγάζουν πολύ καλύτερα μηχανήματα και μάλιστα πολλές φορές και φθηνότερα απο άλλα καταξιωμένα εμπορικά. Πολλές απο αυτές καταλήγουν να γίνουν εμπορικές γιατί δοκιμάστηκαν και καταξιώθηκαν σε πραγματικές συνθήκες απο ανθρώπους που δεν "κολλούσαν" στις μεγάλες φίρμες...
Αν θέλεις και παραδείγματα μπορώ να σου δώσω πολλά: Nuemann VS Shure VS Sennheiser VS AKG VS BeyerDynamic (μικρόφωνα), Focusrite VS dbx VS Presonus (προενισχυτές μικροφώνων και επεξεργαστές φωνητικών), Yamaha VS Soundcraft VS Mackie VS Midas (μικροφωνικές κονσόλες) Peavey VS JBL VS EAW VS TOA VS RCF (Ηχεία) Crown VS CrestAudio VS QSC VS Dynacord VS Bittner Audio (ενισχυτές) και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί.

Τα Numark iCDX περιγράφονται ως σούπερ απο τη Numark. Οι περισσότεροι χρήστες όμως που τα δοκίμασαν ανέφεραν τα προβλήματα τους πολύ γρήγορα. Ποτέ δεν πρέπει να κοιτάς πως διαφημίζει μια εταιρεία τα προϊόντα της. Απο τα user reviews μαθαίνεις πολύ περισσότερα. Απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο και η εμπειρία σου. Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά η στάση σου μου θυμίζει μια άλλη "διαφωνία" που είχαμε όταν έλεγες οτι δεν βλέπεις καμία διαφορά με το ASIO σε σχέση με το WDM. Κάποια στιγμή η εμπειρία σου σε έκανε να καταλάβεις την διαφορά.

Έτσι και στο θέμα με την Pioneer πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα καταλάβεις τι ακριβώς θέλω να πω. Δεν διαφωνώ πουθενά στο οτι τα Pioneer είναι αξιόπιστα και γερά μηχανήματα... Αλλά όπως ένα EVO μπορεί να κεράσει τσαγάκι μια πολύ πιο ακριβή και γρήγορη (στα χαρτιά) Mercedes έτσι υπάρχουν (ευτυχώς για εμάς) εταιρείες και στον χώρο των CD-Players/Controllers/Mixers που μπορούν να σταθούν και να κοντραριστούν στα ίσα με τα μοντέλα της Pioneer.
Παρεμπιπτόντως έχεις ανοίξει ποτέ Pioneer; Εκτός απο την τελευταία σειρά έχω ανοίξει και έχω καθαρίσει ή έχω επισκευάσει όλα τα μοντέλα της Pioneer. Πιστεύεις οτι εσωτερικά τα Pioneer έχουν κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες; Οτι είναι πιο στιβαρές κατασκευές ή οτι έχουν περισσότερα επίπεδα προστασίας απο ποτά και σκόνη; Πιστεύεις οτι έχουν διαφορετικά ή πιο πολύπλοκα ηλεκτρονικά συστήματα;
Θα σε απογοητεύσω αλλά τα Pioneer εσωτερικά είναι πολύ απλές κατασκευές και δεν διαφέρουν σε τίποτα απο πολλές άλλες μάρκες. Το μόνο που διαφέρει απο άλλες μάρκες εσωτερικά είναι η ποιότητα ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ (και όχι όλων) υλικών. Ναι, το "μάτι" ενος Pioneer είναι εξαιρετικής ποιότητας αλλά τα κουμπιά πχ δεν διαφέρουν απο τα υπόλοιπα CD-Players σε ποιότητα. Μάλιστα αν κοιτάξεις τις μάρκες των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων (πυκνωτές, ολοκληρωμένα, δίοδοι τρανζίστορ κτλ) θα δεις οτι είναι ίδια μάρκα με αυτά που χρησιμοποιεί η Stanton η Vestax και η Denon.
Αυτά δεν τα γράφω για να υποτιμήσω τα Pioneer, αλλά μόνο για να σου τα απομυθοποιήσω. Υπάρχουν λόγοι που τα Pioneer μπορεί να χαλάνε πιο "δύσκολα" απο άλλες μάρκες αλλά αυτοί οι λόγοι είναι σε πράγματα που δεν τα φαντάζεσαι και δεν "φαίνονται" έτσι απλά απο το αν η καλωδιοταινία είναι τύπου IDE ή όχι...

Δεν νομίζω οτι έχει νόημα να συνεχίσω να αναλύω κι άλλο. Θα επαναλάβω μόνο την προσωπική μου άποψη μετά απο 15 χρόνια εμπειρίας με μηχανήματα ήχου τόσο σαν dj όσο και σαν ηχολήπτης:
Τα Pioneer είναι καλά και αξιόπιστα μηχανήματα. Δεν χαλάνε εύκολα και ακόμα και σήμερα είναι τα πιο διαδεδομένα CD-Players στην αγορά. Υπάρχουν όμως εξίσου καλά και αξιόπιστα μηχανήματα τα οποία επίσης δεν χαλάνε εύκολα και κοστίζουν σημαντικά λιγότερο απο τα μοντέλα της Pioneer. Μάλιστα μερικά απο αυτά (όχι όλα) ΕΙΝΑΙ και καλύτερα απο τα Pioneer. Υστερούν μόνο στο οτι δεν έχουν γίνει τόσο γνωστά και επομένως υπάρχει ένας φόβος και ένας δισταγμός όσον αφορά την αγορά τους.


Για το τέλος άφησα κάτι άσχετο:
Για το DN-S3700 όταν το πάρω θα σου πω πως δουλεύει σαν controller, αλλά αυτό που λες οτι δηλαδή κανένα jog δεν ανταποκρίνεται όπως όταν παίζεις με timecode θα πρέπει λογικά να ισχύει και για τα Pioneer.... :P Οπότε με το Hybrid Mode του DN-S3700 (δηλαδή το πλατό να "παίζει" με timecode και τα υπόλοιπα κουμπιά με MIDI) πάλι θα είμαι κερδισμένος :P:P:P:P
 

Posted Tue 23 Nov 10 @ 4:13 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
PhantomDeejay wrote :
@alexmak:
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε λύση Active Speakers (με τυχαία σειρά):


Prosthese se ayta kai kai tin vms4 pou skeftesai kai exeis to pio eyelikto mobile setup.
Nai gia PA kai hxeia aksizei na doseis lefta, ekei oti pliroseis perneis kai einai statheres oi aksies.
Gia ta Pioneer omos oxi.
 

Posted Tue 23 Nov 10 @ 4:45 pm
@alexmak:
Και κάτι ακόμα:
Θες να πάρεις τα Pioneer σαν μια επαγγελματική επιλογή που δεν θα τα αλλάξεις στα επόμενα 10 χρόνια ("για μια ζωή") σε ένα αντικείμενο (cd-players/controllers) που η τεχνολογία τους τρέχει και επιλέγεις για ηχεία τα MH-Diffusion σε ένα αντικείμενο που η τεχνολογία τους είναι (και θα είναι) σταθερή;;;
Αν θες την προσωπική μου άποψη είναι προτιμότερο να μην πάρεις CD-Players, να μείνεις με την RMX και να αγοράσεις 2 καλά ηχεία, παρά να πάρεις CD-Player και 2 ημιεπαγγελματικά ηχεία.
 

Posted Tue 23 Nov 10 @ 5:17 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Mia alli parametros poly symantiki.
Afou exoume apofasisei na paizoume me software (**), o rolos tou hardware controler/hybrid/midi ypobathmiozetai symantika afou oli h symantiki douleia ginetai sto software.
Pou symainei oti oi opoies diafores sto hardware pou xrisimopoioume exoun poly mikrotero pososto stin aksia tou systimatos synolika apo oti an den ypirxe to software.
Kai nai, se aytin tin periptosi akoma kai to panakribo cdj-2000 na exeis einai aplos ena kouti me koumpakia, opos to pliktrologio diladi, alla pio ergonomika kai me perisotera lampakia. Ok, to jog einai xrisimo, den mporo na po kati gia ayto.

(**)(kai exoume afou eimaste edo,-vlepei kaneis kanena mellon sta audio cd's h exete diskadika sti geitonia sas ?)

Alli paratirisi gia tous neous edo... pou tha eprepe na exete proseksei/ektimisei :
Gia deite poioi dinoume aytes tis symboules, kai pesame na sas sosoume kapoia euro...
3 sygkekrimmena atoma pou ta "biografika" mas ta kserete panw katw...
Tyxaio ?
 

Posted Tue 23 Nov 10 @ 6:20 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά η στάση σου μου θυμίζει μια άλλη "διαφωνία" που είχαμε όταν έλεγες οτι δεν βλέπεις καμία διαφορά με το ASIO σε σχέση με το WDM. Κάποια στιγμή η εμπειρία σου σε έκανε να καταλάβεις την διαφορά.


se auto nai, exeis dikio. me to kairo katalaba ti diafora. :)

oso gia pioneer i gnomi mou mexri stigmis einai auti pou eipa. de ksero an allakso sto mellon.


oso gia to DN-S3700, sobara ginetai auto?
diladi na douleuei se 2 mode tautoxrona?

otan to pareis (euxomai grigora) kane mia dokimi to jog os controler kai meta os timecode gia na mas peis ama blepeis kamia diafora.

mexri tora, ta mixanimata pou exeis dokimasei, sou fainontai to idio san controler i san cdplayer i antapokrisi tou jog?
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 3:49 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 6:24 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
Apola auta pou mou ipate evgala simperasma oti prepei prota na paro ixitiko exoplismo (mias k se oti party pezo mousiki pezo me ta z5500 k episis oti paro tha to kratiso mia zoi k dn vgenei kati kalitero) k meta otan xanamazepso leuta na paro mixanimata mias k tha exoune vgei k pio kenourgia.. to mono mixanima pou leo na paro ine na pouliso tin RMX k na paro prosorina tin VSM4 (etsi k mou dosei to ok o DJ DAD pou tin exei oti axizei na tin allaxo me tin RMX)... Simfonite na paro prota ixitiko exoplismo re pedia? i lete na kano to atnitheto? (xilia signomi gia to priximo alla opos katalavenete thelo na paro oti kalitero me ta leuta pou exo)
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 6:54 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
ok, posa lefta exeis na doatheseis tora ?
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 6:57 am
Για να δούμε:
Ήθελες να ξοδέψεις 2 CDJ X 540 = 1080 + 600 = 1680 ευρώ. Πες δηλαδή 1700.

Εγώ σου προτείνω: 2 JBL Eon 315 X 520 = 1040 + 1 VMS4 X 450 = 1500 ευρώ. Σου περισσεύουν και 200 ευρώ για τα παρελκόμενα (τρίποδες και καλώδια).
Αν θες να πας λίγο παραπάνω μπορείς να περιμένεις μέχρι τις γιορτές να δεις user reviews και να δεις μήπως θες να πάρεις το DENON MC-6000
Σε αυτή την περίπτωση υπολόγιζε +400 ευρώ.

Πάντως αν δεν έχεις όλα τα λεφτά, ναι, εγώ σου προτείνω πρώτα να πάρεις τα ηχεία και μετά τον controller.
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 7:13 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
leuta exo 1100 k etsi k mporo na pouliso k tin rmx 200 alla mono gia na paro alli konsola... gia protinete :)
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 7:19 am
Πάρε τα JBL τώρα, και περίμενε μετά τις γιορτές που λογικά θα μαζέψεις και μερικά euros να πουλήσεις την RMX και να πάρεις την VMS4.
Ερώτηση: Τα ηχεία που έχεις τώρα δεν μπορείς να τα πουλήσεις;
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 7:25 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
mpaaa dn pianoune tpt.. k o enas o doriforos exei pesei kato k exei psiloragisi... 300 exoune kenourgia.. ee poso na ta pouliso kana 180ari? dn simferei ine kala ixiakia...
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 7:29 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mathe kala ta kalanta kai agorase ena kalo trigwno ..tha se voithisoun sto na mazepseis ki alla...lol
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 8:33 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
xaxaxaxa... ore etsi k imouna pio mikros prokimenou na mazepso leuta tha to ekana!... tora ine to thema pos na ta mazepso.. eutixos pou peftoune genethlia ton fevrouario ee k kati tha mazepso...
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 10:58 am
gouvrasHome userMember since 2009
hello everyone ola kl???? Mia aporia p mou dimiourgithike: Eisai in action me vdj k mixaris... kai vlepeis to cpu na anevainei pl gia kapoio logo... ti kaneis?? ektos apo to na kleiseis kapoio programma an einai anoixto??? einai lusi i epanekinisi? kai an exw ta idia apotelesmata?? dn m exei sumvei alla... kai uparxoun kapoia programmata pou trexoun kai dn fainonte afta apou pou borw na dw an trexoun kai na ta kleisw ektos apo tin diaxeirisi ergasiwn? Afta ta liga :P thanx
 

Posted Wed 24 Nov 10 @ 12:38 pm
dj foodPRO InfinityMember since 2004
Καλησπέρα, ενδιαφέρετε η κοπέλα μου να κάνει μεταπτυχιακό σε ένα από αυτά τα 2 κράτη και θα ήθελα να με ενημερώσετε εάν γνωρίζετε κάτι σχετικό με αυτό, να μου προτείνετε ενα καλό κολλέγιο ή πανεπιστήμιο το οποίο να παρέχει και εστία. Επίσης εάν γνωρίζετε και τα δίδακτρα που χρειάζονται.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Posted Fri 26 Nov 10 @ 7:17 am
PROSOXH!!!!!H epomenh fwto isws na 3enerwsei kapoioys







 

Posted Fri 26 Nov 10 @ 8:33 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
ayto einai na to ftiakseis mpoyzaki (sth plath) kai opoios erxete gia paragkelia na toy girnas thn plati
lol!!!
 

Posted Fri 26 Nov 10 @ 8:45 am
an to kaloskefteite re paidia, emena de 8a me xalouse na mou skagane 0,5 evro gia na paizo to kommati tous (ama goustarw). Jukebox -ypo proupo8eseis- na einai, free jukebox na mhn einai :P
btw, metraei gia mplouzaki h stampa
 

Posted Fri 26 Nov 10 @ 8:49 am
55%