Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer SX3 και ασφαλης (???) καταργηση λαπτοπ
Καλησπερα, Υπαρχει καποιος συναδερφος εδω με sx3 που να αντιμετωπιζει προβλημα οταν εχει 2 λαπτοπ συνδεδεμενα ταυτοχρονα και προσπαθει να αποσυνδεση το ενα απο τα δυο? Η γενικοτερα προβληματα οταν ειναι συνδεδεμενα και τα 2 usb ports?
 

Posted Tue 27 Sep 22 @ 5:32 pm
Είναι γνωστό πρόβλημα της SX3 οτι έχει "θέματα" όταν είναι πάνω της συνδεδεμένα 2 λαπτοπ ταυτόχρονα. Επίσης δεν έχει σχέση με το ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιούν τα δύο laptop.
Λύση δεν υπάρχει καθώς είτε οφείλεται σε κάποιο hardware fault είτε σε κάποιο firmware bug.
Από όλες τις κονσόλες Pioneer που γνωρίζω με διπλό USB, η SX3 είναι η μοναδική που έχει προβλήματα όταν είναι κουμπωμένα πάνω της δύο laptop.

Επίσης "ασφαλής αποσύνδεση" για laptop δεν υπάρχει :P
 

Posted Wed 28 Sep 22 @ 7:22 am
Του τα "μετέφερα", αλλά ήθελε να τα ακούσει "στερεοφωνικά" για να πειστεί...
 

Posted Wed 28 Sep 22 @ 7:47 am
Όχι δεν είμαι άπιστος.. απλά θέλω να μάθω αν το κάνουν όλες πάντα ή κάποια μοντέλα κάποιες φορές.. κι αυτό γιατί εμένα ΔΕΝ μου το έκανε τα δύο πρώτα χρόνια χρήσης... Τώρα το έβγαλε το χούι

 

Posted Wed 28 Sep 22 @ 11:20 am
Δεν σου το έβγαλε το χούι τώρα... Απλά, τόσα χρόνια, δεν είχε χρειαστεί ποτέ να αποσυνδέσεις το laptop στη θύρα A και να συνεχίσεις με το laptop στη θύρα B (όπως έγινε εκείνο το βράδυ)...

Και, όπως σου είπα -κατά τα λεγόμενα του Phantom, που το συζητήσαμε- η θύρα A δεν δείχνει να παρουσιάζει "αστάθεια", όταν αποσυνδέεται η θύρα B... Αστάθεια παρουσιάζεται κατά την αντίστροφη διαδικασία...

Τέλος, μην ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό: Ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα, μπορεί να αρχίσει οποιαδήποτε στιγμή να κάνει κουλά, λόγω ηλεκτρικών καταπονήσεων. Και, ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι τα ηλεκτρολογικά των μαγαζιών και (ιδίως) των κτημάτων εκδηλώσεων είναι ο "κακός τους ο καιρός".

Οπότε...
 

Posted Wed 28 Sep 22 @ 11:45 am
Την sx3 την είχα σαν βασική κονσόλα 3 χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα και μάλιστα τα τελευταία 2 χρόνια back to back με αρκετούς συναδέλφους βάλε βγαλε laptop κυρίως με virtualdj ακόμα και τρεις φορες σε μια βραδιά.

Πρέπει να κάνεις αν δεν έχεις κάνει firmware update και θα δεις μεγάλη βελτίωση.

Πρέπει τα laptop που είναι συνδεμένα να έχουν πάντα τροφοδοσία ή η τροφοδοσία να αποσυνδέεται αφού πρώτα έχεις βγάλει το usb καλώδιο.
Αν σου έχει κουσούρι το έχει από την πρώτη στιγμή, αν δεν το έχει δεν το βγάζει στη πορεία και σου το λέω γιατί έχω μιλήσει με αρκετούς συναδέλφους που είχαν προβλήματα και μάλιστα σε κάποιους δεν υπήρξε λύση και ούτε το service να ξέρεις αναγνωρίζει το πρόβλημα αν υπάρχει.
 

Posted Thu 29 Sep 22 @ 8:33 am
παντως δημητρη η sx3 δεν βγηκε τοσο καλη κονσολα οσο και η 2 το μετανιωσα που εδωσα την 2 για να παρω την 3 γιατι ειδα διαφορα θεματα αυτο που ξερω ειναι οτι στην γερμανια που εχω γνωστους η εκει αντιπροσωπια αλλαζε τις προβληματικες κονσολες εδω τπτ εννοειται οτι την πεταξα
με θυμαμαι στους γαμους να βαζω καλα καλωδια να ψαχνω καλες μπριζες να κοιταω τροφοδοσιες την εδιωξα και υσηχασα
και υπ οψην αν θυμασαι που μιλαγαμε μου εβγαλε προβλημα οχι στην αρχη αλλα στην συνεχεια μετα απο 6-8 μηνες αλλα οταν το αρχισε δεν σταματαγε
μονο το καρδιχτυπι και η ελλειψη εμπιστοσυνης εφταναν να σου χαλασουν την ψυχολογια στην εκδηλωση
και ολα αυτα τα πρεπει πρεπει πρεπει γιατι δεν ισχυουν στις αλλες κονσολες?
πολυ ευγενικα θα πω οτι ειναι ενα πολυ "ευαισθητο"μηχανημα
δεν ειναι θεμα filmware καθαρα θεμα μητρικης εχω κρατησει μονο τα κουμπια αν τα θες
 

Posted Thu 29 Sep 22 @ 8:37 am
Εχω μιλησει με καποιον τεχνικο δικο μου και μου ειπε οτι το τροφοδοτικο της ειναι "φτηνιαρικο" και νδεχεται με ενα καλο τροφοδοτικο να παψει να δημιουργει θεματα... Θα δοκιμασω και θα επανελθω.
P.S. εχω ακουσει απο πολλους κακα λογια για την sx3 αλλα εγω 3 χρονια λειτουργιας δεν αντιμετωπισα καποιο σοβαρο θεμα.. Μικροπροβληματακια που τα αποδιδω στα "κακα" ρευματα ειχα κατα καιρους και με την sx1 και με την sx2 και τωρα με την sx3. Αυτη την επελεξα για αυτον ακριβως τον λογω, να μπορω να εχω 2 λαπτοπ πανω... και ξαφνικα δεν μπορω!
 

Posted Thu 29 Sep 22 @ 9:36 am
KAPPASDJ wrote :

Πρέπει να κάνεις αν δεν έχεις κάνει firmware update και θα δεις μεγάλη βελτίωση.


Το Firmware ειναι ενημερωμενο απο το 2020 που βγηκε το τελευταιο αλλα μολις ειδα οτι τον ιουνιο εβγαλε νεους drivers... Λες???

 

Posted Thu 29 Sep 22 @ 9:45 am
dimitris_g wrote :
Εχω μιλησει με καποιον τεχνικο δικο μου και μου ειπε οτι το τροφοδοτικο της ειναι "φτηνιαρικο" και νδεχεται με ενα καλο τροφοδοτικο να παψει να δημιουργει θεματα... Θα δοκιμασω και θα επανελθω.
P.S. εχω ακουσει απο πολλους κακα λογια για την sx3 αλλα εγω 3 χρονια λειτουργιας δεν αντιμετωπισα καποιο σοβαρο θεμα.. Μικροπροβληματακια που τα αποδιδω στα "κακα" ρευματα ειχα κατα καιρους και με την sx1 και με την sx2 και τωρα με την sx3. Αυτη την επελεξα για αυτον ακριβως τον λογω, να μπορω να εχω 2 λαπτοπ πανω... και ξαφνικα δεν μπορω!



ολοι για αυτον τον λογο αφησαμε την 2
ενταξει σαν αντοχη και εμπιστοσυνη δεν συνγκρινεται με την 2
αν δεν εχεις κονσολα καβαντζα σκεψου το ενδεχομενο να την κανεις δευτερη
 

Posted Thu 29 Sep 22 @ 9:58 am
Κάθε θύρα USB 2.0 ή USB 3.0 διαθέτει τέσσερις (4) ενσωματωμένους ακροδέκτες. Οι 2 αφορούν στην μετάδοση δεδομένων και οι άλλοι 2 αφορούν στην παροχή ρεύματος.

Μία θύρα USB 2.0, θεωρητικά, διαθέτει τάση ρεύματος 5,0 Volts και ένταση ρεύματος 0,5 Amperes. Άρα, θεωρητικά παρέχει 2,5W ηλεκτρικής ισχύος.

Μία θύρα USB 3.0, θεωρητικά, διαθέτει τάση ρεύματος 5,0 Volts και ένταση ρεύματος 0,9 Amperes. Άρα, θεωρητικά παρέχει 4,5W ηλεκτρικής ισχύος.

Θεωρητικά, πάντα. Γιατί, πρακτικά, εάν κάποιος μετρήσει τις εν λόγω τιμές, θα βρει αποκλίσεις.

Συμπέρασμα #1: H ηλεκτρική παροχή των θυρών USB ενός laptop ή Pc δεν είναι πρακτικά σταθερή - αμετάβλητη. Η απόκλιση, εξαρτάται από την ποιότητα των υλικών (τροφοδοτικού και μητρικής), αλλά και τον αριθμό των υπολοίπων συνδεδεμένων συσκευών (που κάνουν χρήση της ηλεκτρικής παροχής των θυρών USB).

Πάμε παρακάτω…

Εάν ο οποιοσδήποτε έχει βασικές γνώσεις ηλεκτρικού – ηλεκτρονικού σχεδίου, βρει το αντίστοιχο σχέδιο των controllers με εξωτερική τροφοδοσία και το μελετήσει, θα διαπιστώσει ότι οι αρκετοί (εάν όχι όλοι) controllers μπορούν να λειτουργήσουν και μόνο με την ηλεκτρική παροχή μίας θύρας USB 2.0!

Συμπέρασμα #2: Ένας controller, ακόμη και όταν διαθέτει “εξωτερική” ηλεκτρική τροφοδοσία, είναι δυνατό (το εκάστοτε ηλεκτρικό – ηλεκτρονικό σχέδιο το επιβεβαιώνει) να λειτουργήσει μόνο με την προσφερόμενη ισχύ από μία θύρα USB 2.0.
Και, εάν ο οποιοσδήποτε αναρωτηθεί γιατί η εξωτερική τροφοδοσία – ηλεκτρική παροχή ενός controller είναι κατά πολύ μεγαλύτερη (έναντι της θύρας USB), η απάντηση είναι ότι η “επιπλέον” παροχή απαιτείται - χρησιμοποιείται για την ορθή προ-ενίσχυση (XLR).

Πάμε παρακάτω…

Όταν, λοιπόν, ένας οποιοσδήποτε controller διαθέτει και ηλεκτρικό κύκλωμα εξωτερικής τροφοδοσίας και ηλεκτρικό κύκλωμα τροφοδοσίας από 2 θύρες USB, το ζήτημα είναι η συνύπαρξη των 3 ταυτόχρονων τροφοδοσιών να μην δημιουργεί προβλήματα στο συνολικό ηλεκτρικό κύκλωμα.

Αναφέρεται, λοιπόν, πιο πάνω η εξής ορθή παρατήρηση:

KAPPASDJ wrote :
Πρέπει τα laptop που είναι συνδεμένα να έχουν πάντα τροφοδοσία ή η τροφοδοσία να αποσυνδέεται αφού πρώτα έχεις βγάλει το usb καλώδιο.

Με άλλα λόγια: Εάν αφαιρέσεις πρώτα την ηλεκτρική τροφοδοσία από το laptop, η (πιθανότατα αναπόφευκτη) στιγμιαία μεταβολή της τάσης στη θύρα USB, επηρεάζει το αντίστοιχο ηλεκτρικό κύκλωμα του controller. Εάν αφαιρέσεις πρώτα το καλώδιο της θύρας USB, δεν υφίσταται το εν λόγω πρόβλημα. Λογικό? Λογικότατο…

Συμπέρασμα #3: Το ηλεκτρικό κύκλωμα, το οποίο αφορά στη θύρα USB B του DDJ-SX3, όταν δεχθεί την οποιοδήποτε ηλεκτρική μεταβολή, επηρεάζει την εύρυθμη λειτουργία του SX3. Το γιατί, μπορεί να οφείλεται σε ένα σωρό λόγους.

Στο δια ταύτα…

@ Δημήτρης: Το να σου αλλάξει τροφοδοτικό ο Τάσος, τουλάχιστον εγώ προσωπικά, το βρίσκω ανούσιο! Υπό το (λογικό) σκεπτικό, ότι δεν τίθεται θέμα ηλεκτρικής "ανεπάρκειας" (όπως το τεκμηρίωσα πιο πάνω).

@ DjKappas: Η παρατήρησή σου και το συμπέρασμά σου, είναι σχήμα οξύμωρο! Διότι, από τη στιγμή που στoν SX3 πρέπει να εφαρμόσεις μία συγκεκριμένη σειρά αποσύνδεσης, δεν τίθεται θέμα “απροβλημάτιστης” λειτουργίας (ως αρχικά αναφέρεις)! Είναι “προβληματικότατη” και ιδίως όταν αυτό δε συμβαίνει σε άλλους controllers με 2 θύρες USB (όπως επιβεβαίωσε ο Phantom).

Και μία παρατήρηση…

Για να εμφανιστεί το συγκεκριμένο “πρόβλημα”, με τα μέχρι τώρα γνωστά δεδομένα, θα πρέπει κάποιος να κάνει μία συγκεκριμένη σειρά ενεργειών. Κοινώς και εν μέσω Dj set, να αποσυνδέσει (ένα φθηνό ή μέτριας κατηγορίας laptop) από το ρεύμα, ενώ δεν έχει αποσυνδέσει πρώτα το καλώδιο USB και μόνο από την θύρα Β.

Οπότε, δεν μπορώ να καταλήξω με βεβαιότητα ότι οι SX3 δεν είναι όλοι ελαττωματικοί, γιατί δεν πιστεύω ότι τη συγκεκριμένη σειρά ενεργειών την έχει υλοποιήσει έστω και ένας με το που πήρε τον συγκεκριμένο controller…

Αλλά και μετέπειτα, πόσες είναι οι πιθανότητες – περιπτώσεις να είναι συνδεδεμένα 2 laptops ταυτόχρονα και να απαιτηθεί να αποσυνδεθεί το laptop επί της θύρας USB B εν μέσω Dj set και μάλιστα πρώτα το καλώδιο του ρεύματος και μετά το καλώδιο USB?

Όπως, επίσης, και σε άλλου είδους περιπτώσεις (όχι αποσύνδεσης) πόσες είναι οι πιθανότητες στην θύρα USB B να έχει συνδεθεί ένα μη ποιοτικό ή "παλαιό" laptop και κάθε φορά που "διαβάζει" stems να "ζορίζεται" και κατ' επέκταση αυτό να συμβάλει στη μεταβολή της τάσης της θύρας USB (μέσω της οποίας συνδέεται στον SX3)?
 

Posted Thu 29 Sep 22 @ 6:31 pm
Δύο διορθώσεις στο άνωθεν post:

1. Η θύρα USB 3.0 διαθέτει 9 ακροδέκτες, όχι 4...

2. Η αναφερόμενη ηλεκτρική ισχύς των θυρών USB είναι η μέγιστη...
 

Posted Fri 30 Sep 22 @ 6:29 am
dimitris_g wrote :
Εχω μιλησει με καποιον τεχνικο δικο μου και μου ειπε οτι το τροφοδοτικο της ειναι "φτηνιαρικο" και νδεχεται με ενα καλο τροφοδοτικο να παψει να δημιουργει θεματα... Θα δοκιμασω και θα επανελθω.
P.S. εχω ακουσει απο πολλους κακα λογια για την sx3 αλλα εγω 3 χρονια λειτουργιας δεν αντιμετωπισα καποιο σοβαρο θεμα.. Μικροπροβληματακια που τα αποδιδω στα "κακα" ρευματα ειχα κατα καιρους και με την sx1 και με την sx2 και τωρα με την sx3. Αυτη την επελεξα για αυτον ακριβως τον λογω, να μπορω να εχω 2 λαπτοπ πανω... και ξαφνικα δεν μπορω!


Ο "δικός σου" τεχνικός θυμάται οτι το τροφοδοτικό της SX3 είναι εξωτερικό;
Επίσης θυμάται οτι είναι το ίδιο (αλλά νομίζω λίγα περισσότερα mA) με αυτό της SX2 που δεν ήταν "φτηνιάρικο;"

Το θέμα με τα κολλήματα στις USB δεν οφείλεται ούτε στο ρεύμα ούτε στο τροφοδοτικό.
Μια χαρά δουλεύει το διπλό USB της DDJ-1000 και της DDJ-1000SRT που έχουν επίσης εξωτερικό τροφοδοτικό της ίδιας μάρκας με αυτό της SX3.

Το πρόβλημα με την SX3 είναι πως οτι πρόβλημα κι αν έχει δεν το εμφανίζει μόνιμα. Δεν είναι οτι έχει ένα πρόβλημα που το κάνει συνέχεια (ή πολύ συχνά) και επομένως είναι εύκολο να εντοπιστεί.
Τέτοιου είδους προβλήματα εμείς τα λέμε απλά "αστάθεια"

Fun fact:
Την SX3 την αγόρασε ένα μικρό κλαμπάκι στην περιοχή μου.
Πάνω σ' αυτή δουλεύουν συνολικά 5 DJs. Οι 4 με MAC o ένας με Windows. Οι 3 με VirtualDJ, οι 2 με Serato.
Ανξαρτήτως συνδιασμού (γιατί συνήθως τα Σάββατα δουλεύουν 2 DJs μαζί) η κονσόλα υπάρχουν βραδιές που δεν βγάζει το παραμικρό πρόβλημα, υπάρχουν και άλλες που θέλει 2 και 3 restart μέχρι να επανέλθει "στα καλά" της. Και όλα αυτά ΜΟΝΟ όταν είναι δύο υπολογιστές συνδεμένοι ταυτόχρονα στις USB.
Και όλα αυτά σε ένα μαγαζί που τα ηλεκτρολογικά του είναι υπόδειγμα!
Και όλα αυτά σε ένα μαγαζί που η SZ δεν εμφάνισε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
Και όλα αυτά σε ένα μαγαζί που η DDJ-1000SRT όσες φορές δοκιμάστηκε δεν έβγαλε το παραμικρό πρόβλημα.

Anyway, το θέμα είναι πως η SX3 έχει αστάθεια. Πως και γιατί κανείς δεν ξέρει. Μας αρέσει δεν μας αρέσει.
Μια λύση πάντως που εφαρμόζουν πλέον στο κλαμπάκι που ανέφερα παραπάνω είναι να συνδέουν το δεύτερο λαπτοπ ακριβώς πριν το χρειαστούν και μόλις αλλάξει ο dj να αποσυνδέουν το πρώτο. Και πάλι το ίδιο όταν χρειάζεται να ξαναμπεί ο πρώτος dj.
Με αυτό τον τρόπο (δηλαδή ελαχιστοποιώντας τον χρόνο που και οι δύο θύρες USB είναι συνδεμένες σε υπολογιστή) φαίνεται να έχουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Υ.Γ.:
Τα όποια προβλήματα μπορεί να προκαλέσει μια κακή ηλεκτρολογική εγκατάσταση (ή το ασταθές ρεύμα) θα εμφανιστούν είτε πάνω στην κονσόλα είναι συνδεμένος ένας υπολογιστής είτε δύο. Κοινώς το αν χρησιμοποιείται η μία ή οι δύο θύρες USB δεν παίζει κανένα ρόλο.
Στην περίπτωση της SX3 (όπως και σε σχεδόν όλες τις κονσόλες που έχουν δικό τους τροφοδοτικό) οι θύρες USB χρησιμοποιούνται μόνο για επικοινωνία και όχι για τροφοδοσία.
 

Posted Fri 30 Sep 22 @ 7:31 am
PhantomDeejay wrote :

Μια λύση πάντως που εφαρμόζουν πλέον στο κλαμπάκι που ανέφερα παραπάνω είναι να συνδέουν το δεύτερο λαπτοπ ακριβώς πριν το χρειαστούν και μόλις αλλάξει ο dj να αποσυνδέουν το πρώτο. Και πάλι το ίδιο όταν χρειάζεται να ξαναμπεί ο πρώτος dj.
Με αυτό τον τρόπο (δηλαδή ελαχιστοποιώντας τον χρόνο που και οι δύο θύρες USB είναι συνδεμένες σε υπολογιστή) φαίνεται να έχουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Μα πως? εγω οταν παιζει ας πουμε το λαπτοπ στη usb 2 και παω απλα να κουμπωσω τη usb 1 στο αλλο λαπτοπ αρχιζει και μου κανει κοψιματα στον ηχο στο κομματι που ειναι στον αερα... και μετα ξεκιναει ο κακος χαμος, σκανε ρευματα απο τα ηχεια ακομα και οταν προσπαθησα μια φορα απλα και μονο να βγαλω το τροφοδοτικο του 2ου λαπτοπ απο το πολυμπριζο ΧΩΡΙΣ να ειναι συνδεδεμενο πουθενα!! Απλα τραβηξα το φις απο το πολυμπριζο και σκασανε ρευματα στα ηχεια...

 

Posted Fri 30 Sep 22 @ 8:10 am