Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Vdj & Freestyler
Επειδη αποφασισα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στην διαχειρηση του freestyler μεσω του vdj ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα αυτος ο οδηγος (http://www.virtualdj.com/forums/218737/VirtualDJ_Plugins/The_Advanced_Freestyler_integration_thread.html?page=1) ή αν υπαρχει κατι πιο προσφατο... Οποιος εχει ασχοληθει με το θεμα κι εχει διαθεση να βοηθησει καλως να ορισει! Καλη χρονια σε ολους και καλη λευτερια!
 

Posted Sun 02 Jan 22 @ 9:38 pm
Ο οδηγός αυτός ισχύει.
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να χειριστείς το Freestyler και αυτός είναι ένας από αυτούς.
Και όπως προφανώς καταλαβαίνεις αυτός ο τρόπος είναι αυτός που χρησιμοποιώ εγώ.
Και ενώ είναι λίγο "πολύπλοκος" είναι ο πιο πλήρης. Και δοκιμασμένος αρκετά.
Αρκεί να σου πω οτι σε club έχουμε βάλει το VirtualDJ να τρέχει με "ειδικό" skin σε touch screen οθόνη για να ελέγχει αποκλειστικά το Freestyler. Και αυτή η λύση "τρέχει" σχεδόν 4 χρόνια τώρα 7 στα 7 x 365 (μείον τα lockdown :P)
 

Posted Mon 03 Jan 22 @ 9:18 am
Λοιπον επανερχομαι και θελω λιγη βοηθεια γιατι ενω το 2018 το ειχα στησει και δουλευε τωρα ενα σκοτεινο συννεφο τα εχει σκεπασει ολα και δεν μπορω να θυμηθω τιποτα. Λοιπον ακολουθω τα βηματα και εγκαθιστω ρυθμιζω το loop midi. Στην συνεχεια set αρω το freestyler

Μετα ανοιγω το virtual dj και μου ανοιγει μαζι κι αυτο

βαζω σε custom button την εντολη για black out και λειτουργει κανονικα.. καθως και τα flash (strobe ktl)
Μεχρι εδω καλα.. Τωρα τι κανω για να τρεξουν τα sequences με το grid?
ενεργοποιω το sound 2 light?

δεν κανει τιποτα...
ενεργοποιω το plugin


Παλι τιποτα.. το react to sound στα cues ειναι ενεργοποιημενο....
.
Θυμαμαι οτι και τοτε ειχα κολλησει εδω αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι εκανα...
 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 3:36 pm
Όχι κλείσε το Sound2Light
Επίσης δεν έχει νόημα να τρέχεις και το Freestyler8 και το MIDI RC

Για να τρέξουν τα sequence με βάση το grid πάτα στο πρώτο παράθυρο που σου εμφανίστηκε το κουμπί UI Options και επέλεξε το υπομενού "Sound 2 Light"
Εκεί σου δίνει διάφορες επιλογές

Αν δεν σε ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσεις αυτό παράθυρο καθόλου τότε το Sound 2 Light ελέγχεται από μία μεταβλητή στο VirtualDJ
<submenu text="Sound 2 Light">
<item text="Off" action="set '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 0" check="var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 0"/>
<item text="Every Beat" action="set '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 1" check="var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 1"/>
<item text="Every 2 Beats" action="set '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 2" check="var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 2"/>
<item text="Every 4 Beats" action="set '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 4" check="var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 4"/>
<item text="Every 8 Beats" action="set '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 8" check="var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 8"/>
<item text="Every 16 Beats" action="set '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 16" check="var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 16"/>
</submenu>
 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 4:21 pm
αυτο ηταν το πρωτο που δοκιμασα αλλα δεν

αλλα ουτε και οι εντολες που ειχα σε custom και δουλευανε τοτε

δεν δουλευουν.... κατι μου διαφευγει και δεν μπορω να καταλαβω τι....
 

Posted Tue 04 Jan 22 @ 5:13 pm
Αν έχεις ενεργοποιημένο το Freestyler 8 (και επομένως στην πάνω δεξιά γωνία του Freestyler βλέπεις το Remote Control εικονίδιο) τότε η υλοποίηση μέσω MIDI δεν θα σου δουλέψει.
Διαφορετικά πρέπει να δουλεύει.
Ερώτηση:
Άνοιξε το παράθυρο του "ειδικού skin" και κοίτα το "κουμπί" SOUND 2 LIGHT
Αναβοσβήνει κανονικά σε κάθε beat ?
Επίσης τα sequence που έχεις βάλει να κάνουν react to sound είναι προγραμματισμένα με SNAP mode ή έστω με μικρούς χρόνους FADE (500ms ή λιγότερο) ;
 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 10:00 am
Το εικονίδιο πάνω δεξιά στο freestyler δείχνει ενεργοποιημένο (συνδεδεμένο ,midi). Επίσης στο ειδικό σκιν το εικονίδιο sound2loght αναβοσβηνει με το ρυθμο του εκάστοτε τραγουδιου. Τώρα για τα fade ,έχω διάφορα άλλα στο συγκεκριμένο που τεσταρω είναι στα 1000
 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 2:33 pm
dimitris_g wrote :
Το εικονίδιο πάνω δεξιά στο freestyler δείχνει ενεργοποιημένο (συνδεδεμένο ,midi).

Απ' ότι γνωρίζω αυτό το εικονίδιο δεν πρέπει να εμφανίζεται για MIDI.
Κάνε ένα κλικ πάνω του και πάτα Disconnect all.
Και δες αν μετά παίζει

 

Posted Wed 05 Jan 22 @ 4:35 pm
Για ενημερωση και των υπολοιπων να αναφερω καπου εδω οτι χρησιμοποιω την εκδοση 4.1.1, και μαλλον εχει καποιο bug-προβλημα η συγκεκριμενη εκδοση... Αν την δουλευει και καποιος αλλος ας μας πει κι αυτος.
 

Posted Fri 07 Jan 22 @ 11:30 am
Ξανα επανερχομαι στο θεμα καθως δεν βλεπω να ειναι bug της εκδοσης του freestyler τελικα.. μετα απο πολλες δοκιμες και με παλιοτερες εκδοσεις αλλα και με την τελευταια (4.1.6) κατεληξα στο συμπερασμα οτι μου διαφευγει καποια ρυθμιση καθως δουλευουν ολα κανονικα εκτος απ το να συγχρονισει την ταχυτητα στο grid... Αν καποιος συναδερφος το εχει στησει και μπορει να βαλει ενα χερακι θα το εκτιμουσα... ευχαριστω πολυ
 

Posted Wed 29 Mar 23 @ 11:58 pm
Ακόμα στο σκοτάδι…. Κανένας συνάδερφος να μας δώσει τα «φώτα» του;
 

Posted Sun 02 Apr 23 @ 8:23 pm
Το βρηκαααααααααα..... το γαμηδι μου εφαγε τη ψυχη... Η λυση παρακατω στη φωτο

 

Posted Wed 05 Apr 23 @ 8:58 am
Και προχωραμε... νομιζω οτι με βολευει πιο πολυ μεχρι τωρα το plugin του Freestyler, απο το Freestyler MIDI Remote Control. Βαζω λοιπον το plugin και δουλευουν ολα αψογα. Οταν ομως κανω map ας πουμε την εντολη Override 1 στο F1 του keyboard και βαζω την εντολη
(set $fsvalue 1 & set $fscommand 66) μεσα απο το vdj, ενω στην πραγματικοτητα το override 1 ειναι flash button (και συγκεκριμενα ολα strobe ασπρο), οταν το παταω μενει πατημενο και δεν απενεργοποιειται ουτε με δευτερο πατημα. Αυτο ισχυει για ολα τα override που εχω Flash. Τις εντολες τις εχω παρει απο το Generate script του plugin.
Επισης υπαρχει κανενας τροπος εαν αποφασισω να δουλεψω τελικα με το Freestyler MIDI Remote Control , να βλεπω το ειδικο skin σε tablet?
 

Posted Wed 05 Apr 23 @ 9:55 am
Παιζει να εχει κανεις να μου στειλει το "FreestylerMIDIRemoteControlUI" γιατι σκαλισα το xml καποια στιγμη
στο παρελθον και το εχω κανει μπαχαλο....
 

Posted Mon 22 May 23 @ 4:08 pm
Ευχαριστω πολυ George!
 

Posted Wed 24 May 23 @ 5:58 am