Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ddj rr provlima

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

babakisPRO InfinityMember since 2012
καλησπερα , καθος έπαιζα πριν 2 σαββατα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα .... έπαιζε το κομμάτι κανονικά από το δεξί ντεκ και μόλις σήκωνα το κανάλι του αριστερού ντεκ να κάνω αλλαγή κοβόταν ο ήχος από το ηχεία (σαν να έκλεινα την ένταση από το μάστερ ) και μόλις το κατέβασα πάλι το αριστερό κανάλι ξεκίναγε να ακούγετε πάλι ο ήχος από το δεξί ντεκ κανονικά , ήχο στα ακουστικά δεν είχα από το αριστερό ντεκ (δεξί δεν το δοκίμασα) αυτό λύθηκε με restart του virtual και δεν το έκανε πάλι cue play loop eq τα πάντα δουλεύανε κανονικά..... macbook pro late 2012 16 gb ram ssd siera 10.12.6 , έχω κάνει clean την database ddj-rr , ενημερωμένα firmware driver όλα !! vdj 8.3 b4787.... τι μπορεί να έγινε ;;;

*** και το προηγουμενο σαββατο μου εκανε παλι το ιδιο αλλα σταματησε ο ηχοσ για 4 δευτερολεπτα και εγινε το ιδιο πραγμα παλι... δεν προσεξα να εκανε κολλημα το προγραμμα (freeze screen ) κατα την διαρκεια των 4 δευτερολεπτων και δυστιχοσ και τισ 2 φορεσ ειχα κλειστο wifi
 

Posted Wed 26 Jun 19 @ 8:16 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Eίχες άλλο controller συνδεδεμένο ή κάποια άλλη MIDI συσκευή ? Στο VirtualDJ->Controllers, βλέπεις μόνο την DDJ-RR και το πληκτρολόγιο ?
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι αν η DDJ-RR έιχε ανατεθεί σε λάθος Decks (Deck Assignment), και αυτό γιατί τα Volumes της DDJ-RR είναι μαπαρισμένα σαν volume 'dual'. Τι σημάινει αυτό... όταν κουνάς το Volume του Deck 1, κουνας ουσιαστικά και το Volume του Deck 3 (και αντίστοιζα το δεξί ελέγχει τα Decks 2 και 4) έτσι ώστε αν κάνεις αλλαγή τα Left/Right Decks, να βρεθείς με τα Volume να ανταποκρίνονται άμεσα.
Στην περίπτωση που το Deck Assignment πάει σε Decks με άλλη σειρά είναι πιθανό το αριστερό πχ Volume να ελέγχει άλλα Decks αντί των 1 και 3
Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θσ έιχεσ όλα τα controls σε λάθος Deck και όχι μόνο τα Volume.

Αν σου συμβεί πάλι, πηγαινε στα Settings->Controllers, επέλεξε την DDJ-RR και δες διπλα τα Decks που αναφέρει. Κανονικα θα πρέπει να είνα Automatic 1,2,3,4
 

Posted Wed 26 Jun 19 @ 9:10 pm
babakisPRO InfinityMember since 2012
αυτο μπορει να ειναι καποιο bug ασ πουμε ?
 

Posted Thu 27 Jun 19 @ 7:06 am
babakisPRO InfinityMember since 2012
δεν ειχα τπτ πανω μονο την ρρ
 

Posted Thu 27 Jun 19 @ 7:07 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
babakis wrote :
αυτο μπορει να ειναι καποιο bug ασ πουμε ?


Bug υπάρχει αν το βρούμε και μπορούμε να το αναπαράγουμε κατά βούληση. Το τυχαίο βέβαια μπορεί να ξανασυμβεί, οπότε την επόμενη φορά δες αυτό που έγραψα πιο πάνω και μάζεψε περισσότερες πηροφορίες.
Προς το παρόν δεν βλέπω κάτι.

 

Posted Sun 30 Jun 19 @ 7:13 am
babakisPRO InfinityMember since 2012
δεν μου εκανε κατι μεχρι τωρα αλλα θα ηθελα παλι λιγη βοηθεια με την ρρ, θελω να παιξω με rane sl2 και ρρ μαζι , βαζω χθες στισ ρυθμησεισ 2 καρτεσ ηχου , μαστερ ουτπουτ την sl2 και ακουστικα την ρρ , δουλεψε κανονικα , η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να εχω καποιο ειδουσ master την εντασησ σε ενα ποτενσιομετρο τησ ρρ γιατι το μαστερ τησ ητανε νεκρο (φυσιολογικο) και γιατι οταν αποσυνδεω την ρρ δεν συνεχιζει να παιζει η rane κανονικα και κοβετε η μουσικη ??? παλια επαιζα ετσι με ddj ergo kai audio 6 αλλα νομιζω ημουνα στο παλιο βιρτουαλ και οταν εβγαζα την ergo δεν κοβοτανε ο ηχος.. oταν συνδεω μονο την rane μου επιλεγει αυτοματα απο δεξια το timecode signal
 

Posted Sat 06 Jul 19 @ 10:48 am
1. Αν θυμάμαι καλά το master της RR στέλνει MIDI αλλά είναι μαπαρισμένο σαν fake.
Οπότε από το init της RR θα πρέπει να σβήσεις το fake_master on

2. Όταν αποσυνδέεις την RR αποσυνδέεις αυτόματα και την κάρτα ήχου της, δηλαδή την κάρτα ήχου των ακουστικών. Οπότε λογικό είναι το πρόγραμμα να σταματάει αφού πλέον λείπει μια έξοδο από το οριζόμενο sound setup.
Η λύση είναι προφανώς να βάλεις και τα ακουστικά πάνω στην SL2

3. Η SL2 χρησιμοποιείται κατά 95% για στήσιμο με timecode. Γι αυτό και το προεπιλεγμένο sound setup αυτής της κάρτας έχει τις εισόδους timecodes προεπιλεγμένες και έτοιμες για χρήση
 

Posted Sun 07 Jul 19 @ 12:46 am


(Old topics and forums are automatically closed)