Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SX3... - Page: 2

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Panos, το power plan του Dell μου είναι "τάπα", αλλά και πάλι το έκανε (στην θύρα USB 2.0). Απόψε παρατήρησα ότι το κάνει και στον MC6000MkII που έχω εγώ, αλλά με διαφορετικό τρόπο και πιο "αραιά". Κοινώς, δεν κάνει παύση, αλλά συνεχίσει κανονικά με παραμορφωμένο ήχο και μειωμένο tempo, μέχρι που κάποια στιγμή (μετά από κάποια secs) επανέρχεται μόνο του!

Γενικότερα, διάβασα στο net αρκετά "θεματάκια" για τα Dell, εν σχέσει με την τροφοδοσία τους. Το θέμα είναι ότι θεωρητικά και εφόσον ο εκάστοτε controller διαθέτει δική του τροφοδοσία, δεν θα έπρεπε να επηρεάζεται από την όποια "αστάθεια" τροφοδοσίας ρεύματος μέσω USB. Διότι, πολύ απλά και θεωρητικά πάντα, "αγνοεί" την εν λόγω τροφοδοσία ρεύματος...
 

Posted Mon 25 Mar 19 @ 8:57 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
με τα dell γενικα ναι εχω ακουσει και γω θεματα περιεργα με το ρευμα... θεωρητικα ναι αυτο που λες θα πρεπε να ισχυει ομως αν η θυρα για καποιο λογο κανει περιεργο dropout επιβαρυνει και την επικοινωνια με τον κοντρολλερ... αν εισουν αθηνα θα σου δινα ενα τετοιο να το τσεκαρεις ...(πολυ χρησιμο γενικα!)
 

Posted Mon 25 Mar 19 @ 10:50 pm
Theios Giorgos wrote :
Το θέμα είναι ότι θεωρητικά και εφόσον ο εκάστοτε controller διαθέτει δική του τροφοδοσία, δεν θα έπρεπε να επηρεάζεται από την όποια "αστάθεια" τροφοδοσίας ρεύματος μέσω USB. Διότι, πολύ απλά και θεωρητικά πάντα, "αγνοεί" την εν λόγω τροφοδοσία ρεύματος...


Αυτό δεν ισχύει πάντα για το κύκλωμα επικοινωνίας (USB bus)
Είναι πολλές οι συσκευές (και δεν μιλάω απαραίτητα για controllers) που ενώ έχουν δική τους τροφοδοσία, εξαρτώνται από την τροφοδοσία της θύρας USB για την επικοινωνία τους με το host PC (ας το ονομάσουμε "ανεξάρτητα κυκλώματα" χάρην ευκολίας)

Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται η SX3 και τι κυκλώματα έχει, αλλά και πάλι μου φαίνεται δύσκολο να φταίει το "ρεύμα" αυτό και μόνο του για το πρόβλημα που συζητάτε.
Αν θέλετε κάντε ένα άλλο test: Συνδέστε την κονσόλα κανονικά, αποσυνδέστε την τροφοδοσία ρεύματος του laptop και ξεκινήστε το VirtualDJ.
Βλέπει το πρόγραμμα την κονσόλα;
Συνδέεται μαζί της;
Παίζει κανονικά;

Μέχρι σήμερα δεν έχω δει κονσόλα με δικό της τροφοδοτικό να μην μπορεί να παίξει όταν το laptop τρέχει από την μπαταρία του.
Αν και η SX3 μπορεί να παίξει με το laptop να τρέχει από τη μπαταρία του, τότε το πρόβλημα έχει να κάνει με το laptop και μάλλον με το ACPI η κάποια ρύθμιση στο BIOS που δεν υπακούει ακριβώς στις ρυθμίσεις του power management.
Γενικά τα consumer grade laptops δίνουν πολύ έμφαση στην εξοικονόμηση ενέργειας τα τελευταία χρόνια και αυτό μπορεί να δημιουργεί προβλήματα σε power users.
Επίσης κάτι άλλο που συμβαίνει σε πολλά consumer grade laptop κατά την σύνδεση/αποσύνδεση της εξωτερικής τροφοδοσίας είναι η εναλλαγή του προφίλ γραφικών.
Ίσως το πρόβλημα να είναι εκεί...

 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 8:35 am
επειδη αναφερεις την sx3 απλα να αναφερω οτι στην τελευταια εκδηλωση επαιζε το προγραμμα εβγαλα και ξαναεβαλα την τροφοδοσια του λαπτοπ αρκετες φορες χωρις το παραμικρο προβλημα
να αναφερω οτι το δικο μου λαπτοπ εχει τον χαρακτηρισμο gaming οποτε πιστευω ειναι κατασκευασμενο για υψηλες αποδοσεις και οχι για οικονομια το λεω μηπως θελει εκει ψαξιμο
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 10:01 am
Kokkinoskoufitsos, εάν το θέμα ήταν γενικό, θα το έψαχνα διαφορετικά, καθότι πολλά είναι αυτά που έρχονται στο μυαλό μου. Αλλά, από την στιγμή κατά την οποία στην θύρα USB 3.0 δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα (είτε το Dell έχει σεταριστεί στις μέγιστες επιδόσεις, είτε όχι), το πρόβλημα περιπλέκεται...

Εάν βρεις το χρόνο, πες μου την μάρκα του laptop που συνδέεις τον SX3, καθώς και εάν τον συνδέεις σε θύρα USB 2.0 ή USB 3.0 (θα πρέπει να συμβουλευτείς τα specs του, καθότι οπτικά είναι πανομοιότυπες)...
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 10:31 am
θειε αυτο ειναι το λαπτοπ
πριν 3 χρονια που το πηρα ηταν τουμπανο...τρα ειναι ενα καλο λαπτοπ
https://www.msi.com/Laptop/GE70-2PC-Apache/Specification
με την διαφορα οτι το δικο μου εχει στο ενα σλοτ με 8 gb μνημη
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 12:05 pm
Κατέβασα το manual του και είδα ότι η μοναδική θύρα που είναι USB 2.0, είναι αυτή δίπλα στο VGA port. Όλες οι άλλες, είναι USB 3.0. Εσύ σε ποια θύρα κουμπώνεις συνήθως τον SX3?
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 12:14 pm
Μονιμα και αυτη και την σχ2 τις ειχα σε 3 θυρα το ξερω γιατι ηταν μπλε μεσα και με βολευε κιολας η θεση του αν θες να την δοκιμασω αν τυχον το κανει στην 2 να το ξανακανω
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 12:41 pm
Καλά το φαντάστηκα... Εξάλλου οι πιθανότητες να τις κούμπωνες σε USB 3.0 ήταν 75%... :-)

Όποτε έχεις το χρόνο και την διάθεση, κάνε μου σε παρακαλώ την χάρη να κουμπώσεις τον SX3 στην μία και μοναδική USB 2.0 και δοκίμασε 3 - 4 φορές, ενώ αναπαράγεις κανονικά κομμάτι, να αποσυνδέσεις και μετά από λίγο να επανασυνδέσεις το τροφοδοτικό του laptop και να μου γράψεις τα αποτελέσματα...

Όχι ότι μπορώ να "διορθώσω" κάτι, αλλά για το γαμώτο...

 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 12:49 pm
Καταλαβα οκ αν δεν τα καταφερω νωριτερα απο το Σάββατο που εχω εκδηλωση θα σου πω αμεσως αλλα θα το παλαιψω για νωριτερα
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 12:56 pm
Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά...
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 12:57 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εγω εχω rx αλλα αν θες να κανω καμμια δοκιμη μου λες...
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 3:08 pm
Ρε Πανούλη, χρειάζεται να στο πω? Ευπρόσδεκτη η δοκιμή και τα αποτελέσματά της...
 

Posted Tue 26 Mar 19 @ 4:49 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ok will do το βραδυ (αν και εγω ειμαι της lenovo στα λαπτοπ)
 

Posted Wed 27 Mar 19 @ 1:47 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
λοιπον μολις το δοκιμασα σε lenovo x1 carbon i7 8gb ram με την rx.
δεν εχω κανει κανενα optimization αρχικα στο πισι και στο ρευμα δουλευει με προφιλ better perfomance (οχι best) αλλα μολις βγει απ το ρευμα δουλευει στο τερμα οικονομικο προφιλ (battery maximizer)
βγαζοντας το τροφοδοτικο ενω χαμηλωνει ενταση η οθονη και μπαινει στο προφιλ για την οικονομια μπαταριας , δεν κανει καμμια διακοπη η ηχο και συνεχιζει και παιζει κανονικα... θελετε να τσεκαρω τπτ αλλο?
 

Posted Wed 27 Mar 19 @ 9:05 pm
Panos, θα έχει ουσία εάν το δοκιμάσεις σε θύρα USB 2.0 και εάν βγάλεις-βάλεις το βύσμα του τροφοδοτικού 3 - 4 φορές. Αυτό έπραξες?
 

Posted Wed 27 Mar 19 @ 9:08 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
το κανα 4~5 φορες και επαιζε κομπλε ...ομως το πισι εχει 2 ολες και ολες θυρες που ναι 3.0
 

Posted Wed 27 Mar 19 @ 9:39 pm
Στην USB 3.0 του Dell, δεν παρουσιάζει αυτό το "θέμα"... Οπότε αναμένουμε και τον Kokkinoskoufitso... Σ' ευχαριστώ πολύ Panos ;-)
 

Posted Wed 27 Mar 19 @ 9:44 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
τιποτις ...σιγα
 

Posted Wed 27 Mar 19 @ 9:57 pm
εχω τα πραγματα αποθηκη το αργοτερο σαββατο θα σου εχω πει πιστευω νωριτερα
 

Posted Thu 28 Mar 19 @ 8:49 am
19%