Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: local suggestions lists

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Θα μπορούσα με ένα script , πατώντας ένα κουμπί να σώσω σε ένα συγκεκριμένο path (πχ C:\Users\Mac\Documents\VirtualDJ\Suggestions ) ότι υπάρχει στο automix, σαν playlist, με όνομα το filename (ή το filepath) του track που παίζει εκείνη τη στιγμή;

Και με ένα δεύτερο script , πατώντας ένα άλλο κουμπί , να φορτώνω στο sidelist, από το συγκεκριμένο path, τη λίστα με όνομα το filename (ή το filepath) του του track που παίζει εκείνη τη στιγμή ;

Ψάχνω έναν τρόπο να έχω local suggestions lists.... το ιδανικό θα ήταν να μπορούσε να κρατάει η database για κάθε track μερικά filepaths σαν λίστα προτεινόμενων αλλά από ότι είδα δεν γίνεται , οπότε ψάχνω εναλλακτικές ...
 

Posted Mon 23 Jul 18 @ 11:40 am
.... να το ξεχάσω;
 

Posted Tue 31 Jul 18 @ 7:32 am
Εάν κατάλαβα ορθά, επιθυμείς κατά την αναπαραγωγή ενός κομματιού, να λαμβάνεις (εφόσον έχεις κάνει την ανάλογη προεργασία) είτε στην Automix, είτε στην Sidelist, “σχετικά” κομμάτια. Σωστά?

Εάν ναι, γιατί αυτό δεν το υλοποιείς μέσω προεργασίας στο Grouping και κατόπιν χρήσης Virtual Folders?
 

Posted Tue 31 Jul 18 @ 10:32 am
αυτό που θέλω είναι , για κάθε track, να μπορώ με εύκολο τρόπο, να φτιάχνω και να ανακαλώ μια λίστα με tracks που θα μπορούσαν να παίξουν μετά ...

αφού έψαξα λίγο τις δυνατότητες που δίνει το VDJ , κατέληξα στον εξής τρόπο


Κάνω Load & Play το track για το όποιο θέλω να φτιάξω μια suggestions list
πετάω στο Automix(playlist) τα tracks που θέλω να είναι στην λίστα
Πατώντας το "Save suggestions list" η λίστα θα αποθηκεύετε σε ένα συγκεκριμένο path (πχ C:\Users\Mac\Documents\VirtualDJ\Suggestions ), με όνομα το filename (ή το filepath) του track που παίζει , ώστε η λίστα να "συνδεθεί" με το συγκεκριμένο track.

όταν θέλω να ανακαλέσω μια suggestions list , πατώντας το "Load suggestions list" , θα φορτώνεται στο SideList, η λίστα με όνομα το το filename (ή το filepath) του track που παίζει, εφόσον υπάρχει στο συγκεκριμένο path (C:\Users\Mac\Documents\VirtualDJ\Suggestions )

Όταν θέλω να τροποποιήσω μια suggestions list θα κάνω Load & Play το track ,
μετά "Load suggestions list" ώστε να μου έρθει στο SideList η λίστα που θέλω να τροποποιήσω ,
μετά switch_sidelist_playlist ώστε η λίστα να μου έρθει στο Automix(playlist),
την τροποποιώ και την αποθηκεύω ξανά με "Save suggestions list"

το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω βρει τρόπο στα scripts να κάνω save και load λίστες με παράμετρο το filepath/filename ....

υπάρχει τρόπος ; .... άλλες ιδέες για το πως θα μπορούσε να γίνει ;

 

Posted Tue 31 Jul 18 @ 7:44 pm
Δυστυχώς αυτό που ζητάς δεν γίνεται με τον τρόπο που σκέφτεσαι να το κάνεις.
Υπάρχει ένα μικρό Workaround, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να κάνεις save τις playlist χειροκίνητα για κάθε track.
Μετά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις εντολές playlist_clear (για να καθαρίσεις την τρέχουσα playlist) goto_folder (για να εστιάσεις την playlist που θέλεις) και τέλος την playlist_load.
Πέρα απ' το οτι δεν θα πετύχεις ακριβώς αυτό που θες, κάθε φορά που θα κάνεις "load" μια "suggestion list" θα σου αλλάζει προβολή και ο κεντρικός φάκελος.
Μπορούμε να ζητήσουμε απ τους προγραμματιστές να αλλάξουν τις εντολές playlist_save και playlist_load ώστε να δέχονται ορίσματα, αλλά δεν είναι σίγουρο οτι θα το υλοποιήσουν, ούτε σε πόσο χρόνο θα το υλοποιήσουν αν θεωρήσουν οτι αξίζει να προστεθεί σαν δυνατότητα.
 

Posted Tue 31 Jul 18 @ 9:03 pm
PhantomDeejay wrote :
Δυστυχώς αυτό που ζητάς δεν γίνεται με τον τρόπο που σκέφτεσαι να το κάνεις.
Υπάρχει ένα μικρό Workaround, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.


... είχες δίκιο , δεν αξίζει τον κόπο ....

... λέω να κατεβάσω το SDK και να δω τι άκρη μπορώ να βγάλω , μπας και φτιάξω κανένα plug in ....

Ευχαριστώ Phantom & Theios Giorgos


 

Posted Wed 01 Aug 18 @ 11:22 am


(Old topics and forums are automatically closed)