Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΦΑΚΕΛΩΝ ΣΕ ΝΕΟ ΛΑΠΤΟΠ

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

STELVASControlleristMember since 2017
Εχω μεταφερει τους φακελους με τραγουδια απο το παλιο λαπτοπ στο νεο αλλα καποια τραγουδια δεν τα βρισκει και μου βγαζει σφαλμα στο φορτωμα γιατι?
 

Posted Tue 12 Dec 17 @ 11:12 am
Τα τραγούδια είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια θέση (και όχι στο Desktop ή στον φάκελο "Μουσική") ???
 

Posted Tue 12 Dec 17 @ 1:18 pm
STELVASControlleristMember since 2017
φιλε phantom,προτο ομολογω οτι δεν ειμαι πολυ εξοικιωμενος με το virtual και γενικα με τους υπολογιστες.Aυτο που εκανα ηταν να μεταφερω τους φακελους (με τραγουδια) που ειχα στην επιφανεια εργασιας του παλιου λαπτοπ σε ενα σκληρο δισκο και απο κει στην επιφανεια εργασιας του νεου λαπτοπ
Μπαινω στο virtual (στο νεο λαπτοπ) /επιφανεια εργασιας και ανοιγω τους φακελους .
1.καποια τραγουδεια απο playlist μου βγαζει χ(σφαλμα) και πρεπει να ανοιξω τον φακελο που ειναι το τραγουδι να κανω αναζητηση αρχειου και μετα να παιξει
2.μου λειπουν απο καποια τραγουδια σχολεια και cues που ειχα αποθηκευσει στο παλιο λαπτοπ.(μετεφερα την τελευταια database) Ευχαριστω.
 

Posted Tue 12 Dec 17 @ 7:33 pm
Το πρόβλημα σου είναι οτι χρησιμοποιούσες / χρησιμοποιείς την επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σαν αποθηκευτικό χώρο.

Η "Επιφάνεια Εργασίας" είναι στην πραγματικότητα ο παρακάτω φάκελος στον υπολογιστή σου:
C:\Users\Username\Desktop

Όπως βλέπεις, ανάλογα με το username που έχεις στα Windows η θέση του φακέλου (και επομένως των αρχείων) αλλάζει.

Δυστυχώς η μόνη λύση στο πρόβλημα σου είναι η χειροκίνητη μετατροπή της database και των playlist ώστε να "δείχνουν" τα αρχεία στη νέα τους θέση στο νέο υπολογιστή.
 

Posted Wed 13 Dec 17 @ 6:31 am
STELVASControlleristMember since 2017
εννοεις να ξαναπερασω τα cues και τα tags που μου λειπουν απο την αρχη?
 

Posted Wed 13 Dec 17 @ 7:15 am
Όχι.
Εννοώ οτι πρέπει να κάνεις edit χειροκίνητα την βάση δεδομένων και τις λίστες σου.

1) Κατέβασε και εγκατέστησε ένα δωρεάν text editor που λέγεται Notepad++
2) Στον φάκελο Documents\VirtualDJ κάνε δεξί κλι στο αρχείο database.xml και επέλεξε την επιλογή "Edit with Notepad++"
3) Μέσα στο Notepad++ πάτα CTRL+H στο πληκτρολόγιο σου (είναι συντόμευση για να κάνεις αντικαταστάσεις)
4) Στο "Find what" γράψε C:\Users\OLDUSERNAME\
5) Στο "Replace with" γράψε C:\Users\NEWUSERNAME\
6) Πάτα "Replace All"
7) Σώσε το αρχείο.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Τα OLDUSERNAME και NEWUSERNAME που είναι με bold πιο πάνω πρέπει να τα βρεις και να τα αντικαταστήσεις πριν κάνεις αντικατάσταση
Παράδειγμα:
Έστω ότι στο Notepad++ βλέπεις αυτή την εικόνα:

Και στον Windows Explorer στο φάκελο "Χρήστες" (C:\Χρήστες) βλέπεις αυτή την εικόνα:

Τότε το "oldusername" είναι GTsag και το "newusername" είναι phant

Οπότε για το συγκεκριμένο παράδειγμα θα γράφαμε όπως στην εικόνα:


Την ίδια διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσεις και για τις playlists σου.
 

Posted Wed 13 Dec 17 @ 10:49 am
STELVASControlleristMember since 2017
Εκανα οτι μου ειπες.Οκ με τα τραγουδια. Ομως παραμενει το προβλημα οτι χανω απο πολλα τραγουδια τα σχολια και τα cue.
 

Posted Mon 18 Dec 17 @ 9:52 am
STELVASControlleristMember since 2017
Επαναλαμβανω. Απο καποια τραγουδια δεν μου βγαζει τα cue που ειχα στον προηγουμενο υπολογιστη.Απο καποια αλλα μου λειπουν τα σχολια και τα cue και καποιες αλλαγες στα ονοματα.
Επισεις μου βγαζει διαφορες database (database v6rar-database v6-database v6old και κανα 2 ακομη.Μηπως φταιει αυτο.Υπαρχει τροποσ να εχω ακριβως σχολια και cue οπωσ στον προηγουμενο υπολογιστη?
 

Posted Fri 22 Dec 17 @ 8:23 pm
STELVASControlleristMember since 2017
Στα τραγουδια που μου λειπουν τα cue παρατηρω στα Tags οτι το βλεπει σαν νεο τραγουδι ενω μου ενω το σχολιο που ειχα γραψει παραμενη
 

Posted Fri 22 Dec 17 @ 10:24 pm
STELVASControlleristMember since 2017
STELVAS wrote :
Στα τραγουδια που μου λειπουν τα cue παρατηρω στα Tags οτι το βλεπει σαν νεο τραγουδι ενω το σχολιο που ειχα γραψει παραμενη


 

Posted Wed 27 Dec 17 @ 11:23 am
Για να έχεις μία πιο “ολοκληρωμένη” εικόνα και μέχρι να σου απαντήσει ο Phantom ή ο DjDad…

1. Το VDj δημιουργεί – χρησιμοποιεί μία βάση δεδομένων (database.xml), όπου σε αυτή εγγράφονται - υφίστανται όλα τα στοιχεία των αρχείων πολυμέσων, όπως η θέση τους (file path) καθώς και οι όποιες πληροφορίες τους (poi, tags, etc).

2. Για να είναι η βάση δεδομένων πάντα και ορθά ενημερωμένη, θα πρέπει πάντα τις όποιες ενέργειες επί των φακέλων ή των αρχείων (π.χ. cut, copy, paste, rename, delete, add poi, add tags, κ.τ.λ.) να τις υλοποιείς μόνο μέσω του VDj και ποτέ (τρόπον τινά) μέσω του όποιου Operating Software (π.χ. Windows), διότι κατ’ αυτόν τον τρόπο η βάση δεδομένων δεν ενημερώνεται (αυτόματα).

3. Εφόσον στην βάση δεδομένων εγγράφεται πάντα η ακριβής θέση (file path) ενός οποιουδήποτε αρχείου, στην περίπτωση που πραγματοποιήσουμε format στο εκάστοτε laptop, θα πρέπει τόσο το username (επί του laptop), όσο και οι θέσεις των φακέλων – αρχείων να είναι ακριβώς οι ίδιες (με αυτές, πριν το format). Ειδάλλως και πάλι υφίσταται πρόβλημα στην βάση δεδομένων.

4. Το VDj δεν δημιουργεί – χρησιμοποιεί μία κοινή βάση δεδομένων, αλλά δημιουργεί – χρησιμοποιεί μία βάση δεδομένων ξεχωριστά για κάθε ένα δίσκο που περιέχει πολυμέσα. Συνεπώς, εάν π.χ. χρησιμοποιείς 2 διαφορετικούς δίσκους οι οποίοι περιέχουν αμφότεροι αρχεία πολυμέσων, τότε έχεις και 2 διαφορετικές βάσεις δεδομένων, κάθε μία εκ των οποίων περιέχει διαφορετικές πληροφορίες (εφόσον αντιστοιχεί σε διαφορετικά αρχεία).


Δεδομένων όλων των άνωθεν, μία χρήσιμη συμβουλή είναι η ακόλουθη: Κρίνεται σκόπιμο όλα τα αρχεία πολυμέσων (και μόνον αυτά) να τα έχουμε πάντα σε ένα ξεχωριστό (εσωτερικό ή εξωτερικό) δίσκο, διότι:
Α΄) Εάν και εφόσον υπάρξει ανάγκη αλλαγής username (επί του laptop), αυτό δεν επηρεάζει την database.
Β΄) Σε περίπτωση format, το μόνο που απαιτείται να κρατήσουμε back-up, είναι ο φάκελος του VDj, εντός του φακέλου “C:\Users\“Username”, o οποίος είναι μικρός σε μέγεθος και τάχιστα αντιγράψιμος.


Σχετικά με το πρόβλημά σου…

Διαβάζοντας τις άνωθεν παρατηρήσεις (#1 - #4), πιθανότατα να είσαι πλέον σε θέση να καταλάβεις τι ακριβώς έπραξες και κατ’ επέκταση τι πήγε “στραβά”…
Από κει και πέρα, το γεγονός ότι σου εμφανίζει πλέον “μισές” πληροφορίες, μπορεί να οφείλεται σε αρκετούς λόγους, για τους οποίους περαιτέρω πληροφορίες - διευκρινήσεις θα σου δώσει ο Phantom ή ο DjDad, οι οποίοι διαθέτουν και την ανάλογη εμπειρία…
 

Posted Thu 28 Dec 17 @ 9:23 am
STELVASControlleristMember since 2017
Σε ευχαριστω.Περιμενω νεοτερα
 

Posted Fri 05 Jan 18 @ 6:01 pm
STELVASControlleristMember since 2017
Παρακαλω περιμενω ακομα μια απαντηση
 

Posted Fri 19 Jan 18 @ 9:36 am
Εφόσον τα κομμάτια τα είχες σε έναν σκληρό δίσκο (και όχι περισσότερους), όφειλες να έχεις και μία βάση δεδομένων.

Από την στιγμή κατά την οποία έχεις περισσότερες βάσεις δεδομένων (κακώς…), φαντάζομαι ότι:
Α΄) Είτε είχες πραγματοποιήσει format στο “παλαιό” laptop και δεν διαχειρίστηκες σωστά το backup σου
Β΄) Είτε δεν διαχειρίστηκες σωστά την μετάβαση από παλαιότερη έκδοση του VDj σε νεότερη.
Γ΄) Είτε “έτρεχες” δύο διαφορετικές εκδόσεις ταυτόχρονα στο laptop, χωρίς να έχεις κάνει σωστή διαχείριση των βάσεών τους.

Ιδίως στην 3η περίπτωση, το πιθανό αποτέλεσμα είναι τα όποια δεδομένα να εγγράφονται σε διαφορετική βάση (ανά περίπτωση και περίσταση). Το πώς και το γιατί, είναι μια άλλη ιστορία…

Επί του θέματος…

1. Βρες ένα μουσικό κομμάτι, στο οποίο δεν εμφανίζει (ως είπες) όλα τα δεδομένα που έχεις περάσει χειροκίνητα.
2. Χρησιμοποιώντας το Notepad++, άνοιξε μία προς μία όλες τις βάσεις δεδομένων και δες σε ποια εμφανίζονται - υφίστανται τα δεδομένα αυτά. Εάν δεν ξέρεις πώς να το κάνεις, ρώτα…

Εάν είναι όντως σε διαφορετική βάση, τότε έχεις θέμα μεν, ίσως όχι άλυτο δε...
 

Posted Sun 21 Jan 18 @ 4:19 pm


(Old topics and forums are automatically closed)