Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ερωτηση για τα cue...

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπερα ομαδα! (Το σκεφτομαι καιρο τωρα...) Υπαρχει τροπος για καθε cue που ''πιανω'' να μου γραφει μονο τον αριθμο; Και οχι οπως ειναι τωρα: Cue1 Cue2 κτλ...

(Αν ειναι hard coded ομως προφανως οχι...)

Ευχαριστω!
 

Posted Wed 26 Jul 17 @ 9:49 pm
Αν μιλάμε για το VirtualDj 8.2 ναι γίνεται.
Πατάς την λευκή κουκίδα πάνω δεξιά στα pads (δεξιά από εκεί που λέει hotcues) και επιλέγεις Display Mode -> Cue Number
 

Posted Thu 27 Jul 17 @ 5:53 am
Sorry, μαλλον επρεπε να γινω πιο σαφης...

Μιλαω για στην κυματομορφη επανω να φαινεται μονο ο αριθμος και οχι οπως ειναι τωρα default: Cue 1, Cue 2, κτλ... Αν γινεται να φαινεται μονο ο αριθμος των cues.
(Εψαξα για τροπο, περαν του να τα κανω ενα-ενα μετονομασια που δεν παιζει με τιποτα εννοειται, αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι...)

Και ναι εχω την τελευταια version 8.2 b3798.

Ευχαριστω!
 

Posted Thu 27 Jul 17 @ 4:57 pm
Όχι. Πάνω στις κυμματομορφές εμφανίζεται εξ ορισμού το όνομα του cue

Μαζική μετονομασία γίνεται μόνο πειράζοντας την βάση δεδομένων
 

Posted Thu 27 Jul 17 @ 5:23 pm
Το xml αρχειο εννοεις ή την βιβλιοθηκη μου ολη μεσα στο VDJ;
 

Posted Thu 27 Jul 17 @ 7:21 pm
Και αυτοαπαντω στην ερωτηση μου...

Στο xml αρχειο εννοεις. Ευκολακι ειναι βεβαια αλλα θα πρεπει να το κανω καθε μερα...

Anyway, σ´ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!
 

Posted Thu 27 Jul 17 @ 7:33 pm
Ναι, αυτό εννοώ.

Να σε ρωτήσω κάτι; Για ποιο λόγο θες να βλέπεις τον αριθμό και όχι το όνομα;;;
Η λογική του VirtualDj είναι να δείχνει το όνομα γιατί εκτός από τα cues εμφανίζει και τα saved loops.
 

Posted Fri 28 Jul 17 @ 6:23 am
Για τον απλο λογο οτι δεν χρησημοποιω καθολου saved loops. Τις πιανω παντα on the fly τις loop-ες μου.

Να σου εξηγησω ομως γιατι δεν χρειαζομαι το text;
Σε πολλα κομματια (και ειδικα 50-60-70-80-90s) πιανω hot cues πολυ κοντα αναλογως πως θελω να το ριξω το κομματι και με το text πεφτει το ενα πανω στο αλλο ε και ειπα να βλεπω μονο τον αριθμο.
Αν το σκεφτεις ακομα και σε μια μποτα (beat) αποσταση το ενα hot cue με το αλλο με σκετο αριθμο θα φαινεται κανονικα!

Κοιταξε, μαλλον θα το κανω στο xml καθε τοσο... οχι καθε μερα να γινονται και τα νεα hot cue μονο αριθμοι. Μια χαρα θα ειμαι!

Σ´ ευχαριστω παντως!
 

Posted Fri 28 Jul 17 @ 3:56 pm


(Old topics and forums are automatically closed)