Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: VDJ 7 PRO FULL ME Mac OS X – Mountain Lion + WIN 8.1 + Latency Mon zitimata

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Αγαπητοι Phantom & Dad επειδη παω μαλον για αλαγη λαπτοπ

1)θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν υπαρχει συμβατοτητα του VDJ 7 PRO FULL ME Mac OS X Mountain Lion σε Μac Book Pro kai ποιες οι απαρετοιτες ενεργιες που πρεπει να κανω για την σωστη εγγατασταση και λειτουργεια του VDJ 7 PRO FULL με το Εrgo v στο ανωτερο λειτουργικο συστημα σε Μac Book Pro

2)θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν υπαρχει συμβατοτητα του VDJ 7 PRO FULL ME τα WIN 8,1 kai ποιες οι απαρετοιτες ενεργιες που πρεπει να κανω για την σωστη εγγατασταση και λειτουργεια του VDJ 7 PRO FULL με το Εrgo v στο ανωτερο λειτουργικο systima se laptop me cpu i7 h i5 (kai fysika sto en logo laptop sas enimerwno oti tha yparxoyn analogi RAM , VGA CARD , SKLIROS DISKOS ktl hardware meroi)

*** Θερμη Παρακληση να μου απαντησετε και στα εξης για το τρεχον λαπτοπ μου διοτι εχω σοβαρο προβλημα επικοινωνισα ξανα πριν 1 βδομαδα περιπου με τον Phantom ο οποιος γνωριζει και το προβλημα μου alla malon logo fortoy ergasias toy apantish den pira akoma****

epeidi prokite gia eidikoys oroys poy den gnwrizw oyte kai polykatalva ap to site toy Latency Mon (Den ftaei to site , egw isws den exv thn analogi peira se tettoia zhtimata) tha sας parakaloysa na moy kanete thn analysh gia to ti einai to DPC kai ti einai to Hard PageFault kai Poia i diafora metaksy toys.

Episis thelw na moy peite an o driver kai to firmware poy xrisimopoiw sto Ergo V moy einai o teleytaios kai o katalilos gia real time audio στο τρεχον laptop μου samsung με win 7 home premium 64 bit service pack 1
cpu i5 3210 m sta 2,50 ghz
ram 4gb


Apantiste moy sas parakalw gia na katalabw ti paizetai me ta anwterv zhthmata kai na metrisw ksana me to Latency Mon kai na soy steilw photo opws moy eipate gia troublesouting sto trexon laptop moy .Na ste panta kala
 

Posted Mon 10 Nov 14 @ 4:02 pm

Αγαπητοι Phantom & Dad. Zhtw sygnwmh prwta apo ola gia ta parapanw nimata poy anoiksa , egine kata lathos eilikrina.
Eπειδη παω μαλον για αλαγη λαπτοπ

1)θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν υπαρχει συμβατοτητα του VDJ 7 PRO FULL ME Mac OS X Mountain Lion σε Μac Book Pro kai ποιες οι απαρετοιτες ενεργιες που πρεπει να κανω για την σωστη εγγατασταση και λειτουργεια του VDJ 7 PRO FULL με το Εrgo v στο ανωτερο λειτουργικο συστημα σε Μac Book Pro

2)θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν υπαρχει συμβατοτητα του VDJ 7 PRO FULL ME τα WIN 8,1 kai ποιες οι απαρετοιτες ενεργιες που πρεπει να κανω για την σωστη εγγατασταση και λειτουργεια του VDJ 7 PRO FULL με το Εrgo v στο ανωτερο λειτουργικο systima se laptop me cpu i7 h i5 (kai fysika sto en logo laptop sas enimerwno oti tha yparxoyn analogi RAM , VGA CARD , SKLIROS DISKOS ktl hardware meroi)

*** Θερμη Παρακληση να μου απαντησετε και στα εξης για το τρεχον λαπτοπ μου διοτι εχω σοβαρο προβλημα επικοινωνισα ξανα πριν 1 βδομαδα περιπου με τον Phantom ο οποιος γνωριζει και το προβλημα μου alla malon logo fortoy ergasias toy apantish den pira akoma****

epeidi prokite gia eidikoys oroys poy den gnwrizw oyte kai polykatalva ap to site toy Latency Mon (Den ftaei to site , egw isws den exv thn analogi peira se tettoia zhtimata) tha sας parakaloysa na moy kanete thn analysh gia to ti einai to DPC kai ti einai to Hard PageFault kai Poia i diafora metaksy toys.

Episis thelw na moy peite an o driver 1.100 kai to firmware 1.30 poy xrisimopoiw sto Ergo V moy einai o teleytaios kai o katalilos gia real time audio στο τρεχον laptop μου samsung με win 7 home premium 64 bit service pack 1
cpu i5 3210 m sta 2,50 ghz
ram 4gb


Apantiste moy sas parakalw gia na katalabw ti paizetai me ta anwterv zhthmata kai na metrisw ksana me to Latency Mon kai na sas steilw photo opws moy eipate gia troublesouting sto trexon laptop moy .Na ste panta kala
 

Posted Mon 10 Nov 14 @ 4:10 pm
Δεν σε ξέχασα, και δεν χρειάζεται να ανοίγεις νέα νήματα.
Όμως οι πληροφορίες που ζητάς για να στις γράψω και μάλιστα κατανοητά (περί DPC Latency και Hardpagefault) απαιτούν αρκετό χρόνο που αυτές τις μέρες και λόγω κάποιων προσωπικών μου ζητημάτων δεν είχα.

Εν συντομία μέχρι να βρω τον απαραίτητο χρόνο να σου απαντήσω αναλυτικά:

1) Ναι, υπάρχει πλήρη συμβατότητα. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα πέρα από την εγκατάσταση του προγράμματος

2) Ναι υπάρχει πλήρη συμβατότητα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις επιπλέον είναι να εγκαταστήσεις τους drivers που θα βρεις στην σελίδα της Pioneer
http://pioneerdj.com/support/product.php?c=430&lang=en&p=DDJ-ERGO-V&t=68

Quote :
Episis thelw na moy peite an o driver 1.100 kai to firmware 1.30 poy xrisimopoiw sto Ergo V moy einai o teleytaios kai o katalilos gia real time audio στο τρεχον laptop μου samsung με win 7 home premium 64 bit service pack 1


Την απάντηση αυτή μπορούσες να την βρεις και μόνος σου. Για να μαθαίνεις και πως γίνεται, πας στην σελίδα της Pioneer http://pioneerdj.com/support/product.php?lang=en&p=DDJ-ERGO-V&t=68 και πατάς αντίστοιχα τα κουμπιά drivers και firmware.
Αν το κάνεις, θα διαπιστώσεις οτι ΝΑΙ έχεις τους τελευταίους drivers, αλλά ΟΧΙ δεν έχεις το τελευταίο Firmware που για την ERGO V είναι το 1.41

Τέλος στα γρήγορα μέχρι να βρω χρόνο για περισσότερη ανάλυση, DPC (Deferred Procedure Call) ονομάζουμε χονδρικά μία δυνατότητα που έχουν τα Windows να επιτρέπουν σε διάφορες διεργασίες (όπως οι drivers) να εκτελούν εντολές υψηλής προτεραιότητας, επαναπρογραμματίζοντας την ουρά αναμονής της CPU.
Με λίγα λόγια είναι σαν τα προγράμματα να περιμένουν στην ουρά στο ταμείο της τράπεζας, και ο ταμίας (DPC) να διακόπτει την ροή της ουράς για να εξυπηρετήσει μια έγκυο, ένα ανάπηρο, ένα υπερήλικα κτλ.
Γενικά χαμηλό DPC σημαίνει οτι η έγκυος στο παράδειγμα μας, θα εξυπηρετηθεί άμεσα, χωρίς να περιμένει πότε θα τελειώσει ο τρέχον πελάτης στο ταμείο, και πολύ περισσότερο χωρίς να παρεμβληθεί άλλος πελάτης ενδιάμεσα.
Το πρόβλημα με το DPC είναι όταν 2, 3 ή και περισσότερες "έγκυες" φτάσουν ταυτόχρονα στην τράπεζα. Αναγκαστικά ο ταμίας θα καθυστερήσει κάποια. Και εκεί μπορεί να προκύψουν προβλήματα.

Τώρα για το Hardpage fault:
Ανεξαρτήτως του πόση RAM έχεις στον υπολογιστή σου, τα Windows χρησιμοποιούν και ένα αρχείο στον σκληρό σου δίσκο σαν να ήταν RAM το οποίο ονομάζεται pagefile.
Όταν τα Windows δεν έχουν προλάβει να φορτώσουν στην φυσική RAM ή οποία είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορη από τον δίσκο σου τα δεδομένα που χρειάζονται για κάποια διεργασία και προσπαθούν να τα διαβάσουν απευθείας από τον σκληρό δίσκο, αυτό προκαλεί μια "τεράστια" καθυστέρηση. Την καθυστέρηση αυτή ονομάζουμε hardpage fault.
 

Posted Mon 10 Nov 14 @ 4:59 pm
Phantom se eyharistw poly gia akoma mia fora gia oti ekanes gia mena.Katalavainw apolyta thn kathe elipsi xronoy h to o,ti mporei na prokipsei ston kathena apo emas , apla perasan meres , den ixa kapoia apantisi apo sena kai anisixisa , dioti opws ksereis exw arketa sovaro thema sto laptop moy.
Pantws to laptop moy einai idi se ena kalo texniko H/Y pros epilisi twn zhthmatwn poy proekipsan kai na sai sigoyros pws oti moy eipes mexri twra moy einaI polytimo kai tha to akoloythisw kata grama.
Me to poy parw ksana to laptop sta xeria moy tha metrisw me to latency mon kai tha anevasw sxet photo , an exw kai pali provlima

Kalo vrady kai se eyxaristw akoma mia fora
 

Posted Tue 11 Nov 14 @ 2:43 pm


(Old topics and forums are automatically closed)