Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: μηπως πρεπει η εταιρια να κανει και αλλη μια εκδοση ?

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

βλεπω το traktor και το serato , με ενα κατοσταρικακι , το περνεις και παιζεις ανετα σε ενα μαγαζι , στην περιπτωση το virtual μονο αν δωσεις 300 ευρω εχεις δικαιωμα να παιξεις νομιμα επαγγελματικα..

μηπως αυτο πρεπει να φτιαχτει ? καλως η κακως το προγραμμα εχει την φημη του ερασιτεχνικου για το σπιτι ... οταν δεν υπαρχει και αδεια οπως τα αλλα προγραμματα σε προσιτη τιμη, που εχουν και την φημη του επαγγελματικου προγραμματος, πως θα αλαξει αυτο ?

το virtual dj εγινε φυσικα ετσι γιατι ο καθε ενας το εβρισκε ανετα σπασμενο και ειναι τοσο απλο που με εναποντικακι βγαζεις ανετα προγραμμα..

μηπως η εταρια θα πρεπει να φτιαξει μια αδειουλα για επαγγελματικη χρηση μονο με τον controller?

λετε οτι αν παρεις το σερατο και το τρακτορ ολα τα εφφε και την δυνατοτητα για time code το ποσο ξεφευγει ενω στο virtual ειναι μεσα στο πακετο.

ομως αυτος που παιζει μονο με την κονσολα του , το υπολοιπο πακετο ειναι περιτο , οποτε γιατι να παει στο ακριβο βιρτουαλ και οχι σε καποιο φθηνοτερο αλλα και ( φημησμενο) ως καλυτερο προγραμμα οπως ειναι τα αλλα δυο ?
 

Posted Mon 08 Sep 14 @ 9:12 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
steliosAagr wrote :
βλεπω το traktor και το serato , με ενα κατοσταρικακι , το περνεις και παιζεις ανετα σε ενα μαγαζι , στην περιπτωση το virtual μονο αν δωσεις 300 ευρω εχεις δικαιωμα να παιξεις νομιμα επαγγελματικα..

μηπως αυτο πρεπει να φτιαχτει ? καλως η κακως το προγραμμα εχει την φημη του ερασιτεχνικου για το σπιτι ... οταν δεν υπαρχει και αδεια οπως τα αλλα προγραμματα σε προσιτη τιμη, που εχουν και την φημη του επαγγελματικου προγραμματος, πως θα αλαξει αυτο ?

το virtual dj εγινε φυσικα ετσι γιατι ο καθε ενας το εβρισκε ανετα σπασμενο και ειναι τοσο απλο που με εναποντικακι βγαζεις ανετα προγραμμα..

μηπως η εταρια θα πρεπει να φτιαξει μια αδειουλα για επαγγελματικη χρηση μονο με τον controller?

λετε οτι αν παρεις το σερατο και το τρακτορ ολα τα εφφε και την δυνατοτητα για time code το ποσο ξεφευγει ενω στο virtual ειναι μεσα στο πακετο.

ομως αυτος που παιζει μονο με την κονσολα του , το υπολοιπο πακετο ειναι περιτο , οποτε γιατι να παει στο ακριβο βιρτουαλ και οχι σε καποιο φθηνοτερο αλλα και ( φημησμενο) ως καλυτερο προγραμμα οπως ειναι τα αλλα δυο ?


Στέλιο έχεις δουλέψει ποτέ με το virtual dj? Η εντύπωση που έχω εγώ με βάση τις τοποθετήσεις σου είναι : ΠΟΤΕ!!

Εγώ λοιπόν που παιζω μουσική 30 χρόνια εκ των οποίων τα τελευταία 11 με αγορασμένα και τα τρία προγράμματα που ανέφερες, όταν διάβασα την τοποθέτησή σου περί ''ερασιτεχνικού προγράμματος'' έβαλα (κυριολεκτικά) τα γέλια!! Οι έχοντες τα traktor και serato δεν ξέρω για ποιο λόγο βγάζουν προς τα έξω μια αρνητική εικόνα όσον αφορά το virtual dj σε αντίθεση με αυτούς του VDJ. Και η απόδειξη είναι και οι συχνές τοποθετήσεις και απαντήσεις των υπευθύνων του Ελληνικού forum dj Dad, Phantom dj & Apopsis. Σε κάθε περίπτωση εγώ που έχω αγοράσει και τα τρία προγράμματα όπως σου είπα, σε διαβεβαιώ (με αποδείξεις που όποτε θέλεις είναι στη διάθεσή σου) ότι το VDJ είναι το ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ και ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΟ software!!!!! Δε νομίζω (και δεν υπάρχει και λόγος) να χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο..!!

ΥΓ. : Και ναι, η διαφορά είναι τέτοια όση και αυτή του κόστους των τριών προγραμμάτων!!!!!
 

Posted Wed 10 Sep 14 @ 1:57 pm
Στέλιο υπάρχουν πολλά που μπορώ να γράψω σαν "απάντηση" σε αυτά που λες.
Θεωρώ οτι ο σκοπός σου είναι να προτείνεις κάτι και όχι να "ανοίξουμε καυγά" για τα τρία προγράμματα, τις τιμές τους και κατά πόσο είναι επαγγελματικά ή όχι.

Σαν πρόταση την δέχομαι και γι αυτό και δεν σχολίασα κάτι.
Κατά πόσο πιστεύω οτι είναι σωστή ή βιώσιμη είναι άλλη ιστορία...

Ενδεικτικά θα σου θυμίσω κάτι:
Η Native Instruments κατασκευάζει δικούς της controllers οπότε ένα μεγάλο μέρος των κερδών που δεν βγάζει από τις πωλήσεις του Traktor προέρχονται από εκεί.
Αντίστοιχα το Serato Dj είναι "δωρεάν" αλλά υποστηρίζει μόνο συγκεκριμένους controllers και κάρτες ήχου κατόπιν συμφωνίας της Serato με την κατασκευάστρια του hardware οπότε τα έσοδα προέρχονται από εκεί.

Τέλος, από τα 3 προγράμματα που αναφέρεις, το πιο ασταθές απ' όλα αυτή τη στιγμή είναι το Serato Dj, ενώ το πιο σταθερό απ' όλα είναι το VirtualDj 7 αρκεί να είναι γνήσιο.
 

Posted Wed 10 Sep 14 @ 6:29 pm
Η ταπεινή μου γνώμη (και συγνώμη αν πετάγομαι) είναι πως, μπορεί μέχρι την version 8 το Virtual να είχε συμπαθητικό ήχο, αλλά όλα αυτά άλλαξαν στην version 8.
Μέχρι την 8, όσοι είχαν τράκτορ μου έλεγαν "ο ήχος μας εμάς, σκίζει".
Τώρα, δύο φίλοι που παίζουν με τράκτορ μου είπαν "τι πείραξαν και βγάζει τόσο καλό ήχο το virtual;"

 

Posted Mon 15 Sep 14 @ 10:46 am
Παιδια επειδή εγώ παίζω με virtual και εχω δοκιμάσει και σερατο και τρακτορ, θέλω να πω την γνώμη μου. Στο virtual εκτός οτι σετάρω πολύ εύκολα με το κοντρολερ μου κλπ, ένα άλλο πλεονέκτημα που βλέπω είναι οτι βάζω πχ σε κάποιους φακέλους κάποια τραγούδια? ε αμέσως τα βλέπω και τα φορτώνω επιτόπου. Θέλω να κάνω εύρεση σε ένα τραγούδι? επιτόπου την κάνω και το βρίσκω άμεσα. Θέλω να βάλω, επειδη είναι νωρις, να παίξουν 15 κομμάτια στη σειρα? επιτόπου drag n drop και όλα οκ.
Στο traktor είχα γαμηθεί να το σετάρω και μετά κάθε φορά με τα analyze και τα add to library. Καλά για playlist δεν το συζητάω. Στο σεράτο (που μου αρέσει πάρα πολύ σαν interface) δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με τα crates.

Παντως ένα πράγμα που ίσως "ψυχολογικά" κάνει κάποιους να βλέπει το vdj ερασιτεχνικό και που φαίνεται ψιλοάσχημο (και σε μένα), είναι οτι δεν έχει βγάλει ένα interface σταθερό με ωραία γήινα χρώματα όπως το τρακτορ αλλά έχει δώσει την άδεια για τα άπειρα σκινς. Αυτό μου θυμίζει κάτι skins ξεχειλωμένα που βάζαν κάποιοι στο winamp και στο myspace. Μπορεί να είναι γελοίο αυτό που λέω για πολλούς, γιατί σαφέστατα σημασία έχει ο ήχος, η σταθερότητα και οι λειτουργίες, αλλά για μένα παίζει ρόλο και η εμφάνιση. Και θεωρώ οτί αυτό το κομμάτι έχει παίξει μεγάλο ρόλο στο αν βλέπουν κάποιοι ερασιτεχνικό το vdj.
Άν και παίζω με vdj, όταν βλέπω σε μαγαζί να παίζει κάποιος με traktor, φαίνεται σαν να είναι κανα μονιτορ σε ραδιοφωνικό σταθμό ή studio και βγάζει έναν επαγγελματισμό. Όταν βλέπω τώρα κάποιος να παίζει με vdj και mouse και έχει για skin τα χιλιαρια και μεικτη, τι να πει κανείς? Καλά για κάτι άλλα που έχω δει με κάτι allien φάτσες και αντίθεση γραματοσειράς-φόντου για επιληψία, δεν το σχολιάζω καν.
 

Posted Mon 15 Sep 14 @ 8:57 pm
με παρεξηγησατε.. ειπα πως οι αλλες εταιριες εχουν ποιο προσιτη τιμη ωστε να παιζει καποιος νομιμα με το κοντρολλερ του . και πως αυτα τα προγραματα εχουν την φημη του επαγγελματικου .. και αυτο δυστηχως δεν θα αλαξει ποτε ...

οσο για το σερατο για το 14 βγηκε το καλυτερο προγραμμα,, εχει κανει πολυ μεγαλα βηματα και ναι , πλεον ειναι οτι ποιο σταθερο εχω δουλεψει ποτε . ΟΜΩΣ ! . αυτο ειναι πρωσοπικη αποψη ...

τωρα στο θεμα που εφτιαξα.. θελω να πω πως με το 1/3 της τιμης του virtual dj τα αλλα δυο προγραμματα σε αφηνουν να παιξεις νομιμα .

το virtual dj ειναι ακριβο ... ναι μεν προσφερει τα παντα χωρις να χρειαζετε να ξανα αγοραζεισ εφφε για παραδειγμα , η scratch editions και τα λοιπα .. ΟΜΩΣ δεν δινει την δυνατοτητα σε αυτον που δεν τα χρειαζετε ολα αυτα, να παει σε κατι φθηνοτερο οσο αναφορα την αδεια του λογισμικου.. ελπιζω να καταλαβαινετε τι ακριβως θελω να πω.. παντως δεν ειπα οτι το προγραμμα ειναι για το σπιτι ....
 

Posted Tue 16 Sep 14 @ 5:38 pm
steliosAagr wrote :
οσο για το σερατο για το 14 βγηκε το καλυτερο προγραμμα

Σε ποιο διαγωνισμό έγινε αυτό; Γιατί σε όσους καταξιωμένους διαγωνισμούς ξέρω δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν έγινε σε κάποιο blog, κάνω κι εγώ ένα blog και με λίγη "σάλτσα" βγάζω καλύτερο πρόγραμμα το iTunes ή το Spotify... :P
Και δεν έχει να κάνει με το ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καλύτερο πρόγραμμα όπως δεν υπάρχει καλύτερο αυτοκίνητο.
Το καλύτερο για μένα μπορεί να είναι το χειρότερο για σένα, και το αντίστροφο.

Κάθε πρόγραμμα έχει τα δυνατά και τα "τρωτά" του σημεία. Κάθε πρόγραμμα προσφέρει κάποια πράγματα και ζητάει ένα αντάλλαγμα. Είναι απόφαση του χρήστη να διαλέξει τι θέλει και τι θα αγοράσει.

Και για να σου το εξηγήσω λίγο πιο απλά:
Θες να παίξεις (νόμιμα πάντα) με ένα controller χωρίς να θες πολλά από όλα τα χαρακτηριστικά που προσφέρει το VirtualDj. Και γι αυτό το λόγο έρχεσαι εδώ και προτείνεις μια πιο φθηνή έκδοση (καλά κάνεις και το προτείνεις).
Εμένα αυτό μου λέει οτι παρόλο που "το Serato βγήκε το καλύτερο πρόγραμμα το 14" όπως είπες ή παρόλο που το VirtualDj "έχει την φήμη του ερασιτεχνικού για το σπίτι" εσένα κάτι σε "τραβάει" ή κάτι σε "κρατάει" στο VirtualDj.
Και αυτή είναι και η επιτυχία του προγράμματος. Το να σε "τραβάει" να το χρησιμοποιήσεις παρόλο που όπως λες είναι "κατώτερο" και "ακριβότερο" από τα άλλα 2-3 ανταγωνιστικά προγράμματα.

Τώρα το τι διαλέγει η κάθε εταιρεία να πουλήσει και πως είναι ένα θέμα που εμείς "οι χρήστες" δεν θα το καταλάβουμε ποτέ εκτός κι αν έχουμε σπουδάσει οικονομικά, marketing και διοίκηση επιχειρήσεων.

Όσον αφορά πάντως την "τιμολογιακή πολιτική" του VirtualDj θα σου πω μόνο οτι τον τελευταίο καιρό με την έκδοση 8 έχουμε πάρα πολλούς χρήστες που είχαν αγοράσει κάποια στιγμή το VirtualDj, το εγκατέλειψαν, και τώρα έρχονται πίσω να ρωτήσουν πως μπορούν να κάνουν αναβάθμιση στην έκδοση 8 και πόσο θα τους στοιχίσει.
Όταν τους απαντάμε οτι είναι δωρεάν (ακόμα και μετά από πολλά χρόνια) πολλοί δεν το πιστεύουν!!!
Τα δωρεάν updates στην τελευταία έκδοση είναι κάτι πολύ σοβαρό για να το περάσεις στα ψιλά γράμματα όταν μιλάμε για software.
Τόσα χρόνια που ασχολούμαι με υπολογιστές έχω αγοράσει γνήσια τα Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP και Windows 7
Από 100 ευρώ να βάλεις μέσο όρο κάθε έκδοση (δεν είναι τόσο, είναι αρκετά παραπάνω) έχω πληρώσει 500 ευρώ. Σκέψου τώρα τα Windows να ήταν σαν το VirtualDj... Με 300 ευρώ θα είχα ευ' όρου ζωής γνήσια Windows!!! Δηλαδή θα είχα γνήσια και τα Vista (που δεν τα αγόρασα ποτέ καθώς πήγα από XP σε 7) και τα 8/8.1 και όποια μελλοντική έκδοση βγάλουν!!!

 

Posted Wed 17 Sep 14 @ 6:39 am
Νομίζω πως το κουρασαμε λίγο το θεμα παιδιαααααα;;;; Αυτο ειναι το vdj , αυτή ειναι η πολιτική της εταιρίας, οποιος θελει το αγοράζει , οποιος δεν θελει δεν το αγοράζει ! Όσο αφορά τα features , την αξιοπιστία , το after sales και ολα τα υπόλοιπα ο καθένας κρίνει με βαση αυτο που θελει ! Δεν υπάρχει καλυτερο ή χειρότερο προγραμμα ολα κάνουν την ίδια δουλειά με διαφορετικό τροπο . Διαλέγεις και παίρνεις ....
 

Posted Thu 18 Sep 14 @ 3:58 am
συγνμη και οποιος δηλαδη ανοιξει απλα το controller του ποιος μπορει να του αποδειξει καπου οτι ειναι παρανομος ?
 

Posted Thu 18 Sep 14 @ 4:15 am
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου...
 

Posted Thu 18 Sep 14 @ 5:14 am
θελω να πω , πως σε παλιοτερη ερωτηση , μου ειπατε οτι με την le εκδοση παιζει καποιος νομιμα , με την εκδοση που ξεκλειδωνει απλα τον κοντρολλερ για ποιο λογο δεν παιζεισ επαγγελματικα ? υπαρχουν περιορισμοι στο προγραμμα η απλα το απαγορευει η automix
 

Posted Thu 18 Sep 14 @ 7:15 am
Το "πρόγραμμα" δεν μπορεί να ξέρει αν εσύ παίζει επαγγελματικά ή όχι.
Με την άδεια "PLUS Controller" απαγορεύεται να παίξεις "επαγγελματικά" (δηλαδή να βγάζεις χρήματα χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα) βάση της EULA.
To ίδιο ισχύει και αν παίζεις χωρίς άδεια με το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Δηλαδή δεν μπορείς να παίξεις "επαγγελματικά" με την "Home Free"

Και για να κλείσουμε το θέμα αυτό, είναι άλλο πράγμα οι περιορισμοί του προγράμματος, και άλλο πράγμα οι περιορισμοί της άδειας χρήσης του (EULA)
Αυτά!

Υ.Γ.:
Η εταιρεία ονομάζετε Atomix (Atomix Productions) και όχι automix!
 

Posted Thu 18 Sep 14 @ 10:25 am


(Old topics and forums are automatically closed)