Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Pre-Release - Page: 6

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

PhantomDeejay wrote :
Δοκίμασε να αλλάξεις στις ρυθμίσεις το wasapisharedmode σε YES


Όχι Γιώργο. Κάνει την ίδια παραμόρφωση. Δεν άλλαξε τίποτε! (με το VDJ 7.4 ο ήχος είναι πολύ καλός)

 

Posted Wed 14 May 14 @ 3:03 pm
Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείς; Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot από τις ρυθμίσεις ήχου;
 

Posted Wed 14 May 14 @ 4:07 pm
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
PhantomDeejay wrote :
0rafa0 wrote :
Παιδια προβλημα. Σε ολα τα κομματια μου τα cue μου ειναι ελαχιστα χιλιοστα μπροστα απο την μποτα.γτ? Κοιταξτε την μπλε κυματομορφη..


Πρώτον δεν ανέβασες εικόνα.
Δεύτερον η αρχή του Beat στο 8 είναι στην αριστερή άκρη του CBG και όχι στο κέντρο όπως ήταν μέχρι τώρα.

τι ειναι το cbg?

 

Posted Thu 15 May 14 @ 12:47 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Αν θυμόσαστε σας είχα αναφέρει πριν περίπου 1,5 χρόνο το πρόβλημα σε mac περιβάλλον όσον αφορά το grid κάποιων κομματιών (http://www.virtualdj.com/forums/169640/Greek_Forum/Virtual_dj_in_Mac.html?search=grid&page=3.7). Επειδή δε μπορούσε να βρεθεί λύση το αφήσαμε για να δούμε αν παρουσιαστεί στην 8. Εγώ όμως δημιούργησα μια νέα database (μόνο για το mac book pro που έχω). Από την αρχή δηλαδή. Στο σκληρό μου έφτιαξα δύο φακέλλους που στον καθένα είχα από μία database (μία για mac και μία για Windows) έτσι ώστε να βγάζω έξω αυτή που θα χρειαζόταν ανάλογα με το περιβάλλον που θα χρησιμοποιούσα. Όλα καλά λοιπόν. Φορτώνοντας την 8 στον mac είχα φυσικά τη database για mac. Και τη φόρτωσε κανονικά. Θέλοντας όμως να τσεκάρω αν λύθηκε το πρόβλημα που ανέφερα στην αρχή έβγαλα τη database για Windows έξω αλλά προφανώς είχε φορτώσει στην 8 (και είχε κρατήσει τα δεδομένα της 8). Πως μπορώ τώρα να σβήσω αυτή τη νέα database της 8 ώστε να φορτωθούν τα δεδομένα της database των Windows, για να δούμε αν τελικά το πρόβλημα που υπήρχε στην 7 λύθηκε?

Και επί τη ευκαιρία να αναφέρω ότι έχω ψιλομπερδευτεί με το ποια αρχεία στο φάκελλο ''Τα έγγραφά μου>virtual dj'' είναι της 7 και ποια της 8..
 

Posted Thu 15 May 14 @ 5:01 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Όλα εντάξει Γιώργο και βλέπω ότι δεν υπάρχει πλέον το πρόβλημα με το grid!! Έχω τώρα τρεις ερωτήσεις :
1. Ενώ σε Windows περιβάλλον βλέπει όλα τα effects (και λειτουργούν κανονικά), σε mac δε βλέπει πολλά..!! Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να βλέπει και τα υπόλοιπα?
2. Ποια είναι η εντολή που κάνει το ''filter'' να λειτουργεί?
3. Σε αντίθεση με την 7, όταν φορτώνεις σε ένα κομμάτι, τσεκάρεις ένα συγκεκριμένο σημείο και πατάς το cue, αυτό δεν είναι πλέον το hot cue 1. Γιατί αυτό? Μπορεί να λειτουργήσει όπως πριν?
 

Posted Thu 15 May 14 @ 5:37 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Και μία ακόμη που ξέχασα.. : Παίζοντας ένα κομμάτι, για να φορτωθεί στο ''last play'' στην 7 χρειαζόταν 20 δευτερόλεπτα και στην 8 χρειάζεται 45. Γίνεται να αλλάξει αυτό?
 

Posted Thu 15 May 14 @ 5:39 am
DrJekyl wrote :
Όλα εντάξει Γιώργο και βλέπω ότι δεν υπάρχει πλέον το πρόβλημα με το grid!! Έχω τώρα τρεις ερωτήσεις :
1. Ενώ σε Windows περιβάλλον βλέπει όλα τα effects (και λειτουργούν κανονικά), σε mac δε βλέπει πολλά..!! Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να βλέπει και τα υπόλοιπα?
2. Ποια είναι η εντολή που κάνει το ''filter'' να λειτουργεί?
3. Σε αντίθεση με την 7, όταν φορτώνεις σε ένα κομμάτι, τσεκάρεις ένα συγκεκριμένο σημείο και πατάς το cue, αυτό δεν είναι πλέον το hot cue 1. Γιατί αυτό? Μπορεί να λειτουργήσει όπως πριν?


1) Γιατί πολλά effect δεν είναι πλέον συμβατά (το VirtualDj σε MAC πλέον είναι καθαρή 64-bit εφαρμογή) και θα πρέπει να ενημερωθούν από τους δημιουργούς τους.
2) Filter (για να μετακινήσεις το knob) και filter_activate για να ανοιγοκλείσεις το filter (όταν το VDJ ανοίγει το φίλτρο είναι πάντα ενεργοποιημένο)
3) Για να μην μπερδεύεις - αλλάζεις - διαγράφεις - ενημερώνεις κατά λάθος τα hotcues. Το σημείο αυτό πλέον θα το λέμε cue0 και αποθηκεύεται και αυτό στην βάση δεδομένων, αλλά δεν μπορείς να το επεξεργαστείς. Πλέον εαν δεν δηλώσεις ρητά οτι θέλεις να κάνεις κάτι με ένα hotcue το hotcue δεν αλλάζει-ενημερώνεται-χρησιμοποιείται
Όχι αυτή η συμπεριφορά δεν μπορεί να αλλάξει.

Σημείωση την επόμενη φορά που θα φορτώσεις το κομμάτι θα δεις οτι το cue0 έχει διατηρηθεί και μπορείς να πας εκεί. Μάλιστα αν απ' τις ρυθμίσεις έχεις επιλέξει σαν auto-cue το "cue" θα σε παέι κατευθείαν εκεί!
 

Posted Thu 15 May 14 @ 5:51 am
DrJekyl wrote :
Και μία ακόμη που ξέχασα.. : Παίζοντας ένα κομμάτι, για να φορτωθεί στο ''last play'' στην 7 χρειαζόταν 20 δευτερόλεπτα και στην 8 χρειάζεται 45. Γίνεται να αλλάξει αυτό?


Απ' τις ρυθμίσεις αλλάζεις το historyDealy σε 20
 

Posted Thu 15 May 14 @ 5:52 am
PhantomDeejay wrote :
Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείς; Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot από τις ρυθμίσεις ήχου;



Καλησπέρα. Δοκίμασα και με την κονσόλα που έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου και πάλι έχει παραμόρφωση και echo.
Μήπως πρέπει να απεγκαταστήσω το VDJ 7.4;
 

Posted Thu 15 May 14 @ 8:34 am
PhantomDeejay wrote :
yiannis64 wrote :
En to metaksi anoigo programma kai mou kovei tous ixous tou p/c

Ψάξε στα settings "wasapisharedmode" και βάλτο στο yes


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ & RESPECT
Θελει ψαξιμο τελικα κατι που θα κανω μαλλον το Σ/Κ που δεν εχω εκδηλωση.
Επανερχομαι......
 

Posted Thu 15 May 14 @ 1:22 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ευχαριστώ πολύ (για την ώρα) παιδιά!!!!!
 

Posted Thu 15 May 14 @ 2:02 pm
Δυο συντομες ερωτησουλες κι απο εμενα για να μπω στη συζητηση!
1) Τα virtual folder πανε πια μονο αλφαβητικα?
2) Οταν κανω ρυθμισεις στις παραμετρους των εφε και τα φερνω στα μετρα μου μετα την επανεκκινηση του προγραμματος ξαναπανε στο default. Αλλαζει αυτο?
 

Posted Thu 15 May 14 @ 5:33 pm
Άλλο ένα "χαζό" bug να αναφέρω :-P
Χρησιμοποιώ για ήχο musicam (mp2). Χειροκίνητα έβαλα την επέκταση στο virtual Dj 8 και όντως τα αναγνωρίζει απευθείας ως mp2 audio files
Σε κάποια mpeg 2 και mkv αρχεία βλέπει τον ήχο ως mp3! Όχι οτι επιρεάζει κάτι, απλά για να λέω ότι εντόπισα bug! xD

edit: Μάλλον είναι bug το Xmedia record, όχι του Virtualdj! Μόνο στα αρχεία του Xmedia Record υπάρχει το "πρόβλημα"
 

Posted Thu 15 May 14 @ 6:31 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
dimitris_g wrote :
Δυο συντομες ερωτησουλες κι απο εμενα για να μπω στη συζητηση!
1) Τα virtual folder πανε πια μονο αλφαβητικα?
2) Οταν κανω ρυθμισεις στις παραμετρους των εφε και τα φερνω στα μετρα μου μετα την επανεκκινηση του προγραμματος ξαναπανε στο default. Αλλαζει αυτο?


1) Oxi, an kaneis drag and drop mporeis na allakseis tin seira
2) Se pia effect sou to kanei kai pia ekdosi / build exeis akribos ?
Mou to ekane kai se mena sto proigoumeno build alla oxi tora.

 

Posted Thu 15 May 14 @ 8:27 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Update sto 2, simbainei otan exeis fortomeno to idio plugin se 2 i parapano slots px 2 decks i sto master.
Pou exei mia logiki giati pio apo ta 2 na sosei ?
Anyway to exo anaferei.
 

Posted Thu 15 May 14 @ 8:39 pm
apopsis wrote :
dimitris_g wrote :
Δυο συντομες ερωτησουλες κι απο εμενα για να μπω στη συζητηση!
1) Τα virtual folder πανε πια μονο αλφαβητικα?
2) Οταν κανω ρυθμισεις στις παραμετρους των εφε και τα φερνω στα μετρα μου μετα την επανεκκινηση του προγραμματος ξαναπανε στο default. Αλλαζει αυτο?


1) Oxi, an kaneis drag and drop mporeis na allakseis tin seira



Μπορω με drag and drop να αλλαξω τη σειρα των virtual folders αλλα οταν αλλαζω και την σειρα των υπαφακελων μετα την επανεκκινηση ξαναταξινομουνται αλφαβητικα (οι υποφακελλοι)
 

Posted Fri 16 May 14 @ 2:17 am
Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου όλο το team της Atomix για την κυκλοφορία του VDJ 8 και την καλή δουλειά που έχουν κάνει.

Θα μπορούσε να προστεθεί η επιλογή στον Tag Editor να διαβάζει το χρώμα από τα tags όπως γίνεται και με άλλα πεδία του τραγουδιού;

Υπάρχει επιλογή το Key του τραγουδιού να εμφανίζετε σε harmonic;

Στην Vestax VCI-400 τα VU δείχνουν την ένταση του fader και όχι την ένταση του master volume. Υπάρχει η δυνατότητα να το αλλάξω εγώ από το mapping του controller στο configuration ή να περιμένω να διορθωθεί;

Ευχαριστώ
 

Posted Fri 16 May 14 @ 4:56 am
Το άλλαξα, αλλά πάλι τα ίδια. Δεν άλλαξε κάτι...
 

Posted Fri 16 May 14 @ 9:54 am
djniotsPRO InfinityMember since 2013
καλησπέρα,

Εχω παρατηρήσει ότι στα περισσότερα κομμάτια το autogain στα 0 db δεν λειτουργεί σωστά κάνει παραμόρφωση. Αν το κατεβάσω δια χειρός στα -1,4 db όλα είναι καλά. Το έχει παρατηρήσει άλλος? Επίσης στο ddj-sx δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω effect γιατί μου λέει ότι δεν είναι συμβατό το plugin με το vdj8. ΈΧΩ μόνο τα effect του vdj8.
 

Posted Fri 16 May 14 @ 9:58 am
Άλλαξε το zeroDB στις ρυθμίσεις από 1 σε 0.75
 

Posted Fri 16 May 14 @ 10:02 am
67%