Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Μεταφορά Database από έκδοση 5 σε 7

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μεταφορά της database από παλαιότερη έκδοση (version 5) στην νεότερη (version 7). Τι κινήσεις πρέπει να κάνω;
 

Posted Sun 04 Aug 13 @ 5:48 pm
Η μετατροπή της database από Ver 5 σε Ver 6 (και μετά σε "Ver7") γινόταν αυτόματα από το VirtualDJ 6.
To VirtualDJ 7 απλά πρόσθετε στις Database Ver6 τα επιπλέον πεδία που χρειαζόταν (δεν έκανε αλλαγές στη δομή της database) και γι αυτό και δεν υπάρχει Database ver7.

Για να απαντήσω τώρα απ' ευθείας στο ερώτημα σου:
Σε ένα υπολογιστή που έχει ΜΟΝΟ τις database της Version 5 αν εγκαταστήσεις το VirtualDJ 7 και με το που το ανοίξεις για πρώτη φορά ΔΕΝ σου ζητήσει να μετατρέψει αυτόματα τις βάσεις δεδομένων, τότε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις μετατροπή...
Εαν σε ρωτήσει να κάνεις μετατροπή απαντάς ΝΑΙ και τότε το πρόγραμμα θα μετατρέψει τις βάσεις αυτόματα...

Σημ:
Στην περίπτωση που το 7 δεν σου κάνει τις μετατροπές τότε εάν είχες αγορασμένη κάποια άδεια χρήσης του VirtualDJ θα μπορούσες να ζητήσεις από το support να σου κάνει διαθέσιμη κάποια από τις version 6 στο download center σου και να σου κάνει αυτό τις απαραίτητες μετατροπές!
 

Posted Mon 05 Aug 13 @ 12:27 am
Έχω επίσημη έκδοση της 7 σε le από την Terminal Mix 4. Υποθέτω πως αυτό δεν ισχύει για μένα.. Αν βρω κάποιον που έχει έκδοση 6 θα λειτούργησει ή θα έχω πάλι πιθανότητες ώστε να μην γίνει μετατροπή;
 

Posted Mon 05 Aug 13 @ 4:28 am
Νομίζω οτι η απάντηση μου ήταν σαφής.
Η έκδοση 6 κάνει σίγουρα την μετατροπή.
Η έκδοση 7 δεν γνωρίζω καθώς δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω αυτή τη μετατροπή και δεν έχω και αρχείο έκδοσης 5 να δοκιμάσω.
Μπορείς να δοκιμάσεις με την 7 LE που έχεις και να δεις.

Βασική προϋπόθεση για να γίνει η μετατροπή είναι στο σύστημα σου να υπάρχουν ΜΟΝΟ βάσεις της έκδοσης 5 τόσο στον κεντρικό φάκελο του VirtualDj (My Documents\VirtualDj) όσο και σε τυχόν άλλους εσωτερικούς και εξωτερικούς δίσκους.
Διαφορετικά το πρόγραμμα θα αγνοήσει τις βάσεις της έκδοσης 5 και θα δουλέψει με τις διαθέσιμες της Ver 6/7
 

Posted Mon 05 Aug 13 @ 5:22 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Pisteuo pos ginete metatropi apo 5 se 7 apeutheias alla me tis proypotheseis pou anefere pio pano a Giorgos
 

Posted Mon 05 Aug 13 @ 5:28 am


(Old topics and forums are automatically closed)