Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: αγορα laptop gia djing

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

προκειτε να αγορασω ενα λαπτοπ και θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο καταλληλο για djing
να εχει αρκετη μνημη για να χωραει τα τραγουδια, να μην ειναι αργο η να υπαρχει περιπτωση να κανει skippings η να θελει restart οταν παιζω με το virtualdj και γενικα να εχει τις προυποθεσεις που χρειαζεται ενα laptop για αυτη τη δουλεια!
μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι αυτες οι προυποθεσεις που θα ηταν καλο να της εχει το laptop για να βοηθηθω στην επιλογη μου??
 

Posted Thu 04 Jul 13 @ 7:27 am
djppkHome userMember since 2008
Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε πως όλα αυτα που ανέφερες (skippings, drop outs, restart κτλ) έχουν να κάνουν κατα κύριο λόγο με το στήσιμο του υπολογιστή.
Για να είναι ρυθμισμένο σωστά το laptop για χρήση Djing πρέπει να έχεις κάνει όλα όσα αναφέρονται σε αυτον τον οδηγό:
http://www.virtualdj.com/wiki/Common%20PC%20Performance%20Issues.html
Επίσης καλό θα ήταν το laptop αυτο να το χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ για djing, δηλαδή το καλύτερο θα ήταν να μην μπαίνεις ούτε στο internet,
έτσι εξασφαλίζεις οτι θα δουλεύει επ' αόριστον έτσι όπως θα το στήσεις.
Απο κει και πέρα για τα χαρακτηριστικά του κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεσαι και πολλές πολλές απαιτήσεις,
δηλαδη:
CPU: i3 στα 1.7-2.1 GHz
RAM: απο 3gb και πάνω
HDD: 500? 750? πιστευω είναι καλά
Τέλος οσο αφορά την κάρτα γραφικών θα πρέπει να προσέξεις να έχει ΑΥΤΟΝΟΜΗ μνήμη ΜΟΝΟ εαν πάιζεις VIDEO,
οποιαδήποτε shared κάρτα φτάνει και περισσεύει για AUDIO.
Και κατι τελευταίο να δώσεις προσοχή στις θύρες USB ακόμα και αν σου είναι αχρείαστες οι περισσότερες αυτη την περίοδο,
οταν λέω προσοχή εννοώ αρχικά να έχει όσο το δυνατον περισσότερες θύρες (3-4) οι οποίες απο αυτες αν όχι όλες τουλαχιστον οι περισσοτερες να είναι USB 2.0, καθώς θα ξέρεις τα προβλήματα των καρτών (ήχου) και των controllers με τις USB 3.0 (δεν είναι ακόμα σε ώριμο επίπεδο).
Πιστεύω να βοήθησα.

Φιλικά Θάνος.
 

Posted Thu 04 Jul 13 @ 1:06 pm
ναι Θανο ευχαριστω πολυ!! θα κοιταξω αυτα που ειπες αν και να το χρησημοποιω μονο για Djing αποκλειεται γιατι θα το χρειαστω και για μελετες πανεπηστημιου!
θα προσεχω να μην το βαρυφορτωνω και το στυσημο που ειπες!
 

Posted Thu 04 Jul 13 @ 6:36 pm
djppkHome userMember since 2008
Καλημέρα,
χαίρομαι που βοήθησα,
έχω να σου δώσω ακόμα μια ιδέα αλλά πρέπει να ανέβουμε λίγο σε επίπεδο γνώσεων του υπολογιστή.
Αν κοιτάξεις και πιο παλιά θέματα, όχι πολύ πριν 1-2 μήνες το πολύ το συζητούσαν 2 άλλα μέλη του φορουμ,
μπορείς να κάνεις το laptop, dual boot.
Τι εννοώ?
Θα φτιάξεις 2 partition στον σκληρό σου δίσκο και θα εγκαταστήσεις στο καθένα λειτουργικό (windows δηλαδή),
το 1 το ονομάζεις DJing και το άλλο όπως θες,
έτσι θα είναι σαν να έχεις 2 διαφορετικούς υπολογιστές, διαφορετικά στημένους και θα είναι πλήρως λειτουργικοί ;)
Και εσύ θα κάνεις την δουλειά σου και θα έχεις laptop μονο για Djing και όπως πρέπει στημένο.
Πιστεύω θα σου αρέσει η ιδέα, αν σκεφτείς να την υλοποιήσεις όταν με το καλό πάρεις το laptop, εδώ είμαστε να σου δώσουμε κι άλλες πληροφορίες (όπως στο πως να χωρίσεις τον δίσκο, πόσα GB θα είναι το κάθε partition κτλ).
 

Posted Fri 05 Jul 13 @ 2:57 am
Κάτι που για μένα είναι βασικό είναι το αυθεντικό λογισμικό!

Τόσο τα windows όσο και το VDj

Εκτός αν είσαι απ'τους τύπους που μπορούν να κάτσουν για να λύσουν το κάθε μικροπροβληματάκι ;)

 

Posted Fri 05 Jul 13 @ 4:38 am
ευχαριστω και παλι για τις extra πληροφοριες! αντι να κανω αυτο με τον σκληρο δισκο (που δεν το πολυ καταλαβα!) αν κανω 2 διαφορετικα users το ενα για dj και το αλλο για τα συνηθησμενα ειναι το ιδιο?
 

Posted Fri 05 Jul 13 @ 10:23 am
djppkHome userMember since 2008
Όχι δεν είναι το ίδιο,
για την ακρίβεια ΚΑΜΙΑ σχέση, καθώς θα έχεις το ίδιο λειτουργικό και για τις 2 χρήσεις!!!
Αν θες παραπάνω πληροφορίες για το dual boot (τι ειναι κτλ) πες μου...
 

Posted Fri 05 Jul 13 @ 10:33 am
προς το παρον ειμαι καλυμμενος! ευχαριστω!
 

Posted Fri 05 Jul 13 @ 3:54 pm


(Old topics and forums are automatically closed)