Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: σημεια στηξης και search engine

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτησης:
ειχα την αισθηση οτι η μηχανη αναζητησης του προγραμματος δεν ελαμβανε υποψιν αν μια Ελληνικη λεξη εχει τονο η οχι,αλλα το σκ που επαιζα διαπιστωσα το αντιθετο!Υπαρχει τροπος να ρυθμισουμε την αναζητηση ωστε γραφοντας μια ελληνικη λεξη να μου της εμφανιζει ολες ακομα και αυτες που δεν εχουνε τονο η εστω καποια εφαρμογη που να καταργει τους τονος απο το filename?
 

Posted Mon 17 Jun 13 @ 4:39 am
Κάνε αναζήτηση με ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες ακόμα κι αν τα ονόματα των αρχείων σου (και τα Tags) είναι στα Ελληνικά.
Έτσι δεν θα έχεις θέμα με τα σημεία στίξης (τόνοι) αλλά ούτε και με τα κεφαλαία!

Σημ:
Όταν λέω κάνε αναζήτηση με ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες εννοώ το εξής:
Γύρισε το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά, και κάνε αναζήτηση σαν να έγραφες ελληνικά
Π.Χ.:
alejioy jhmervnei = Αλεξίου Ξημερώνει
 

Posted Mon 17 Jun 13 @ 5:09 am
Οκ θα δοκιμασω και θα σου πω,ηθελα παντως να το αποφυγω αυτο για αυτο και εχω φαει ατελειωτες ωρες για να γυρισω την δισκογραφια μου σε μικρα ελληνικα και ειναι κουφο να κανω αναζητηση με αγγλικα γραμματα!
 

Posted Mon 17 Jun 13 @ 5:11 am
και κατι αλλο που διαπιστωσα μολις τωρα,επειδη εγω δεν εχω συνηθησει να γραφω γκρικλις δεν θα με πολυβολεψει ο τροπος που προανεφερες!τι αλλη λυση εχουμε?
 

Posted Mon 17 Jun 13 @ 5:17 am
Δεν είναι κουφό. Είναι κάτι που ο Γιώργος - Apopsis (αν δεν κάνω λάθος) πάλεψε αρκετά για να πετύχει να μας το βάλουνε στο πρόγραμμα.
Το πρόβλημα με τα σημεία στίξης είναι οτι στο UTF το ε με το έ π.χ. έχουν τελείως διαφορετικούς κωδικούς και αυτό δεν λύνεται (προγραμματιστικά) ούτε με μετατροπή σε uppercase ή lowercase (η συνηθισμένη προγραμματιστική τακτική όταν θέλουμε να αγνοήσουμε μικρά κεφαλαία ή να αγνοήσουμε τους τόνους σε κωδικοσελίδες ANSI/OEM)
Θα σου πάρει μια - δυο μέρες να το συνηθίσεις, αλλά θα σου λύσει τα χέρια.

Σημείωση: Εάν δεν κοιτάς το search box θα είναι σαν να γράφεις ελληνικά και δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά... Κοίτα μόνο το πληκτρολόγιο και τα αποτελέσματα όταν κάνεις αναζήτηση...

Σημείωση2: Κι εμένα όλα μου τα ελληνικά τραγούδια είναι με μικρά/κεφαλαία τονούμενα γράμματα! ;)
 

Posted Mon 17 Jun 13 @ 5:23 am
alfa 156 wrote :
και κατι αλλο που διαπιστωσα μολις τωρα,επειδη εγω δεν εχω συνηθησει να γραφω γκρικλις δεν θα με πολυβολεψει ο τροπος που προανεφερες!τι αλλη λυση εχουμε?


ΟΧΙ. Όχι Greeklish. Αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω. Πάτα τα πλήκτρα ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο πληκτρολόγιο σου σαν να γράφεις Ελληνικά.

Για παράδειγμα στα Greeklish θα έγραφες Kshmerwnei. Όμως εσύ πρέπει να γράψεις "jhmervnei"
Με λίγα λόγια Ω=V, Ξ=J κτλ...

Η μοναδική άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο tagging utility για να "ξεφορτωθείς" τους τόνους...
 

Posted Mon 17 Jun 13 @ 5:26 am


(Old topics and forums are automatically closed)