Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΒΡΩΜΙΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΤΗΣ DENON MC3000

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

ginosPRO InfinityMember since 2004
Γεια σας! αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με την denon mc3000 που αγορασα πριν μια εβδομαδα! Σε πολλα τραγουδια εμφανιζει ενα θορυβο που μοιαζει με θορυβος γειωσης, η σαν θορυβος απο βινυλιο (δισκος). Δοκιμαζω το ιδιο τραγουδι με το media player και ο θορυβος εξαλειφεται. Επισης αν παιξω το τραγουδι με το vdj χωρις συνδεμενο controler, αλλα και με το παλιο μου controler το hercules ακουγεται κανονικα χωρις θορυβο.
Πηγα στο μαγαζι που αγορασα το controler και δοκιμασα ενα αλλο μετο laptop μου και εκανε τον ιδιο θορυβο,πραγμα που σημαινει οτι δεν φταiει ουτε το controler.
Το περιεργο ειναι οτi δεν το κανει σε ολα τα mp3 και σκεφτομαι μηπως ειναι το rate των mp3.
η denon υποστηριζει 44800 και 16bit και δεν δινει δυνατοτητα αλλαγης των ρυθμισεων ενω υπαρχουν στις ρυθμισεις των Asio drivers
ολα τα mp3 μου ειναι απο 128 ως 320 κατεβασμενα προσεκτικα στην ποιοτητα τους που σημαινει οτι δεν φταινε τα mp3 αλλωστε πειραματιζομαι συνεχως με το ιδιο τραγουδι το οποιο με το media player οπως προανεφερα παιζει κομπλε!

Ο θορυβος ακουγεται και στα ακουστικα (αρα δεν ειναι το balanced/unbalanced) και ιδιαιτερα στα κοματια με χαμηλη εισαγωγη, στην υψηλη ενταση δεν ακουγεται στον κοσμο αλλα εγω τον ακουω γιατι δημιουργει ελαφρια παραμορφωση στον ηχο!

οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει
ευχαριστω
 

Posted Wed 12 Jun 13 @ 6:53 pm
ginosPRO InfinityMember since 2004
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ!

ΟΙ ASIO DRIVERS ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η DENON ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ASIO4 ALL BETA 2 KAI ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ

http://www.asio4all.com/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
 

Posted Thu 13 Jun 13 @ 4:07 am
1. ΜΗΝ γράφεις με κεφαλαία
2. Οι ASIO4ALL δεν είναι κανονικοί ASIO drivers. Το έχουμε αναφέρει εδώ στο forum ΠΟΛΛΕΣ φορές
3. Εάν δεν μπορείς να ρυθμίσεις σωστά τους ASIO drivers της DENON τότε είναι καλύτερα να μην χρησιμοποιήσεις ASIO καθόλου (δηλαδή να χρησιμοποιήσεις τους απλούς WASAPI drivers των Windows) παρά να χρησιμοποιήσεις τους ASIO4ALL
 

Posted Thu 13 Jun 13 @ 4:28 am
ginosPRO InfinityMember since 2004
Ok! Ευχαριστω για τη απαντηση , αλλα οι drivers των windows δεν δουλευουν με την κονσολα μου, καi επισης οπως προανεφερα
οι denon asio δεν μου δινουν επιλογες ρυθμισης!
Τωρα αν υπαρχει αλλος τροπος μεσα απο τα windows δεν τον γνωριζω αν και εψαξα! Τουλαχιστον τωρα ελυσα το προβλημα μου !

thanks anyway
 

Posted Thu 13 Jun 13 @ 4:59 am


(Old topics and forums are automatically closed)