Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ερώτηση για laptop

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

bbkilleHome userMember since 2012
Kαλησπερα παιδια...να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη ταχυτητα του επεξεργαστη κ με τα midi controllers που συνηθως ζητανε
να ειναι απο 2.0 GHz κ πανω...κ επειδη σκεφτομαι να παρω 2ο λαπτοπaki back up κ ετυχε να δω κ απο γνωστη αλυσιδα ηλεκτρονικων
ενα dell (σε πολυ καλη τιμη πιστευω) στο site λεει οτι τρεχει στα 2.7GHz ενω σε ενα αλλο λεει 1.8GHz up to 2.7GHz
Πιστευεται οτι αξιζει να το παρω....? δεν θα εχω κανενα προβλημα.....
 

Posted Mon 29 Apr 13 @ 6:19 am
bbkilleHome userMember since 2012
Στα 2,7Ghz είναι το Max Turbo Frequency κανονικα ειναι 1.8Ghz δλδ σε χρηση djing θα πρεπει να δουλευει συνεχεια ''τερμα'' για μεγιστη αποδοση
οποτε αυτο μαλλον ζοριζει πολυ το λαπτοπ σε 7-9 ωρες χρησης πανω στη δουλεια?? κ αν τα λεω σωστα κ δουλευει συνεχεια σε υψηλα επιπεδα αυτο κανει κ ποιο πιθανο το να φαει καποιο κολλημα εν ωρα εργασιας?ξερει κανεις?
 

Posted Tue 30 Apr 13 @ 12:29 pm
Δεν μπορώ να ακολουθήσω τη λογική σου...
Βασικά οι MIDI controllers ΔΕΝ έχουν απαιτήσεις σε CPU (είναι "σαν" να λες οτι ένα ποντίκι θέλει CPU 2.0GHz minimum για να δουλέψει)
Απαιτήσεις έχουν μόνο οι ASIO drivers όταν κατεβαίνουν χαμηλά σε latency αλλά και πάλι 2.0GHz μου φαίνονται πολλά για απαιτήσεις ASIO driver.
Ο μοναδικός "controller" που έχει "εξωφρενικές" απαιτήσεις είναι ο Numark NS7 αλλά και πάλι οι απαιτήσεις του δεν φτάνουν τόσο ψηλά.

Είσαι λοιπόν σίγουρος οτι κοιτάς τις απαιτήσεις του controller και όχι τις απαιτήσεις του συνοδευτικού του προγράμματος;;;
Συνήθως επεξεργαστή 2.0GHz ζητάει το Serato ITCH...

Τώρα για τα υπόλοιπα:
Αν και πλέον δεν το χρησιμοποιώ συχνά (το έχω για backup) παίζω με VirtualDj 7.4 σε υπολογιστή του 2007 με επεξεργαστή Core 2 Duo T5600 / 1.83 GHz (Dual-Core) και μνήμη RAM μόλις 1GB χωρίς κανένα πρόβλημα! Του έχω βάλει Windows 7 Ultimate έχω ανοιχτό το Aero και την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα έπαιζα 10 ώρες συνεχόμενα Video Clips με πολλαπλά effects (SBDJ Scroll Text, Titler, Video Cube, Video Rotation κτλ) Η μόνη "βοήθεια" που έχει το συγκεκριμένο laptop είναι ένα laptop cooler αλουμινίου που είχα αγοράσει το 2008. Κατά τα άλλα ούτε η CPU του χτυπάει συχνά κόκκινα (αν και με HD Video και τα Effects ανοιχτά σκαρφαλώνει στο 45-70%) ούτε με προβλημάτισε ποτέ η λειτουργία του και η σταθερότητα του.
Όλα είναι θέμα στησίματος. Αν στήσεις το σύστημα σου σωστά, θα παίξει και σωστά!
 

Posted Wed 01 May 13 @ 12:25 am
+1 gia ton Phantom..afto den isxiei mono gia to DJing alla kai genika gia tous ipologistes mas...opos stronoume 8a koimi8oume!!!
 

Posted Wed 01 May 13 @ 3:54 am
bbkilleHome userMember since 2012
Eχεις δικιο Phantom δεν το εθεσα σωστα...για τις ελαχιστες απαιτησεις συστηματος εκει αναφερομουνα που σε καθε σελιδα ενος midi controller στο τελος σου λεει ποιες ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις συστηματος...
κ η ερωτηση μου ηταν στο εξης..αν σου ζηταει 2.0GHZ κ το λαπτοπ το συγκεκριμενο ενα Dell Intel® Core™ i5-3337U 1,80 GHz (Ταχύτητα επεξεργαστή με τούρμπο:2.70 GHz) • Γραφικά: Radeon HD 7670M • RAM: 6 GB DDR3 1600 MHz • Οθόνη: 15,6" 1366 x 768 pixels
θα χρειαζεται να δουλευει με το turbo συνεχεια αφου ο απλος επεξεργαστης τρεχει στα 1.8 χωρις να ενεργοποιηθει το turbo του...
αυτη ειναι η απορια μου... κ εννοειται οτι πρεπει να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις στο λαπτοπ για χρηση djing ;-)
 

Posted Wed 01 May 13 @ 5:36 am
bbkille wrote :
Eχεις δικιο Phantom δεν το εθεσα σωστα...για τις ελαχιστες απαιτησεις συστηματος εκει αναφερομουνα που σε καθε σελιδα ενος midi controller στο τελος σου λεει ποιες ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις συστηματος...

Σου είπα... Ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος για ποιο πράγμα; Για τον ίδιο τον Controller???
Και εκτός αυτού μην κοιτάς σκέτα τα GHz. Γιατί αλλιώς συμπεριφέρεται ένας Celeron (λέμε τώρα) στα 2.0GHz, αλλιώς ένας Core2Duo, αλλιώς ένας DualCore, αλλιώς ένας i3 αλλιώς ένας i5 και αλλιώς ένας i7
bbkille wrote :
κ η ερωτηση μου ηταν στο εξης..αν σου ζηταει 2.0GHZ κ το λαπτοπ το συγκεκριμενο ενα Dell Intel® Core™ i5-3337U 1,80 GHz (Ταχύτητα επεξεργαστή με τούρμπο:2.70 GHz) • Γραφικά: Radeon HD 7670M • RAM: 6 GB DDR3 1600 MHz • Οθόνη: 15,6" 1366 x 768 pixels
θα χρειαζεται να δουλευει με το turbo συνεχεια αφου ο απλος επεξεργαστης τρεχει στα 1.8 χωρις να ενεργοποιηθει το turbo του...
αυτη ειναι η απορια μου... κ εννοειται οτι πρεπει να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις στο λαπτοπ για χρηση djing ;-)

Οι υπολογιστές δεν είναι αυτοκίνητα για να έχουν τουρμπίνες (turbo) αλλά πέρα απο την πλάκα, όλοι οι μοντέρνοι επεξεργαστές δεν έχουν σταθερή συχνότητα λειτουργίας. Ανεβοκατεβάζουν τη συχνότητα τους ανάλογα με τις ανάγκες σε CPU των εφαρμογών που τρέχουν ανα πάσα στιγμή. Αν μιλάμε για πρόγραμμα και ειδικά το VirtualDj το κόβω χλωμό σε ένα επεξεργαστή i5 η CPU να ανεβαίνει πάνω από το 10% εκτός κι αν η κάρτα ήχου σου (ή η ενσωματωμένη κάρτα ήχου του controller σου) έχει εξαιρετικά κακογραμμένους ASIO drivers.
Ακόμα και Video να παίζεις η CPU δεν θα περάσει το 25-30% οπότε δεν νομίζω ο επεξεργαστής να "ανεβάσει στροφές"
Αν μιλάμε για τον controller αυτό καθ' αυτό σου επαναλαμβάνω οτι είναι σαν να μου λες οτι ένα ποντίκι ή ένα πληκτρολόγιο θέλει επεξεργαστή 2.0GHz για να δουλέψει...

Υ.Γ.:
Αυτή την στιγμή παίζω με ένα επεξεργαστή i7 στα 1.6GHz
Με το VirtualDj ανοιχτό να κάνει "παπάδες" δεν είδα ποτέ την CPU να ξεπερνάει το 15%
Και έχω συνδεδεμένους πάνω στο VirtualDj 3 controllers με ενσωματωμένη κάρτα ήχου, και ακόμα 3 έξτρα κάρτες ήχου συνδεδεμένες στο σύστημα... :P

 

Posted Wed 01 May 13 @ 6:23 am
bbkilleHome userMember since 2012
Thanks for all !!! κ σχετικα με το ''τουρμπο'' σου εγραψα οτι εγραφε στα χαρακτηριστικα του dell ... κ μια προσωπικη σου γνωμη για το λαπτοπακι που το χουν στα 499 με ολα αυτα τα χαρακτηριστικα?>αξιζει?
 

Posted Wed 01 May 13 @ 10:27 am
naa rotisw kati??? otn kamoia fora xtipaei 100% i cpu gt ginete afto??????????
 

Posted Wed 01 May 13 @ 4:59 pm


(Old topics and forums are automatically closed)