Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: djm 700 midi

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

αγαπητοι φίλοι καλησπέρα,
είμαι κάτοχος ενος djm 700 αλλά λόγω πολλώ και διαφόρων που συνέβησαν στην ζωή μου το είχα παρατημένο!!!! (δεν θέλω ου .... είχα λόγους).

επειδή τώρα ξεκινώ και το ξεψαχνίζω (καλιο αργα παρα ποτέ).... θέλω να ρωτήσω εσάς που είστε ποιο τεχνολογικά προηγμένοι απο μένα, πρωτού κάνω κάποιες έξτρα αγορές όπως και το virtual.

πρέπει να εχω μπερδέψει την λειτουργεία του midi......
ο μίκτης έχει 2 mode.
1) τον ανάβεις και τον λειτουργείς ως κανονικό μίκτη (ας πουμε αναλογικής λογικής)
2) τον ανοίγεις σε mode που το manual το λέει midi setup, τον ρυθμίζεις και τον σβήνεις.

αυτο σημαίνει ότι όταν τον ξαναναψεις στην κανονική του λειτουργία με το κουμπι midi start το μηχάνημα στέλνει midi messages (μαλλον).

και έρχεται η ερώτηση...
μπορώ να στέλνω midi με τα δύο του κανάλια και με τα άλλα δυο να δουλευω τις αναλογικές πηγές μου ???? (γιατι κάτι τέτοιο μου μυρίζει και θα είναι super).

ρωτάω γιατι πρέπει να αγοράσω ένα midi-usb καλώδιο καθώς και πρόγραμμα αλλά πρέπει να ξέρω ότι αυτο που λέω γίνεται αλλιώς δεν θα τα αγοράσω...

ευχαριστώ παιδιά εκ των προταίρων ....



 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 12:31 pm
Ναι.
Βασικά όταν πατάς το MIDI start ο μίκτης στέλνει ΚΑΙ MIDI messages ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την κανονική του λειτουργία. (Δηλαδή η λειτουργία MIDI δεν σταματάει την αναλογική του λειτουργία)
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 12:36 pm
ναι τι ναι.... τι λες τώρα αδερφέ μου ...
αυτο είναι τέλειο!!!!
τώρα θα το ανακαλύψω το μηχάνημα ...... νεος κόσμος ανοίγεται μπροστά μου!!!

ευχαριστώ πολύ
έχεις το ίδιο μηχάνημα???

 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 1:07 pm
zevoozaz wrote :

και έρχεται η ερώτηση...
μπορώ να στέλνω midi με τα δύο του κανάλια και με τα άλλα δυο να δουλευω τις αναλογικές πηγές μου ???? (γιατι κάτι τέτοιο μου μυρίζει και θα είναι super).

PhantomDeejay wrote :
Ναι.


zevoozaz wrote :
ναι τι ναι....


Όχι δεν έχω το ίδιο μηχάνημα. Αλλά έχω δουλέψει με πολλά μηχανήματα, ανάμεσα τους και αυτό!
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 1:11 pm
thanks και παλι... εχω δουλεια μπροστά μου ύστερα απο τοσο καιρο.
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 2:23 pm


(Old topics and forums are automatically closed)