Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα στον ήχο με laptop και ενεργά ηχεία

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Χαιρετώ το φόρουμ...
Πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι ενεργά(monitors) ηχεία για την εξάσκηση στο σπίτι.
Το πρόβλημα είναι οτι τα ηχεία όταν τα συνδέω πάνω στο σύστημα μου και τα ενεργοποιώ κάνουν ένα μόνιμο βόμβο. Δεν είναι κάποιο θέμα του ενισχυτή τους μιας και όταν συνδέονται στον desktop αυτός ο βόμβος δεν υπάρχει! Να σημειώσω επίσης οτι ο βόμβος εμφανίζεται μόνο όταν έχω συνδεδεμένο το laptop στην παροχή ρεύματος και όχι όταν δουλεύει με την μπαταρία...

Το σύστημα μου: Laptop: Acer Aspire->Κάρτα ήχου: Maya 44usb->Μίκτης: Pioneer DJM400->Ηχεία

ΥΓ. Ο βόμβος επίσης δεν εμφανίζεται όταν συνδέω στο σύστημα μου κάποια ηχεία υπολογιστή (είτε έχω συνδεδεμένη την παροχή στο laptop, είτε όχι)
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 2:27 am
Πάρε ένα Ground Loop Isolator ή "κόψε" την γείωση από το τροφοδοτικό του laptop
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 2:39 am
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...
Ποια είναι η πιο αξιόπιστη λύση από αυτά που ανέφερες?
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 3:26 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Dj-Nikos wrote :
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...
Ποια είναι η πιο αξιόπιστη λύση από αυτά που ανέφερες?

Η πιο ασφαλής λύση ειναι η πρώτη γιατί στην δεύτερη αφαιρείς την γείωση
κατά τα άλλα και με τις δυο την ίδια δουλεία κάνεις!!!


 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 4:55 am
Το λέω γιατί διάβασα στο net οτι αυτά τα φίλτρα εκτός από θόρυβο κόβουν και μέρος του ήχου που θέλουμε να δώσουμε στα ηχεία...
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 5:37 am
Ναι τα φίλτρα αυτά κόβουν μια συγκεκριμένη συχνότητα.

Τώρα αν έριχνες μια ματιά στα χρήσιμα links (πάνω πάνω στο forum) θα έβρισκες αυτό:
http://www.virtualdj.com/forums/143449/Greek_Forum/__920___972___961___965___946___959___962____945___960___959____964___959____964___961___959___966___959___948___959___964___953___954___972____964___959___965__laptop.html

και θα σου έλυνε ΟΛΕΣ τις απορίες! :)
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 5:49 am
Το βρήκα το συγκεκριμένο θέμα λίγο μετά αφότου έγραψα εδώ...

Λέω να πάω στη λύση της δημιουργίας αντάπτορα(φις-καλώδιο χωρίς σύνδεση γείωσης) για να μην χάσω συχνότητες. Είναι δοκιμασμένη λύση?
Αν πάρω ένα φις αρσενικό απλό, ένα καλώδιο απλό(χωρίς γείωση) και ένα φις σούκο θηλυκό για να κουμπώσει πάνω το φις του λάπτοπ θα έχω πρόβλημα σε σχέση με το να τα πάρω όλα σούκο και απλά να μην συνδέσω γείωση?
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 5:59 am
Πρόβλημα ΔΕΝ θα έχεις αλλά ΔΕΝ θα σου το συνιστούσα κιόλας να το κάνεις έτσι.
Βασικά πρέπει να χρησιμοποιήσεις ΧΟΝΤΡΟ καλώδιο (2x1.0 ή 2x1.5) το οποίο πολλές φορές δεν "κουμπώνει" καλά σε απλά φις
 

Posted Fri 12 Apr 13 @ 11:01 am
καλησπερα, ηθελα να ρωτησω τι μπορω να κανω για να παιξω μουσικη μονο με το laptop μου σε ενα μαγαζι συνδεοντας το στην κονσολα του μαγαζιου.του
εχω αγορασει εξωτερικη καρτα ηχου creative usb με σκοπο να εχω δυο καναλια ηχου, δεν γνωριζω και πολλα απο την ορολογια του χωρου αυτου γιαυτο να μου δωσετε αφεση αμαρτιων... ασχετη!!!!

στην μια καρτα ηχου θελω να κουω το τραγουδι στα ακουστικα και στην αλλη θελω να ακουει μουσικη ο αλλος, γινεται κατι τετοιο ή ασκοπα το παλευω; ευχαριστωωωω :)
 

Posted Sat 13 Apr 13 @ 4:05 pm
Καταρχήν χρειάζεσαι ένα καλώδιο rca σε καρφί 3.5m ώστε να συνδέσεις το laptop σου με τον μίκτη του μαγαζιού. Συνδέεις τα ακουστικά σου με την κάρτα usb που έχεις. Το θέμα όμως είναι να έχεις το virtual dj pro έτσι ώστε στο sound setup να το ρυθμίσεις με 2 κάρτες ήχου να παίζει και να επιλέξεις master την κάρτα του laptop και headphones την creative.
 

Posted Sat 13 Apr 13 @ 5:15 pm
καλησπερα ηθελα να ρωτησω κατι...εχω ενα web radio free και θελει ενας φιλοσ μου να παιξει ζωντανα απο το μαγαζι ..του περασα τους κωδικους και ενω διχνει οτι εκπεμπει στον σερβερ δεν εχει ηχο στο σταθμο...εχει τo pro 7 ..μετα βαζω το δικο μου προγραμμα που εχω για τον σταθμο(Sambroadcaster 4.2.2) και ακουγεται κανονικα...σιγουρα κατι μας διαφευγει και τηα ηθελα την βοηθεια σας .
 

Posted Wed 17 Apr 13 @ 4:09 pm
Η ερώτηση σου (όσο και του mitatagr) είναι άσχετη με τον τίτλο του θέματος.
Θα σε παρακαλούσα να ανοίξεις ένα νέο νήμα...
Ευχαριστώ!
 

Posted Thu 18 Apr 13 @ 12:42 am
Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω , έχω ένα πρόβλημα με τα ηχεία μου και το laptop, έχω ηχεία 5.1, και πρόσφατα έκανα format στο laptop. Πριν το format τα ηχεία(λογικά επειδή είναι laptop δεν λειτουργούσαν 100/100 σαν 5.1 αλλά) είχαν ήχο όλα, μετά το format, και ενώ κάνω πάλι την ίδια ρύθμιση σε 5.1 και στη δοκιμή που έχει το laptop δουλεύουν όλα, όταν παίζει μουσική ή οτιδήποτε άλλο παίζουν μόνο τα δύο. Και παρατηρώ επίσης, δεν ξέρω αν έχει άμεση σχέση,πως όταν πάω πάνω στο εικονίδιο του ήχου που είναι δίπλα στο ρολόι, και πατάω να δω τη λειτουργία του μείκτη δείχνει πως δουλεύει αυτό που λέει «Ηχεία», στη στήλη «Συσκευές» , ενώ δίπλα οι στήλες των «Εφαρμογές» για παράδειγμα «Ήχοι Windows», «Internet explorer»,κτλ δεν λειτουργούν. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Posted Fri 07 Jun 13 @ 4:23 am
Αναρωτιέμαι πώς ακριβώς το κάνετε; Απλά πατάτε στο google αυτό που θέλετε... σας βγάζει το θέμα....
Τυχαία βλέπετε το κουμπί της απάντησης και λέτε: Δεν γράφω κι εγώ;;;

Καμία επαφή με τα γύρω της σελίδας...;

 

Posted Fri 07 Jun 13 @ 9:54 pm
BillyFar wrote :
Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω , έχω ένα πρόβλημα με τα ηχεία μου και το laptop...


αλλά για να μην κράζω μόνο....

Δεν κόβω και το χέρι μου... αλλά μάλλον drivers είναι.
Αναζήτησέ τους από το site της εταιρείας... ;)
 

Posted Fri 07 Jun 13 @ 9:55 pm


(Old topics and forums are automatically closed)